Štelovanie frekvencie - nechapem

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Standa

Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Standa » úte 08. dub 2014 11:36:28

Zravím chcem som sa spýtat kúpili sme presonus studiolive 16.0.2 a chcel som sa spýtat na štelovanie frekvencie pri bassoch stredoch a výškach tomu trocha nechapem teda nechapem to či ke si nastavím napríklad určitú frekvenciu a potom štelujem iba tu alebo ked ju zmením tak potom mením zase dalšiu teda necham ten pojem parametrický. Ďakujem sa odpoved.

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Egestas » úte 08. dub 2014 11:49:16

nastavíš frekvenci a tu pak ubíráš nebo přidáváš, vždy jen tu jednu stejně jako na analogu...

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od KamilV » úte 08. dub 2014 13:19:47

Aby to bylo úplně zřejmé, samozřejmě nenastaví "jen tu jednu frekvenci", ale parametrem určí středovou frekvencí bandwidth, tzn. ovlivní i okolí z obou stran (v případě krajních shelfů jen jedné strany) a to podle velikosti Q (které tam tuším je pevně dané a jeho hodnota bude někde v manuálu).

Je to prostě analogie k analogovému parametrickému ekvalizéru, ne ke grafickému (tak to asi tazatel myslí, že postupně přeskakuje parametrem z pásma na pásmo).

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od MADMAX » úte 08. dub 2014 15:41:45

panebože jak chce ten člověk něco zvučit, když nechápe naprosto základní ovládací prvky??? Ona ta nedostupnost techniky za komančů měla něco do sebe, většina lidí, než si něco pořídila, tak aspoň chápala "na co jsou tam ty knoflíky"... holt u generace vyrostlé v nákupních centrech všechno začíná nákupem. Někdy mám pocit, že na ozvučovací techniku by měl být povinný nějaký řidičák nebo zbrojní pas... dneska už je opravdu "zvukařem" každý, kdo má díru do zádě - a od toho se odvíjejí i zvukařské honoráře (vždyť to může dělat každý de.il...).

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od vitek_cz » úte 08. dub 2014 18:21:12

"A preco tam je to talcietko OFF? Kdyz to zmacknem, tak nemozem nic ovladat ani zjemnovat ani zhroubnout! Prosim poradte!!"

(-:

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od blaha » úte 08. dub 2014 21:17:00

OFF = vypnuto
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od TomasVv » úte 08. dub 2014 23:43:22

Jen jestli to není tlačítko F*CK OFF.

S tou dostupností techniky je to tak nějak všeobecně, každej trouba dnes může jezdit autem, volat telefonem, psát kraviny na internet, vařit kafe, žehlit, skládat muziku, lítat s vrtulníkem po obýváku...
Cp stále zůstává je fakt, že kde je poptávka po kvalitě, tam se jelito nedostane a za pusu to nebude. Kde tato poptávka chybí, nastupují neznalí amatéři a výsledek podle toho vypadá. Ale každému, co jeho jest.

Ale nemá cenu být zlý.
Stando, k čemu jste koupili ten pult? Co s ním zamýšlíš? Kde bydlíš?
Parametrický ekvalizér znamená, že má funkční parametr - frekvenci, kerou si můžeš zvolit a pak s ní pracovat. Samozřejmě nepracuješ jen s tím jedním kmitočtem, ale s pásmem, jehož střední frekvence je tím parametrem, šířka toho pásma může být pevná, nebo je dalším parametrem, to je pak plně parametrický eq. Presonus má přepínání mezi širokým a úzkým filtrem.
Opakem parametrického ekvalizéru je ekvalizér s pevnými frekvencemi, tam můžeš ovlivnit jen zdvih/útlum.
Grafický ekvalizér má těchto frekvencí 8 - 32, těch 32 je takový standard.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od MADMAX » stř 09. dub 2014 2:38:55

2 TomasVv: tak mě nešlo o to bejt zlej, spíš - jak píšeš v souvislosti s tou obecnou dostupností techniky: tam, kde může nedostatečně soudný jedinec spáchat společnosti újmu (např. prostřelit sousedovi koleno nebo zbourat autem přístřešek na zastávce MHD, abychom neuvažovali rovnou nějaké fatální případy), společnost se dokáže bránit tím, že na provozování příslušné techniky by jsi měl vlastnit nějaký "papír". A mám pocit, že veřejná produkce zvučená amatérem-začátečníkem se už skoro blíží pojmu "obecné ohrožení"... :-D

