Zvuky v přírodě

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Mirkol

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Mirkol » pát 29. bře 2019 18:54:40

Ahojte, přečetl jsem tuto diskusi a zařízení jsou na mne draha. Šlo by použít místo oněch zoomů tohle?
Prikoupil bych rovnou i chlupy :)
https://kytary.cz/tascam-dr-05-v2/HN152120/
Nahrávat bych chtěl v přírodě, ptactvo atd.

Uživatelský avatar
slava

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od slava » pát 29. bře 2019 21:46:27

No potřebuješ směrové mikrofony určené k tomuto ůčelu.Většina fabrických nevyhoví. Budeš muset vybrat co nejcitlivější a směrového zaměření. Stejně budeš dělat nátrubky a trubice k zachycení zvuku.Jedině,podle mého,je vhodný širokospektrum,co uvádíš.Ale co dál? Točíš na analog,digi nebo co?Potom dál - profi nebo vlastní potřeba?A na konec jenom podoknutí a možná se amatéři naštvou,ale musíš to prohnat EQ a krabičkama aby to mělo ten drive.Točil jsem Bardotku(lokomotiva) houkačky a vůbec to nebylo živý(senheiser). Asi tak.

Uživatelský avatar
Mirkol

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Mirkol » pát 29. bře 2019 22:06:24

Jenom hobby. Zábava pro důchodce. Dál už toho moc nebude :)
Jen si myslím, ze diktafony mohou oriznout vyšší nebo nižší kmitočty a toto by mohlo být lepsi.
Takže žádná velká věda, comp nějaký mám.
Proste jít do lesa a zkusit ulovit nějaké ptactvo. Ale nemůžu utratit peníze co má babka na zuby.
Za co nejmenší peníz co nejvíc muziky. Kompromis

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od mkarr » čtv 04. dub 2019 0:08:12

Tak ono nahrávat se dá asi na kde co. Aj jehlou na váleček. Cena je docela dobrý ukazatel toho, co od přístroje po stránce kvality a vybavenosti může kupující čekat. Existují sice výjimky jak nahoru tak dolů, ale obvykle se zázraky nekonají, takže se dá čekat, že levnější zařízení bude horší zařízení. což sice neznamená, že by s levnějším nešlo dobře nahrávat ptáky, ale pravděpodobnost slušného výsledku bude prostě menší. pokud jsou rekordéry v řádu jednotek tisíc drahé, předpokládám že nevyděláváš a nehodláš vydělávat ani když potřebuješ novou hračku. Takže můžu doporučit akorát koukat po bazarech a nekupovat co je na ptáky ideální, ale co je k mání. Má to tu výhodu, že se to dá za podobnou cenu zase prodat, pokud to nebude splňovat očekávání
Nebo ještě pochlubit se odkud jsi a třeba se tu najde někdo, kdo něco takového má a nechá vyzkoušet.

mirkol1
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: ned 07. dub 2019 13:41:40

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od mirkol1 » ned 07. dub 2019 13:52:54

Díky za odpověď.
Bude to jen zábava, nahrát si zvuky na zahrádce, na dovolené, někde v lese atd., rozluštit co je to za ftáky, udělat kulisu pro usinani atd. Možnosti mám omezené, jak pohybu po přírodních lokalitách, tak co se tyče výdělku, jsem Ztp a invalidní důchodec. Takže žádné velké vyskakovani. A ve svém věku dávno vím, ze kvalita a užitná hodnota některých výrobku s cenou stoupá. Takže se asi moc nevymyslí, ale prubnu sledovat ty bazary.

Uživatelský avatar
Hajes

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Hajes » ned 21. dub 2019 15:18:03

Zdar,

narazil jsem na tento prispevek pri hledani ceske firmy co dela nejaky audio rekorder s predzesilovacem.

Mam Zoom H4n...na nahravani prirody k nicemu, pokud nestoji clovek primo u zdroje zvuku. Koupil jsem Rode NTG-2 pripojeny pres XLR...bohuzel Zoom H4n a jine podobne rekordery maji XLR input se ztratami a vyrobci to jaksi zapominaji napsat ve sve specfikaci. Vysledek je kvalitni zvuk, ale potichu...protoze Zoom H4n ma -4dB ztraty pres XLR.

