Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
  • Reklama
  • ADAM Audio S Series
Uživatelský avatar
Ondra Pokorný

Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Ondra Pokorný » úte 11. zář 2018 18:56:05

Ahoj,

Moderuju pravidelně poměrně hodně akcí a mám vlastní bezdrát Shure PGX4 s Betou 58A a frekvencí 739-754 MHz. Na některých místech ČR už začínám mít problém s výpadky signálu a různým rušením atd...

Zvažuju tedy nákup nové sady a moc se mi líbí například SENNHEISER ew D1-845S ...

Ocením radu a "zvukařský" pohled na věc při výběru nového mikrofonu, jde mi hlavně o:
- provozní spolehlivost - dostanu se i na větší akce, kde je jeviště plné bezdrátů, in-earu atp.. plus aby me nová směrnice EU za pár let znovu neodstavila #-o
- srozumitelnost mluveného projevu (fakt nezpívám a nebudu [-X )
- šíře použití - dostanu se na velká pódia, ale často také na různé "plesové" aparáty atp..
- rozumná kvalita, plánuju mít MIC minimálně 5 let
- cena max kolem 15.000

Díky, Ondra

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Otas » úte 11. zář 2018 21:35:03

Mám teď nově ew 100 G4 - 935 S G a první praktické nasazení dopadlo velmi dobře. Mám srovnání s ew145/135 G2.
Pro mluvené slovo volím raději kardiodu (835 - 935), nemusím tolik kontrolovat pozici mikrofonu (od mých, nebo cizích úst). Má rozumně umístěné tlačítko Mute. Má systém na rychlý výběr neobsazeného kanálu (zatím jsem ho ještě nezkoušel). Je na pásmu, které má budoucnost (ale to snad dnes všechny prodávané mikrofony, doufám). Cena ale lehce přelézá 16000 Kč. Přenos mají Sennheisery jeden z nejlepších, i ta G2 fungovala na stovky metrů, nový zatím na 50 m makal zcela bez potíží.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 467
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od CharlesBass » úte 11. zář 2018 21:55:47

Ahoj,

1) Tvůj přístup je - ze zvukařského pohledu na věc - hodný pochvaly.
2) Wi-fi neznamená, že nejde zarušit :-) , ale je asi nejuniverzálnější možný ...
3) Velké akce jsou většinou možné řešit dopředu, "velcí" zvukaři Ti i přes telefon/mail povědí, jak se to bude, nebo nebude snášet s jejich výbavou.
4a) Malé akce by neměly problémem také, pokud to nebude v nákupním centru, kde je 120 wifin na m2 :-D
4b) Tedy pokud narážíš na "plesové" aparáty, tak pokud mají jeden volný XLR linkový vstup tak to musí fungovat :-) A ten odkázaný mikrofon už je slušná záležitost, takže už jen za 5)
5) Asi nejdůležitější, aby Ti ten Sennheiser seděl na hlas a nemuselo se zbytečně laborovat s eqalizérem - kvůli jeho prosté nevhodnosti - kvalitnější sady mají standartní mikrofonní vložky, které se dávají i do drátových mikrofonů, tzn, že je dostupné vyzkoušet - v hudebninách, kde je skladem, či v nějaké kapele, která je vlastní atp. To Ti pomůže víc, než cokoliv jiného. Tento má kapsli Senn, 845 což je "sto-eurový" mikrofon a může být na mluvené slovo mnohem vhodnější, než třikrát dražší vyloženě zpěvový :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 589
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od mkarr » úte 11. zář 2018 22:44:02

