Ozvučení lyžařského vleku

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Návštěvník

Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od Návštěvník » pon 19. říj 2020 12:24:24

Dobrý den,
řešíme aktuálně záležitost ozvučení lyžařského vleku. jedná se o lyžařský vlek, zhruba 350m dlouhý, a po jeho délce budou rozmístěny nejspíše 4 reproduktory. Reproduktory budou hrát hudbu, tudíž budeme používat venkovní menší kvalitní reproduktory.

Řešíme teď pouze jakou variantou se vydat, a chtěl bych se vás zeptat na názor která varianta je nejvhodnější a současně dostupná.

Řešíme variantu aktivních reproduktorů, do kterých pouze přivedeme signál, ovšem nevím jaké jsou ztráty na takovém vedení, zda je vůbec reálne takto vést zvuk 350m.
Nebo variantu pasivních repro, a výkonější zesilovač dole, ovšem opět netuším jaké jsou ztráty na 350m vedení. Počítáme s repro u výkonu okolo 100w.
Případně varianta 100v signálu, ale jelikož 100v reproduktory si nejsem jisty. Případně mi bylo doporučeno použít 100V signál a tlumivku pro propojení s 12v repro, tam však netuším zda takto řešit aktivní či pasivní bedny?

Předem moc děkuji za každou radu, snažil jsem to řešit s místními firmami zajišťující ozvučení, ale nebyli schopni navrhnout řešení které by nám vyhovoalo, a ještě za ceny mimo naše možnosti.

S pozdravem
Adam Kotaška

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od mmmartin » pon 19. říj 2020 13:25:32

OT: ve které lokalitě to má být nainstalované? Ptám se proto, abych se jí důsledně vyhýbal. Neznám lepší požitek z lyžování, než když je doprovázeno reprodukovanou hudbou, nejlépe z rádia Blaník. [-X

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od Návštěvník » pon 19. říj 2020 14:37:59

Děkuji za vaši pomoc, právě jste dokonale vyřešil můj problém :D

Každopádně nejde o doprovázení hudbou lyžování, ale pouze tichý hudební doprovod jízdy na vleku, za jízdy na lyžích jistě hudbu neuslyšíte :) A při doprovodu rádiem Blaník bych tu krom klientů asi ráno nenalezl ani žádného zaměstnance :) Rádion je na tyto potřeby naprosto nevyhovující.

Přeji hezký den.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od Palko » pon 19. říj 2020 14:53:04

Tady jsem přesně zajedno s tím co píše mmmartin.
Ani na sjezdovce ani na vleku nechci slyšet žádnou hudbu....respektive žádný hluk civilizace.
Naštěstí to tak u nás v Krušných horách - Klínovec, Neklid, Mezihoří....máme.
Ano a pak přijde dvakrát - třikrát do roka, že jsou tam závody, nebo lyžování v maskách, nebo lyžníci na převálečných a poválečných dřevěných lyžích - no a to je lepší si pozvat ozvučovací firmu, říct jí požadavky a nechat si to ozvučit odborně.
Děkuju, ani na vleku nechci slyšet "tichý hudební doprovod jízdy na vleku"

Jiná věc je mít natrvalo nainstalované na každém sloupu lanovky ozvučení pro případné hlášení typu - vypli proud, nic se neděje, nebojte se, vrtulníky vás do pulnoci sundaj.....


Palko.

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od zahy » pon 19. říj 2020 15:18:57

Nevím jak si představit tichý poslech reproduktoru který musí střílet na cca 50m a přitom zblízka hrát stejně nahlas jako z dálky. Aktivní řešení má výhodu jednoduššího návrhu zapojení a procesingu, ale i tak 350m bude mít následky ve ztrátách hlavně na vyšších frekvencích, takže se bude muset použít převodní trafa pro dlouhé vedení nebo možná i něco aktivního. Předpokládám že uvažujete o umístění na sloupy vleku. Musím říct že jde o dost ambiciozní projekt i s ohledem že to nebude zadarmo a reproduktorů bude pravděpodobně násobně víc než 4 a navíc různé druhy a výkony ( vzdálený poslech, blízký poslech). Nakonec z toho bude jenom někoho bolet hlava, navíc ti co chtějí něco poslouchat tak už mají SLUCHÁTKA. Jen ze zvědavosti, kolik do toho chcete pustit prostředků. Tvoje otázky také vyznívají že s tím nemáš moc zkušeností ( ani teoretickou).
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od Návštěvník » pon 19. říj 2020 18:28:41

