Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 177
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od gnat » úte 23. kvě 2023 22:02:10

Minimum jsou 2 suby a kardio preset se nastavuje jen na tom co tlačí dozadu. Přečti si manuál. To nastavení presetů je v něm popsané včetně obrázků.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od jarakri » čtv 12. říj 2023 22:25:31

Když se zvučí zeširoka na blízko dvoupásmovkama a přidává se frontfill je lepší použít shodnou bednu jako jsou ty hlavní nebo je to celkem jedno? Např. ty 206a mají otočnou hornu tak pokud jde otočit o 90° tak by mohla bedna i ležet. Pokud položím např. ELX tak vždy ten horizontální úhel je větší než vertikální a pak naležato zbytečně hraje nahoru a dolů místo do stran. Je na frontfill nějaké pravidlo nebo doporučení? Když používám SUBY uprostřed v kardiu tak se nabízí na ně frontfill položit(pokud ho tam postavím tak už je to hodně vysoká hradba. V reálu frontfill téměř u nikoho při dvoupásmech nevídám u LA je to běžné, ale velmi často je ve předu zvuk nejhorší. Díky.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od CharlesBass » pát 13. říj 2023 1:07:22

Hmm, no. U dvojpásmovek se to nepoužívá hlavně proto, že to nejsou tak velké akce, nicméně široký prostor "na blízko" je vhodné to řešit, ať už je hlavní PA jakékoliv. Střed je limitován přirozeně instalační výškou. To znamená něco na plocho- FBT Ventis jsem vyzkoušel, i k dvoupásmovkám doporučuji :-) Sem si ale vzpoměl - jeden velice šikovný zvukař si nedávno dovolil frontfill (pravda, z dvou modulů line array) pověsit na střed nad podium a fungovalo to dobře. Když jsem viděl pod ním připravující se vokální kapelu Fragile, neskrýval jsem obavy :-) Když jsem pak s ním o tom mluvil, tak sme se shodli, že pokud to bez vazby přežilo sedm volálních vesměs kondíků, že už těžko bude co horšího (kromě folkloru :-D ). Kromě jinýho sem ho šel pochválit za neskutečně silné a vyladěné basové pole, kombinované z end-fire a cardio 21"/18" dlouho sem si tak neužil zvuk :smt041



No proč zminuji i tu cizí akci, já na tom místě asi 100m vedle měsíc před tím zvučil a FF jsem s Ventisem vyzkoušel... otáčet hornu vzhledem k šířce pokrývaného prostoru - no pokud by to mělo hrát stabilněji v tomto určení, asi bych se jal sundavat rošt a otáčet, ale vzhledem k občasnému použití a potřebě vykrytí relativně uzké výseče .. není to podle mě vždy nutné. Na téhle akci to úplně nutné nebylo, ale nenechal jsem nic náhodě :-D i strany sem vykryl, páč to byl fakt hodně širokej plac - i program se místy děl hodně bokem.



(když sem asi na potřetí v malování :-D nedokázal fotku dostatečně zmenšit zase sem využil gůgl disk, snad to funguje ;-) )
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od jarakri » sob 14. říj 2023 22:17:51

Fotka funguje:-). Díky. I na malé akci kde je po stranách 1x2pásmo cca 6-8m od sebe hrající dopředu popř.
natočené o pár stupňů na střed, tak pokud je první řada židel cca 2m před kapelou tak na tom středu je citelně
slabší srozumitelnost a méně výšek. Zejména pak při středovém subu je uprostřed nejvíce hloubek a tím ještě
pocitově to vrchní pásmo více chybí. Prakticky frontfill používám skoro vždy a kombinuji jako hlavní ELX200 12P a
ELX200 10P jako fill (nemám 3ks 10P) a 12P už je dost velká na fill. Teď bych rád PA vylepšil a zvažuji mezi 206A a ETX10P
a řeším jestli je vhodné rovnou brát ty bedny 3ks shodné nebo to míchat. Přeci jen ELX 10 a 12 mají shodný výškáč a elektroniku=podobný projev/zvuk zejména na výškách. Jde mi o to aby se to nezačalo odečítat vlivem interferencí.

