Nefunkční fantomové napájení

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
  • Reklama
  • DEMO14
Uživatelský avatar
Ondřej Lusk

Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Ondřej Lusk » stř 10. črc 2019 14:09:11

Zdravím na fóru.
Mám takový začátečnický dotaz, předem podotýkám, že se vyznám v akustice, ale ne v elektrotechnice a nevidím, takže některé informace se mi hůř shánějí a prověřují.
Mám vícestopý rekordér Tascam DP-32SD, který má fantomové napájení 48 V. Dále mám několik kondenzátorových mikrofonů jako například Samson C01, Shure SM86 a plánuji přikoupit ještě nějaké kondenzátory Rode NT1 atd. Rekordér má kombinované vstupy XLR/Jack 6,3 mm. Když ty kondenzátorové mikrofony ale připojím k rekordéru, nehrají. Nehrají ani bez fantomového napájení, což bych pochopil, ale nehrají ani s ním. Připojuji je kabely, které mají na straně u mikrofonu třípinový Canon XLR konektor a na straně rekordéru Jack 6,3 mm.
Nevím proč nefungují, jeden z nich (Shure SM86) jsem zkoušel připojit přes malý jack i k diktafonu Tascam, který má podporu pro fantomové napájení 24 V, tam mikrofon sice hraje, ale opravdu velmi potichu. Chci se zeptat, nenapadá vás někoho proč mi v tom rekordéru nefungují?
Podporuje vůbec Jack 6,3 mm fantomové napájení? Nemusí na to být na druhé straně také třípinový konektor, nebo nemusí ten kabel splňovat nějaké konkrétní náležitosti, třeba mít nějakou speciální žílu pro fantom nebo tak něco? Ty kabely co používám jsou funkční a v pořádku, ale poměrně dost staré. Jinak mě nenapadá, v čem by měla být chyba, mikrofony by technicky také měly být v pořádku. Bojím se, že koupím nějaké další kondenzátorové mikrofony a také mi nebudou hrát kvůli nějaké banální technické otázce, kterou jsem si nedořešil. Všechny ostatní dinamické mikrofony které mám mi fungují, takže v rekordéru ani v poškození kabelů příčina není, prostě jsem jen asi nesplnil nějakou základní náležitost kterou to k fungování potřebuje a nevím jakou. Budu rád za jakoukoliv radu ohledně potřebného zapojení.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1197
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od TomasVv » stř 10. črc 2019 14:39:00

Zkus XLR kabel. Jack může být bez phantomu.
Dělám, co mě baví.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od asterix1 » stř 10. črc 2019 15:02:49

Nazdar, v návode na s. 34 je znázornené ako na fantomové napájanie. No a na s.73 je bloková schéma, kde je zrejmé, že sa jedná o kombo vstup XLR/Jack. T.j. fantom je aj na pinoch Jacku pokiaľ sa zapne. Aby to zaručene fungovalo je treba mať symetrické XLR/XLR káble. Pokiaľ máte na strane Tascamu kábel s mono jack tak fantom nikdy nemôže pracovať. Vôbec je divné prečo používaš pre kondenzátorové mikrofóny káble s jackom?

Uživatelský avatar
Ondřej Lusk

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Ondřej Lusk » stř 10. črc 2019 17:46:27

TomasVv:Děkuji moc, myslel jsem si, že by mohlo jít o tohle, ale nebyl jsem si jistý, člověk se pořád učí.
Asterix1: Jak už jsem psal, jsem nevidomý, takže to že je někde něco na nějakém obrázku nebo blokovém schématu je sice fajn, ale bohužel je to přesně jedna z těch informací, které jsou pro mě nedostupné. Co není psáno slovně jako text, jako by pro mě nebylo. Měl jsem vůbec problém ten návod někde sehnat v alespoň trochu čitelné formě. Jak jsem už také psal, v elektrotechnice nejsem tak dobrý jako v teoretické akustice, s připojením kondenzátorových mikrofonů přes fantom jsem zatím nikdy nepracoval, připojoval jsem pouze dinamické mikrofony, kde je samozřejmě velký mono jack bez problémů. Prostě jsem tuhle novou informaci neměl, tak jsem zkusil použít stávající kabely a nešlo to. Když vidím že to nejde a když už teď také vím proč to nejde, tak si samozřejmě koupím XLR - XLR kabely a příště už stejnou chybu neudělám.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 330
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Robert » stř 10. črc 2019 21:38:26