Kdyz jsem jej kupoval pred lety, byl to nejlepsi a nejlevnejsi audio rekorder pro chude...cena porad cca 200€

Rekorder ma prilis moc šumu pro nejake realne nahravani...INPUT LEVEL 70 je optimalni rovnovaha sum a kvalita zvuku...coz znamena, ze interni mikrofony musi byt cca 0.5m od zdroje zvuku a externi mic jako Rode NTG-2, i prestoze je to smerovej sniper mic, musi byt jeste bliz skrz ztraty XLR vstupu.

Obavam se, ze zvuky prirody se daji jen ztezka nahravat s cenou pod 1000€

Zatim jsem nasel akorat doporuceni profi zvukaru prirody...mobilni rekordery s tichymi pred zesilovaci...Zoom F4 a nebo legendarni zarizeni co otraslo trhem pred nekolika lety Sound Deviced MixPre 3.

Zoom F4 stoji cca 500€ a SD MixPre 3 stoji cca 650€ + mikrofony a clovek je na zakladu 1000€

At se snazim jak se snazim...Zoom H4n a dalsi levne rekordery jsou dobre pouze pro zdroje zvuku co jsou blizko cloveka. Jsou navrzene pro bezne studio nahravani nebo jako diktafon...pro prirodu to chce neco co ma "tiche predzesilovace". Dalsi moznost je popularni Zoom H4n + predzesilovac. "levne" reseni za cca 450€, proc tahat dve krabiocky kdyz muzes mit o uroven lepsi zarizeni za 500€ kde je vse pohropmade.

Obavam se, ze co pani hleda je nemozne za par korun docilit. Samozrejme s trpelivosti a strategii kdy se upevni rekorder nekde na strom a necha se nahravat...mozna se za den nahraje nejaky zvuk...asi by to slo.

Uživatelský avatar
slava

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od slava » ned 28. dub 2019 10:43:31

Pusť si na idnesu Slowradio a můžeš si zpěváčky nahrát,případně s nahrávkou pracovat.Vyjde to nejlaciněji.

marx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: pát 02. srp 2019 10:24:11

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od marx » pát 02. srp 2019 10:48:35

v zoo rozmýšlame nad aplikáciou, ktorá by obsahovala zvuky zvierat.

+ máme vcelku rozumnú predstavu, kedy zvieratá vydávajú zvuky (vďaka ošetrovateľom)
+ dokážeme sa dostať aj na miesta, kde návštevníci nemôžu
+ dokážeme nahrávať mimo otváracej doby
+ vieme, že nahrávanie bude dlhodobé (ale veríme, že po víkende by sme mohli mať 10-20 prvých zvierat)

- nemáme predstavu, aký potrebujeme mikrofón/techniku, aby sme dosiahli rozumnú kvalitu
- nevieme na čo si dávať pozor

Budeme vďačný za každú radu. Ak by niekto bol ochotný si s nami prejsť zoo (Brno) so svojou technikou a poradiť/ukázať na mieste

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Damton » pát 02. srp 2019 20:27:56

Pokud potřebujete zapujčit na např 14 dnů. Tak můžu zapujčit
Recorder: TASCAM DR-60D mkII
Mikrofonek: SONY ECM XM1
To by mohlo stačit.
damborskytonda@gmail.com

Uživatelský avatar
Mirous

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Mirous » pát 17. dub 2020 15:46:52

Dobrý den, mám dotaz na obdobné téma leč s odlišným účelem. Snažím se určovat ptáky podle hlasu, občas bych při vycházkách uvítal možnost neznámé zvuky "poznamenat", abych se mohl k jejich určení vrátit. Zatím používám textové poznámky což není na zvuky ideální, napadla mě možnost užít mikrofon (RODE GO) + mobil, případně diktafon (Zoon H1n). Mým cílem je tahat toho sebou co nejméně (už tak mám krámů dost) a pořídit nahrávku pouze v kvalitě postačující na domácí identifikaci, nic víc

S uvedenou technikou však nemám praktickou zkušenost, vzdálenost opeřenců může být cca 10-20 metrů. Je to reálné, nebo by nezbylo než sebou tahat "brokovnici" alá doporučovaný NTG? Děkuji za názory

Uživatelský avatar
Mirous

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Mirous » čtv 23. dub 2020 12:20:16

Pro informaci: Dostal se mi do ruky Olympus DS-40 s "přídavnou hlavou", vyzkoušel jsem a výsledky jsou překvapivé! Pro zvukaře to nic nebude - nahrávka je plná hutného šumu. Ale hlasy ptáků nahrávané ze vzdálenosti 10-30 metrů (rehek, budníček atp.) je možné ze záznamu rozeznat a dodatečně určit. Překvapilo a pro můj účel je dostatečné.
Zdraví, Mirek

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Bassman » pát 24. dub 2020 7:48:13

Dik za info.
Malokedy sa stane ze nam nakoniec pomoze ten kto pomoc pytal :)
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
Mirous

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Mirous » úte 11. kvě 2021 12:47:09

Díky :) leč pachatel se vrací na místo činu s odlišným dotazem...

