Mikrofon pro streamování přednášek mobilem

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
sinned
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: stř 16. zář 2020 10:39:18

Mikrofon pro streamování přednášek mobilem

Příspěvek od sinned » stř 16. zář 2020 10:46:39

Dobrý den,

mám dotaz, učím na SŠ a při dnešní situaci jsme při jedné předváděcí akci využili streamování mobilem přes google meet do tříd, obraz super, ale co mi nedošlo byla kvalita zvuku = úděsná.

Jsem laik, takže bych rád pročetl pár názorů který mikrofon zvolit jako vhodný. Už jsem si něco procházel a dočetl se něco o kardiodě atd. Jen nevím zda přídavný mikrofon k telefonu utáhne zvuk, který se nese v tělocvičně přes reproduktor.

Pohybuji se v cenové relaci do 2000 max 2500 Kč.

Děkuji za případně odpovědi. :)

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Mikrofon pro streamování přednášek mobilem

Příspěvek od mkarr » stř 16. zář 2020 18:38:20

Chtělo by to upřesnit odkud se line zvuk, který je potřeba přenášet.
Obecně se dá říct, že nezáleží ani tolik na druhu mikrofonu, jako na tom, aby byl co nejblíž zdroji přenášeného zvuku.
No a pokud je těch zdrojů zvuku víc, začíná legrace.
Mobil sám si je sice schopný některé věci trochu pohlídat, Třeba bych čekal že bude mít něco jako auto-gain a kompresor, ale dozvuk prostoru si nepohlídá, to jen když ho mám u pusy a mluvím přímo do něj, to si pak snímá nějaým dalším mikrofonem okolí aby věděl co tam má nechat a co ne.
Když čtu jestli mikrofon utáhne zvuk co se nese v tělocvičně přes reproduktor, tak to určitě fungovat nebude.
Tam bude vždycky nepříjemně mnoho dozvuků toho prostoru. Až budem vědět víc, dá se konkrétněji poradit.
Pokud v tělocvičně pouštíte nějaké zvuky z repráků, tak se určitě do těch repráků dostávají z nějakého zesilovače a a z toho by se mohl dát nabrat zvuk i do telefonu. Pokud je k tomu potřeba slyšet nějaké mluvené slovo na místě, musí být mikrofon co nejblíž mluvčímu. Pokud je k tomu potřeba slyšet nějaké zvuky z tělocvičny napřímo, je potřeba vymyslet vhodný počet a rozmístění mikrofonů a hlavně něco v čem to smíchat.
Já nedavno dělal přenos jedné konference a měl jsem
- mluvené slovo prezentujících a případných tazatelů mluvících do bezdrátů od hostesek, posílané z mixu místního zvukaře a na tom kompresor abych si nemusel tak hlídat hlasitost mluvčího a přebuzení vstupu.
- Doprovodné zvuky z videoprezentací nabírané přímo z notebooku ze kterého se prezentace spouštěly a ty jsem, zase já posílal místnímu zvukaři (šlo by to i obráceně, ale byl k tomu ještě jiný důvod)
- Dva mikrofony nad lidmi v sále, aby bylo slyšet, když ze sálu mluví někdo bez mikrofonu. Tyto dva mikrofony musely být ztlumené přes kompresor přes funkci ducking, kdy se otevíraly na plno jen ve chvíli, kdy nikdo nemluvil do mikrofonů nebo neběžel zvuk prezentace, protože jinak by dělaly ozvěnu nabíráním toho zvuku ,který už jsem jednou do přenosu posílal, a to ještě se zpožděním. Nastavení toko kompresoru, aby zvuk ze sálu zněl co nejpřirozeněji, byla dost psina.
Pak ještě pro sichr kompresor nastavený těsně před slyšitelné zkreslení vstupu té videokonferenční jednotly, do které jsme to cpali aby to pak s obrazem kamery a s prezentacemi přenášela.
A to pořád byl jen amatérský pokus s výsledkem sice slušným, ale né na profesionální úrovni.
Pobrat to jedním mikrofonem, byť i kvalitním, se konalo o rok dřív a výsledek byl.... no něco jako popisujete vy a tak se pořadatel rozhodl udělat to líp a navlíkl do toho nás.

Marian
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 21. led 2020 20:56:39

Re: Mikrofon pro streamování přednášek mobilem

Příspěvek od Marian » stř 16. zář 2020 22:55:36

Ako jednoduché lacné riešenie čo často zaberie je použitie slúchadiel s mikrofónom (originál dodávané k MT, prípadne dačo kúpenie nie z kategórie do 5€) + predlžovací kábel jack-jack cca 2-3m podľa potreby, dobré fungujú aj kvalitnejšie BT handsfree veci asoň verzie 4/LMP7 lepšie novšie (najnovšia je tuším 5.2) človek sa potom môže viac hýbať. Ono ešte pri streame myslím niekde išlo okrem formátu obrazu nastaviť formát zvuku treba dať aspoň 64kb/s, lepšie 128 (bežné pripojenie nad 2MBPS to zvláda). Inak na telefónoch Šaomi je ten zvuk stále otrasný aj pri nahrávaní videa. Jablčko a ťamťung boli v pohode.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Mikrofon pro streamování přednášek mobilem

Příspěvek od safa » pát 02. říj 2020 15:29:45

Obavam se, že dobré řešení za 2500,- neexistuje. Věc samozřejmě vyřešit umíme, ale v řádově vyšší cenové relaci (klopák DPA 4080 + zvukovka k mobilu VIMMA-A, pripadne jsou další možnosti jako náhlavka či bezdrát).

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“