PA pro beatovou kapelu

Pasivní, aktivní, odposlechové, studiové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Hacuc
Nováček fóra
Nováček fóra

PA pro beatovou kapelu

Příspěvek od Hacuc » čtv 15. úno 2024 11:18:52

Zdravím,
a děkuji za toto fórum. Prošel jsem si několik témat, zejména srovnávání sestav, ale nakonec se rozhodl, založit nový dotaz.

Máme kapelu hrající hlavně rockové a big beatové songy (sem tam zabrousíme k folkovějším, nebo naopak tanečnějším věcem) v celkem klasickém složení 3 zpěvy, kytara/saxofon, basa, klávesy, bicí. Uvažujeme o pořízení vlastního PA, se kterým bychom jezdili. Naše představy jsou:

- ozvučení spíš pro akce uvnitř 100 - 150 lidí (firemní večírky, pařby zájmových spolků, apod.)
- přes léto ale nastanou situace kdy budeme hrát venku (co do počtu účastníků to bude asi podobné)
- systém je potřeba naskládat do jednoho auta, které současně poveze ještě komba a nástroje
- zvuk by měl být kvalitní, aby lépe vyniklo, jak málo kvalitně hrajeme
- není nutné aby PA hodně křičelo, spíš aby bylo rozumět zpěvu a hudbě i v holém sále

Celkem jsme se doposud obešli i bez nazvučení bicích, ale v už jsme na limitu a bicí budeme přizvučovat. Zatím jsme se orientovali spíš na aktivní systémy typu RCF EVOX J8, LD systems Maui, apod. Koukáme spíš po bazarových záležitostech s cenou 35-45tis za komplet, ale pokud by v rozumné ceně byla funglovka, tak bychom asi neváhali.

Díky
Hačuč

Damton
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Re: PA pro beatovou kapelu

Příspěvek od Damton » čtv 15. úno 2024 11:28:55

To opravdu hrajete pro 150 lidí bigbít bez nazvučení bicích ? tak to je asi unikát :-D
A bohužel za 35tis nekoupíte vůbec nic co bych s klidným srdcem doporučil. Pokud přidáte kilo tak to bude i nějak hrát.
Hraji v podobné kapele už asi 20 let, + zvukaře dělám taky přes 20let, takže si dovolím tvrdit že o tom něco vím :-D

To nejlevnější co už konečně trochu hraje a zároveň i to nejmenší co lze vozit je:
FBT VENTIS 206A
FBT subline 112sa (pro začátek třeba jeden kousek)

Nic pod tuhle úroveň Vám vůbec nedoporučuju, bude to jenom trápení a prodávání a stále nakupování šrotu, věřte mi.
Na aparátky typu collum array se ani nedívejte, to je tak pro klávesové duo, a ne pro kapelu s bicíma.

Předpokládám že si za hraní berete peníze. Za tyto peníze očekává zákazník i kvalitní zvuk. Pokud hrajete jenom kamarádovi na narozeninách zadarmo čert to vem... Ale profesionální kapela která si bere peníze už by měla mít profesionální aparát, už by to mělo skončit tahle věčná fušeřina a hrůza se kterou kapely občas jezdí.
I když mě to neživí, a v podstatě jsem "amaterský" muzikant a "amatérský" zvukař. Tak jednou si za to beru peníze tak jsem v podstatě pro zákazníka profesionál a tečka.

Hacuc
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od Hacuc » čtv 15. úno 2024 12:20:34

Díky za rychlou odpověď. Zatím nám to bez nazvučení bicích celkem fungovalo i pro rozdováděné hasiče, ale rádi bychom to posunuli dál. Zmíněná kapacita je potenciální maximum, většina našich akcí je okolo 60 lidí. Myslím, že se zaměříme na takovéhle publikum a pro větší hraní zvukaře seženeme zvukaře.
Díky za tip na FBT. Co je jejich předností?
S tím závěrem naprosto souhlasím. Proto jsem taky založil tento dotaz.

