Ozvučenie pre letné kino

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
trucker
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 29. pro 2023 19:39:17

Ozvučenie pre letné kino

Příspěvek od trucker » pát 29. pro 2023 20:10:37

Ahojte riešim letné kiná a prišiel čas posunúť sa s aparatúrou ďalej
Aktuálne používam 4x Auna PW-2222 so zosilovačom Skytec AMP 2000
na akcie mi chodí cca do 200 ludí
Problém je že basovo to je až moc aj keď uberiem ale keď je vo filmoch rozhovor tak často býv dosť potichu najmä vzadných radoch cca 30m - 40m pri niektorých priestranstvách sa to dá zniesť

a teraz neviem sa rozhodnuť či riešiť ďalej pasiv alebo začať riešiť aktiv a tiež sa neviem rozhodnuť či FBT, EV, Mackie, Yamaha, JBL. s tým že teraz cca 2000eur a o rok možno zas cca 2000

uvažujem
z pasiv
FBT Ventis 110/112
FBT Archon 110/112
Yamaha CZR /CHR 10/12

z Aktiv
FBT Ventis 110/112
Mackie DRM 212
Mackie SRM 212 VClass
Yamaha DXR 10/12 MKII

Vedeli by ste mi niečo poradiť poprípade aj iné?

Uživatelský avatar
Palko promítač

Re: Ozvučenie pre letné kino

Příspěvek od Palko promítač » pát 29. pro 2023 21:37:37

Taky každoročně v létě párkrát za rok udělám letní kino.
Je třeba si nejdřív upřesnit co se z čeho promítá.
Já používám přenosnou 16mm promítačku EIKI SSL0. Před tím jsem používal Meopta AS3. Protože 16mm film je mono a diváků bývá cca 40 - 60 vystačím si s ozvučením 2x JBL EON 612 po každé straně plátna jednu zapojeno na mono.
Vy jste však neuvedl technologii ani počet zvukových stop. Pokud máte více stop - a může jít o 35mm film nebo film pouštěný z digitálu, pravděpodobně vám tam chybí reproduktor pro centr, přes který jde většinou dialog. Potom by ruchy zastínily dialog.
Takže upřesněte technologii a pak Vám někdo může poradit lépe.

Ať to hraje...
Palko.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 492
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučenie pre letné kino

Příspěvek od Damton » sob 30. pro 2023 10:08:41

No po tom "piezo" hnusu co teď používáš, bude cokoliv z uvažovaných beden obrovská změna v čitelnosti dialogu.
Já bych ale raději uvažoval o aktivu, 10" třeba ty zmíněné Ventis 110 , zvednout opravdu vysoko nad hlavy lidí a naklopit mírně směrem dolů na hlediště. Pokud máš vícekanálový zvuk určitě dát centr. (stejnou bednu)
Ale hlavně nevidím žádný sub ? Ke kinu bych určitě volil sub i klidně něco levného. I jeden subík 12" dodá kinu ten pořádný zážitek.

trucker
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 29. pro 2023 19:39:17

Re: Ozvučenie pre letné kino

Příspěvek od trucker » ned 31. pro 2023 18:32:04

Mnohé filmy som zatiaľ dostával od spoločností len stereo takže zatiaľ som neriešil viac kanálov.
Čo sa týka sub tak zatiaľ za tych 5 rokov si skôr objednávatelia žiadajú tzv. letné komédie kde som nevnímal nejak extra potrebu basov

čo sa mi páči na pasive riešení je že mám spravený tzv. vysielací vozík a tam mam všetko prepojene, zosik, mix(Behringer Xenyx QX1204). a teda vozik zapojím do elektriny a natiahnem káble ku repro a som pripravený pustiť hudbu a následne premietať

pri aktiv riešení budem musieť ťahať ďalšie káble

zatiaľ sa ale aj tak teda pohrávam s myšlienkou kúpy aktivu
2 x FBT Ventis 112A alebo FBT Ventis 206A
1 x FBT X-sub 118SA alebo FBT SUBLine 115SA

Som si vedomý že ak pôjdem do tých 206tiek tak budem musieť zároveň zobrať aj niektorý sub.