Kabely, kde je na jedné straně XLR a na druhé straně mono jack 6,3 je z principu špatné řešení i pro dynamické mikrofony. Kabel je nesymetrický a náchylný k rušení. Symetrický kabel XLR - stereo Jack 6,3 by fungovat mohl, ale nedoporučuje se, protože při zasouvání jacku hrozí vyzkratování fantomového napájení a vstupní obvody si to nemusí nechat líbit. Použití XLR M a XLR F je čisté řešení, nehrozí zkraty, připojení je symetrické a odolné vůči rušení např mobilním telefonem položeným poblíž. Nehledě k tomu, co psal Tomáš, že vstupní Jack z výše uvedených důvodů vůbec nemusí mít možnost fantomového napájení a na mixážních pultech skutečně při vstupu přes jack ať už symetrických stereo vůbec fantom zapojený není kvůli ochraně vstupních obvodů.

Uživatelský avatar
Ondřej Lusk

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Ondřej Lusk » stř 10. črc 2019 22:48:35

Jasně, díky, takhle je to logické a rozumím tomu. Jen se ještě chci zeptat, mám nějaký starý mixpult od Behringera, (Xenix 1812,) který má jenom Jack vstupy a přitom má taky fantomové napájení. Tak k čemu tam vlastně to napájení je, když se při připojení přes Jack nedoporučuje, respektive třeba ani nedá použít?

Uživatelský avatar
Ondřej Lusk

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Ondřej Lusk » čtv 11. črc 2019 7:30:21

Aha, pardon, on má nahoře i XLR vstupy, už jsem ho dlouho neměl v ruce a neuvědomil jsem si to, předpokládám, že fantomové napájení tam jde jen do nich. Jen by mě ještě zajímalo, když mám diktafon Tascam DR-05, který má mikrofonní vstup stereo Jack 3,5 a podporu pro fantomové napájení, zřejmě ale jen 12 nebo 24 V, tak jak u něj takové napájení může být řešené?

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 330
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Robert » čtv 11. črc 2019 8:47:22

Na zařízeních s 3,5 jackem nebude plnohodnotný fantom, ale jen velmi měkké nízké napětí kvůli elektretovým vložkám mikrofonů např v náhlavních soupravách a mikrofony, které mají požadavky na plnohodnotné fantomové napájení na těchto zařízeních fungovat nebudou nebo jen velmi omezeně a s nedefinovanými parametry.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 383
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od CharlesBass » pát 12. črc 2019 13:50:54

Ano, fantomové napájení je především doménou konektorů XLR. Jacky 6,3 mm sice symetrický signál v podobě třípolového (stereo) jacku vést bez problému dovedou, ovšem, při zapojení mono jacku do takového vstupu, by bylo phantomové napájení zkratováno, a to by poněkud nebylo prospěšné pro jeho zdroj. Tudíž pokud ten diktafon má fantom na jackovém vstupu, tak je fantom přiveden na kroužek a stínění. Signál pak vede špička a kroužek.

Mikrofonní kabely k dynamickým mikrofonům jsi měl zřejmě ty, které byli k nim dodané už výrobcem - a ty jsem viděl zatím vždy jen s monojackem. Tzn, že i kdyby snad ten vícestopý rekordér umožnoval využití fantomu i na jackovém vstupu, fungovalo by to jen s použitím jacku (a kabelu) symetrického, tedy třípólový stereo jack.

