Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » ned 03. dub 2022 16:23:24

Už více jak půl roku jezdíme s FBT VENTIS 206A. A musím uznat tohle se Italům sakra povedlo.
Už jsem měl asi milión aktivek a tohle teda klobouk dolů!

Technická data:
Speaker components: 2 x 6.5" woofers, 1" x tweeter
700 W class D (LF) and 200 W class H (HF)
Housing material: 12 mm birch plywood
Dispersion pattern (nominal): 70° x 50° (H x V, rotatable)
Frequency response: 70 Hz - 20 kHz (-6 dB)
Max. sound pressure level (SPL): 131 dB
Dimensions: 190 x 545 x 260 mm (W x H x D)
Weight: 12 kg

Kvalitní dřevěná konstrukce, Analogový AB zesák na výškách. Digitál na středech.
Driver je B&C

Kolik decibel dokážete dostat z téhle mikro bestie je neuvěřitelné.
Hrála s námi pár venkovních zábav -+300 lidi , nějaké ty svatby a menší zábavy.
+ odjela celou vánoční šňůru koncertů "Štěpánských Koledníků" koncerty pro +- 200 lidí na sálech.
Bedna je neuvěřitelně skladná, díky tvaru se vejde všude do každého koutu kufru auta :-D
Zvuk je díky dvojici malých měničů neuvěřitelně dynamický a presentní na zpěvu a řečovém pásmu.
A hlavně díky malým měničům hraje bedna čitelně v těch "debilních" českých sokolovnách a jiných zvukově prasáckých místech. Tohle je opravdu hodně znát proti běžným konstrukcím 12"+něco nebo nedej bože 15"+něco Tyhle konstrukce na těchto sálech akorát huhňají a zpěv nikde...
Frekvenční charakteristika je pro proměření rovná , mírným hrbem sca +3db kolem 350hz. To jsem trochu na výstupním EQ v UI24 ubral , a trochu jsem si rozsvítil výšky sca od 4khz do 12kh +2 až 3db , má raději zvuk otevřenější na výškách ať nemusím přidávat potom výšky na každém mikrofonu. To je otázku vkusu. Kdo preferuje "kulatější " projev do výšek šahat nemusíte. Co se týče limiteru a zobrazeného peaku tak pokud už ten se vzadu na displeji objeví tak už to i slyšíte ve zvuku že je bedna na hranici svých možností. Víc z ní nedostanete. Ale to už jsme ale opravdu hodně nahlas. Je to nejhlasitější bedna co jsem měl. FBT uvádí 131db. Jako sub jsem vyzkoušel taky FBT Subline 112SA , a hned po vyzkoušení šly moje EV ELX200-12SP z domu :-D . A to jsem už těch 12" basáku měl poslední dobou hromadu.

Zde seřadím podle spokojenosti se zvukem:
od nejhoršího k nejlepšímu
ALTO TS212" , Behringer B1200D
Proel s 12A
dB Technologies SUB 612
EV ELX200-12SP
RCF SUB 702
dB Technologies DVA S 08
FBT Subline 112SA

Kombinace 206A + Subline 112A získáte opravdu malinkatou bestii , uvezete to v osobáku, nemusíte vyloženě vykrást banku aby jste na to měli a zvuk , paráda.
Trochu nespravedlivě jsem ji srovnal s MAYER ULTRA X40 , a ještě s EAW KF200NT , což jsou min 5x dražší boxy. A teda FBT se nemá za co stydět. při přímém srovnání slyšíte pouze větší rozlišení a hloubku jeho dražších kolegů. Ale musíte si to přepínat okamžitě vedle sebe. Přikládám pár fotek z testování různých boxů vedle sebe.
A zde je i video (ano já vím poslouchat zvukové ukázky beden na Youtube je trochu divné) ale jako porovnání zvukového projevu to postačuje.

Pokud máte dotazy ptejte se. Za mě doporučuju všema deseti!



MAYER+FBT.jpg
FBT+EAW.jpg
FBT.jpg

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » ned 03. dub 2022 16:29:40

Zde proběhl test , QSC vs RCF vs FBT
TEST1.jpg

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » ned 03. dub 2022 20:08:13

Rychlo přepínací test EAW vs FBT (tady mám na výškách u FBT přidáno 3,5db , myslím že stačí 2db)
Jenom opět upozorňuju že je potřeba brát v potaz že cena je:
FBT - 21tis
EAW - 110tis.
MAYER ULTRA X40 - 140tis

A stejně jako EAW KF200NT tak i FBT Ventis 206A, potřebuje pod sebou basák. Tyhle bedny začínají hrát od 70-80hz.
Takže bez basu je to akorád na nějaký podmaz nebo mluvené slovo. Ale stejně jsem vždy jezdil min. s jedním 12" basáčkem na zemi. Chtít po bedně na klacku plnohodnotné basy se stejně nedá. Takhle se Vám to odvděčí plnohodnotným zvukem. Nemusíte sebou tahat hned 50kg 18"tku , Stačí kvalitní 12" viz ten FBT basáček. 20kg :-D