Nevím kde se vzala zmínka o WiFi, ale mikrofonům v tomto pásmu, tedy kolem 2,4 a 5GHz bych se vyhnutl tak velkým obloukem, že by to byl skoro kruh. Každý kdo má do sedacích partií díru, bude vysílat něco na těchto frekvencích, takže zarušenější pásmo se bude jen velmi těžko hledat. Stačí přijít někam, kde je pokrytí bezdrátovou sítí řešené trochu komplexně a nezbyde tam ani kousíček nezarušené frekvence. sennheiser, nebo mipro budou dobrá volba a jako určující, bych viděl rozsah frekvencí na kterých je to schopné operovat, aby bylo kam utéct, když bude konflikt s jiným aparátem, nebo televizním vysílačem. Pokud jsi s betou spokojený, možná není od věci zůstat u bety, ale zkusil bych třeba otestovat i kondenzátor. I když se s ním bude hůř vcházet do stanovené ceny.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 154
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Bildic » stř 12. zář 2018 9:13:35

Vo Frankfurte mi v stanku jednej svetovej renomovanej firmy (po ukazani foto o plnej obsadenosti kanalov a a nemoznosti vyberu vhodneho kanalu u ich vyrobku) na otazku “co robit teraz” zavolali specialistu a ten ma “ uzemnil” - toto nie je na profesionalne vyuzitie (wifi prijimace)... atd.

Pozn. Vyrobok stal cez 700 eur, ma 2 typy vyberu pasma po 6 kanalov, eliminator spätnej väzby... - kupil som si 2 ks tejto profi techniky na “hobby pouzitie”. Spracovanie a vsetko okolo je profi. Prvy dojem na jednotku. Su podmienky, kde to funguje na 100%.
Raz za cas to zoberiem na konferencnu akciu vyvetrat, rozbalim, vyskusam a zbalim. Hobby.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Návštěvník » stř 12. zář 2018 11:58:57

mkarr píše:Nevím kde se vzala zmínka o WiFi, ale mikrofonům v tomto pásmu, tedy kolem 2,4 a 5GHz bych se vyhnutl tak velkým obloukem, že by to byl skoro kruh. Každý kdo má do sedacích partií díru, bude vysílat něco na těchto frekvencích, takže zarušenější pásmo se bude jen velmi těžko hledat. Stačí přijít někam, kde je pokrytí bezdrátovou sítí řešené trochu komplexně a nezbyde tam ani kousíček nezarušené frekvence. sennheiser, nebo mipro budou dobrá volba a jako určující, bych viděl rozsah frekvencí na kterých je to schopné operovat, aby bylo kam utéct, když bude konflikt s jiným aparátem, nebo televizním vysílačem. Pokud jsi s betou spokojený, možná není od věci zůstat u bety, ale zkusil bych třeba otestovat i kondenzátor. I když se s ním bude hůř vcházet do stanovené ceny.
Jsem trchnicky laik, takze jsem se podival a Systém ew D1 využívá volné vysílací pásmo 2,4 GHz. •Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz.

Jaky systém prenosu tedy volit, aby to v maximálním poctu pripadu fungovalo spolehlive ? Cena je samozrejme dulezita, ale kvůli dalším 1-2 tis. se veset enbudu :)

Uživatelský avatar
Marián

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Marián » stř 12. zář 2018 21:34:17

Neviem ako u Vás ale v našich končinách dobré chodí pásmo cca 550-650Mhz, 700-850Mhz je hodne zasraté z DVB-T signálom a potom pásmo 1,8Ghz a 1,9Ghz chodí spoľahlivo, akurát horšie cez múry inak je OK, IMS 863-5Mhz ide u lepších veci, ale keď do miestnosti vojde viac ako 30 ľudí zo zapnutými paketovými dátami v mobile je totálne nepoužiteľné na väčšiu vzdialenosť ako 10-15m vypadáva občas ajtak, 823-836Mhz jak-tak ide. Shure BLX24 je v pohode aj BLX14 ujde, aje kď to nie je profi ako SLX, Od sennheiseru myslím že nová rada EW 100 je celkom slušná, aj staršia EW 135 ide dobre len to ovládanie je čosi menej intuitívne, väčšinou sa už vypredáva a občas sa to objaví za veľmi prijateľnú cenu, len treba dávať pozor na frekvenciu.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 153
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od miro » čtv 13. zář 2018 6:26:37

