Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » ned 10. črc 2022 20:30:52

Protože to patří ke stylu hudby. Ale díky za nakopnutí, možná si jenom neumím pořádně představit, co doopravdy znamená bas 60 Hz a 30 Hz.
Snad je OK sem hodit náhodnou desetisekundovou ukázku jednoho songu, co hraju. Zrovna u téhle skladby jsem si naposled v jednom klubu všiml, že jednotlivé tóny basy (v ukázce je teda asi náhodou skutečná baskytara a ne jenom něco elektronického, ale to je snad jedno) měly tak různé úrovně hlasitosti, že to znělo prostě blbě. Hlubší tóny se skoro ztrácely. Netroufám si odhadovat přesná čísla, ale řekl bych, že ty nejhlubší tóny baskytary byly klidně o 20 dB víc potichu než ty vyšší (pocitově čtvrtinová hlasitost, skoro nebyly slyšet).
https://ln5.sync.com/dl/ac4876010/4qzej ... u-8qit3j7h

Mám rád měkké, plné a hluboké basy, skoro bych je nazval "country" basy. Nečekám, že povlajou kalhoty, ale že to prostě bude znít plně a hutně, jako to zní u mě ve studiu na monitorech (nejsou nic moc, ale na to moje hraní to stačí: 2x Mackie CR4 + 1x MRS10). Často hraju někde venku jenom z různých aktivních fullrange nebo odposlechů (klidně i s 15" basovým reproduktorem). Když se k tomu přidá jeden nebo dva subwoofery, tak to najednou celé zní líp a díky tomu můžu ubrat hlasitost těch vršků klidně o 3-6 dB ("okometricky" na tom potenciometru vzadu) a stejně to zní víc nahlas. Z fullrange beden tam prostě úplně chybí kus té skladby. Kolikrát to ale ani s 18" subwooferem není ono, je to takové bezpohlavní, elektronické, ty spodní basové tóny jsou prostě jakoby ploché.
Neumím to líp popsat.

Edit: Ještě jedna méně náhodná ukázka, tu hlubokou část v cca 7. vteřině slyším jenom ve studiu, na systému venku jsem ho snad nikdy neslyšel:
https://ln5.sync.com/dl/162c65430/c384z ... u-sb2hd6jk
No a na tom svém malém systému bych to chtěl slyšet :)

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od PeBe » ned 10. črc 2022 21:20:44

[OffTopic]
Opravdu si myslíš, že kdokoliv soudný, klikne na odkaz směřující bůh ví, kam? ;-)
[/OffTopic]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Rango
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 31. kvě 2021 20:38:32

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od Rango » ned 10. črc 2022 21:23:33

PeBe asi tak 😂

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » ned 10. črc 2022 21:30:23

Tak jak se tady správně přikládá 1MB zvukový soubor? Sync je něco jako dropbox, pro mě je nejsnazší to nasdílet rovnou z mého harddisku (který se mi zálohuje na Sync).

Google se snad nebojíte:
První song je Bonobo - Eyesdown https://www.google.com/search?q=bonobo+eyes+down skočte si na 1 m 50 s
Druhý je Floating Points - Bias: https://www.google.com/search?q=floating+points+-+bias skočte si na 4 m 17 s

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » pon 11. črc 2022 16:06:35

Tak 2x Turbosound iQ15B (a tím pádem ani žádná jiná dvojice 15" subwooferů) se mi do auta bohužel nevejde. Prostor by tam sice byl, ale nakládací otvor je příliš malý, musel bych ho tam dávat na štorc a když už tam jeden bude, tak tam druhý nedostanu :( Teď jsem tady hodinu šaškoval s papírovým modelem subwooferu, abych to zjistil.
Aktuálně jsem okruh zúžil (na základě vašich rad, rad z jiných fór a řebříčku oblíbenosti u Thomanna) na tyto sestavy. Vše 2x SW + 2x satelit, dávám si sem odkazy na PDFka s měřením frekvenční odezvy a velmi orientační cenovou hladinu, ať se k tomu můžu snadno vrátit:
Zvlášť nechávám ty, ke kterým mám nějaké otazníky, ale když je tak chválíte: Ostatní jsem z různých důvodů jako jsou velké rozměry, špatné reference na servis, víc než 20 dB rozdíl mezi citlivostí na 40 Hz a v maximu (typicky okolo 65 Hz) nebo nemožnost dobrat se nějakého měření, vyřadil.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od exxxi » úte 12. črc 2022 0:30:23

Otázka je, jak daleko to mas k thomannovi. EV zxa-sub ti muzu pustit u Rokycan.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » úte 12. črc 2022 7:56:19

Díky exxxi, napsal jsem SZ.

