Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » pát 08. črc 2022 16:57:09

Chci si koupit mobilní zvuk a potřebuju poradit. Moc se v tom nevyznám (teda fyzice i elektrice rozumím, ale nikdy jsem neřešil PA prakticky), možná potřebuju trochu víc nasměrovat nebo poopravit nesprávnou ideu.
Hraju jako DJ, elektronickou hudbu, hodně basů je důležitých, čím hlubší, tím lepší :) Když hraju někde v klubu nebo na větší akci, tak tam je jejich zvuk (resp. na našich akcích si to koupíme na klíč) a já nic neřeším. Firmy, co nám zvučí naše větší akce mi v tomhle neuměli poradit (nic malého nedělají a neznají).

Někdy ale ozvučení v barech a mini klubech stojí fakt za prd a radší bych přivezl (a naúčtoval) vlastní zvuk, který se mi vejde do kufru sedanu. Taky občas dělám nějaké venkovní akce (typu beach bar) resp. některé bary mají špatnou elektriku, takže pokukuju po reprech na baterku resp. po reprech s vyšší citlivostí, abych je mohl krmit z nějaké větší "powerbanky". Baterku jsem z rozpočtu vyjmul, poraďte mi v tomto prozpočtu jenom repro. Tenhle záchranný systém by tedy měl být malý, nemusí být nutně lehký, měl by mít hluboké basy a nemusí mít vysoké SPL, protože to bude vždy akce na malém prostoru pro max 30 - 50 lidí (venku) resp max 50 - 100 vevnitř. Do kufru nedostanu stojany, takže to buď musí být nějaký sloupový systém, nebo raději 2x subwoofer s krátkou tyčí a fullarange nad tím (tam by bylo fajn, že bych mohl 2x za rok použít ty fullrange jako odposlechy na větších akcích, které spolupořádám - ale to není požadavek, jenom takový nápad).

Takže mě nejprve napadlo koupit nějaký baterkový mobilní systém. Pár jsem jich slyšel (LD Maui 5 a Electro Voice 30, oboje v relativně rozumně malých vnitřních prostorech), a ani jedno mě neuspojilo tím, jak málo hluboko šly basy, ten LD Maui hrál navíc i neuspojivě potichu (ale tam byl možná problém s odborností předvádějícího). Další nápad byl tedy koupt nějaké rozumné malé fullrange (jakékoliv 10" a 12" odposlechy, co jsem si kdy půjčil, tak tam s výkonem nebyl nikdy problém). Poslechl jsem si (oboje venku) Bose S1 Pro a Mackie Thump Go - u těchhle konkrétně se mi líbí, že v sobě mají baterku, ale baterka není podmínka. U obou mi vyhovoval jak zvuk tak max. hlasitost při provozu na baterku (samozřejmě nemají prakticky žádné hlubší basy). Takže jsem si řekl, OK tak jenom doplním 1-2 subwoofery a je to.

Teď jsem půl dne koukal na různé subwoofery a jsem z přemíry možností trochu bezradný. Všechny subwoofery jsou (papírově) hodně výkonné ale nejdou moc hluboko. Mě by se spíše líbilo něco, so bude mít SPL vhodné k těm fullrange repro a půjde se dostat co nejhlouběji (třeba pod 40 Hz nebo i poblíž 30 Hz). Když se ale dívám na velké subwoofery, tak mám pocit, že se všichni soustředí na co nejvyšší SPL a v podstatě to pod 50 Hz už moc nehraje. Chápu, co to fyzikálně znamená tlačit třeba 30 Hz v 130dB SPL, ale v menším prostoru (uvnitř) resp. pro malou skupinu lidí (venku) bych doufal, že se dokážu dostat na trochu hlubší basy i s něčím, co se mi do toho kufru od sedanu vejde...?