Diktafon jsem nakonec odložil, protože jsem si oblíbil aplikaci pro Android, která umožňuje rozeznávat hlasy ptáků dle zvuku a funguje jak z pohledu rozpoznávání tak citlivosti vestavěného mikrofonu v mobilu překvapivě dobře (pro zájemce o ptáčkaření jde o BirdNET, případně viz zde). Jenomže občas bych potřeboval v ranní plejádě hlasů zachytit jeden konkrétní zvuk (jak kvůli rozpoznání, tak pro mě jako důkaz nebo podklad pro určování) a to mobil nedává, nahrávka je zahlcena směsicí hlasů.

Cílem není pořídit krásnou nahrávku (zvukařům se omlouvám :oops: ) ale "vytáhnout" ze směsice hlasů jeden konkrétní zvuk v dostatečné hlasitosti a přiměřené zašumělosti umožňují určení. Tak jsem se vrátil k původnímu nápadu - použít nějaký levný směrový mikrofon pro zrkadlovky typu Rode VideoMic GO, Comica V30PRO, Rode VideoMic PRO atp. Výhodou ve srovnání s vestavěným mic v mobilu by byla určitě směrovost (v tomto směru věřím bude rozdíl znát), ale nemám představu nakolik má smysl koukat na další parametry a připlatit si např. za vyšší úroveň výstupního signálu (+20dB u VideoMic PRO... eh, ale jaký má vlastně mobil "preamp"?), případně za lepší hodnoty SnR.

Máte někdo zkušenosti s nahrávaním do mobilu? Díky za radu, Mirek

PS: Na parabolu to není - byla by co do směrovosti nejlepší, ale už tak jsem v terénu ověšenej jako stromeček a zvlášť kdybych šel na těžko s batohem, neměl bych jí kam dát. Výhodu shotgun mic vidím i v jeho skladnosti - přistrčím ho do brašny nebo k foťáku a příležitostně bude po ruce.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od safa » úte 11. kvě 2021 14:18:33

Nerad nesouhlasim, ale ""vytáhnout" ze směsice hlasů jeden konkrétní zvuk v dostatečné hlasitosti a přiměřené zašumělosti umožňují určení" na parabolu je.

Obavam se, ze zadna puska (a z tech lacinych co o nich pisete uz teprve ne) nebude tak uzce smerova (podivejte se na grafy smerovosti) abyste se dokazal ke zdroji dostat na tak blizko abyste jej nevyplasil. V oblasti 2-3k kde je fundament ptaciho zpevu, je smerovost Vami zminovanych mikrofonu cca 12 stupňů... schválně si udělejte výseč tohoto úhlu a podívejte se přes ni co všechno jí uvidíte.

Uživatelský avatar
Mirous

Re: Zvuky v přírodě

Příspěvek od Mirous » stř 12. kvě 2021 11:40:45

Díky za radu, nesouhlas je v pohodě :) parabola je pro mě ale bohužel kvůli velikosti opravdu zcela mimo hru. Co jsem se díval na tyhle levné mikrofony, úhel je u většiny dokonce kolem 45° chápu-li diagram správně (např. https://cdn1.rode.com/videomicpro_datasheet.pdf).

Uvažuju zda by to i tak mohlo pomoci (Mým cílem však není získat čistou nahrávku, pokud bych díky směrovosti byť 45° odfiltroval část bočních ruchů a získal alespoň o +/-20% silnější signál z namířeného směru, mohlo by mi to stačit - vzhledem k tomu, že mi nyní ve většině případů stačí i obyčejný mikrofon v mobilu.), ale tohle budu muset prostě asi stejně vyzkoušet v terénu.

Mohu se ještě zeptat, jak je to vlastně se vstupem v mobilu? Má smysl vybírat s ohledem na to nějaký "speciální" mikrofon, nebo jde v zásadě pouze o správný konektor (TRSxTRRS)?

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“