Děkuji za vaše názory, jistě jsou k zamyšlení, a beru je v potaz. Zkušenost máme takovou že dole ve frontě a u nástupu na na vlek nám hudba hraje již nekolik let, a odezvu máme spíše positivní, tancující lidé jsou toho důkazem, tudíž si nemyslím že by ozvučení celého vleku mělo mít negativní dopad, ale schválně si uděláme první rok průzkum, zdali to lidem spíše vyhovuje či nevyhovuje. O sluchátkách na lyžích mi jako provozovateli lyžařského vleku prosím nepište, nevěřil by jste kolikrát již došlo k nehezkému incidentu právě vlivem, sluchátek neboť neslyšíte okolo sebe.

Co se týče ambiciozního projektu, již jsme zkoušeli umístit vždy jednu bedýnku s hubou na místa kam plánujeme repro umístit, a usoudili jsme že právě 4 repro jsou úplně vyhovující, tak aby nemuseli hrát nahlas, a přitom dohráli tam kam mají. Díky tomu že potřebuji zvuk slyšet především přímo rovně před reproduktorem, nemusí hrát tak nahlas aby dohrál daleko. Navíc helmy dost tlumí, tudíž nebojím se že by někoho z hudby bolela hlava.

Co se týče budgetu, rád bych měl možnost si něco spočítat, ale jelikož si nejsem jistý jakou variantou se vydat tak se nemůžu dostat k cenám produtků. Každopádně počítam že v tomto setupu to 30 urcite bude.

Jinak ano máte pravdu, teoreticky a prakticky mám ve vedení zvuku velkou mezeru, a proto bych vás chtěl poprosit o radu, abych měl představu dle názoru odborníků, jak se toto vlastně dá řešit, a jak je to se ztrátami na jednotlivých vedeních. Poté již samozřejmě budu řešit s lidmi kteří mají zkušenosti konkrétní zapojení, ale nerad bych si nechal slepě dodat něco, o čem nevím zda je ta správná cesta, nebo jen drahá cesta.

Díky za každou radu :)

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od miro » pon 19. říj 2020 19:24:23

350m musí bez problémů zvládnout 100V rozvod a pasívní boxy. Aktivní vyžadují jednak napájení ale i signálovou linku, nezanedbatelná je i možnost opravy a údržby. 100V jen dva obyčejné dráty a bezúdržbový provoz.. Pravda, 100V nikdy nebude úplně HiFi ale pro tyto účely naprosto vyhoví. Boxů pro externí použití na 100V je spousty, pokud by jsi měl boxy nízkoohmové, lze do nich bez problému domontovat převodní trafo. Takový zvukový systém může posloužit i k přenosu informací od obsluhy. PS pokud si místní firmy s takovým triviálním problémem neví rady, obrať se rychle na někoho jiného.

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od zahy » pon 19. říj 2020 21:38:57

No jednak to opravdu za 30 nebude, to je tak na zesilovač pro 100V. Pokud už jste zkusili použít pouze 4 repra a jste spokojeni s pokrytím, tak proč ne. Jaký tam byl přeslech a tím srozumitelnost? Myslel jsem že chcete pouštět hudbu v nějaké kvalitě a ne "vesnický veřejný rozhlas". Jinak ano reproduktorů určených na ven je dost.
Možná by opravdu bylo nejlepší to jeden rok zadat někomu na kšeft kdo provozuje 100v ( pár lidí se tím zabývá) a potom se rozhodnout zda investovat do vlastního ozvučení.
A co bych na takovém vleku udělal já, dal si potichu sluchátka. Já opravdu nechci poslouchat "věci" o moje volno, chci mít klid. Ale to je asi deformace zvukařů, maj toho v pracovním životě dost a dost.
Také je potřeba vyřešit právní stránky věci, *vulgární slovo* z OSA.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
mi-ro

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od mi-ro » pon 19. říj 2020 22:25:53

Stovoltové zesilovače s výkonem kolem 200w se dají koupit od 10k. Dnešní 100v systémy už dokáží věci které nemají s obecnim rozhlasem nic společného. Obecní rozhlas má sloužit apriori k přenosu srozumitelného mluveného slova. To umíme taky. Tady je požadavek na přenos hudby. K tomu účelu logicky slouží jiné akustické měniče. A přeslechy? To je přece o výběru boxu a instalaci. Pravda, celá realizace by byla asi trochu nad 30k.