Vzhledem k mému obdivu k nevidomým lidem, kteří se zabývají čímkoliv nad rámec běžného života, v tomto případě je to zřejmě muzika a její záznam, mě napadlo, jak sme na tom, jako zvukaři, vlastně někdy stejně. Třeba po hmatu hledat, kam kterej kabel vede, jít se "podívat", která bedna hraje, nebo nehraje, atp.

Vypovídajícím je jeden vtípek:
Zvukař se na koncertě ptá vedle stojícího osvětlovače: "Hele, už začali hrát?"
Osvětlovač velmi překvapeně: " Cože, oni už tam přišli?"
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 376
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od pavlii » pát 12. črc 2019 15:56:44

Hmm - při vší úctě ke schématům (jsou jen blokové), tak spíš předpokládám obecný "úzus", že na TRS konektorech by v žádném případě nemělo být Phantom napájení - protože se sem připojují věci linkové/Hi-Z. I když zde je sice zmínka v manuálu, ale to může být výjimka potvrzující pravidlo.
Osobně jsem si to u svých zařízení nezměřil, ale pokud je v TRS konektoru +48V napětí po zapnutí Phantom, tak by mě zajímalo, co to udělá s připojenými klávesami například :-D Jde o to, že v případech, kdy nelze selektivně pracovat s Phantom napájením a vstupy jsou řešeny jako Combo XLR, tak by byla silně omezená "kombinační zapojovatelnost zdrojů", případně si umím živě představit, jak rychle by člověk něco odpálil, protože v hlavě se tohle moc nosit nedá.

Co jsem si v rychlosti projel web, tak Combo XLR by měly být v tomto smyslu ošetřeny, takže Phantom napětí by se mělo vždy týkat pouze XLR vstupu (a nikoli TRS). Blokové schéma bych nebral moc jako bernou minci, je hodně zjednodušené.

P.
Obrázek
home recording: Cubase VST/32 5.2, SX3.1, C5.5 WaveLab 4, 6, 7 / Dynaudio BM6 + A500 / Yamaha DSP Factory / Yamaha AW2400 / Yamaha MOTIF ES 8

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 447
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od mkarr » sob 13. črc 2019 17:48:13

Prostě když někdo chcec mít do mikrofonu phantom, tak nevymýšlet na čem by to tak ještě mohlo nebo nemohlo fungovat a normálně použít XLR-M / XLR-F kabel a pojede to vždycky. Tyhle americký výmysly, jako dávat na mikrofon TS nebo TRS konektor jsou jen pro ostudu a na nic užitečnýho to není. Tohle už je možná desátá diskuze, kde se řeší nefunkční phantom (myslím dospělý phantom) na kabelu s jackem. Tam podle mě vůbec nepatří mikrofon i kdyby byl dynamický. Možná tak ještě mikrofon na plašení lidí v pevném instalovaném ozvučení budov, ale na hudbu nebo zvuk co má za něco stát..... Br fuj hnus zeleno fijalovej.
To je jako kdyby se řešilo, jestli k tahání vozíku za autem fakt musím používat kouli, a jestli by nestačil třeba jen gumicuk za nárazník. Občas tady někdo spucuje příliš lenošného tazatele za moc obecný dotaz a pak tu řešíme jestli náhodou není phantom i na jacku, když je to combo konektor. Já doufám že tam není, jinak začnu mít o Tascamu výrazně slabší mínění. A jestli to se stávajícím kabelem nejede, jediná podle mě správná rada je, vykašlat se na všechny kabelu s jackem a mikrofony zapojovat XLRkem a pokud narazím na krabičku, která má mikrofonní vstup jen na jack, tak ji obloukem obejít.

