Jak na shotgun mikrofon?

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Želva
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: sob 11. čer 2016 11:25:23

Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od Želva » sob 11. čer 2016 11:39:29

Ahoj
Tak. Potřebuji poradit. No všichni jsme obeznámeni s kvalitou zvuku z kamery/dslr. Proto si chci pořídit noý shotgun mikrofon. Tak a teď se dostáváme k problému. Když se do mikrofonu dává AA baterka tak nevím jestli je potřeba přidávat ještě phantomové napájení.
Děkuji za každou rozumnou radu

Želva
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: sob 11. čer 2016 11:25:23

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od Želva » sob 11. čer 2016 13:42:31

BTW: budu nahrávat na diktafon Sony ICD PX440

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od Otas » sob 11. čer 2016 16:57:23

Nikdo se k tomu nemá; zkusím vyslovit názor:
Je-li tam vnitřní napájení baterií, nenapadá mne vůbec žádný důvod, proč by tam měl být ještě zdroj napětí od phantomu.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od Bildic » ned 12. čer 2016 8:10:42

Baterka je tam preto, že je to kondenzatorový mikrofón a slúži pre prípad keď zariadenie nedisponuje fantomovým napájanim.

U kamery, ktorá fantómové napájanie má, zapne sa fantom a baterka sa nevkladá.
U dslr keď fantom nemá je nutnosť vložiť baterku.

To sony v špecifikácii u predajcov nemá info o možnosti pripojiť kondenzátorový mikrofón. Skús si nájsť návod, resp. Baterka to istí.

J

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od vitek_cz » pon 13. čer 2016 10:51:48

Phantom nepotrebujes, kdyz ma mikrofon svou vlastni baterii. Shotgun s baterii je ale pekny shit. Uz z principu je to nejnizsi stupen, ktery si mozna ani nezaslouzi rikat mikrofon. Vsechny lepsi mikrofony jsou na phantom, protoze predpokladaji pouzivani do XLR symetrickeho vstupu. I ten blbej Zoom H4 ma XLRka. Takze asi tak.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od Bildic » pon 13. čer 2016 14:26:22

to vitek_cz
<"Shotgun s baterii je ale pekny shit. Uz z principu je to nejnizsi stupen, ktery si mozna ani nezaslouzi rikat mikrofon.">

Shotgun sa primárne používa k "nahrávačom" a kamerám. Pre jeho vlastnosti sa často používa aj s "kockou" alebo "bodypackom" a tam vidím tvoj postoj ako neopodstatnený.

Kondenzátorový mikrofón ukončený XLR konektorom má v sebe zabudovaný predzosilňovač a ak chceš takýto použiť pre "wireless" je potrebný fantóm (12-52V), čo wireless "nevie".
Resp. vie (má všetko v sebe potrebné), ale je potrebné sa dostať ešte pred predzosilňovač. Preto kondenzátorové mikrofóny pre "wireless" sú ukončené minikonektorom (napr. SHURE ma 4pin mini) bez predzosilňovača. Zároveň pre univerzálnosť použitia je k nim pribalená resp. za doplatok "redukcia na XLR" - predzosilňovač a prispôsobenie. Ten potom sa pripája štandardne na fantóm.

Riešenie s baterkou AT897 na kocku a mini statív požívam rád.
Núdzovo je aj riešenie klasické - s FANTOMkrabičkou, kábel a bydypack.

Pozri si shotguny napr. od Audio Technika s 1x baterkou AA. Ceny sú podľa vlastnosti a použitia. :-)

http://www.audio-technica.com/cgi-bin/p ... n&lang=eng

http://www.audio-technica.com/cms/wired ... index.html

j

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od vitek_cz » pon 13. čer 2016 15:26:30

Bidlic - Asi si nerozumime. Shotgun S BATERII je peknej shit. Dobry mikrofon ma na sobe XLR.

Jinak to co popisuje s predzesilovacem neni pravda. Proc nemaji predzesilovac tedy dynamicke mikrofony, kdyz davaji mnohem nizsi vystupni napeti???

A dale kauza wireless. Shotgun se da bezne pouzit s wireless. Ale samozrejme se k tomu nepouzivaji bodypacky (ty uz z nazvu patri na "telo") Ale tzv. kostky, ktere nacvaknes na mikrofon. Kostky maji samozrejme XLR a umi dat i Phantom. V profesionalni praxi se to pouziva takto. Bastleni s bodypack

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od Bildic » pon 13. čer 2016 19:29:55

to vitek_cz

asi si naozaj nerozumieme. Ja som to písal aj ako skúsenosť, keďže nedávno som riešil s technickou podporou v Nemecku jedného výrobcu, ako prenášať bezdrátovo signál z kondenzátorových mikrofónov. Veľa na výber nie je.

Kocky "štandardne" nevedia pripojiť kondenzátorový mikrofón. Napr. Shure ma kocku FP3 len pre dynamické mikrofóny. Shure ma však aj riešenie, ale to je kocka UR3 za cca 900€+ a ešte + prijímač.

V prílohe Ti pripájam, čo má štandardne Sennheiser.
U Sennheiser až v návode nájdeš že treba: "Der Speiseadapter K6 für Batterie- und Phantomspeisung ist der Grundbaustein des professionellen Kondensator-Mikrofonmodul-Systems K6 modular" za cca 200€+.

...atď.

Ak k tomu potrebuješ management frekvencií, pripojiť viac mikrofónov,...., tak štandardné "kocky" tu končia. Samozrejme, štandardnej kocke napr. FP3 neviem povedať, akú frekvenciu mi povolil TÚ.
Preto ja som riešil prenos pomocou bodypackov, kde management, antény a splitre mam.

A ešte k tomu predzosilňovaču u kondenzátorových mikrofónov.
Prikladám radšej foto, čo sa skrýva za XLR konektorom.



J
Přílohy
shure_predzosiňovač_2.PNG
shure_predzosiňovač.PNG
sennheiser_kocka.PNG

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Jak na shotgun mikrofon?

Příspěvek od vitek_cz » pon 13. čer 2016 22:57:13

stejne Ti moc nerozumim. Ja a vetsina zvukaru pouziva kostku. Napr. Sennheiser Skp2000, (3000) Lectrosonics nebo Zaxcom. To je spravne reseni. Bodypacky jsou uzpusobeny spis pro elektrety a tam to je vetsi veda.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“