Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
WoMec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: ned 29. dub 2012 18:28:55

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od WoMec » čtv 17. kvě 2012 14:01:56

Zdravím, chtěl bych si postavit pasivní 2-kanálový DI-Box, který bych chtěl používat pro symetrizaci signálu z mixu do aktivních odposlechů, ev. taky pro připojení linkového signálu do mixu (např. počítač).

Ohledně konstrukce, mám 2 otázky.

- Jaké trafo Neutrik by jste doporučili? Bude stačit nějaké ze serie NTE? (ev jaké) Nebo je lepší použít sérii NTL? (pokud ano, jaké)

- má smysl do konstrukce zahrnout přepínatelný útlum (0dB -20dB -40dB) a filtry?

Díky za odpovědi :)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. kvě 2012 14:23:09

Musíš použít NTL, žádné z těch laciných není schopné přenášet linkový signál. Pouze toto:

http://eshop.prodance.cz/ntl1/d-79172/" onclick="window.open(this.href);return false;

Pro uvedené účely bych k němu nic nepřidával (jen Ground lift), protože to není potřeba a může to zvětšovat poruchovost. Jestli do toho ale bude chtít nějaký hluchoň pouštět naplno vyjetý mix, tak by asi i pad -20dB byl využitelný (jenže by to musel někdo umět vyhodnotit, kdy ho zapnout a kdy ne).

H.M.

WoMec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: ned 29. dub 2012 18:28:55

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od WoMec » čtv 17. kvě 2012 14:30:06

OK, ohledně konstrukce útlumu bych to s tou poruchovostí až tak bledě neviděl. Pokud se nepletu, je to pouze odporová dělička (pokud se pletu tak mě opravte :D ) s přepínačem.
Ground-lift samořejmě ano, a ještě otázka na převod transformátoru ... 1:1 nebo 1:4

Napadlo mě využít 1:4 s tím, že pokud by bylo potřeba 1:1 nebo nižší, tak použít právě útlum.

EDIT: až teď jsem si všiml ze trafo 1:4 má označení NTM, tedy pro mikrofony, takže je asi pro linkové signály nepoužitelné že?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. kvě 2012 15:34:27

Ano, odpory se sice obvykle moc nekazí, ale přepínače ano, třeba mechanicky nebo nějakou špínou, korozí atd. Nezkoušel bych moc experimentovat s jinými poměry, není to tak snadné udržet kmitočtový průběh, zkreslení jde nahoru, nezapomínej, že ten dělič má nějaký výstupní odpor, trafo zase sníží (s druhou mocninou převodu) vstupní odpor následujícího stupně, včetně kapacity kabelu atd. Bez měření ani náhodou.

H.M.

Uživatelský avatar
Tomáš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 840
Registrován: ned 05. črc 2009 8:23:27
Bydliště: Považská Bystrica

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Tomáš » čtv 17. kvě 2012 22:15:41

Pochopil som to dobre, ze ked to ma prenasat z PC do mixu,
mohol by som taky isty aj opacnym smerom (z mixu-mozno aj z toho Tape out vystupu do PC/Nb)
a ked budem vyberat tiez mam hladat 1:1 ?
Dakujem.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 17. kvě 2012 23:51:09

Ano, 1:1 je nejuniverzálnější a je celkem málo případů, kde opravdu nejde použít. Proto je po nich největší poptávka. Druhý nejčastěji používaný je s převodem z vyššího napětí (linka apod.) na nižší, vhodné pro mikrofonní vstupy. Obvykle to bývá na desetinu. Ovšem ten první to s odporovým děličem zvládne taky, řádový rozdíl je ale v transformaci impedance. VELKÝ pozor na hotové výrobky, mnoho jich 1:1 neumí, ale v datasheetu to není jasně napsáno, poloha "0dB" na přepínači vůbec nemusí znamenat, že DIbox má trafo 1:1 ! Větší poměry se skoro nepoužívají, poměrně běžný je ještě zhruba 1:3 až 1:5, původně snad na přizpůsobení "konzumní" a profitechniky, ale vzhledem k dost velkým rezervám nastavení většiny aktivní elektroniky můžou někdy nahradit první i druhý typ, hlavně když je především potřeba galvanicky oddělit a vhodnější trafo není k dispozici.
Co se musí ale ověřovat vždycky, je závislost zkreslení na úrovni a to zásadně na nízkých (cca 20-50Hz) kmitočtech, například na 1kHz nebo 333Hz to už skoro nemá smysl. To je kritické místo každého trafa a obvykle jeho největší omezení.
Hromada měření různých traf a DIboxů je na našich stránkách, další jdou najít u kvalitních výrobců.