Uživatelský avatar
Ondřej Lusk

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Ondřej Lusk » pon 15. črc 2019 12:19:54

mkarr:
K tvému podrážděnému hodnocení "lenošných" tazatelů bych rád doplnil jen následující: Jako pravidelný návštěvník tohoto serveru máš určitě přehled o tom kde, kdy a kolikrát se už nějaký podobný dotaz řešil, proto se ti ex post omlouvám za to že jsem sem přišel s tématem, které už se tu někdy někde probíralo. Jako člověk, který sem přijde tak jednou za rok kvůli něčemu konkrétnímu, na serveru se mi s hlasovým výstupem neorientuje úplně dobře a také nemám neomezené množství času jsem si místo několikahodinového pročítání diskusních archivů v naději, že se tu snad někdo podobného tématu dotkl, ale třeba také dotknout nemusel, dovolil zeptat se prostě na konkrétní věc s konkrétními parametry a doufal jsem, že kdo mi bude chtít poradit poradí a kdo to bude považovat za nehodné pozornosti to přeskočí. Ostatně i proto jsem v úvodu upozorňoval, že jde o laický dotaz, že se sice vyznám v akustice ale ne v elektrotechnice, abych podobným reakcím předešel.
Já jsem nevymýšlel na čem by to tak ještě mohlo nebo nemohlo fungovat, nesnažil jsem se o nějaké amatérské domácí bastlení, naopak jsem řešil proč mi to nefunguje, což je rozdíl. Až po té jsem přišel s doplňujícím dotazem, abych tématice porozuměl. Nenarodil jsem se s vestavěnou znalostní databází, zkušenosti a vědomosti získávám postupně praxí nebo od pokročilejších, tak jsem si myslel, že je v takovém případě vhodné požádat o radu nebo pomoc, než udělám nějakou botu, jako například to že vyjedu s vozíkem připevněným gumicukem za nárazník. :-) Když zákonitostem něčeho vnitřně porozumím, dá mi to určitě víc, než když se jen někde kouknu na nějaký obrázek, podle kterého to slepě napodobím, protože tak pravil Zarathustra, aniž bych u toho pochopil proč je to tak a ne jinak. Pro tebe je fakt, že XLR-M a XLR-F konektory jsou nutné pro phantomové napájení samozřejmostí. Pro mě to samozřejmost nebyla, protože jsem s tím zatím nepracoval, nevyznal jsem se v tom, ale teď už to díky ostatním chápu. Já samozřejmě rád obloukem obejdu všechny krabičky i kabely s jackovými konektory, včetně amerických ostudných zeleno-fialových výmislů v podobě mikrofonů s jackem, ale protože nedisponuji neomezenými finančními zdroji, tak mi připadá jako odpovídající postup napřed zkusit zprovoznit to co mám, pokud vidím že to nefunguje, tak zjistit proč to nefunguje a než se pustím do nákupu nových dražších zařízení, tak si napřed ověřit co a proč k tomu budu potřebovat.
Ty třeba taky nebudeš chápat, proč nemáš nevidomému nikdy říkat slovo pozor, nebrat ho za ruku, proč má být bílá hůl do výše hrudní kosti nebo proč je nesmysl ve tmě opatrně šoupat nohama po zemi. Mě to přijde jasné, protože se v tom pohybuju, ale spoustě lidí to neřekne ani selský rozum a já na ně nebudu koukat skrz prsty jen kvůli tomu, že to automaticky nepovažují za samozřejmé. Předpokládám, že když si děláš řidičák, tak ti u toho někdo vysvětlí, že je nesmysl připojovat vozík k autu bez koule. U zvukařiny holt zkoušíme, objevujeme a na co přijdeme, to vylepšujeme a předáváme dál. Občas bych na těchhle odborných fórech těm pokročilejším popřál trochu víc té obyčejné tolerance, skromnosti, pokory a respektu k ostatním, kteří třeba neví všechno to co já.
Všem ostatním moc děkuju za pomoc a objasnění problematiky, pro příště už budu taky chytřejší.
CharlesBass:
Děkuji, tohle například považuju za věcný konstruktivní přízpěvek s informační hodnotou. Jo a dobrý fór, tenhle jsem ještě neslyšel.