Koukal jsem se teď na rozměry do kufru se mi vejdou dva 12" subwoofery (skoro všechny, co jsem našel na Thomann.de), vejde se mi tam i pár 15" subwooferů (ale to už musím hodně vybírat) a taky se mi tam vejdou i nějaké větší subwoofery typu 2x12" (samozřejmě jenom jeden kus). Bohužel tam nedostanu JBL Eon One MK2 (a ani jsem je neslyšel). 18" subwoofer nedostanu do kufru ani jeden. Možná ale koukám blbě a měl bych se koukat na nějaké 2x10" nebo bandpass subwoofery - no nevím. Kufr je členitý a směrem dozadu se zmenšuje, dá se pracovat s těmito obdénlíkovými variantami prostoru, kde bych potřeboval odvézt ty subwoofery (do zbylého prostoru dám fullrange, rody, mix, přehrávače a "powerbanku"):
  • 106x44x50cm
  • 100x75x45cm
  • 92x98x40cm
Prosím:
  • Neraďte mi vyměnit auto, mám dodávku, ale jezdím docela hodně a daleko. Chci jezdit pohodlným a rychlým sedanem a čekám od toho i určitou jednoduchost a "eleganci". Jestli bude potřeba velký systém, tak si ho půjčím včetně instalace.
  • Nepřesvědčujte mě o tom, jak je hraní z baterky nesmysl. Jestli vás ten požadavek dráždí, tak se prosím jen zaměřte na klasické bedny s vyšší citlivostí.
Pro představu o SPL: Hrál jsem na Silvestra v baru z 12" odposlechů a kamarád tam měl jeden takový ten ghetto blaster JBL PartyBox 750 - když jsme ho zapojili z mixu jako subwoofer, tak výsledný zvuk byl docela v pohodě. Když to jde o elektroniky pro domácí spotřebitele, tak bych doufal, že se najde i něco trochu víc profi. Jako kdyby to nevypadalo jako pouťové blikátko a mělo to symterické připojení (abych se nemusel bát k tomu táhnout trochu delší kabel, což je občas v baru nezbytné), tak vážně uvažuju dva koupit (do kufru se vejdou). Dle rtings.com dávají bez problémů 30 Hz.

Díky moc.

Mirex
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pát 16. říj 2020 9:36:49

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od Mirex » pát 08. črc 2022 17:38:28

10" mám doma v obývačke za gaučom v hifi suwbooferi. 2x12" máš do menšej sály na svadbu na ľudovky s tým že by si tŕpol, aby si nikto neprišiel dať zahrať žiadny DnB . Odporúčam ak sa ti zmestí 2x15". Pri normálnej hlasitosti to vonku čosi spraví, vnútri to bude celkom OK. Fyziku ale neoklameš. Čím väčší objem a čím väčšia plocha membrány, tým hlbšie a hutnejšie basy. S konkrétnymi typmi subwooferov a satelitmi na batérie ti neporadím, subwoofery by som pozeral podľa rozmerov to najväčšie, čo do auta zmestím.
Btw ja vozím tam kde nie je elektrika, elektrocentrálu :) ale mám kombík a napracem tam toho viac. Ak hráš za peniaze, nerob kompromisy a poskytni ľudom kvalitný zvukový zážitok.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » pát 08. črc 2022 18:54:17

Díky za názor. Ono získat nějaké rozumně srovnatelné informace moc nejde, ale klasické přímo vyzařující subwoofery s bassreflexem (tím myslím většinu nabízených) se zvětšující velikostí zvyšuje max SPL ale frekvenčně moc níž už nejdou. A pak člověk kouká na nějaké relativně malé subwoofery a ty najednou udávají nízké frekvence "od" ale teda také nižší max SPL. Třeba Bose Sub1 nebo Sub2. Což mi přijde jako přesně to, co chci, akorát nevím, jestli to je opravdu možné. Rád bych slyšel nějakou zkušenost s konkrétním kusem.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » pát 08. črc 2022 20:35:59

Ať jen tak neplkám:
Máte nějakou zkušenost s těmito 15" SW? Do kufru nacpu dva ks a jsou v rozpočtu...
  • Turbosound iQ15B (od 40 Hz -10dB)
  • ANT Greenhead 15S (od 42 Hz bez udání útlumu). Možná se teda nevejde, to bych musel zkusit (udělat si papírový model a zkusit ho tam nasoukat).
  • Behringer VQ1500D Tohle je asi taky dost natěsno s místem, ale snad ano. Výrobce se pro jistotu ani nechlubí s frekvenčním rozsahem.
A těmito 12"?
  • RCF HDL 12-AS (od 40 Hz -3dB), poměrně silně mimo rozpočet
  • dB Technologies DVA S 08 dp (od 40 Hz bez udání útlumu)
  • FBT Subline 112SA (od 45 Hz bez udání útlumu)
  • EV ELX200-12SP (od 49 Hz bez udání útlumu)
  • EV ZXA1-Sub (od 44 Hz bez udání útlumu)
  • Alto TS 312S Subwoofer (od 44 Hz -3 dB)
  • Turbosound IP12B (od 45 Hz -3 dB)
  • Behringer B1200D Pro (od 45 Hz bez udání útlumu)
  • the box Pyrit 112 Sub A (od 45 Hz bez udání útlumu)
A pak tam dostanu 1 ks těchto:
  • QSC KS212C 2x12 bandpass (od 44 Hz -6dB)
Ještě jem teda dostal radu, abych koupil 1ks Funktion One Minibass 212 + zesík, ale to ani neznám cenu.