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Egestas » stř 09. dub 2014 7:54:46

a nejhorší je že potom si lidi řeknou že je to stejně jedno tak proč nevzít zvuk za 500 místo za 5000 když to stejně jenom řve a tech 4500 se ušetří... poptávka po kvalitě samozřejmě je ale jsou místa na trhu kde ta kvalita jde bokem i proto jsem se před pár rokama rozhodl dělat si zvuk pro kapelu sám a začít dělat i na kšeft protože místní nabídka se posunula špatným směrem zkušení lidi už buď dělají jen svou kapelu, v klubech a nebo akce pro víc jak 500 lidí ale vesnické slavnosti a podobné tam se kvalita nenašla...

aha těd to po sobě čtu a mam to fakt napsaný že to zní jako by se štelovala jen ta konkretní frekvence omuvuju se za mystifikaci :oops:

Uživatelský avatar
Standa

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Standa » stř 09. dub 2014 8:48:05

Dik za inteligentne aj menej inteligentne odpovede a ešte som sa chcel zeptat, ked som presiel na digital zda sa mi že ten zvuk je trvdý je to tým digitalom alebo to asi nemám ešte poriadne zeštelovane na aparát.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od MADMAX » stř 09. dub 2014 9:36:50

2 Standa: já se obávám, že za to může částečně asi i ten Presonus, ono od levných digitálů se bohužel dá čekat zvuk ještě "horší" než z levných analogů, i když jiným a pro mne osobně i nepříjemnějším způsobem. Laciný analog může šumět, být poněkud "pod dekou" nebo naopak postrádat bas, a při přebuzení brzy zkreslovat, ale to je tak všechno. Nedostatky digitálu se projevují podstatně záludněji, ztrátou detailu a rozlišení, takovým tím zvukem, jako u MP3 s nízkým bitrate, někdy je to jakoby "zapatlané", někdy naopak "tvrdé", nepříjemné.
Ale uši máš dobré, když sis toho všiml, což je u zvukaře základ. To ostatní se dá naučit. :wink:

Uživatelský avatar
Standa

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od Standa » stř 09. dub 2014 10:04:00

JJ to je presne ono predtým som mal teda ešte aj mam starý analog SaunCraft, aparát má HK Audiu, a zdalo sa mi to a teda určite aj bolo mekšie a prijemnejšie na počuvanie. tak aspon sa mám s čím hrat len rozmýšlam s čím asi začnem :-D :-D

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od TomasVv » úte 04. lis 2014 23:29:11

Po dlouhé době to zkusím oživit.
Digitální pulty mají trochu jiný zvukový charakter, než analogy, ale strašně moc záleží na konkrétních modelech.
Mě se teba zvuk Presonuse líbí víc, než zvuk laciných analogů, piřijde mi, že si nechá líbit i trochu toho přebuzení. Ale je důležité mít dostatečně vybuzený vstup, nebát se přidat na gainu. Taky s korekcemi je potřeba pracovat pečlivě, hodně poslouchat, co to vlastně dělá.
Já osobně třeba vůbec nelituji výměny AH Wizzard 2 za Presonus 16.4.2. Zvuk šel nahoru.
Dělám, co mě baví.

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od vitek_cz » stř 05. lis 2014 8:59:54

By me zajimalo, nakolik toto subjektivni posuzovani korekci odrazi opravdu kvalitu ekvalizeru a na kolik je to dano treba tim, ze ma ten presonus lepe zvolenou jakost nebo proste lip zvolenou krivku ekvalizace. (Myslim tim treba vhodne zvolenou rychlost pridavani gainu na tom mechanickem knobu atd.) Protoze to me podle me take lvi podil na tom, jak se s danym filtrem pracuje.

Na to by se dala napsat i nejaka bakalarska prace na Hamu. "Vliv parametru ekvalizeru na subjektivni posouzeni kvality"

:)

V.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Štelovanie frekvencie - nechapem

Příspěvek od MADMAX » stř 05. lis 2014 9:25:39

no to je právě to, že subjektivní vjemy těžko exaktně zkoumat - možná tak nejvejš statistickou korelací. Já si totiž myslím, že skoro nejvíc záleží na tom, na co je člověk zvyklej. Máš prostě zažitou představu, co se stane, když "nakroutíš asi tolik na této frekvenci" a pokud výsledek neodpovídá Tvému předpokladu, vnímáš korekce logicky jako "špatné". Já jsem třeba zvyklej z Allen Heathů, že při pohybu knobem "gain" okolo střední polohy se toho vlastně moc neděje, takže můžeš korigovat i hodně jemně, a korekce začínají důkladně zabírat až za půlkou. Kdo je odkojený dejme tomu Yamahou, která jde lineárně "za rukou", tak mu AH korekce logicky vadí, má pocit že nic nedělaj. Mně pro změnu zpočátku docela vadily semiparametrické středy u Soundcraftu GB8, čistě jen proto, že reagovaly jinak než Allenovské...

Odpovědět

Zpět na „Presonus“