Mikrofóny do kostola

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Maťo

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Maťo » ned 26. bře 2017 16:25:05

Z napájaním kondenzátorových mikrofónov nebude problém AC207EQ napájanie phantom akurát sa zapínanie je pod krytom, tak treba rozobrať zosik v manuály je to popísané. Takisto sa tam nastavuje noise gate, žiaľ trocha to funguje aj ako nežiadúci kompresor, tak to chce trocha polaborovať z nastavením. Dokonca je tam dvo pásma parametrichého EQ, na elemináciu FB no spoločný pre všetky mic vstupy.
Podľa mňa je za ozvučením kostolov aj "politika", v mnohých kostoloch vidím ozvučenie značky poľskej značky Rduch, je toho tak veľa že neexistuje aby to bola náhoda, ja čo mám toho už napočúvané tak musím prehlásiť že zvuk z toho je iba o čosi málo lepší ako z dedinského rozhlasu. Žiadne hĺbky, keď ma muž hlbší hlas vôbec ho nerozumieť, žesnský hlas uškriekany uvrešťany o speve ani nehovorím, nevyrovavná charaktreristika, pri speve zvuk skreslený, vstavané kompresory spôsobujú to že organ počuť aj reproduktorov vibrujúci ako tremolo, čo aspoň na mňa pósobí rušivo, lebo je to podobné ako keď "kmitá" píšťala, robí to na niektorých tonoch viac iných menej. Jediné, čo tak to dobre na oko vizerajú tie úzke a vysoké stĺpy, nič viac. Darmo že kantor si dá mikrofón ďalej od seba tak to samo zosilní (vstavaný kompresor) a znie to ako v jaskyni, skoro všade je to vypečené na hranicu hlasitosťou možností. Tie staré teslácke bedničky s rôznými reprami rady ARE (napr. 3808, 4608) boli na tom zvukovo podstatne lepšie a hlas aj spev bol prorodzenejší. Mohol by si nikde hodiť foto tých repro, ale keď to je niečo s tých tesláckych stĺpov nemalo by to byť zlé. Výber mirofónu celkom dobrý dobré sú aj shure série CVG keby sa ti ich podarilo zohnať lacnejšie nie je dôvod ich nepoužiť, samozrejme CGN99 je za danu cenú výborný. Keby bol problém so pätnou väzbou bývy to najmä ak sú prvé reproduktory v prede kostola dosť blízko mikrofónov, tak pri 100V rozvode nie je problém pred prevodový transformátor šupnúť odpor, dokoncav niektorých 100V repro sú aj prevodové trafka kde je viac odbočiek a stačí iba preložiť na odbočku z nižším výkonom, aby sa reproduktory utlmili, t.j. tie v zadnej časti kostola pôjdu hlasnejšie než v predu, kde je kňaza počuť aj prirodzene nielen z repro.

Diablo1st
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. bře 2017 9:37:32

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Diablo1st » pon 27. bře 2017 7:29:29

Bohužiaľ značka repro sa nedá nijako identifikovať, nie je tam žiadny štítok výrobcu a ten krycí "molitan" je tam prilepený, takže ho bez poškodenia dole nedám.
TU je náčrtok kostola s rozmiestnením reproduktorov + fotky dvoch typov, čo tam máme.
O výmene reproduktorov v momentálnej situácii neuvažujeme, keďže peňazí nie je na rozhadzovanie. Možno v budúcnosti.