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od zahy » pon 19. říj 2020 23:12:09

200W pro ozvučení 350m dlouhého poslechového pole?
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Pawlyk65
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: úte 30. srp 2011 14:56:06

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od Pawlyk65 » úte 20. říj 2020 9:24:47

mmmartin píše:
pon 19. říj 2020 13:25:32
OT: ve které lokalitě to má být nainstalované? Ptám se proto, abych se jí důsledně vyhýbal. Neznám lepší požitek z lyžování, než když je doprovázeno reprodukovanou hudbou, nejlépe z rádia Blaník. [-X
Plný souhlas...a za 30K je to tak na řešení "alá Dexon"...4 repro na 350 metrech?...a s jedním zesilovačem nikdy nemuže být nic jiného než vesnický veřejný rozhlas, každej chudák lyžař trápený na svahu reprodukovanou hudbou s třínásobnou ozvěnou brzo roztrhá permanentku a uteče pryč!...Ale třeba tam provozovatel nechce mít plno :lol:
Řešení to má, ale je určitě mimo tento rozpočet. Aby to nebylo jak na špatný pouti, tak na každý repro zesilovač-klidně v racku u vlekaře...100V rozvody...a vyřešit delaye...mixpultem...nebo procesorem..nebo alespoň 3 nastavitelné zpožďovací linky.
A někoho, kdo bude schopný to nastavit-naměřit...a byl "na blízku" když to aktivní vlekař "rozkroutí" :lol:

Uživatelský avatar
navstevnik

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od navstevnik » úte 20. říj 2020 10:41:16

Tak at tazatel aspon napiše pocet stozaru lanovky a jejich vzdalenost. Pocitam, ze to nebude ani 17m, ani 34m..tzn vse napajene extra, vicenasobne delaye.
Pani, no nevim - asi by to napred chtelo udelat anketu mezi castejsimi uzivateli.
Jestli je tim spis nenaserete, nez-li prijemne prekvapite. Mezi 30-50k to realizovatelne urcite nebude, resp. ne trochu slusne.
Aspon trochu kvalitni, venkovni a pocasi fakt odolne reproduktory, ktere nema slunicko za 2-3 leta spalit, stoji docela dost penez. Tohle nebude na Raszyka/Tomana..

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od Návštěvník » úte 20. říj 2020 14:29:00

Mohu se zeptat, částky o kterých mluvíte jsou za materiál nebo za zakázku? Protože já mluvím o ceně pouze za materiál.
A pakliže za materiál, mohu se tedy zeptat co zapříčiní ten extrémní nárůst ceny?

Pakliže koupím zesilovač za zrhuba 10-15, 4 reproduktory také zhruba 10 (lepší repro než za 5 2ks), to jsem na 20-25, a to mi chcete říct že kabely na 300m vyjdou na 30? A to mi neříkejte že na tišší hudbu (samozřejmě myslím tišší vzhledem k prostoru) jako podkres jízdy na vleku to není dostatečné. Nebo tam zapomínám něco podstatného? Navíc pro repro chceme vyrobit jednoduchou stříšku které je bude chránit od přímeho slunce a přímého sněhu.

Řešení např. právě od dexonu mi vůbec nevyhovovalo a samozřejmě, že hudba alá rozhlas nepřipadá v úvahu, pakliže se to nainstaluje, tak to musí být příjemně posluchatelné, to je samozřejmé.

Vzdálenost sloupů asi není důležité, repro budou vzdálené zhruba 50m od sebe, a budou všechny přesně po linii vleku.

Díky :)

Uživatelský avatar
slava

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od slava » úte 20. říj 2020 14:52:39

Reproduktor ve volném plenéru na takovou vzdálenost vyzařující a slušně hrající neznám.Musí být i odolný počasí a to negativně ovlivňuje tuhost membrány.Zkuste spíš kontaktovat kolegy vlekaře,třeba to už někdo řešil a vyřešil.Konkrétně já bych ozvučil nástupní prostor i pro nějaké hlásání a na ostatní se vykašlal.Stejně má většina pecky v uších a na vaší produkci prdí.A jak už bylo zmíněno - OSA.

Uživatelský avatar
slava

Re: Ozvučení lyžařského vleku

Příspěvek od slava » úte 20. říj 2020 14:58:00

Jo a s různýmy sloupy pro venkovní použití neuděláte slušnou reprodukci,ale vyženete zvěř v okolí 5-ti kilometrů.

Odpovědět

Zpět na „Repro“