CharlesBass
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od CharlesBass » čtv 15. úno 2024 12:57:08

Projdi si témata aparát za 100,, za 150 a za 200tis Kč. Prostuduj a počti. Je toho tu dost. Dostaneš představu na co se ptát, dojdou ti souvislosti.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Damton
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Damton » čtv 15. úno 2024 12:57:15

Co je jejich předností ? naprosto vše :-D něco tak malého co hraje jak prase jenom tak nenajdete. Samozřejmě v rámci ceny.
viewtopic.php?f=13&t=8985
Hlavně to uvezeš v osobáku, 2ks Ventis 206A + jeden basáček ani nepoznáš že jsi ho naložil

Já už přešel na vyšší ligu (MAYER ULTRA X40) ale i tak na tyto FBT stále vzpomínám a plánuju si je letos nazpět pořídit, do míst kde si zvuk MAYERA nezaslouží :-D , klasické nějaké malé sálečky, hospody atd.
Samozřejmě Subline 112A stále mám. A neprodám :-D
Naposledy upravil(a) Damton dne čtv 15. úno 2024 13:18:03, celkem upraveno 1 x.

Ron1

Příspěvek od Ron1 » čtv 15. úno 2024 13:06:47

35-45 je cena jen za slušné mikrofony.

Teď se na bazaru pohybují nějaké starší pasivní Megatony, na bigbít ideál.

Aktiv těžko říct za tyhle prachy, FBT asi budiž, ale nešel bych cestou 206 a 112, to slabý.

Damton
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Damton » čtv 15. úno 2024 13:08:38

to Ron: Slabý ? pro kapelu co zatím hrála bez ozvučených bicích? no já ti nevím. Ventis 206 s přehledem uhrála venkovní zábavu pro 300lidí. Teď v sobotu jsme hrály na sále pro 300lidí, docela divočina pouze na dva kusy Subline 112, a jelikož je vidím zezadu, tak si za celý večer ani neblikly do limitu. Samozřejmě se nebavíme se o koncertu Krucipusk ale o zábavě. Používal jsi někdy Ventis 206A nebo jenom tak nějak odhaduješ ?

Tohle téma se zvrhne v něco podobného jako už se tady opakuje s pravidelností hraničící ze 100% jistotou.
Tazatel nakonec skončí s doporučením aparátu který, musí převážet kamionem, neunesou to ani dva chlapi, a to bude typicky 4ks 18" a nad tím 50kg třípásmo se 140db, takže pro tazatele úplný overkill , protože všichni budou říkat a psát...to je slabý.

Bohužel je tohle kolorit zdejšího fóra. Mé doporučení máš. Jakožto dlouholetého zvukaře a muzikanta z podobné kapely.
Dal už to nebudu řešit protože vím kam se to zvrhne...

Hacuc
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od Hacuc » čtv 15. úno 2024 13:25:18

Díky za dosavadní reakce. Co se týče apáratu do klubu pro kapelu - tam ty bicí nejspíš zvučit nebudeme. Jsou ty colmumn array přijetelné?

Filip
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Filip » čtv 15. úno 2024 13:38:28

Já bych ty Column nesmysly nekupoval. Když jsem to někde slyšel, bylo to spíš nic moc. V přímém porovnání s normální bednou (8"+1") to nemělo šanci, měl jsem na akci ( svatbě ) půjčený Evox8 na zkoušku. Široký horizontální úhel je taky na špatných sálech spíš nevýhoda než výhoda (jak to prezentují výrobci). Doporučované FBT by určitě cíl splnilo. Případně pokud byste chtěli něco silnějšího hlavně na ven, budu prodávat aktivní aparát SPL acoustics (15" subbasy a 12" kompakty, velikostně docela malé na to,jak to hraje), ale cenově se to určitě nevejde ani do těch 100k. Za těch 45 tisíc bych koupil ty Ventis 206A a šetřil na subbas.

Damton
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Damton » čtv 15. úno 2024 13:50:02

Mám stejnou zkušenost jako Filip, Culumn se mi zvukově nelíbilo, pro nějakého DJ na menší svatbu budiž. Ale ten klasický PA tlak na zpěvu tam prostě nebyl. A bylo to zvukově tenké bez nízkých středů (vysokých basů). Ale najde se jistě spousta spokojených samohrajkářů. Ale mě to opravdu nevyhovovalo.

