Jak vyčistit dynamickou vložku

Dynamické, kondenzátorové, zpěvové, nástrojové, bezdrátové...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od mkarr » pon 20. zář 2021 15:30:51

Ahoj,
Měl jsem pocit, že se tady něco takového už probíralo, ale teď jsem hledal, gůůglil, a nenašel.
Mám pár mikrofonů, které jsou o něco hlušší na výškách (zahuhlanější), než jejich kolegové stejných typů.
Na pohled vypadají že žádný nedostal nějakou ránu, nebo že by byl nějak mechanickuy unavený.
Říkám si, že jsou možná jen příliš "zaplivané" ale molitan v grilu samozřejmě vypraný mám,
ostatně chová se to stejně i bez grilu,
vložky nevypadají na povrchu nějak znečištěné, aby bylo možné něco vylepšit zvenku.
A tak se chci zeptat, jestli někdo čistíte samotné kapsle (kardioidní) a případně jak.
Než se pustím do něčeho jako strkání do ultrazvukové pračky, chtěl bych vědět případné osvědčené metody,
jak vložku vyčistit a nezničit.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od miro » sob 25. zář 2021 22:03:23

Kmitačka elektromagnetické vložky je velmi citlivé místo mikrofonu. Jakákoliv manipulace bývá konečná. Nejhorší jsou drobné částečky kovových pilin nebo nějakého magnetického prachu, který se usadí na kmitačce a díky silnému magnetu jej nelze jednoduše odstranit. To ale většinou zatlumí nízké kmitočty a z vložky udělá nádražní rozhlas.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od mkarr » ned 26. zář 2021 23:30:54

Proto zkouším co by případně kdo měl za tipy. Já to mám obráceně. Nízké kmitočty zůstaly a chybí vysoké. To zase podle mých představ vypadá, jako by membrána vážila víc než má a tedy nebyla ochotná kmitat tak lehce.
Mám tady i jednu AMD 410 kterou někdo upustil na mřížku takovým způsobem, že promáčkl nejen mřížku, ale i uvnitř plech chránící membránu a membránu tím plechem přibil k magnetu. No a protože do ní asi před tím naprskal, tak to tam takto přibité zrezlo a slepilo se všechno k sobě. Ta naopak jede jen ve vysokých kmitočtech, kam jí přirezlý prostředek dovolí. Já ji dostal v tomto stavu takže předchozí děj spíš tipuju.
Říkal jsem si že by ty huhlající vložky (jedna je Audix F50 a druhá AKG D880) zkusil nějak vyprat, ale jsou to kardioidy, takže díra je i někde za membránou a docela nerad bych vyháněl vodu z té zadní strany. Tak jsem si říkal, jestli tohle někdo řešil jinak, než výměnou vložky.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od mkarr » stř 06. říj 2021 15:57:19

Tyjo, to jsem jediný se zahuhlanými mikrofony? Nebo to všichni rovnou házíte do odpadkového koše, když do toho někdo něco naplive? Vždyť je spousta mikrofonů u kterých vložka není jen šest stovek.
No jestli se už nikdo neozve, prosím o smazání vlákna, ať tady zbytečně nestraší......

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od J.J. » stř 06. říj 2021 17:06:39

Já to beru tak, že zpěvový mikrofon je spotřebák. Mám to tak, že pro "lepší" akce používám nejnovější, jetější tam, kde očekávám méně vstřícné zacházení. Takže každé dva/tři roky šest nových mikrofonů.
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od safa » čtv 18. lis 2021 11:36:09

mkarr píše:
stř 06. říj 2021 15:57:19
Tyjo, to jsem jediný se zahuhlanými mikrofony? Nebo to všichni rovnou házíte do odpadkového koše, když do toho někdo něco naplive? Vždyť je spousta mikrofonů u kterých vložka není jen šest stovek.
Jo, presne: do kose :D . On totiz neni problem v tom, že by vložka byla špinavá, ale v tom, že některé plasty léty ztrácí pružnost a tím ji ztrácí i membrána. S tim se, kromě výměny celé vložky, bohužel nedá dělat vůbec nic.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od mkarr » pát 19. lis 2021 23:08:42

Když při ztrátě pružnosti bych si představoval, že půjde do výšek a nebude mít basy. Tohle ale dělá přesně opak. Nemá výšky.
Teda nejsem odborník na mikrofony ani na mechanické vlastnosti materiálů v akustice, ale když někde něco ztvrdne, má to obvykle problém hrát basy a né výšky. Ze zestárlé ztvrdlé membrány možná podezírám dva svoje headsety AudioTechnica, co zní dost plechově, a hlavně oba stejně.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od miro » sob 20. lis 2021 9:11:02

Změna tuhosti membrány vlivem stárnutí je určitě možná. Jen si nemyslím, že bude až tak hmatatelná, že by většina běžných uživatelů jakkoli postřehla nějakou změnu barvy zvuku. Teď nemyslím nějaký extrém 20leté uloženky mikrofonu.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od safa » čtv 09. pro 2021 14:16:02

mkarr píše:
pát 19. lis 2021 23:08:42
Když při ztrátě pružnosti bych si představoval, že půjde do výšek a nebude mít basy. Tohle ale dělá přesně opak. Nemá výšky.
Teda nejsem odborník na mikrofony ani na mechanické vlastnosti materiálů v akustice, ale když někde něco ztvrdne, má to obvykle problém hrát basy a né výšky.
... proc? Je to presne naopak: hodne energie v basech s (ztvrdlou) membranou pohne, malo energie ve vyskach uz nikoliv.

mkarr píše:
pát 19. lis 2021 23:08:42
Ze zestárlé ztvrdlé membrány možná podezírám dva svoje headsety AudioTechnica, co zní dost plechově, a hlavně oba stejně.
To neni chyba, to je vlastnost :D .

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak vyčistit dynamickou vložku

Příspěvek od mkarr » stř 12. led 2022 12:56:13

safa píše:
čtv 09. pro 2021 14:16:02
... proc? Je to presne naopak: hodne energie v basech s (ztvrdlou) membranou pohne, malo energie ve vyskach uz nikoliv.
Představuju si že proto, že na zahrání i zaznamenání vysokých frekvencí stačí nepatrný rozkmit materiálu a tím pádem ani jeho tvrdost nezabrání snímání, nebo reprodukci. Na ten malinký rozkmit se to zmůže vždycky. Naopak reprodukci či snímání výšek brání hmotnost membrány, nebo jakékoli tlumení toho rozkmitu tuhým ale nepružným materiálem. Takže pokud membrána tuhne do konzistence plastelíny, chápu proč nesnímá výšky, pokud do konzistence tvrdé ale lehké a pružné věci, čekal bych opačný efekt.
safa píše:
čtv 09. pro 2021 14:16:02
To neni chyba, to je vlastnost :D .
Děkuju za informaci, já si říkal, že takhle mizerně to přece nemohlo fungovat už z výroby. No headsety byly grátis k portům, tak z nich budou alespoň ty, jinak dost drahé, Hirose konektory, nebo možná zkusím na konec toho husího krku dát nějaké jiné vložky, až zjistím co by tam mělo smysl dát. Tady by se hodil nějaký tip, kdybych mohl poprosit. Ty stávající jsou tuším dynamické ale elektret by se tam dal dát taky, jen bych asi musel přepájet ten konektor. AudioTechnica mají nějak rozdělené piny podle použití.

Odpovědět

Zpět na „Mikrofony“