Filip
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 36
Registrován: pon 29. srp 2011 9:35:16

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Filip » stř 01. lis 2023 11:07:40

Pořád o těch Ventisech přemýšlím ale v cestě mi stojí jen jedna věc. Neřešil někdo z vás nějaký údělátor, aby se ta bedna dala použít i jako monitor? Občas bych to využil a kupovat kvůli tomu jiné bedny se mi zase nechce, jako PA se mi Ventis moc líbí. Origoš jsem nic na tohle použití nenašel.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od jarakri » pon 13. lis 2023 13:21:44

Prosím o radu/názor na jeden konkrétní případ:
Při divadlech s živým hudebním doprovodem, kdy je band pod podiem v sálu a někteří diváci sedí blíže podiu než muzikanti
používám ve středu shodnou 3-tí bednu na ležato jako Fill viz. náčrtek. Left a Fill bez zpoždění na Right delay. Bedny klasika 90x60°vyzařování Fill nemá otočnou hornu tzn. vyzařuje 60°H. Pokud bych použil jen 2 PA bedny s rozptylem 100°H na pozici L a R bez Fill - je reálné, že to vykryjí podobně?
V Bandu klávesy, cajon, kytary, basa, housle, ale i zpěvy. V popsaném uspořádání nemám problém se zpětnou vazbou. Nedokážu odhadnout jestli bedna Left pokud 100°H více natočená na střed nebude spíše zdrojem zpětné vazby?
Do teď jsem si půjčoval odposlechy - nyní bych chtěl současné bedny posunout na pozici odposlechů a PA vylepšit a prakticky stojím před rozhodnutím jestli koupit 3ks beden ETX, DZR, Ventis a nebo jít cestou 2ks např. IG4t?
Pokud by měl někdo s tím to uspořádáním zkušenost předem děkuji za info.
20231113_120910-1920.jpg

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od zahy » pon 13. lis 2023 14:47:18

Ještě uveď co jsi měl za PA nyní. Jinak toto je dost divočina a vůbec ti nezávidím.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od jarakri » pon 13. lis 2023 15:55:35

2ks EV ELX200-12P a Fill 1ks ELX200-10P. Pokud nepotřebuji fill tak dávám 2ks 10P. Vždy se sub ND15SUB 1-3ks dle potřeby výkonu a směrování (cardio) a dělení na 100Hz.
No já mám pocit, že ty místa jsou všechny nějak na pikaču. Např. vánoční koncert v kině, kde akustika je OK , ale zase podium šíře 10m a první řada je metr od něj - tam se ten střed taky blbě vykrývá bez Fill.
Díky občas mě to dlabe, ale zase je to výzva:-)

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od zahy » pon 13. lis 2023 16:41:29

Nevím zda si moc pomůžeš s výměnou beden 10" za 10", v první řadě bych ti doporučil co nejvíce vytáhnout a naklonit L+R, tím se možná dostaneš bednama co nejvíce dozadu nad kapelu a stále nebude problém s vazbou. Hlavně tím vyřešíš odrazy od zadní stěny a částečně i boků. Předpokládám že hraješ i v prostorech kde vlastně nechceš ani mluvit, tedy ty naše pověstné vesnické sokolovny. Do těchto prostor tahám bedny k tomu určené Dynacord TS 400 (možná půjdou do světa), a tedy předpokládám že sloupovky budou nejlepší řešení. Co se týče zpožďování, to nechám na tvých zkušeností, já bych možná zpozdil lehce fil a více L, R nechal naopak ve " fázi " s kapelou, ale tady těžko radit, sokolovna si řekne svoje. Za mě bych nešel do těchto prostor s něčím co má více než 10" a je dělena někde u 1kHz pokud bych už vyndaval peníze. Samozrějmě zvuk sloupovek je trochu jiný, není tam taková razance 100-300hz ale toho si všimne možná 5% lidí a tvrdé metály se s tím nedělaj.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od zahy » pon 13. lis 2023 16:42:45

Vytáhnout myslím vytáhnout nahoru klidně i 3m od parketu a naklonit o 5-10 stupnu .
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od jarakri » pon 13. lis 2023 18:46:23

zahy píše:
pon 13. lis 2023 16:41:29
Za mě bych nešel do těchto prostor s něčím co má více než 10" a je dělena někde u 1kHz pokud bych už vyndaval peníze.
Nerozumím jestli preferuješ dělení víš nebo níž? 10"+ něco mají většinou 1,7-2kHz a právě ty sloupy mají kolem 1khz.