Menší SW teda ani nepíšu, i když moje hlavní otázka je, jestli opravdu potřebuju velký reproduktor na hluboké basy při nízkém SPL.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 177
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od gnat » sob 09. črc 2022 0:10:28

Sestava 2x sub, 2x vrchy a 2 odposlechy v hospodě mi bere okolo 6A, to je 1,38 kWh. Na 2 hodinový set bys musel mít 3 kWh v baterkách. I když bych uvažoval, že výběrem citlivější sestavy se to podaří dostat o 20% dolu, tj. pod 2,5 kWh a zanedbám účinnost měniče, tak je to "powerbanka" 12V 200 Ah, což v LiFePo vychází na 25 kg a 30.000,- Kč. A ta se ti do kufru sedanu se subama a vrchama asi nevejde.

P.S. ta spotřeba je pro živou kapelu, DJ by tam IMHO do těch subů ládoval minimálně 2x tolik energie.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » sob 09. črc 2022 10:06:17

Díky za odpověď, ale téma baterek bych tady řešit nechtěl. Uvedl jsem to jenom pro info, abyste při doporučení přihlédli i k citlivosti.

Mohl byste prosím uvést, jaké komponenty používáte a případně jaký to má zvuk při nižší hlasitosti?

Nám trochu obavu, že postavím "hromadu beden", které by papírově měly hrát hluboké basy při nějaké své nominální hlasitosti (řekněme třeba při 130 dB v 1m) a když to budu provozovat na řekněme setině nominálního výkonu (110 dB) tak se to bude chovat tak, jak to znám z velkých systémů když tam zvukař pouští nějakou výplň před prvním účinkujúcim - nezahraje to žádné basy.

Ještě si sem odložím radu odjinud na malé schopné fullrange: FBT Ventis 206A

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » sob 09. črc 2022 19:11:28

Ještě přidám jeden subwoofer, který vypadá dobře cenou, rozměry i parametry:
  • RCF SUB 702-AS II od 40 Hz -3 dB, 12"
  • RCF SUB 705-AS II od 40 Hz -3 dB, 15", ale má stejné papírové parametry jako 12", jenom je hlasitější
A ještě dvě celé 12" sestavy i se satelity,
  • RCF EVOX J8 od 40 Hz -3 dB
  • FBT VERTUS CS 1000 od 40 Hz -10 dB

Rango
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 31. kvě 2021 20:38:32

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od Rango » sob 09. črc 2022 20:47:16

Tak si nech basofky udělat pár lidí tady je co umí udělat kvalitní bedny za rozumné peníze. I výkonná 12" dokáže poměrně dobře zabasovat ve správné bedně. Taky budeš potřebovat zesilovač který tam ten výkon narve 😄 Asi úplně ideální je si ty suby poslechnout a hned budeš vědět co se ti líbí a co ne. 40 Hz -3 dB frekvenčni rozsah si stejně každý může napsat jaký chce/ toho bych se vůbec nedržel.Jsou důležitější parametry!

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » sob 09. črc 2022 22:11:58

Díky. Takže si nám udělat výlet k Thomannovi. To asi dáva smysl, napíšu jim.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » ned 10. črc 2022 9:02:14

Ještě jsem našel zajímavý kousek od Mackie:
  • Mackie DLM12S 12", od 35 Hz - 10dB

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od exxxi » ned 10. črc 2022 11:49:25

Turbosound funguje, je to prijemny basreflex. RCF taky funguje vyborne.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » ned 10. črc 2022 13:49:08

Díky exxxi, Turbosound iQ15B je jediný 15" sub, který se mi "určitě" vejde do auta. Nevíte prosím, kde by se dal vyzkoušet blíž než u Muzikeru nebo Thomanna? I když se tam vejde, je otázka, jestli dva ks projdou nakládacím otvorem :) Samozřejmě za takové zapůjčení rád zaplatím.
Turbosound iQ8 by s tím měli jít spárovat bez problémů, když je to stejná řada...že?
Který RFC by jste doporučil?