Uživatelský avatar
MIRb

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od MIRb » ned 03. dub 2022 21:24:00

Můžu jen souhlasit, se subem na pohodu odehraje plesovku s rezervou.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od mkarr » úte 12. dub 2022 21:01:14

Docela by mě zajímalo srovnání s RCF ART 932-A.
Tihle italové na to zjevně jdou od jiného lesa, ale co jsem dosud zaslechl, tak s podobně zajímavým výsledkem.
A já furt nemám vybráno. A taky na ně nemám ušetříno ve zvukařské pokladničce, ale to by se snad domácímu rozpočtu nějak vysvětlilo.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » čtv 14. dub 2022 20:22:50

Myslím že 932 je uplně jiná koncepce, každopádně nějak extra velký dojem to na mě neudělalo.Nechal bych ho DJům :-D
Pokud často hraješ na těch menších protivných sálech , tak 12" něco bude huhňal a konkrétně RCF s velkým driverem a nízkou děličkou bude akorád do toho huňání protivně tlačit vyšší středy :-D , taková je má zkušenost. Venku tam ano tam to má dostřel jak kráva. Tam už se ta 932 prosadí. Ale já z větší části dělám menší akce většinou uvnitř a nepotřebuju dostřel 50metrů. A tak jsem se zamiloval do malých měničů. MAYER Ultra x40 , KF200NT , a zmíněný Ventis 206A který je třeba v Kostele uplně excelentní. Kolega má objednaný ještě ADAMSON SC7P a to je podobná bedýnka ovšem taky v uplně jiné cenové kategorii (+-80tis) Ale při testovacím poslechu to taky hrálo jak prase. Samozřejmě vše potřebuje pod sebou basovku. Ale ta čitelnost na zpěvu, řečovém pásmu i v blbých prostorech je excelentní. Já se časem chystám na d&b Audiotechnik Y7P až teda našetřím :-D je to guča peněz. ALe opravdu do kombinace uječený Ital 12"+ něco se mi teda už nechce... jednou mi stačilo.
A pozor ten Ventis 206A umí tak pořádně zabrat hraje hoodně nahlas. Nenech se zmást malinkostí. I když samozřejmě ADAMSON SC7 ho přehrál což se dalo čekat.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Robert » čtv 14. dub 2022 20:50:30

Na popud této diskuze jsem se díval i po dalších bedýnkách od FBT a zaujaly mne FBT CLA 206 A. Jsou mírně větší, mírně těžší a mírně dražší než Ventis, ale nic dramatického. Mají mírně větší akustický tlak, ale nejvíce mne zaujaly vyzařovacím úhlem se šířkou 100°, vertikálně 25°. To by mělo při umístění na tyči mírně nad hlavami posluchačů stačit a pro akusticky špatné prostory by to mohlo být fajn. Neslyšel to někdo pro srovnání?

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od mkarr » sob 16. dub 2022 19:16:53

Damtone, dík za názor, jen jsem z toho tvého příspěvku nevyčetl, jestli to píšeš obecně o RCF bednách ve dvoupásmu s nízkým dělícím kmitočtem, protože takové už tu byly a ty sám jsi před půl rokem psal že 732 na tebe dojem neudělala, a tak nevím jestli to píšeš na základě té zkušenosti, nebo jsi už měl možnost porovnat tu 932, třeba stímto FBT VENTIS. I když asi né přímo postavené vedle sebe.
Já sháním bedny tak nějak univerzální. (překvapivě) Samozřejmě že kostely a jiné prostory nepřívětivé k ozvučení mi občas dělají větší či menší potíže, ale i taneční zábava nebo country pod širým nebem se občas naskytne a středy na horně se hodí.
No dvoje sluščné vrchy kupovat nebudu, s tím že jsem dělával do dvaceti akcí ročně, a loni jsem dělal čtyři.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Havlis » úte 19. dub 2022 11:57:48

taky mě tyhle FBT docela zaujaly, Damtone, odkud jsi? Bylo by je možné někde slyšet v akci?

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » stř 20. dub 2022 21:20:45

Jižní Morava, vím ještě o dalších pár lidech z okolí co mají Ventis206A .