Quicktor
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 96
Registrován: úte 07. čer 2016 22:00:31

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Quicktor » pon 15. črc 2019 17:30:04

Milý Ondřeji, není třeba tak pohoršeně reagovat na poslední příspěvek. Mkarr je v elektrotechnice mimořádný odborník a jeho příspěvky jsou vždy věcné a přínosné. Jako takový se však s nadhledem pozastavuje nad neznalostí triviálního pravidla XLR vedení Fantomu
které je známo i hrubě začínajícím amaterům.
Pokud se tě však jeho komentář dotkl, tímto se za něj jistě všichni omlouváme.
Musíš si uvědomit, že jsi na tak trochu profi zvukařským fóru a ne na ( ve vší účtě ) bastlu.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 447
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od mkarr » pon 15. črc 2019 23:01:38

Milý Ondřeji, Jestli můj příspěvek vyzněl jako kritika Tvého dotazu, tak za to se musím omluvit především já. Mělo to vyznít jako kritika toho, jak se pak v tom dotazu babráme a řešíme jestli by mohl být phantom na TRS a co by to mohlo způsobit, namísto aby odpověď zněla " použij XLR a bude to velmi pravděpodobně fungovat " a dál to není potřeba řešit. Což taky byla hned první odpověď. Vlastně můj komentář vůbec nebyla reakce na Tvůj dotaz, ale na odpovědi na Tvůj dotaz. Ty jsem přirovnával k vozíku taženému gumicukem. A když už jsme u toho že se to tu opakuje pravidelně, mívám na to skutečně názor typu, kdyby tazatel víc četl, mohl by se daleko míň ptát. Ale ke člověku který používá počítač za pomoci hlasového výstupu bych si něco takového nedovolil, jednak proto že lidem ktěří se i přes omezení pouští do složitých věcí velmi fandím a krom toho si ani nedovedu představit, jak složité asi je, nechat si webovou stránku přečíst automatem a vyznat se v tom.

Uživatelský avatar
Ondřej Lusk

Re: Nefunkční fantomové napájení

Příspěvek od Ondřej Lusk » pon 15. črc 2019 23:31:41

Já se taky omlouvám, asi jsem to napsal moc ostře. Nijak nepopírám tvé jistě velké znalosti a zkušenosti v elektrotechnice a samozřejmě si uvědomuji, že jsem na profi zvukařském fóru. Já také v akustice odborník jsem a sám rád zodpovím jakékoliv dotazy z této oblasti. Nicméně sami víte, jak se někdy například mistr stavby může chytnout s architektem a naopak. Něco jsem nevěděl, teď už to vím. Ostatně jinak se člověk ani profesionálem nemůže stát, než že se neustále intenzivně vzdělává. Já jsem odpověď na svůj dotaz hledal, ale uceleně, bez schématických obrázků a grafů prostě nenašel. A protože mám rodinu a tři další zaměstnání, nemohl jsem si už dovolit tím trávit více času, tak jsem se prostě zeptal, byť s vědomím, že je to dotaz triviální. V mé předchozí reakci mi šlo víceméně jen o to, že i kritika nebo nesouhlas s něčím se dají podat jasně a výstižně ale přesto s trochu menším egem a větší mírou pochopení. Teď jsem například celé dvě hodiny strávil obyčejnou objednávkou zboží na eshopu, která by jiným zabrala asi minutu klikání myší jen proto, že na telefonu mi odmítli pomoct a stránky mají nekorektně napsané. Mimochodem, chtěl bych velmi pochválit Blindfriendly přístup provozovatelů fóra pokud jde o antirobotický ověřovací dotaz u psaní příspěvků. Je to stokrát lepší než nějaké: "Opište kód z obrázku." Omluvu přijímám, i já se omlouvám, myslím, že je vše jasné.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“