Uživatelský avatar
Marián

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od Marián » ned 10. črc 2022 14:41:54

IQ15B má hodne dobrý pomer cena/výkon v spojení s iQ8 by s toho mohol byť dosť dobrý setup na malé akcie. Tie Watty veľmi pozerať netreba keďže je to ten istý Uli koncen čo má aj Behringera tak klamú podobne :-D (jednu nulu škrtnúť?) Jediná vytka že má to veľmi inteligentný DSP a keď tomu nakladáš a sa to zahreje, tak si to samo uberie výkon, žiaľ dnes takto ochraňuje/oje.. mnoho výrobcov.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » ned 10. črc 2022 16:50:35

Marián píše:
ned 10. črc 2022 14:41:54
tak klamú podobne :-D (jednu nulu škrtnúť?)
Zrovna tohle bych dneska už za lež neoznačil, dělají to úplně všichni - ti víc seriózní výrobci většinou rovnou píšou, že příkon je cca 1/8 RMS výkonu. Je to hudba a ne čerpadlo, za mě říkám: Proč ne. Kdyby radši všichni dávali k bednám měření při 1W a max SPL při 10% THD, tak by to aspoň šlo trochu porovnávat.

Protože nemám žádnou zvukařskou praxi a budget mi to dovoluje, vybírám teď už jenom ze značek (resp. jenom z vyšších řad určitých značek), které ta měření k bednám dávají. Samozřejmě mi ty grafy neřeknou, jak to bude hrát, ale aspoň jsem schopen si nějak předvybrat - to množství výrobků je opravdu nepřeberné a dobrat se nějakých informací se mi zatím moc nedaří.

Všichni mi radí, ať si to jdu poslechnout, ale tahle rada je spíš vhodná pro trénované ucho a pro někoho, kdo si s tím někdy hrál víc, než že jenom přidal/ubral výšky/basy/středy. Já mám pocit, že jsem schopen rozeznat úroveň typu subwoofer je zapnutý nebo vypnutý, resp. zahuhlané/ostré výšky. Představa, že přijdu do Thomanna, řeknu, ať mi tam vyskládají vedle sebe 10 sestav a já si je budu přepínat a něco z toho poznám, mě docela děsí. Navíc po půl hodině v jakémokoliv baru nebo klubu už nedokážu řict, jestli to hraje dobře nebo špatně (ucho si zvykne na všechno).

Teď mám teda pocit, že už jsem si schopen před-vybrat bedny, které by měy zvládat +130 dB v 1m, ale hrozně bych chtěl pochopit, proč mi je furt všichni doporučují pro max 100 lidí v interiéru a 50 venku :? Nejlepší varianta je teda koupit bedny, které mají v součtu "inzerovaný" RMS výkon 4000-6000W, pustit je na 100 - 110 dB (4 - 60 W, abych neskalpoval lidi, co budou stát okolo mě) a to je jako ta nejlepší možná varianta? Když to má 130 dB v 1m při 10% THD tak při 110 dB to bude Hi-Fi? Je opravdu takhle velký headroom ta hlavní kvalita, po které mám koukat, aby to hrálo dobře?

Mám trochu obavu, aby vaše rady nebyly založené na představě, že to "pak někdy" půjde využít i na jiných/větších akcích - já totiž nechci zvučit (žádné, natož velké) akce, nechci se živit jako zvukař a ani nechci pronajímat techniku. Chci mít tu možnost říct majiteli, že zvuk co tam mají stojí za prd (když to bude opravdu tragédie - což se bohužel občas stává), ať přihodí dva litry na zvuk, vytáhnout z auta pár krabiček a mít jistotu, že to zahraje čistě a s hlubokými basy. Jedná se skoro vždy o akce na baru, tzn. DJ je jen jedna "z atrakcí", když tancuje 40 -50 lidí tak je to divoká noc, 100 je opravdu max. počet všech lidí, kteří budou sedět někde u stolu nebo na baru, hrát fotbálek nebo šipky apod. Nejnáročnější venkovní akce (z pohledu výkonu PA sestavy), která připadá v úvahu, je stan 8x8 metrů (parket + DJ).

Pardon za dlouhý výlev, ale jak vidíte, pořád tápu v základech.

Rango
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 31. kvě 2021 20:38:32

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od Rango » ned 10. črc 2022 19:39:04

Proč ti tak jde o nejhlubší bass? Co tím chceš získat? Na takové parametry bys těch subu potřeboval hodně (aspoň 2 na stranu) aby to s tebou lomcovalo )))

Odpovědět

Zpět na „Repro“