WiFi (2,4 GHz) opravdu ne, Problém je (řečeno slovy klasika Járy Cimrmana) že zkoušku v prázdném sále uděláš. Ale pak přijdou lidi a to je katastrofa. No a 100% spolehlivost u bezdrátu není nikdy. Všeobecně bych volil pásmo 500.600 MHz a zřízení nějaké renomované značky jejichž ceny budou začínat tam kde navrhuješ limit.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 589
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od mkarr » čtv 13. zář 2018 14:59:43

Vzal bych si tabulku od Honzy Šafaříka z tohoto článku: http://www.fader.cz/2017/11/06/bezdrato ... i-tabulka/
Od té bych se odpíchl a nekupoval mikrofon v pásmu, které je využívané televizním vysíláním v místech, kde se budu pohybovat nejčastěji. Dobré je koupit takový mikrofon, který obsáhne rozsahem nastavitelných frekvencí dostatek televizních kanálů, aby bylo kam utíkat, když narazím na zarušení. A taky takový, který má pomocnou frekvenci, nebo nějaké další mechanizmy jak přijímač pozná, že je vysílač aktivní. Čili nebude otevírat kanál každému, kdo na nosné frekvenci jen pípne. raději ať má ručka možnost vyššího výkonu, (max 50mW) protože se může stát, že se to bude hodit kvůli vzdálenosti, nebo kvůlipřecejen nějakému zarušení. No a pak už je to o štěstí a o vhodném umístění přijímače (třeba někam výš nad lidi, aby se signál nemusel propracovávat větrším množstvím překážek, než je nutné) Velmi vhodné je když si miokrofon umí najít volnou frekvenci sám, protože to usnadní a urychlí práci při příchodu na neznámé místo. Ale to už dneska mají asi všechny sestavy, krom těch nejlevnějších.

Uživatelský avatar
Ondra Pokorný

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Ondra Pokorný » pát 14. zář 2018 10:10:28

Všem děkuju za čas a informace :)

technicky jsme kopyto, ale chapu to nasledovne:

Znacka a typ mikrofonu
Nyni neni dulezity, vyberu si (po osobnim vyzkouseni) takovy, ktrery mi hlasove sedi a nemusi se moc resit korekce. Shure dobre znam, mam betu - je cista, jasna, srozumitelna. Sennheiser znam take dobre - mozna mi sedi lepe - mozna je to jen pocit - dela sametovejsi (plnejsi) hlas. Budu resit az jako druhoradou vec.

Prenos
Je neco co jak koukam bude potreba resit daleko pecliveji :lol: . U moderovani jde hlavne o provozni solehlivost. Nechci zvukarum a poradatelum komplikovat zivot, ale potrebuju zaroven svobodu bezdratu a klid na praci :)

Jako naprosty laik jsem pochopil jsem tedy 2 zakladni informace - ze mam na vyber:
Frekvenci 550-650Mhz kde je zatim klid a vejde se tam hodne bezdratovych zarizeni ...
2,4 GHz - wifi, kde by to melo fungovat ale podle mnoha komentaru se ji mam vyhnout, ma prilis mnoho omezeni - rusi ji jine wifi a mobily s daty. Podle osloveneho prodejce to pracuje u Sennheiseru bezproblemove a mikrofon mi doporucuji [-o<

A ted babo raď #-o Nejrozumnejsi se zda tedy frekvence 550-650Mhz - tady ma hodne mikrofonu Shure se kterym nemam zadny problem ... Jeste nejake napady ? Moc dekuji za cas vas vsech. Kdyz mi poradite blbe - prijedu schvalne na vasi akci a budu vas s tim mikrofonem strasit :lol: :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Ondra Pokorny