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » stř 20. dub 2022 21:46:25

mkarr píše:
sob 16. dub 2022 19:16:53
Damtone, dík za názor, jen jsem z toho tvého příspěvku nevyčetl, jestli to píšeš obecně o RCF bednách ve dvoupásmu s nízkým dělícím kmitočtem, protože takové už tu byly a ty sám jsi před půl rokem psal že 732 na tebe dojem neudělala, a tak nevím jestli to píšeš na základě té zkušenosti, nebo jsi už měl možnost porovnat tu 932, třeba stímto FBT VENTIS. I když asi né přímo postavené vedle sebe.
Já sháním bedny tak nějak univerzální. (překvapivě) Samozřejmě že kostely a jiné prostory nepřívětivé k ozvučení mi občas dělají větší či menší potíže, ale i taneční zábava nebo country pod širým nebem se občas naskytne a středy na horně se hodí.
No dvoje sluščné vrchy kupovat nebudu, s tím že jsem dělával do dvaceti akcí ročně, a loni jsem dělal čtyři.
Ano vycházím ze zkušenosti z RCF-732 , a 712 , 710, a poslechu RCF 910 , na ladění bedny se vůbec nic nezměnilo 710 vs 910. Tak předpokládám že ani v řadě 932 vs 732 se nic asi extrémě nezmění. Je to stejná řada. Jak reproduktorů tak ceny. A to jsem byl vždy velký propagátor RCF :-D ,Ale To ladění plastovek RCF z posledních dekády už mě teda nebavilo.
Třeba řada RCF HD byla vždy pro mé ucho příjemnější a "muzikantská" i středy to mělo :-D a výšky tak akorát (HD32 , HD10)
Řadu 7 a 9 bych asi nechal DJům :-D i to ladění zvuku mě o tom přesvědčuje.
I starší řada RCF 4PRO 1031 hrála daleko vyrovnaněji a přijeměji na živou muziku.
Výkonu se neboj, 2x Ventis 206A + 4x 15" bas uhrála bez problémů rock zábavu na větším sále pro 200 lidí.
Country venku to s párem pořádných basovek zvládne levou zadní.
Myslím že letní rocková tancovačka 200-300 lidí to dá se ctí. Vůbec bych se toho nebál. Ale samozřejmě + tak min. 4 ks pořádně nakrmených 15" na basech.
RCF 932 má psaných 132 db a FBT Ventis 206 má 131db.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od exxxi » čtv 21. dub 2022 18:42:11

Nerozporuji, že ty bedny mohou hrát krásně, ale 131dB u dvoušestkového broučka je fakt lež. Jen když se podívám na ty jejich Ventis 112A, tak i kdyby ten 12" měl citlivost 100dB, tak při 700W je na nějakých 127-128dB? A kde je těch dalších 5? A co teprve citlivost 2*6,5".
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Damton » čtv 21. dub 2022 21:00:31

Dovolím si trochu oponovat,
jedná se o bednu po které nikdo nechce aby nějak hrála pod 100hz.
Takže asi není problém vytáhnout z dvou 6,5" citlivost - 100db/1W

Adamson taky lže ? jejich CS7p - má 136.5 dB

Takový BC 6MBX44 (6") - má citlivost 98db , takže dle mého, není problém ze dvou 6,5" vytáhnout 103db
Takže klidně to může ten peak 130db udělat. je to peak hodnota.
Myslím že pokud by to vyrobilo JBL bylo by tam 142db :-D

Ta bedna je ve svém pásmu opravdu dost hlasitá, na to že ji pomalu na pódiu ani nenajdete :-D , taková nenápadná mrška.
900W RMS a citlivé repro umí dost muziky

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od exxxi » pát 22. dub 2022 13:59:20

Rád si ji někdy poslechnu, když bude příležitost. Pokud hraje tak nahlas, využil bych ji jako frontfill nebo centr.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

blackjam
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: úte 12. úno 2019 16:46:11

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od blackjam » pon 25. dub 2022 13:08:51

Přidávám se k vláknu také jako majitel 206A + Subline 112SA. Hledal jsem kompaktní PA, které v pohodě nainstaluju v 1 člověku - nejsem žádnej Herkules. Prvotní použití jsou konference, prezentace atd.. ale chtěl jsem mít i možnost pořádného basu, když se pouští videa atd. Pro tento účel je to samozřejmě luxus (skvely zvuk, na stativu nenapadne - zadne 'akvarium').

Jako druhé použití máme live akce - tam jsem to použil zatím jen párkrát a jsem nadšenej. Naposledy svatba, venku, cca 150 lidí a folk-rocková kapela (spíš k poslechu než k tanci). Zkusil jsem si letmo zvuk jen s 1 subem... a pro druhej už jsem do auta nešel - prostě to stačilo (nebyly tam bicí, jen basa + cajon). Celkový zvuk mě dostal. Žádná agresivita, prostě něco jako obří hifi poslech v obýváku. A to i při opravdu silné hlasitosti.

Charakteristika mi přijde velmi příjemná, přesně jak je psáno výše - pokud není primární signál "nabroušený", snese to malé přidání na výškách.

Jediné, co mě trošku rozčiluje, že satelity maji Powercon a suby klasickou euro-snuru na napajeni.. ale to je fakt hnida :)

Rozhodně doporučuji vaši pozornosti.

Odpovědět

Zpět na „Repro“