Ozvučení houslí s DPA 4099

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
sofie
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. srp 2020 20:14:09

Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od sofie » sob 29. srp 2020 16:38:40

Dobrý den,

jsem houslistka a momentálně řeším ozvučení akustických houslí, u kterých bych ráda zachovala pokud možno co nejhezčí zvuk houslí. Hrajeme ve spojení DJ , housle, saxofon. Chtěla bych se zeptat, jestli i v tomto případě je vhodný mikrofon DPA 4099 nebo jestli byste doporučili spíš snímač.. Na DPA 4099 jsem slyšela samou chválu, jen si nejsem jistá jaká jeho odolnost vůči feedbacku a možnosti hlasitosti, protože nehraji s ineary...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od exxxi » sob 29. srp 2020 18:25:24

Zpětná vazba vzniká tím, že mikrofon, odposlech a sál mají některé frekvence, které zdůrazní a začne se to sčítat. Pokud používáte svůj mixpult a odposlech, tak to lze vychytat předem a z 90% to bude v pohodě. Pokud ne a bojíte se místních zvukařů, je dobré si do mobilu stáhnout analyzér, nechat si to od zvukaře vypísknout a říct mu, která frekvence tam vazbí. Dobrý zvukař by to měl samozřejmě dělat sám. Ale obava z vazby rozhodně není důvod se DPA bát.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

sofie
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. srp 2020 20:14:09

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od sofie » sob 29. srp 2020 18:51:47

Mixážní pult mám svůj, odposlechy bývají zajištěny na akcích zvukařem.. Ano, ta vazba je jedna z věcí, které se obávám tak děkuji za vyjádření a uklidnění.. Co se týče hlasitosti, abych se v rámci elektronické hudby dobře slyšela to DPA bude taky v pohodě?Poslední dobou se hodně setkávám s tím, že hráči na smyčcové nástroje často používají snímač i mikrofon zároveň...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od exxxi » sob 29. srp 2020 19:16:33

To DPA je o hodně odolnější, než levnější mikrofony, ale i tak může občas trochu problém být.
Je možnost, pouštět si snímač do odposlechu a DPA ven.
Ale v každém případě je nejdůležitější si na zvukové zkoušce mikrofon propísknout a aspoň 1-2 frekvence vyříznout.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

sofie
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. srp 2020 20:14:09

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od sofie » sob 29. srp 2020 19:21:28

Dobře, moc děkuju za rady!

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od CharlesBass » ned 30. srp 2020 0:01:53

Mikrofon je jeden z nejvhodnějších. Vzhledem k informaci, že se hraje s DJ, mám důvodné podozření, že vazby mohou vznikat i na základě maximální možné dostupné hlasitosti, při které již potřebné zesíléní houslí vyvolává i "mechanickou" vazbu, kdy nemusí přímo vazbit samotný mixrofon, ale rezonující tělo houslí - tzn - že ani piezo snímač by nemusel v těchto situacích být spásou. Možná by stálo za úvahu tzv silent housle. Nemám nic proti DJ, ikdyž někteří jsou spokojení až v momentě, kdy mají odposlech na úrovni aparatury, která by s přehledem ozvučila konkrétní sál, kde se hraje :-)

K čemu máš mixážní pult? Pokud teda hrajete na akcích, kde je zvukař?

Jinak kombinace snímačů bývá spíš kvůli požadované barvě zvuku, piezo nebude nikdy tak věrné, ale přímíchané ke konvenčnímu mikrofonu pomůže s ostrostí a průrazností - pokud je kobylkové. Nebo pokud je někde v těle, zase bere hlavně basy. Je to alchymie, ale rozhodně se to nedělává kvůli potencionální vazbě :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

sofie
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 28. srp 2020 20:14:09

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od sofie » ned 30. srp 2020 11:39:01

Ano, přesně tak jsem to myslela. Vím, že DPA je jedna z nejlepších možností co se mikrofonů týče, ale mám obavu z vazby kvůli přehnané hlasitosti a nutnosti zesílení houslí. Saxofonista má mikrofon, ale přeci jen saxofon je o dost hlasitější nástroj než housle...Hodně lidí u tohoto typu hudby hraje na elektrické housle, ale pokud se nejedná o velmi kvalitní nástroj zvukově jsou na tom o dost hůř než akustické i se snímačem..Navíc bych ráda zachovala dřevěný zvuk a barvu akustických houslí, žádný plech...:D

Mixážní pult bereme na některé akce, které pokrýváme i co se týče ozvučení..,takže záleží., ale převážně akce zvučí zvukař.

Nakonec jsem zvolila snímač The Realist Soundclip, na který jsem slyšela dobré recenze..., časem bych k němu ráda přidala DPA, které jak píšeš, pomůže s barvou zvuku a ostrostí..

Jinak děkuju za názor a rady!

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od Bassman » pon 31. srp 2020 19:38:29

Kolegovia to napisali presne. Chcem len zdoraznit co napisal CharlesBass o hlasitosti odposluchu pre DJ. Od toho bude zalezat ci to bude fungovat alebo nie. Aj ja som zazil kopec DJov, pri ktorych by bolo nazvucenie akehokolvek dalsieho nastroja uplne nemozne vzhladom na hlasitost ich odposluchov.
Len dodam ze ine ako DPA uz na slacikove nastroje ani nepouzivam. Zvukovo lepsie su uz len niektore studiove mikrofony, ktorych pouzitie by bolo vo vasom pripade asi komplikovane.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ozvučení houslí s DPA 4099

Příspěvek od Pavel Sedlák » úte 01. zář 2020 4:15:57

Pro tyhle účely je asi nejvhodnější kombinace emg snímač pro monitoring a mikrofon pro PA.
Slušné snímače dělá pan Šlapák.
Nevýhodou je, že je potřeba použít kovové struny.
Používá například Adam Karlík...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“