Zvuky v přírodě

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
  • Reklama
  • DEMO 15
misa
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. čer 2011 8:42:02

Zvuky v přírodě

Příspěvek od misa » stř 22. čer 2011 8:53:40

Ahoj, jsem naprostý laik a chtěla bych nahrávat kvalitně zvuky v přírodě, které bych následně chtěla přenést do počítače, proto bych se chtěla vás chytrých hlaviček zeptat, co bych si na to všechno měla pořídit asi nějaký mikrofon, nějaký kábly do PC, nějaký software, .... atd. Vůbec netuším kde začít. Předem díky

janek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 18. zář 2008 13:40:53
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od janek » stř 22. čer 2011 10:54:26

Najjednoduchsie riesenie je kupit Zoom h4 alebo h4n, a citacku kariet. Je to prenosne, netreba tahat pocitac, funguje ako zvukovka, vie to ist na baterky, ma kvalitne mikrofony. Ak je to prilis drahe, alebo chces ist vyssie a nosit este lepsie mikrofony, tak mozme hladat nieco lacnejsie pripadne lepsie.

Zavisi aj co presne chces nahravat - tie vstavane mikrofony ti nahraju priestorovy zvuk z toho miesta kde je to zariadenie. Existuju aj mikrofony, ktore dokazu nahravat zvuk "z dialky" - takzvane pusky/shotgun, napr. Rode NTG1.

K tomu treba sluchatka (najlepsie uzavrete), pozri debatu o sluchatkach, urcite tu je.

Software: zacat mozes napr. s Audacity ktory je zadarmo, potom mozes kupit nieco lepsie, ked sa rozkukas.


Skus pripadne napisat rozpocet, presnejsie co chces nahravat a mozeme lepsie poradit.

Daj si do googla "wildlife recording" a popozeraj. Napr. http://www.wildlife-sound.org/equipment ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Zvuky v přírodě

Příspěvek od KamilV » stř 22. čer 2011 12:42:41

Na takové věci používám notebook (dnes už má skoro každý) a externí zvuk. kartu připojenou přes USB. Nepotřebuje napájení (napájí se z NTB) a mnohé umí i fantom, takže lze nahrávat i na koďan.

Máš-li už notebook, stačí koupít externí kartu (cca od 2.500 Kč), lepší mikrofon (cca od 2.000 Kč) a nějaký mikrofoní kabel (cca od 100 Kč), možná ještě stojan na mikrofon (cca od 500 Kč za nějaký obyčejný).

Pokud nezáleží na kvalitě, lze použít i nějaký diktafon. Ale řešení, které je popsáno výše, má dle mě tu výhodu, že se ty věci dají použít i na cokoliv jiného, nejen nahrávání v přírodě.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od safa » stř 22. čer 2011 23:36:47

Zalezi na tom jake to maji byt zvuky a v jakych je chces nahravat povetrnostnich podminkach. Docela dlouhou dobu se zabyvam nahravani bourek a to tedy neni vubec jednoducha vec, natoz aby si clovek vystacil s kapesnim diktafonem. Stejnetak nahravani hlasu ptaku ma sva specifika a specificke techniky ... cili asi by bylo fajn se vyjadrit konkretneji.

Nick
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 240
Registrován: ned 19. lis 2006 21:28:59

Zvuky v přírodě

Příspěvek od Nick » stř 22. čer 2011 23:54:39

Přesně tak - mám známého, co si zautomatizoval např. celonoční nahrávání ptáků v přírodě z více zdrojů, má k tomu všelijaké vyhodnocovací postfíčury... prostě paráda.

Pokud vím, používá diktafony s jejich vestavěnými mikrofony.