Len tak pre predstavu, aké reproduktory by ste odporučili? =P~


Uživatelský avatar
Maťo

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Maťo » úte 28. bře 2017 20:17:31

Zdravím. Pozrel som na Váš nákres. Tie repro na pavlači čo sú v protismere by som odporučil umiestniť aby vyžarovali v smere dozadu. Keď sú repra oproti sebe aj napriek výškovému rozdielu pravdepodobne budú vytvárať medzi sebou interferencie - v určitom priestore sa vyrušiť, takisto môžu spôsobovať náchylnejšie väzbenie mikrofonou na výškach. Čo sa týka repro, tak osobne preferuje modely s 3" reprami, tie s 2" majú aspoň podľa môjho ucha o dosť horší zvuk zrozumiteľnosť aj nižšiu citlivosť čo treba doháňať výkonom a treba to viac vyštelovať, prakticky končia niede pod 250-300Hz a v pásme 3-5kHz zvyknu mať peak, 3" končia dakde okolo 150Hz a sú čosi vyrovnanejšie. Dobre sú napr. RCF CS 6520 ,či väčšie 6940, akurát neviem či nekonči ich výroba lebo RCF teraz tlačí do popredia svoj aktívny systém VSA, takisto špičkové produkty v tejto oblasti má JBL. S cenovo priaznivejších celkom dobre su na tom zvukovo talianské ERJK 8005T, 8010, je to cenovo už podobné monacoru no zvukovo mi prídu lepšie aj citlivejšie.
Čo sa týka zvládnutia priestorovej akustiky kostolov, tak by som povedal, že primárne sú dôležité kvalitné mikrofóny, dobre nastavenie, niekedy sa nevyhne 1/3 oktávovému ekvalizeru či DSP. Pokiaľ sa bude rozprávať do mikrofónu zo vzdialenosti až pol metra tak možno bude potrebný kompresor na niektorých mikrofónoch, dajú sa tým vykompenzovať rôzne intenzity hlasu rečníkov či pri speve aby sa hlasitosť zrovnala, avšak je to potom aj náchylnejšie na sp. väzbu a chce to citlivo nastaviť. Neuvažovali ste nad bezdrôtovým mikro-portom, gréckokatolíci to používajú skoro všade.
Čo sa týka vlhkosti, tak pokiaľ to v tom kostole nie je extrémne nemusel by byť problém, chcelo by zmerať vlhkosť ale do 60-65% by to malo byť v pohode.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od mkarr » stř 29. bře 2017 0:10:53

Maťo: Překvapuje mě Vaše hodnocení ozvučení od Rduch.
Co jsem já měl možnost slyšet, bylo to vždycky tak, že jsem si říkal, jak pěkně je v tomto kostele rozumět
a když jsem se pak šel kouknout čím to mají udělané, čučel tam na mě Rduch.
Netvrdím že to má hloubky, ale ty nikdy srozumitelnost nedělaly.
Nebýt poznámky Diabla o tom, že chtějí řešit jen mikrofony a né celé ozvučení, sám bych zmínil tuto možnost.
Ale možná nejvíc záleží kdo to instaloval a seřizoval v konkrétních kostelích.

Diablo1st
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. bře 2017 9:37:32

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Diablo1st » stř 29. bře 2017 7:56:22

Zdravím, ako najradšej by sme vymenili komplet ozvučenie kostola, bohužiaľ nemáme na to peniaze. Cenové ponuky, čo som dostal boli 3000€+, preto sme sa rozhodli meniť veci, ktoré je nutné vymeniť a to:
- kabeláž
- mikrofóny
- zosilňovač (kvôli počtu mic vstupov)
A keď toto všetko vymeníme, uvidíme ako to bude znieť a až na základe toho sa dohodneme, či bude nutné meniť reproduktory alebo nie.

Maťo: ďakujem za typy na reproduktory. Na značku Monacor som natrafil pri potulkách internetom, ja túto značku osobne nepoznám. Ako je na tom kvalitovo?

P.S. všimol som si že v náčrtku mám chybu. Na pavlačoch sú všetky 4ks reproduktorv rozmeru 20x22x52cm. :oops:

Diablo1st
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. bře 2017 9:37:32

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Diablo1st » stř 29. bře 2017 15:10:19

Edit: Ešte som zabudol dodať.

Na začiatku som navrhoval bezdrôtové mikrofóny, ale farárka toto rázne odmietla, takže som to ďalej neriešil.