O.T.A.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: ned 22. srp 2021 18:10:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od O.T.A. » úte 12. črc 2022 12:00:02

Já bych ještě zvážil jestli se limitovat tím kufrem od auta. Když už do toho nacpeš ty prachy tak bych šel po tom nejlepším za ty peníze a to e prostě hold o něco větší. Určitě by to chtělo si to poslechnout, protože až moc dobře víš jak chceš aby to znělo. Koupil bych 18" ky i kdybych to musel vozit na vleku. Tam se Ti otevírá jiný svět co se týče hloubky a tlaku a stačila by klidně i jen jedna doprostřed. k tomu pořádný FR 15", 1" EV,RCF,LD,DB nebo i to Turbo, do 100k vybavené, nazdar hodiny. Zvuk jako prase. low cost verze Turbosound Milan 18sub doprostřed a dvě Milan15 FR na strany máš za 50k i se stativama a zvuk určitě nezklame.
Za mě tam lítá luftem moc peněz na to že to bude jen tak bublat pokud hraješ elektonickou hudbu. Jakože chápu že spíš soft ale i tak.
Pokud trváš na malým koupil bych ten sub RFC ale k němu FR minimalně 12"woofer, cokoliv dražšího by mě bylo líto že je to malý. Představa že dám 100k za apec a odfoukne mi to nějakej jarda co si koupil něco někde na bazaru za půlku, se srovnatelnou kvalitou zvuku by byla celkem reálná.
Jinak tedy s Turbosoundem mám zkušenosti jen pozitivní, za ty peníze je ten zvuk o několik úrovní dál. Suby jsem teda neslyšel ale FR mám 2 pasivka jako odposlechy už roky a na doporučení si pár lidí kolem mě koupily různé modely z Milan,IP a IQ řad a jako zvuk fakt excelentní. ALe ta 12" nebude tlačit
RCF samozřejmě taky super ale tam je ta cena vždycky vyšší.
Subjektivní pohled ale tak o to jde ne=)

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » úte 12. črc 2022 13:03:42

Díky moc.

Já právě vůbec neřeším, aby to hrálo nahlas, spíš mám naopak obavu, že když to bude hrát na 10%, tak to najednou bude hrát blbě (myšleno nevyváženě, třeba ty basy tam vůbec nebudou) a bez profi ekvalizéru to nedohoním. Když budu chtít velký zvuk, tak zvednu telefon a přijede kamarád a nanstaluje co chci, ale to je takové málo pohotové (a je to vždycky 5.000 Kč a víc, což se na ten můj business moc nehodí). Je to na situace, kdy přijedu někam a na baru mají krásný mikro systém Aiwa z 80. let, když mi předtím po telefonu tvrdili, že tam mají parádní zvuk :)

Jakmile je potřeba nazvučit cokoliv o velikosti volejbalového hřiště (resp. půlky hřiště když to je venku) nebo většího, tak to už prostě nebude pro mě. Trochu se obávám, že většina lidí tady na fóru na to kouká právě z pohledu max výkonu a nějaké basy pod 50-60 Hz je moc nezajímají, naopak jsou rádi, že to tam už nic nedělá, aspoň to hraje víc nahlas a nemusí to řezat. Což nijak nekritizuju, je to pochopitelné a pro jejich business určitě správně. Koupil jsem si nějaký levný hlukoměr a schválně si zkusím orientačně změřit v 1m, na jaké SPL to vlastně běžně hraju - můj odhad je tak do 95 - 100 dB.

Čím víc na to koukám, tak se kloním k tomu Turbosound iP12B + iP82. Je to levné, je to hezky sladěné s vrškama, má to DSP presety pro neználky (= pro mě) a má to mnohem vyváženější průběh křivky frekvenční odezvy než subwoofery za dojnásobnou cenu. To předpokládám je dosažené pomocí DSP (takhle plochý průběh asi nemá žádný reprák) a je to na úkor max SPL, které udávají jenom 120 dB. Zase když to srovnám s JBL PartyBox 710, které má max SPL 104 dB a bohatě to stačilo, tak proč ne. Zkusím si to poslechnout, ale zrovna Turbosound iP12B + iP82 nikde v prodejnách ani půjčovnách nemají (Thomann to plánuje naskladnit tak za dva měsíce).

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od kelly.ok » úte 12. črc 2022 14:30:04