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Ondra Pokorny » pát 14. zář 2018 10:57:07

Zajímavě vypadá mikrofon, který už se ocitnul:
SENNHEISER ew100-G4 845S
https://www.music-city.cz/sennheiser-ew ... 25938.html#

Diverzitní systém ew100-G4 845S pracuje na frekvencích 566 - 608 MHz (skupina G) a dovoluje uživateli provozovat až 12 přijímačů současně. Systém ew100-G4 pracuje ve stabilním UHF pásmu s šířkou 42 MHz a umožňuje naladění až 1680 pracovních frekvencí

S velkým vysílacím výkonem: 30 mW

Ma dokonce mute tlačítko na těle - možná detail, ale když zapínáte mikrofon na 20 vstupůt (třeba ples) a ma nějaký pidiknoflík dole, je to opruz. Nevýhodou je váha - 490g - při celodenním moderování se to nezdá, ale to bych přežil :lol:

Co vy na to ? O.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Otas » pát 14. zář 2018 11:52:53

Co bych jako původní navrhovatel :) dodal.. U původní EW145G2 mám obě hlavy, 835 i 845 (jsou výměnné). Kardioda a superkardioda. U superkardiody (845, 945) je potřeba více hlídat správný sklon mikrofonu, naopak odměnou je méně rušivých signálů užším záběrem snímání. Výtečné pro sólový zpěv. Přímé srovnání 835 a 935 (první akce, berme to s rezervou): osmičková řada (ve srovnání např. se Shure Beta 58, kterou také mám) je více náchylná na péčka (zdůraznění souhlásek p, b), devítková mi připadala, že na to netrpí. No, je dražší, měla by být lepší.
Větší hmotnost mikrofonu (kovový obal) prý dává menší háklivost na úchop rukou, nevznikají rušivé pazvuky.
Mute na těle je fajn, dokonce i zvukař to má na přijímači signalizováno a nebude se plašit, když mu budeš pochodovat s mikrofonem kolem beden.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 589
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od mkarr » pon 17. zář 2018 14:17:01

Pidikonoflík dole je tuším vypínač mikrofonu (vysílače) což je výhoda, když to má na jiném vypímači než mute. (u AKG to bohužel ještě nepochopili) Frekvenční rozsah vypadá jako celkem šťastně zvolený a 30 mW by mělo být v pohodě na většinu pódií i s výletem do lidí. Přijímač na větších akcích raději píchnout na stojan někde v rožku pódia, nebo nad zvukařovým stanovištěm, ať to de lidem přes hlavy a né skrz těla. Dá se to sice řešit elegantněji externíma anténama, ale to je za podobnou cenu jako ta bezdrátová sada. Hlava 845 nevím jestli je šťastná volba, chtělo by si to poslechnout jak přes ni bude znít konkrétní hlas, když už se to kupuje pro konkrétního mluvčího.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3566
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od blaha » úte 25. zář 2018 23:20:31

Já můžu doporučit Mipro příjmač ACT-3xx, handka ACT-72H.

Barva hlasu - téměř bez korekcí
možnost přeladění v rozsahu 24MHz
Mute tlačítko
výkon vysílače 10/50mW

naposledy mi s tím běhal maník po baráku s metrovýma zdma a kdoví co v nich vše je, až jsem se divil, že to pořád mluví
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Uživatelský avatar
Ondra Pokorny

Re: Spolehlivý mikrofon pro moderátora

Příspěvek od Ondra Pokorny » sob 20. říj 2018 21:50:28

Tak jsem ve finale =D>

Dekuji vsem za informace a komentare. Nakonec jsem zustal u Shure a Bety 58. Koupil jsem si sadu BLX 24RE/B58 na frekvenci 518-542 MHz, coz by meli byt podle dostupnych informaci jedno z nejmene obsazenych pasem. Tak snad to bude fungovat alespon 5 let [-o<

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“