Čo sa husích krkov týka objednal som Shure CVG12 a CVG18, nakoľko AKG CGN99 boli k dostaniu za rozumnú cenu len na thomann.de. Radšej som to objednal z ČR, predsa len sa skôr dohovoríme ak by bol nejaký problém. :)

Uživatelský avatar
Maťo

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Maťo » stř 29. bře 2017 21:17:28

Od nás v nedalekom meste majú tie Rduchy v 4 kostoloch, plus ešte v jednom ďalšom na dedine čo som tam bol pred aj po výmene. V 1 kde sa to inštalovalo ako prvo-inštalácia, niet s čím porovnať je to OK akurát to tam majú dosť vypečené (hlasitosť) a hlavne v prvých radoch to vrieska najmä cez týždeň keď je menej ľudí. Ozvučenie je riešené 2 vysokými 7cm stĺpmi vpredu, plus prizvučné na chóre a v sakrestii, najmä kantorov hlas ten prevreští aj celý plný kostol, keby sa to trocha ubralo tak nemám výčitku, zrozumiteľnosť aj napriek odrazom v celom kostole výborná, nedá sa povedať žeby mi tam niečo príliš vadilo dokonca sú tam aj nejké biedné basy. Tam to je však napodiv asi najlepšie zvládnuté, aj keď musím povedať že kostol na to že je relatívne nový sa zvuk v ňom celkom dobre nesie priestorom aj bez mikrofónu, ale je tam ozvena-odrazy. V 2 kostole kde bol systém s bielymi podlhovastými skrinkami, tuším to robila tesla vráble sa zrozumiteľnosť o málo zlepšiela na horších miestach (ani pôvodne nebola zlá) ale hlasu chýba hĺbka, globálne by som to povedal že je to +/- na tom istom. V 3 kostole bol systém s "HiFi" dvojpásmovkami tesla ARS asi 9204, mixažny zosil tesla krorý pomaly ale isto končil svoju životnú púť (viackrát ho opravovali). Hralo to fakt až hifisticky, hlas bol verný plný od spodu, nikedy by sa žiadalo aj ubrať basy, čo aj ubrali keď som im povedal a bolo to bezvadné. Teraz z erduchom je tam zvuk plochý, ostrý chýbajú mu basy, keď spieva do mikrofónu nejaká ženská tak to jačí až to reže uši celkovo spev znie ako z rozhlasu, zrozumiteľnosť síce dobrá ale hlas neprirodzený. Zvukovo to hodnotím jednoznačne ako krok späť. 4 kostol, pôvodná koncepcia tesla skrinky s jedným oválnym reprom v zadnej časti kostola dvojpásmovky , zosil tesla - dosluhujúci, zvukovo to bolo ok, pokrytie ok, výzorovo vďaka značne zaprášeným reprám natretých štetcom bielou farbou asi akryliovou aj plátno vpredu na oko otras. Po výmene sa zvýšila hlasitosť, zrozumiteľnosť na asi rovnakej úrovni, hlas viac pozmenený oproti vlastnému hlasu bez mikrofónu, pred tým to bolo na ucho príjemnejšie, teraz to najme bližšie k repro doslova otravuje, v pristore je zvuk viac robvnomernejší. V 5 kostole tesla biele stĺpiky zvuk OK sa toho veľa "vypratalo" (sochy, drevené pavlače po bokoch kostola, koberce, žiaľ aj pekné maľby na strope, neviem či to bol výsledok nižšej ceny opravy, alebo zvrátenosť liturgickej komisie a architekta o čistote priestoru) tak určite pribudli odrazy ale rduch sa s tým popasoval relatívne dobre nemám väčšie výhrady je to +/- ako predtým aj napriek tomu že sa priestor akusticky určite zhoršil. U všetkých počujem typický komprimovaný digitálny šum podobný aký lezie z D-čkových zosiloch nižšej triedy.
Rduch robí aj stĺpy s väčšími reprami, K3 alebo K3R som počul v jednom kostole, oproti K1, mi prišli o 2 triedy lepšie zvukovo. Pozeral som poľský ešop, pri rovnakých watoch sú drahšie iba asi o 10-15% (pri 60W 120zlotych cca 30€) ale fakt ten zvuk stal za to. Každopádne Rduch neodpisujem má mixážne zosilňovače so zabudovaným DSP, je to aj o tom ako to kto a do akej miery dokáže zoštelovať zvukár. Dajú sa naloviť viaceré presety ale pochybujem, aby to dakto prepínal mód týždeň, nedeľa, sviatok... lebo je určite zásadný rozdiel v nastavení najmä vo väčších kostoloch keď je kostol takmer plný alebo takmer prázdny. Ja sa len skôr čudujem že nevidno iné značky ako Rduch, pritom viacero výrobcov sa tomu venuje a má aj dobre výsledky.

