Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
  • Reklama
  • DEMO 15
deadmeat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: sob 19. úno 2011 13:42:07

Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od deadmeat » ned 02. bře 2014 22:23:09

vie mi niekto poradit, ako sa da pouzit tento meraci mikrofon? na stranke vyrobcu nieje ziadny navod ani popis, podla obrazka to vyzera na cinch konektor, takze pani ktori tento mikrofon vymysleli, prosim radu ako sa da spojazdnit :)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 02. bře 2014 22:42:47

Ano, je to RCA konektor a zprovoznit se to dá několika způsoby, v závislosti na tom, k čemu ho budeš připojovat. Něco najdeš v té složce měření (kde je třeba schema nejjednoduššího možného zapojení, se kterým je to porovnávané s měřicím mikrofonem na stejném 48V fantomovém napaječi) a velmi mnoho toho najdeš na zbytku internetu, když si zadáš označení vložky. Úplně přímo jde propojit například do měřicí karty Clio, to je jeden z důvodů, proč je to právě takhle, další jsou třeba univerzalita, cena a rozměry.

H.M.

deadmeat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: sob 19. úno 2011 13:42:07

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od deadmeat » ned 02. bře 2014 22:47:20

dakujem za odpoved, nenapadlo mi to pozerat cez tu pouzitu vlozku.
Pohraval som sa s myslienkou pripojit ho k iPadu, ak by to neslo, tak do NTB.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 02. bře 2014 23:59:28

To bude velmi jednoduché, stačí spáchat příslušný kabel, možná s nějakým odporem a kondenzátorem v konektoru, ale není to obvykle pro podobné vstupy nutné. Vložka funguje v poměrně velkém rozsahu napájecích napětí a vnitřních odporů zdroje, ovšem mění se její citlivost a především maximální úroveň před zkreslením, takže někdy může být lepší než spoléhat na 2-3V z integrované zvukovky prostě přidat externí 9V baterii, odběr je malý. Aspoň základy elektrotechniky by ale byly žádoucí, žádné zkraty, přepólování atd. ničemu nepomůžou, nejde o SW, který jde stokrát aplikovat zkusmo a blbě a po stoprvé se slaví vítězství...
Pro ilustraci, já mám na starém NB IBM T42 4,7V/1,4mA na kroužku, vstup je na špičce jacku, vypadá to, že jde oba tyto body spojit (neteče žádný DC proud) a s M-1 by to fungovalo ještě použitelně. Naopak ZOOM H-1 dává i na kroužku i na špičce asi 2,5V/1,1mA (tedy jde o stereovstup), což je už docela malé napětí pro M-1 a já bych k němu přidal tu externí 9V baterku s odporem, ovšem nejspíš by bylo nutné oddělit celý tento napaječ kapacitní nebo transformátorovou vazbou od nahrávače...

H.M.

Uživatelský avatar
JirkaN

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od JirkaN » pon 03. bře 2014 6:47:52

když už jste tu nakousli megaton, jaké jsou jejich oficiální stránky? Na bedně mám www.megaton.cz ale to nikdy nefungovalo...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od Pavel Sedlák » pon 03. bře 2014 7:32:46

Já si pamatuju, že kdysi nějak fungovaly...

Ono by to tolik nevadilo, kdyby v Prodance linky na Megaton smazali - měření a některé presety jsou stejně na jejich stránkách.

Na druhou stranu, Megatonů je v oběhu docela hodně...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 03. bře 2014 10:37:12

Nejsou lidi na tvorbu a údržbu ani jedněch stránek na slušné úrovni, natož na dvoje. Občas si říkám, že je škoda, mít deset různých webů, poháněných víceméně nadšením, místo jednoho, kde by se to nadšení sešlo i s nějakými těmi penězi z byznysu. Už asi deset let, jednou to určitě někdo zvedne z chodníku a realizuje i když snadné to mít nebude.

H.M.

deadmeat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: sob 19. úno 2011 13:42:07

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od deadmeat » pon 03. bře 2014 23:16:15

cize cisto teoreticky by to malo fungovat aj tak ze si spacham redukciu na jack k iPadu, a na mikrofonovy kanal pripojim mikrofon a malo by to pracovat? Do elektrotechniky sa nevyznam takmer vobec som studovany strojar a tomuto odvetviu som sa oblukom vyhybal :D

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 04. bře 2014 0:55:26

Ano, většina podobných vstupů s takovým nějakým elektretovým mikrofonem počítá a proto mají i napájení pro něj, liší se to spíš jen detaily, ne principem. Podstatným detail je právě ta velikost napětí a menším vnitřní odpor jeho zdroje, případně na kterém kontaktu co je. Podobně vypadají i vstupy vysílaček pro bezdrátové hlavové mikrofony, protože i jejich mikrofony pracují na stejném principu. Chce to jen přestat se tak úplně vyhýbat, najít si nějaká ta zapojení, pokud možno s hodnotami a multimetr. Podobné příslušenství (lepší mikrofony včetně měřicích) se ale dá koupit i hotové

http://www.conrad.cz/miniaturni-mikrofo ... ent=312615

H.M.

deadmeat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 99
Registrován: sob 19. úno 2011 13:42:07

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od deadmeat » stř 05. bře 2014 21:40:58

otestovane na iPad mini, ako kabel som pouzil jack - 3x cinch od kamery, napatie na nom je cca 2.8V ,hadam bude stacit

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od J.J. » pon 01. úno 2016 15:49:24