H.M.

WoMec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: ned 29. dub 2012 18:28:55

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od WoMec » pát 18. kvě 2012 8:11:21

Ohledně zapojení trafa, našel jsem v datasheetu typycké zapojení (předpokládám ze byl vydán přimo firmou Neutrik - viz zde: http://datasheet.octopart.com/NTL1-Neut ... 616186.pdf )

je dobré toto zapojení dodržet co se použitých součástek týče? Když jsem viděl rozebrané DI-boxy jiných značek, tak jsem na vstupu ani výstupu neobjevil nic co by se podobalo tomuto zapojení. Mnohdy to bylo jenom trafo a konektory, ev. ještě odporový dělič.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 18. kvě 2012 12:26:04

Ano, to je přímo od výrobce, nicméně není to povinné a častější je použití jen RC členu na výstupu, u některých traf bývají součástky i přibaleny (QSC/Jensen), ovšem to je spíš proto, že tato trafa jsou určená k vestavbě do zesilovačů nebo jejich vstupních modulů a tam je zatěžovací impedance známá, stálá a poměrně vysoká. Pokud budu mít trafo v univerzální krabičce a někdy za ním bude dlouhý kabel a ještě třeba několik aktivních beden paralelně, tak by to přenos spíš zhoršovalo. Já osobně jsem se zatím nesetkal se slyšitelnými problémy u traf používaných bez těchto RC členů. Koho to bude bavit, tak si tam může klidně udělat malou dekádu třeba z dipswitchů a průběh na horním konci s ní dolaďovat. Další info doporučuji hledat u firem Jensen a Lundahl, protože tam toho je spousta o všem, co se signálovými trafy souvisí.

H.M.

WoMec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 21
Registrován: ned 29. dub 2012 18:28:55

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od WoMec » pát 18. kvě 2012 12:49:47

Díky za vyčerpávající informace :)

Uživatelský avatar
Hubert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 175
Registrován: pát 24. čer 2011 8:19:19

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Hubert » pon 27. srp 2012 14:47:19

Ahoj,
omlouvám se, že odejdu trochu z primárního tématu, nikde jsem odpověď na mou otázku nenašel.

Potřebuji něco na útlum výstupu z mixu, starej mix měl pad - 30 db, novej ho nemá.

lepší řešení asi bude XLR - XLR kabel s odpory uvnitř než rovnou D.I.
Zajímalo by mě přesné schéma zapojení na tento konkrétní útlum, či názor na to, zda-li nebude lepší pořídit D.I. se zátlumem.

Díky
Mikrofony: AKG D5, sE 1A
PA: 2x RCF 312-A mk II
Mix: Mackie ProFx12
Master EQ: ART EQ341 (přeosazené OZ)
Kabeláž: Tasker + Neutrik
Příslušenství: Adam Hall, Millenium, ART
Co nemám a potřebuji, si půjčím.

mazi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 202
Registrován: stř 12. lis 2008 2:52:31
Kontaktovat uživatele:

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od mazi » pon 27. srp 2012 15:20:54

Kdyby jsi měl zájem o konstrukci a stavbu aktivního direct box kopii 20DBA od firmy zeck, mám doma asi 20 neúplných jak vnitřků tak venků, stačí pouze dopájet a s montovat dohromady (minimálně 19 kusů dáš do hromady), veškerý materiál a návod a schéma k tomu automaticky... Byla doba kdy tento DI BOX stával 4.000 a nebyl dostupný ..... Už na to nemám čas to skompletovat a už to neuživím. V případě zájmu tak napiš do soukromé zprávy

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Stavba pasivního DI-BOXu - trafo Neutrik

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 27. srp 2012 17:04:45

Lacinější asi bude namontovat odporový dělič rovnou do XLR, na přesné hodnotě útlumu asi nezáleží, takže odpory by měly být někde kolem hodnot 2x1000+100ohmů, ale pokud to má být symetrické a zachovat výhody symetrie, tak je potřeba používat přesné nebo vybírané odpory - v obou polaritách musí být shodné.

http://www.uneeda-audio.com/pads/" onclick="window.open(this.href);return false;

H.M.

Odpovědět

Zpět na „DI-boxy“