Pokiaľ zosilňovač funguje možno by som riešil iba mixpult s potrebným počtom vstupov. Ajtak som pozrel mixažne 100V zosilňovače no našiel som max. s 8 mic vstupmi ak by to nestačilo, tak potom mix a zosik okrem, prípadne powermix a k tomu dať vyrobiť resp kúpiť prevodové trafa 4ohm/100V . Možným riešenim by bol aj digitálny mixpult, kde iste bez problémov nájdete model pre potrebným počet vstupov, kde si spravíš komplet procesing a za to zavesiť klasický 1 či 2 kanálový 100V zosil, alebo aj ten čo máte.

Diablo1st
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. bře 2017 9:37:32

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Diablo1st » stř 29. bře 2017 22:52:37

My sme hľadali zariadenie s min. 5 mic vstupmi s fantómovým napájaním. Uvažoval som aj snadkúpou mix pultu a pripojiť ho na súčasný zosiľňovač, ale vzhľadom na zložitosť (a aj cenu) sme sa rozhodli pre jedno zariadenie. Chceli sme čo najjednoduchšie zariadenie, ktoré bude vedieť ovládať aj starší človek. Keby kostolníčke ukážem mix pult asi sme hneď bez kostolníčky :lol:
Akurát dnes došiel Mison AC207EQ, aj keď sme ho ešte nevyskúšali, predchádzajúci je od toho istého výrobcu a slúži už 20 rokov.
Dnes som bol preletovávať mikrofónové káble, všetky boli napojené nesymetricky a potiahnuté spolu s 230V. #-o
Po správnom zapojení je všetok šum zrazu preč, takže pravdepodobne sa vyhneme výmene reproduktorov. Ešte treba počkať na nové mikrofóny a dúfam, že bude farárka spokojná. [-o<

Uživatelský avatar
Maťo

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Maťo » čtv 30. bře 2017 22:48:49

Tak to si mal šťastie, že ten dotyčný čo to robil tam poťahal mikrofóne káble 2 žily + tienenie, nie 1-žilové nástrojové, ja som kvôli tomu musel v celom kostole meniť aby šum zmizol, predtým tam boli 2 "odborníci" ktorý neporadili so šumom. Pri nesymetrickom zapojení pri dĺžke kábla nad 5m zvykne šumieť, samozrejme to že ide v súbehu so silovými, tak to ešte zhoršuje. Pri symetrickom zapojení by nemal byť problém, to by silové káble nemali ovplyvniť. Pokiaľ teraz máte dynamické mikrofóny a vymeníš to za tie slušné kondíky mal by to byť posun v pred, keďže vo všeobecnosti sa na také aplikácie hodia viac.