Hacuc
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od Hacuc » čtv 15. úno 2024 14:11:24

Filip píše:
čtv 15. úno 2024 13:38:28
Já bych ty Column nesmysly nekupoval. Když jsem to někde slyšel, bylo to spíš nic moc. V přímém porovnání s normální bednou (8"+1") to nemělo šanci, měl jsem na akci ( svatbě ) půjčený Evox8 na zkoušku. Široký horizontální úhel je taky na špatných sálech spíš nevýhoda než výhoda (jak to prezentují výrobci). Doporučované FBT by určitě cíl splnilo. Případně pokud byste chtěli něco silnějšího hlavně na ven, budu prodávat aktivní aparát SPL acoustics (15" subbasy a 12" kompakty, velikostně docela malé na to,jak to hraje), ale cenově se to určitě nevejde ani do těch 100k. Za těch 45 tisíc bych koupil ty Ventis 206A a šetřil na subbas.
Prvek očekávání vystřídán prvkem zklamání...

Hacuc
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od Hacuc » čtv 15. úno 2024 14:12:59

Díky za všechna doporučení. Nadnesu to kapele a začneme šetřit, nebo zvedneme ceny (čímž se situace nejspíš nadobro vyřeší sama)

Havlis
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Havlis » čtv 15. úno 2024 21:09:35

Budu radit trochu mimo - jasně, že nejlepší by bylo místo 40k investovat 140 a třeba ta aktivní sestava SPL acoustic bude určitě super, ale já bych klidně doporučil RCF HD32 - z druhé ruky se na bazaru občas vyskytují kolem 26000 a hrajou fakt v pohodě. Ne že by nebyly lepší bedny, ale za ty peníze to fakt hraje slušně. Malé akce třeba do 80 lidí se dají odjet bez subu (zvlášť pokud bude basák hrát hlavně přes svůj aparát). A když přikoupíte 1-2 slušnější suby, odehrajete vevnitř většinu akcí. Samozřejmě se bavíme o plesu/zábavě/firemce, ne zmiňovaném Krucipusku:-).
Levný bedny maj tu výhodu, že si na sebe rychle vydělaj:-). Z tohodle hlediska by se dalo uvažovat třeba o těchto Presonusech: https://hudebnibazar.cz/presonus-air-12 ... /ID581130/ Jasně, že to není žádná high-end bedna, sám je nemám, ale prý mají docela přijemný zvuk a za tyhle peníze vám určitě poslouží dobře. A hlavně vám zbyde na solidní sub typu RCF 905 (nebo zmiňovaný FBT subline 112a).

Filip
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Filip » čtv 15. úno 2024 21:17:02

Souhlas. HD-32A, zejména ty starší verze hráli v pohodě.

Hacuc
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od Hacuc » pát 16. úno 2024 10:52:07

O těch RCF jsem už tady na fóru leccos četl, ale doporučení od Damtona mi nasadilo celkem brouka do hlavy. Tohle bude na celokapelní diskuzi. Zatím panuje shoda na tom, že zvuk by měl být kvalitní, ale s ohledem na rozpočet. Postupně bychom se rádi zbavili kombíček a přešli na in-eary, ale bez kvalitního ozvučení to zatím nemá moc smysl, protože komba (alespoň basa a klávesy) budeme do té doby tahat pořád.
Co se ale stane, až budeme chtít přizvučit bicí? Kopák bude chtít sub, ale co zbytek sestavy? Budou ty Presonusy nebo RCF ok? Se sub basy už nebude potřeba tahat komba a přejdeme na in-ear.
Ptám se, protože zatím jsme všichni fungovali v kapelách, kde se vlastní zvuk neřešil a šlo to za zvukařem. Teď máme kapelu, která by měla být, alespoň do určité míry, soběstačná.
Díky

Odpovědět

Zpět na „Repro“