Díky za názor. Nechci více než 10", ale chtěl bych o něco lepší bedny s lepším DPS právě kvůli časování - na Impactu lze zpoždění LR shodné a Mono samostatně a s tím si momentálně musím vystačit :( . Na Suby používám XTI4002 s DPS.
Chápu pokud Fill zůstane dole(což musí) a LR budou vysoko je potřeba časově přizpůsobit. Není pak potřeba dokrývat i prostor pod L pro sedící lidi blízko L? Díky.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od relaxmusik » úte 14. lis 2023 7:34:15

Pravou bednu poslat přes matrix a nebo mono stopu a samostatně vyzpožďovat, nic na tom není. ( myšleno u Impactu ).

Uživatelský avatar
Ron1

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od Ron1 » úte 14. lis 2023 10:01:15

Co se týče zpožďování, to nechám na tvých zkušeností, já bych možná zpozdil lehce fil a více L, R nechal naopak ve " fázi " s kapelou
Tohle je hloupost.

Vždy musíš zpozdit R. Za předpokladu, že L a fill jsou na jedné úrovni a zhruba i výškově.

Bude-li L 3m vysoko, fill dejme tomu 1m a R 3m vysoko a ještě 2m vpředu oproti L musíš to vyzpožďovat všechno samostatně a bez měření se asi neobejdeš.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od jarakri » úte 14. lis 2023 12:35:33

JJ s tím zpožďováním je mi to jasné - když byl fill cca v úrovni L jen o 1m níže tak jsem to neřešil a zpoždoval jen R. Pokud bych poslal L a R nahoru tak to bude potřeba dořešit samostatně.
Nemám vlastní zkušenost z bednama ve 3m - mám klasika stojany 3-nožky + adaptéry pro naklonění a pak je výškáč cca 2,2m víc to nedá a stejně už to začíná být vratké tzn. v reálu mám výškáč cca 2m právě kvůli stabilitě a pobíhajícím dětem. Moje obava je, že jak pošlu LR vysoko tak nemám pokrytí prostoru pod bednou.
Přeci jen když vezmu v úvahu symetrickou hornu 60°V a dám 10°náklon tak klesám 40° dolů a sedící posluchač musí být min 2,5m vzdálen, aby se dostal do kraje výseče kde je cca -6dB. No a vystupují tam děti tak se všichni tlačí do předu, aby byly co nejblíže. Obdobně R nahoře = lidé pod bednou poslouchají směs Fill a odposlechů + nástrojů a reálně pak R bude pokrývat jen sál od poloviny dozadu.
Nevím jestli neřeším blbosti, ale znám to z obrácené strany posluchače kde i na velkých koncertech a festivalech dokud nejsu alespoň 5-10m od podia tak zvuk hroznej a když musím být ve předu např. kvůli synovi, aby viděl tak to fakt protrpím. Tzn. mám pocit, že se to v reálu spíš neřeší a prostě se spoléhá na výběr posluchače jestli dá přednost vizuálu/kontaktu a nebo zvuku.

Pokusil bych se , ale oživit původní dotaz, který zanikl v "delay" Je reálné pro cca shodné pokrytí prostoru použít místo Fill jen PA L/R s větším úhlem pokrytí? Díky.

relaxmusik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 276
Registrován: sob 03. črc 2010 18:54:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý ďábel FBT VENTIS 206a

Příspěvek od relaxmusik » úte 14. lis 2023 13:00:09

Re jarakri: Když jsem měl db Ingenia IG3T tak jsem frontfily moc neřešil. Měly úhel vyzařování 110stupňů.
Nyní, když používám jiné bedny, tak v rámci možností se snažím frontfily použít, alespoň ve dvou kusech.
Nastavení provádím tak, že se zavřenýma očima si projdu požadovaný poslechový prostor a nesmím vnímat změnu zdroje zvuku a nebo jen velmi minimálně.
Kolikrát stačí mít ty fronfily jenom lehce nahlas, jde o pocit soustavného poslechu. Občas je umístím mezi hlavní boxy L - P,
občas musím udělat, že je dávám na samostatné stojany vedle hlavních boxů a směruji tak, aby pokryly prostor před podiem.
Občas je potřeba je umístit i třeba relativně vysoko a naklonit ( tuším, že jsi to tu popisoval) . Řeším to vždy dle momentální situace.
Občas jsou případy, kdy prostě umístit nelze a nebo alespoň jenom jeden na centr. Opravdu záleží na momentální situaci.

Odpovědět

Zpět na „Repro“