Diablo1st
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. bře 2017 9:37:32

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Diablo1st » pát 31. bře 2017 7:42:56

Včera sme to boli troška testovať. Šum z reproduktorov je počuť len keď máš ucho nalepené na reproduktore. Ani na najväčšej hlasitosti nie je nikde prakticky žiaden šum, len spätná väzba :lol:

Aj ja si vravíme, že sme mali šťastie v nešťastí. Ale mali sme riešenie aj pre prípad, že by natiahol niečo iné. Našťastie natiahol mikrofónové káble slušnej kvality.
Prenosné reproduktory také šťastie nemali, tam ide dvojlinka s 230V, tým pádom je tento kábel nepoužiteľný. Ale keďže sa tieto repráky v kostole nebudú používať tak to nie je taký problém.

Už len počkať na nové mikrofóny ;-)

Každopádne, ďakujem všetkým za pomoc =D>

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Petr Z. » pát 31. bře 2017 14:04:55

M yslím, že vy mladí si silně pletete šum s brumem.
Šum je to, co vydává syčení /mizeré vstupy zesilovače například/ a brum jsou nízké kmitočty, zpravidla 50-100Hz.

Takže při nesymetrickém vedení mikrofonů a v souběhu s 230V jste mohli slyšet maximálně těch naindukovaných 50Hz a to je BRUM, nikoliv ŠUM.
Pletete jabka s hruškama a vůbec Vás to nesere :-), hlavně, že si rozumíme :-)
Člověk, který elektroakustice rozumí trochu víc ale pak přemýšlí, jak by mohl asymetrický či symetrický kabel mít vliv na šum..:-)

Diablo1st
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. bře 2017 9:37:32

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od Diablo1st » pát 31. bře 2017 14:25:45

Ak som Vás doplietol mojou neznalosťou tak sa ospravedlňujem :oops:

Neživým sa zvukarinou ani ničím podobným, takže presný terminus technikus mi nie je známy. Ďakujem za vysvetlenie, doteraz som netušil že brum a šum sú dve rozdielne veci. #-o

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od exxxi » pát 31. bře 2017 16:38:47

Vzdyt zvukarinou se take uzivyt neda.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

sako
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 19. úno 2012 17:20:29

Re: Mikrofóny do kostola

Příspěvek od sako » ned 02. dub 2017 1:55:19

Chodím na bohoslužby do stredne veľkého neogotického kostola, cca 17-18. storočie, ozvučenie inštalovala slovenská firma, ktorá sa profesne venuje zvučeniu kostolov. Keď som sa majstrov pýtal na nejaké detaily, tak som mal pocit, že sú to skôr diletanti, ehm, robotníci, než zvukári, ale výsledok je prekvapivo dobrý, čo som zbežne navštívil iné chrámy a porovnal zvuk, tak u nás dokonca veľmi dobrý.

Všetko je prekvapivo od Rduchu, mikrofóny, handka, mix, repro, hovorené slovo počuť výborne, jasne, čitateľne, dostatočne basovo vo všetkých možných variáciách (muž/žena, hrubý hlas / vysoký hlas, blízko pri majku / pol metra od majku, stojí staticky / tancuje za mikrofónom). Reprodukovaná hudba cez mixík takisto bez výhrad. Nešumí nič, nebrumí nič, slabé hlásky počuť, silné nerušia (limiter funguje). Hovoríme, samozrejme o bežných potrebách kostola a bohoslužieb (obsluha = stlačiť spínač), takže skúsené ucho samozrejme nájde nejaké irelevantné nedostatky

Mal som možnosť počuť kapelu zapojenú do systému cez linku, spevy (sm58čky), akustické gitary, elektrická gitara, sláky, perkusie, činely krása, so spodkami už bol dosť problém (basa), poslali to teda klasicky cez nástrojový aparát. Kopák a tomy z pochopiteľných dôvodov (klenba) nepoužili. Výsledok bol fajn.

Zo začiatku som mal takisto výhrady, ale ako vravím, potom, čo som si porovnal pár ďalších kostolov, určite rduch odporúčam - na hovorené slovo (vpodstate aj je) ako stvorený. Ak by bol záujem, môžem v priebehu týždňa urobiť nahrávku na spomínaný mikrofón.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“