Elektretová kapsle do headsetu

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Elektretová kapsle do headsetu

Příspěvek od mkarr » pon 11. kvě 2020 10:59:30

Ahoj,
Podělí se se mnou prosím někdo o rozumy? Potřebuji vyměnit elektretovou kapsli v headsetech AudioTechnica.
Stávající mají (mám dva) zvuk jako uhlíkové telefonní sluchátko. Nevím co do nich kdo naplival, já už to tak dostal, ale použitelné to není a nečekám že by se to dalo vyčistit. Nebo to mám dát do ultrazvukové pračky a čekat vyřešení?
Jsou to sety s docela velkým mikrofonem na konci (Audio-Technica Pro 8 HEx) takže v mikrofonu na konci raménka je docela dost místa. Bohužel jsem neměl šupleru abych změřil průměr té stávající kapsle, když jsem to měl otevřené, ale odhaduju 6mm. Chtěl jsem koupit originál, ale servis mi napsal, že pro ně je náhradní díl jeden headset. Na drobnější to neumějí.
Máte někdo tip na kapsli se slušným zvukem pobíraným takto z blízka před ústy a aby se cenou neblížila celému tomu headsetu.
Děkuju.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Elektretová kapsle do headsetu

Příspěvek od mkarr » čtv 21. kvě 2020 16:58:10

Jeden by řekl, že to není až tak složitý dotaz.
Zeptám se konkrétněji. Monacor MC-4001 je to použitelné. Nebo Panasonic WM-60AY Případně MCE-2500, MCE-4500 ?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Elektretová kapsle do headsetu

Příspěvek od Otas » čtv 21. kvě 2020 21:31:42

On to složitý dotaz je :). Protože se ví, že tyhle kapsle jsou sice někdy dobré i do měřících mikrofonů, ale málokdo je zřejmě vyzkoušel ve zvukařské praxi. Vzhledem k ceně bych jich několik typů koupil a pak vyzkoušel, co bude nejlíp vyhovovat. Samozřejmě je otázkou vhodné napájecí napětí, doporučený pracovní odpor pro danou kapsli atd., což jsou věci změřitelné na tom konkrétním heatsetu. Kmit. charka, citlivost a přetížitelnost je věc k posouzení při výsledném zvuku.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Elektretová kapsle do headsetu

Příspěvek od mkarr » čtv 21. kvě 2020 23:20:45

Taky o tom uvažuju, ale on ten headset nemá uchycení kapsle nějak moc opakovaně rozebiratelné budu rád když to tam obstojně dostanu jednou nebo dvakrát. Cena kapsle do padesáti korun je nedůležitá. Jen jsem doufal, že tuhle cestu už někdo prošlápl a má nějaký dobrý tip, co běžné kapsle z GESu strčí do kapsy, ale nestojí to co DPA. Napětí a odpor snad budou nějak v běžném rozsahu. Vždyť to má být univerzální. No a přetižitelnost by podle datasheetu měly mít použitelnou. O citlivost takto u huby snad ani nejde. :-)

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Elektretová kapsle do headsetu

Příspěvek od Otas » pát 22. kvě 2020 16:29:35

Třebas ta citlivost může být zrádná, problém je v přílišné citlivosti.V kapsli je nějaký trand, který zesílí signál a dovede udělat naopak příliš vysoký rozkmit napětí, který bude nad možnosti napětí, vytvořeném na kapsli a na pracovním odporu, bude zkreslovat.
Parametry původní kapsle asi neznáme. Nicméně po vyjmutí by se možná asi daly nějak hodit prozatímní drátky ven a změřit proud i napětí naprázdno, z toho i odhadnout odpor a vybrat vhodnou kapsli se správnými rozměry i vhodnými parametry. A na těch drátkách kapsle porovnat. Omlouvám se za řešení od deformovaného radioamatéra, kterého pomlouvají za puntičkářství (jistě neoprávněně :)).
A abych jen neteoretizoval: Když jsem si stavěl symetrizační zesilovač (dle vlastního návrhu) pro kapsli měřícího mikrofonu Megaton M1, tak jsem nakonec musel zásadně snížit pracovní odpor (pro střídavé napětí - přes kond), aby mi to nepřebuzovalo vstup Sabine Power Q při obvyklé hlasitosti měření.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“