Zásadní otázka podle mě je, jestli opravdu víš, jaké hodnoty jakých parametrů jsou pro tebe opravdu ty klíčové a jak/jestli to opravdu odpovídá tvé představě o zvuku, který chceš, resp. zvuku který si můžeš dovolit. 12" sub je vždy kompromis, jakkoliv jde potkat takhle malé subwoofery co hrají skvěle. Charakter plnohodnotného dospělého systému s 18" basovkami to nebude mít nikdy. Jak tvůj přístup chápu a myslím, že alespoň částečně tuším jak to máš vymyšlené a co zhruba chceš, a nemůžu říct, že na to jdeš vyloženě špatně, ale máš spoustu domněnek, spoustu mylných očekávání. Myslet si např., že fullsize systémy nepotřebují hrát pod 50-60Hz a že vlastně tím líp, a podobné, tě mohou zavést do mnoha slepých uliček... zbytečně. Věř tomu, že v reálném prostředí nebude zas tak velký rozdíl, jestli hraješ do 35hz/-10dB nebo 40Hz/-10dB. Jiná venue, jiný počet lidí, jiná akustika = vždy to bude hrát trochu jinak, čili nehonil bych za každou cenu každý Hz apod. Obzvlášť když vlastně možná úplně nevíš, jestli nutně potřebuješ, aby to hrálo bezpodmínečně až odkudsi ze sklepa. Využij nabídek a příležitostí a co nejvíc toho, co by pro tebe mohlo být přijatelné si poslechni (přestože v akci se to pak může chovat trochu jinak a potřeba výkonu se může od nějakého pokusného poslechu lišit), hrubou představu ti to dát. Pokud máš ve výběru DVA08 a na druhé straně iP12B, je to jasná známka, že představu jasnou nemáš a tu si jinak, než vlastníma ušima uděláš jen těžko. Ty víš jak chceš aby ti to hrálo. Honit každý datasheetový Hz frekvenčního rozsahu nebo každá decibel mi v tvém případě zatím přijde předčasné a zbytečné, natož srovnávat nějaké měření, které může ale také vůbec nemusí být srovnatelné. Potřebuješ si nejdřív udělat jasno v tom co od jaké bedny se dá čekat a co už je mimo, srovnat si to s tím co od toho chceš ty.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » úte 12. črc 2022 15:02:40

To dává smysl. Mám domluvený poslech už skoro všeho z toho seznamu nahoře. Otázka je, jestli když to nebude hrát vedle sebe, stejný song, stejně hlasitě, ve stejném prostoru, tak jestli z toho něco poznám...

Je mi jasné, že ty grafy a hodnoty jsou nesrovnatelné, ale nevím, jak jinak předvybrat.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od kelly.ok » úte 12. črc 2022 18:15:59

Je jasné, že když to nebude stát vedle sebe, tak nějaké menší rozdíly znatelné nebudou. Ale poznáš to nejdůležitější... hraje to či ono tak, že jsem s tím spokojen, nebo hraje to tak, že nejsem spokojen. Pro účel toho, udělat si základní představu co to či ono dovede, co z toho připadá v úvahu a s čím dokážeš nebo nedokážeš případně fungovat. Normálně bych řekl ať si poslechneš i něco třeba i výrazněji mimo půvoní kategorii výběru (jak do + tak do - ať už cenově nebo třeba rozměrově, koncepčně atd., člověk tím docela dobře zjistí jestli určitý posun pro něj ještě dává smysl, nebo jestli naopak není dostatečné i něco výrazně "níže" než původní plán), ale tady je výběr už tak široký, že by bylo kontraproduktivní ho ještě rozšiřovat (navíc když možnost větší/výkonnější alternativy prakticky nepřipadá v úvahu).

Můžu ti pro tu obecnou představu nabídnout kousek od Pardubic poslech mých maličkých custom 12" basovek. Na to že výrazně menší 12" subwoofer už prakticky není možný to není úplně líná basovka, poctivě poháněno to ve čtyřech kusech v sále cca 100 lidí relativně pohodlně uhraje bigbeatovou plesovku/závabovku, kamarád DJ si to občas půjčuje na menší akce i jen v páru pod ART310. Srovnání vedle sebe s koncepčně odpovídající 15" alternativou pro představu toho, co je a co už není možné od 12" očekávat by taky byla možná. Ale říkám, bylo by to případně spíš nasměrování v obecnější rovině, je to pasiv a je to zakázkovka, takže jako konkrétní výběr zřejmě ne zcela to co hledáš.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od iv00vi » úte 12. črc 2022 22:16:45

Díky kelly.ok, zájem mám, napsal jen Ti SZ.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od exxxi » stř 13. črc 2022 2:03:12

BTW., jak píšeš, že to nemáš čím zekvalizovat, Behringer teď přišel se super pultíkem, Flow8, který má rozměry maličkého analogu a možnosti digitálu a zároveň to má kliky, takže to můžeš svěřit i debilovi. Pozítří si ho konečně vyzkouším.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Poraďte mobilní ozvučení do cca 80.000 Kč

Příspěvek od kelly.ok » stř 13. črc 2022 7:49:12

exxxi: no, Flow8 a možnosti digitálu... řekněme hodně omezené. Spíš bych naopak řekl, že je to dálkově (do míry, kterou ti dovolí bluetooth rozhraní) ovládaný digitál s vlastnostmi maličkého analogu. Zrovna v oblasti EQ bych řekl za hranou použitelnosti, pevné čtyřpásmo na kanálech a 9 pásmová grafika na masteru, to nejsou zrovna ideální předpoklady pro použití za účelem ekvalizace PAčka, levný 15 pásmový analogový eq ti v tomto směru vlastně nabídne víc. Když si vezmu o kolik víc stojí např. XR12 a jaké má oproti tomu možnosti, ovládání fyzickými ovladači mi na Flow8 přijde snad ještě méně praktické než přes appku a že by to bylo pro neznalé uživatelsky přívětivější než malý analog si taky nemyslím, výbava je opravdu hodně osekaná a až na pár výjimek skoro srovnatelná s některými menšími analogy. Jednoduše jsem smysl toho pultíku zatím moc nepochopil.

Odpovědět

Zpět na „Repro“