Saramonic SR-M3 - šumění

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
filipkalasek
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: úte 28. dub 2020 13:58:39

Saramonic SR-M3 - šumění

Příspěvek od filipkalasek » úte 28. dub 2020 14:07:02

Ahoj, jsem úplnej noob, takže se omlouvám za asi naprosto základní otázku :D

Pořídil jsem si SR-M3, že s ním budu nahrávat talk videa venku. Shlédl jsem pár recenzí a zvuk se zdál být v pohodě, tak jsem ho koupil, připojil ke Canonu M50 a šumí jako prase :D V recenzích na které sem se díval jim nešuměl, ani když s ním byli na velmi rušném místě a mně šuměl v lese, kde akorát tak zpívali ptáci a když jsem ho zkoušel uvnitř v pokoji, tak šumí taky, akorát trochu méně.

Otázka zní, čím by to mohlo být a co bych s tím mohl dělat? Díky.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Saramonic SR-M3 - šumění

Příspěvek od Damton » úte 28. dub 2020 15:47:55

Hele je to kombinace obojího... on docela šumí i ten Canon a hlavně i ten Saramonic.
Na nějaký hlasitý rozhovor v pohodě.
Ale na snímání ruchů do filmu na to zapomeň. je to šrot!
Nejlevněji co používám já na nabírání ruchů a "malé filmové natáčení " je TASCAM DR-60DMK II + Bazarový Sony ECM-XM1 není to žádný zázrak ale je to použitelné a stojí to pár kaček. Teď ale většinou zapíchnu Senn MKE 600 přímo do kamery.
Mám i různé Rode videomic ..ale to je taky jenom tak na nějaké hlasité ruchy. Šumí to taky i když méně než ten Sasamonic.
Saramonic je prostě čistá levná čína i když se tomu snaží udělat marketingovou máčku Filmtechnika :-D

Máš na tom Canonu zapnutou citlivost na tom vstupu jako mikrofoní vstup ? nemáš tam zapnutou linkovou úroveň?
Nebo naopak hodně zesílený ten vstup a zapnutý limitér ? Který to potom hodně stláčí dolů a zesiluje tím šum ?

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Saramonic SR-M3 - šumění

Příspěvek od mkarr » čtv 30. dub 2020 16:46:02

Píšeš že šumí dokonce i v tichém lese. On je ten princip přesně takový. Šum je něco co je v každém zařízení víceméně konstantní a nedá se toho nijak zbavit. Když se k šumu přidá dostatečně silný signál, výsledek pak zní dobře a šumu je tam v poměru k signálu tak málo, že není postřehnutelný. Proto ta tichá lesní nahrávka je tam zašuměná. Foťák který to nahrává, má zřejmě automatickou regulaci, takže silné signály zeslabuje aby nedošlo k přebuzení, i tak k němu občas dojde, a slabé signály zesiluje, aby tam bylo vůbec něco slyšet. No a protože po tom drátku jde slabý zvuk a stejně slabý šum, zesílí si to pěkně oboje. Navíc to zesílí pomocí zesilovače který sám o sobě taky šumí, takže tam ještě přidá.
A teď kde vzít ten dostatečně silný signál. Obecně daleko víc šumu produkují aktivní obvody, než pasivní. Takže mikrofon s velkým ziskem bude vždycky určitá výhoda, pokud ten zisk nebude vyrobený mizernou vložkou a následně zesílený lacinou elektronikou. Prostě větší hromada signálu z vložky mikrofony a ještě zesílená kvalitním předzesilovačem, je ta správná cesta. Bohužel nový mikrofon, který je sakumprásk i s elektronikou, včetně baterie a výstupu na sluchátka za necelé dva tisíce, se asi ubírá přesně opačným směrem. Když běhají po lese filmaři, kteří to pak dávají do televize a mají tam krásně čistý zpěv ptáků, mívají pro záznam zvuku techniku klidně o dva řády dražší a následně to ještě upravují ve studiu. Krom toho mívají v kapse pár triků, jak se ke slušnějšímu zvuku dostat, od vhodně zvolené směrovosti, nebo parabol k mikrofonům, navíc umístěné na stativu a né na foťáku, přes mikrofony vystrčené do koruny stromů a slušné trpělivosti, až po nahrávání zvuků ptáků úplně jinde a jindy než obraz ke kterému to pouští. Všechny tyhla věci stojí hromadu peněz, nebo času, nebo obojího, takže toto asi není laťka se kterou se srovnávat.
To co zmínil Damton, tedy povedený směrový mikrofon s elektretovou vložkou a k tomu recorder se slušnou kvalitou vstupních zesilovačů, je asi fakt nejdostupnější cesta. Trochu škoda tohle číst po utracených dvou tisících, ale můžeš být v klidu v tom smyslu, že poznávání že tudy cesta nevede, ve zvukařině často stává výrazně větší peníze. A pokud to bylo z E-shopu, a je to čerstvé, dá se to případně ještě vrátit. I když mi je proti mysli toto radit, protože prodejce obvykle nemůže za nesplněná očekávání špatně informovaného zákazníka. Pokud se na té špatné informovanosti nepodílel.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“