Takže specifikuj :D

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od gavo » čtv 23. čer 2011 1:04:12

Napriklad je otazne ze ci jej nebude vhodny nejaky shotgun. (nie na odstrel tych vtakov :D), lebo ak by mala chytit nejakeho vtacika pekne ho ozvucit tak to asi nepojde a pri velkych vzdialenostiach sa to aj prejavi na okolitom zvuku. Ak sa mylim opravte ma.
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

misa
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. čer 2011 8:42:02

Zvuky v přírodě

Příspěvek od misa » čtv 23. čer 2011 10:35:35

Moc vám všem děkuji za rady a doporučení. Začnu tím, že si nejdřív pročtu nějaký info o těch zařízeních co jste mi zde napsali, protože se nějak nechytám :wink: A pak se přijdu znovu poptat :)

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Zvuky v přírodě

Příspěvek od KamilV » čtv 23. čer 2011 10:45:06

A není pro všechny jednodušší (i pro tebe) napsat co přesně chceš nahrávat?
Třeba by se našel někdo, kdo už to před tebou dělal a popsal by jen jednu konkrétní techniku.
Nahrával jsem ovce, Šáfa bouřky, někdo tady na fóru osla... těch zkušeností se tady u lidí určitě najde mraky.

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od gavo » čtv 23. čer 2011 11:36:24

Ja vtaciky. Bolo to ale davnejsie. Pravena tom som pouzil ten shotgun.
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

Zvuky v přírodě

Příspěvek od Fyla » čtv 23. čer 2011 13:23:12

Taky toho mam za sebou uz docela dost :-D
Jak psal KamilV, kdyz se sveris se zamerem, neni problem poradit...

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od TomasVv » čtv 23. čer 2011 15:18:56

KamilV píše:Nahrával jsem ovce, Šáfa bouřky, někdo tady na fóru osla... těch zkušeností se tady u lidí určitě najde mraky.
Oslů už jsem zvučil. A taky pár krav a volů nebo slepic. Sem tam i prase :-D
Sorry za OT, ale nemohl jsme jinak.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
gavo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: ned 30. lis 2008 11:13:07
Bydliště: Poprad - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od gavo » čtv 23. čer 2011 15:23:25

:D Sorry za dalsi OT :D Ale dufam ze v tom sa vsetci zhodneme ze sme par volov uz zvucili :D Takze by sme sa zasa len rozpisali o tom kto ake zviera zvucil :) Mozme sa tomu vyhnut :D
Nic lepsie ako sediet za mixom pocas koncertu a jest pizzu nepoznam :D - vlastne ano - pocit ked vidim, ze kapela na tu pizzu slinta :P

misa
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. čer 2011 8:42:02

Zvuky v přírodě

Příspěvek od misa » stř 06. črc 2011 13:14:28

Opět zdravím :wink: Nainstalovala jsem si Audacity a nahrála z balkonu na mobil zpívající ptactvo :D a už teď vím, že tudy cesta nevede, ale chtěla jsem si vyzkoušet práci s Audacity. Notebook ani dictafon nemám. Jak jsem si zde přečetla mám tu čest s odborníky od vtáčiků přes bouřky až k oslíkům. Já bych chtěla nahrávat zvuky zvířat z co nejbližší vzdálenosti to jde,ale na strom za kosem opravdu nepolezu. :lol:
Na druhou stranu bych sí ráda nahrála i koncert své dcery. Dívala jsem se na netu na Zoom H4, který mě zaujal, ale zdá se mi dost drahý. Myslíte, že Zoom H2, Olympus WS-760M 13, Olympus LS-5 nebo něco na ten způsob by splnili co potřebuju? Který byste mi doporučili?

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od jardatop » čtv 07. črc 2011 12:52:28

Pokud bys chtela vyuzivat z H4 pouze integrovane mikrofony, tak to si kup radsi vyrazne levnejsi H1. Kvalita je stejna, H1 nema vstupy pro externi kondenzatorove mikrofony.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Zvuky v přírodě

Příspěvek od safa » ned 10. črc 2011 23:48:40

Mame v praci Olympus LS-10 (v podstate totez co Olympus LS-5 jen s vetsi interni pameti) a funguje excelentne.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“