Mám pár otázek k tomuto mikrofonu. Je to sice spíš na Huberta, ale dám to veřejně - třeba to někoho bude taky zajímat.
- je nějaká možnost získat naměřenou křivku v datové podobě? (nám mikrofon číslo 078) Smaart který používám akceptuje obyčejný ASCII soubor kde je vždy na jednom řádku kmitočet v Hz a vedle něj čárkou oddělený údaj o odchylce v db. Připojuji pro představu pár údajů ze souboru který mám od mikrofonu AUDIX

* October 2, 2013 12:31pm
* AUDIX TM-1 #3274-132 Sensitivity = 7.0 mV with 94dB SPL @ 1kHz

Hz, dB
20, 1.28
22, 1.79
24, 1.32
27, 0.97
29, 0.68
32, 0.70
35, -0.64
39, -0.09
43, 0.42
47, 0.49


- dají se naměřené údaje brát jako vhodné pro korekci do měřícího SW, nebo jde spíše o orientační údaj?
- z důvodu uchycení do stojanu jsem na cinch konektor nabastlil ještě obal od klasického XLR samce, může to mít nějaký znatelný vliv na výslednou přenosovou charakteristiku?

Jinak jsem rád, že se mi podařilo tento mikrofon "objevit", potřeboval jsem něco co je schopno pracovat s nízkým napájecím napětím. Mám ho připojený přes digitální bezdrát Sabine SW70, který sám o sobě má rovnou přenosovou charakteristiku pouze s malým posunem fáze v oblasti pod 100Hz.
Škoda že má mikrofon atypický průměr - budu muset ještě vyrobit nějakou redukci do kalibrátoru úrovně.

Snímek-obrazovky-2016-02-01-v 15.04.28.jpg
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 01. úno 2016 17:43:36

Ne, ode mne to exportovat rozumně složitě nejde, kdysi jsem to pro někoho dělal a je to šílený opruz. Jediná cesta je si těch pár bodů z grafu odečíst a vyplnit ručně. Úplně to samé čeká každého, kdo má jakýkoli i sebelepší měřicí mikrofon staršího data výroby, bude opisovat z mechanického zapisovacího zařízení, ryjícího tu křivku jehlou do proužku speciálního papíru anebo si musí nechat mikrofon změřit znova. Je to dané použitým HW, já mám sice kartu v PC, ale oboje je to historické a jsem rád, že se daří udržet to v chodu, přičemž třeba i kompatibilní tiskárnu je problém sehnat i na vrakovišti, dávno vyletěly komínem.

Údaje jsou z principu orientační, ale podle všech zkušeností docela spolehlivé a to i dlouhodobě. Především jde o tu správnou vložku, všechny jsou z jedné serie a balení a měřen byl až každý kompletní mikrofon. XLR něco málo změní, ale asi nestojí zato to kvůli tomu znova měřit. Zkoušky s různými verzemi držáku aspoň nic takového nenaznačují a to jeho čelní plocha (uvažuji ten na obrázku) bude nejspíš problém větší. Já používám mnohem méně robustní.

Ano, úmyslně jsme zůstali u nejjednoduššího zapojení, protože dovoluje nejvíc s napájením. Jakmile by měl 48V fantom, tak je v mnoha aplikacích nepoužitelný anebo nešikovný a navíc ještě výrazně dražší a větší. Totéž platí pro průměr, je nejmenší, do kterého šlo vložku aplikovat, aniž by se něco složitě vyrábělo a ještě poskytoval nějakou mechanickou ochranu. Možná bych dnes volil něco jako u MM1 nebo M-416, ale vložky do kalibrátorů jsou běžná věc a není problém spáchat atypickou na soustruhu, pokud někoho opravdu tak zajímá absolutní úroveň (a nemůže nebo nechce použít jen vztah k citlivosti toho MBHO, co byl "etalonem").

Jen tak mimo - udávat něco v elektroakustice na setiny dB je fakt buď drzost nebo "kalkulačkový efekt". Jsem si naprosto jistý, že žádným myslitelným měřením by se ta data od Audixu nepovedlo verifikovat ani na jedno desetinné místo...

H.M.

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od J.J. » pon 01. úno 2016 18:57:30

Díky za odpověď. S tou korekcí to pro live použití není tak žhavé. Kalibrátor je skoro nezbytný pokud se má kontrolovat hlasitost produkce, málokterá zvuková karta má gain řešený jinak než analogovým potenciometrem. M1 mi pomohla konečně dořešit sestavu bezdrátového měřícího mikrofonu. Naostro jsem použil v pátek ve Fóru Karlín. Práce o hodně příjemnější než tahat po balkónech kabely kvůli nastavení zpoždění vykrývacích beden. Vyzkoušel jsem i paralelně s drátovým mikrofonem pro sfázováni hlavního systému a i tam je sestava výborně použitelná. (O samotném mikrofonu jsem samozřejmě nepochyboval - spíš jsem byl zvědavý na ten bezdrát)
Zvukař bez www stránek

istuchlik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: ned 13. dub 2014 8:13:58

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od istuchlik » úte 02. úno 2016 18:59:50

Na odečtení hodnot z grafu se dá použít např. tohle:
http://audioweb.cz/data/gr23.rar
Megaton M1 mám taky a používám ho pro měření se SMAART, celkově velká spokojenost. Připojení přímo do notebooku nebo tabletu bez nutnosti přídavného napájení.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Meriaci mikrofon Megaton M-1 - pouzitie?

Příspěvek od TomasVv » pát 05. úno 2016 10:30:26

Funguje i káblík 3.5 TRRS - 3x cinch pro kamery, při zapojení do mobilu s konektorem trrs CTIA (mic/gnd/right/left). Jen se použije červenej cinch, protože kamery používají zapojení right/gnd/video/left.
Dělám, co mě baví.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“