Ešte sa chcem spýtať, je nejaká softvérová zvukovka pre (WinPC), ktorou by som vedel upraviť hlasitosti jednotlivých kanálov v prípade viackanálového hlasu pri zmene na stereo? (nedarí sa mi nič nájsť)

a do budúcna by som chcel rozšíriť na 5.1 audio. akurát skúmal som behringer X32Rack a xAir 18 ale nikde sa mi nepodarilo zistiť, či je tam možné to nastaviť tak, že keď ho budem mať pripojený napr cez USB alebo (wifi) k PC či sa budú správať ako zvuková karta a teda v prípade 5.1 filmu by išiel každý kanál zvlášť a predpokladám že potom by som ich už vedel posielať na zvlášť výstup (už sa bavím aj s nastavovaním X32-Edit a aj XAir-Edit)

Ďakujem za váš čas

Kajman2nd
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 14. led 2016 11:40:22

Re: Ozvučenie pre letné kino

Příspěvek od Kajman2nd » pon 01. led 2024 9:43:02

X32 lze propojit s PC přes USB, používal jsem to na multitrack nahrávání kapely do PC (potřebuješ nějaký DAW), opačně to jde taky, z DAW posílat multitrack do X32, a tam si pak naroutuješ na výstupy.
X18 nevím, zda to umi

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 492
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučenie pre letné kino

Příspěvek od Damton » pon 01. led 2024 11:47:55

Určitě bych šel v dnešní době do aktivních beden, jediná nevýhoda je pokud bude nějaké špatné počasí, ale i tohle je řešitelné igelitovým pytlem na odpadky a gafou :-D děláme to tak všichni. Zvuk jde i přes ten igelit.
K aktivkám nemusíš rozhodně tahat další kabely, lze použít kombinované (Hybridní) kabely 230V+XLR:
https://www.thomann.de/cz/hybridni_kabely.html
A pořád budeš od vozíku tahat pouze jeden kabel k aktivkám.

Používám min 10let konkrétně tyhle: Tasker TSK1048 , a slouží naprosto spolehlivě, pokud se k tomu nechováš jak hovado....
Používám je naprosto na všechny aktivky, na hlavní PA, na odposlechy , na suby. Všude.

Na jednoduchý procesing bych použil tohle:
https://www.thomann.de/cz/the_tracks_ds ... _stock.htm

U toho subu ani nejde o nějaké extra dunění, není to na to, aby to zbouralo přední řadu diváků :-D. Ale čistě jenom podpoříš to kam už logicky bedna s 12" nebo 6,5" na klacku logicky nemůže hrát.
A když už ano tak ti pohyb toho středobasu v tom satelitu bude značně zkreslovat středy díky své velké výchylce reproduktoru protože po ní chceš i basy.
Ber to jako spíše tří pásmový systém. Odvděčí se ti to daleko čitelnějšími středy a i samozřejmě lepšími basy, které leží na zemi a lépe se tak šíří do prostoru.

Co se týče mixu jako zvukovky. Tak na Apple (macbook) macmini atd... není problém namapovat v případě 5.1 zvuku jakýkoliv kanál na jakýkoliv výstup pultu. konkrétně u UI24. Ale myslím že to u Behringera bude stejné. Jestli tohle umí i Windows nevím. Ale na macku to mám vyzkoušené, má ty základní nastavení zvuku trochu vymakanější než Windows.

Jo a apropó Žádný DAW nepotřebuješ. Přece nebudeš tahat film do DAW a tam ho přehrávat ? :-D

No a zatím bych se vybodl na nějaké přemýšlení o 3.1 nebo 5.1 zvuku. Až budeš mít filmy v téhle distribuci tak bych to pořešil raději nějakou externí USB zvukovkou která má více výstupů a nějaký ten bezlatenční interní procesing. Je toho spousta. A není to tolik peněz jako X32 Rack nebo UI24.
Taková bazarová Presonus Audiobox 1818VSL za 4-5tis bohatě splní účel. Je to v podstatě mixážní pult.

Jo a pokud hodláš mít sub což vřele doporučuju. Tak určitě Ventis 110 nebo 206A.
A jako sub boooooohatě stačí 15" , a i klidně 12" vůbec se toho neboj. Já zvučím sedací koncerty pro 200 lidí s jedním 12"FBT Subem :-D , Někdy beru dva pokud je sál větší 300-500 lidí.
U sedacích koncertů nechceš aby byl zvuk hlasitostně nepříjemný, lidi nemají kam popojít.. maximálně odejít pryč.
U Kina to bude to stejné.

Odpovědět

Zpět na „Repro“