Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

  • Reklama
  • DEMO 15
gameer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. črc 2014 12:59:30

Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od gameer » stř 23. črc 2014 13:30:00

Zdravim, prosím o radu. Jsem zvukový amatér. Mám doma PC a k tomu jsem koupil zvukovku M-Audio M-Track plus, monitory M-Audio BX D2 a el. kytaru. Vše zapojené pomocí mono kabelů jack-jack. Bydlim v paneláku a po zapojení mě čekalo překvapení. Repro jsem měl zapojený do jiné zásuvky (u TV, chtěl jsem repro využít i k TV). Po zapojení vydávaly repráky děsnej brum. Po přečtení pár témat, jsem zapojil (PC,repro) do jedné zásuvky a to výrazně pomohlo, ale ne na 100%. Z mobilu či notebooku na baterie to funguje, tak jak bych si to představoval. Otázka: Máte někdo s něčím podobným zkušenosti? Jak se brumu zbavit definitivně a bezpečně? Někde jsem četl že pomáhají galvanické odstínění či di-boxy. Pomohlo by mi zakoupení tohoto?
http://www.muzikant.cz/zbozi-skladem/st ... -27257.php

Děkuji
Honza

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od MADMAX » stř 23. črc 2014 14:33:07

bohužel nejčastějším zdrojem brumu, resp. "cvrkání" při pouštění signálu z notebooku jsou špatně odrušené spínané zdroje čínského původu, které dnes používá 80% výrobců NB. Protože v takovém případě je onen bordel součástí signálu, který leze z notebooku, žádný DI nepomůže.
Vyzkoušet lze jednoduchým pokusem: zaznamenat např. v SoundForge "ticho" (pomocí funkce "insert silence", aby byla eliminována možnost, že nějaké rušení už nahráváme) zapojit do notebooku kvalitní (!) sluchátka, "okouřit" výstup naplno a poslouchat. Totéž vyzkoušet s externí kartou. Pokud je při provozu na baterii slyšet jen tichý šum, zatímco při provozu ze zdroje je slyšet brum či cvrkot, je každá rada drahá - nejlépe vyměnit NB...

gameer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. črc 2014 12:59:30

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od gameer » stř 23. črc 2014 14:41:51

Já to mám připojený přes PC, kde ten zdroj je kvalitní, NTB jsem jen zkoušel pro porovnání, zda to nemůže být kompem a zda to vymizí po odpojení ze panelákový sítě, kde zemnění je řešeno přes nulák...

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od MADMAX » stř 23. črc 2014 14:48:12

krom toho dvě poznámky: 1) všechno od fy. Stagg je ten nejpříšernější čínský póvl, určený jen k tomu, aby ho někdo koupil, nikoli už k tomu, aby ho někdo používal. Čili tomuto DI bych se vyhnul obloukem. Pokud už musí být DI co nejlacinější, celkem použitelné jsou např od fy. ART.
2) zkusil bych ještě použít symetrické kabely mezi zvukovku a aktivní bedýnky (dvě propojky vyrobené z MIKROFONNÍHO kabelu = dvě žíly ve společném stínění, které budou mít buď na obou koncích "stereo", správně řečeno TRS jacky, nebo do bedýnek může jít tatínek XLR).

a ještě otázka: Jak sis představoval použití monitorků zároveň pro TV? Nemáš tam náhodou třeba ještě další kabely propojující boxy s televizí?!

gameer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. črc 2014 12:59:30

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od gameer » stř 23. črc 2014 15:04:50

Ok, zkusim použít symetrické kabely... a dám vědět, taky nejsem zastánce koupi levného diboxu, ale zase se mi nechce kupovat nějaký drahý, když funkci ke kterému je tvořen nepotřebuju.
Já jsem si představoval, že budu mít ty monitory u TV (stereo mini jack z TV rozdvojený do dvou mono jacků do monitorů (což nefunguje, z monitorů vychází děsný zvuky)) a budu je přepojovat podle potřeby. Ale nemám napojený boxy s TV a zároveň s PC.
Díky

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 23. črc 2014 15:59:21

Cena pasivního diboxu 1:1 na linkové úrovni (což je ten, co potřebuješ, možná by se dalo trochu slevit z té úrovně) je daná cenou jeho traf (nic jiného v něm v podstatě není). Pokud si koupíš hodně laciný, tak sis koupil trafa skoro bezcenná, protože většinu sežraly konektory a krabička a obal a doprava z druhého konce světa. Nechápu co jsi myslel tou "funkcí, kterou nepotřebuješ", žádná taková tam není.
Ten dibox z odkazu nemůžeš použít především z toho důvodu, že nemá trafa 1:1, na výstupech bude odhadem tak desetina vstupního napětí. Výrobci ani obchodníci to často vůbec neuvádějí, tady je to skryté za ty impedance (HiZ/LowZ). Velmi podobně si můžeš naběhnout u spousty dalších modelů.
Ano, symetricky jsi měl mít všechno, co se tak spojit dá. Obvykle to v podobných případech samo nestačí, ale je to nutný a přitom levný základ k jakémukoli dalšímu vychytávání much.

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od blaha » stř 23. črc 2014 18:27:42

Ještě doplním u symetrického propojení, bych na straně u beden nezapojoval stínění na tom propojovacím audiokabelu.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 23. črc 2014 18:57:21

Standard je mít zapojené stínění na obou koncích kabelu. Od toho tam ten pin je a kdyby se nemělo zapojovat, tak by se klidně mohly kabelové samce vyrábět dvoupinové, aspoň by se nikdo nemohl splést a připojit ho omylem :-)

H.M.

Uživatelský avatar
JirkaN

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od JirkaN » čtv 24. črc 2014 6:53:20

Musim to napsat. Muj kolega, není zvukař jen domácí muzikant, před měsícem řešil úplně to samé a se stejnými komponentami. Taky jsem mu doporučil symetrické propojení a dibox. Nevim přesně jaký koupil, jen vím ze pasivní stereo xlr vstup i výstup, 1:1 a problém vyřešen. Rozesmálo mě že tvůj případ je jak přes kopírák.

gameer
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. črc 2014 12:59:30

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od gameer » čtv 24. črc 2014 8:36:46

Díky moc za rady, problém je vyřešen, stačilo zapojit monitory na symetrický kabel, kdybych se kouknul na zadní stranu monitoru, kde je jsou naznačený, měl bych o problém míň. Kazdopádně děkuju všem za pomoc.
Honza

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Návštěvník » stř 13. srp 2014 17:33:24

Zdravím zvukaře,

řeším menší problém, v oboru jsem začátečník. Moc prosím o radu.

notebook (Dell xps M1530) byl přes externí zvukovku (behringer ufo 202) propojen s mixážním pultem (eurorack mx 2642A) Když byl notebook zapojen v síti, v bednách (které vedou z mixáku) se ozýval brum. Koupil jsem tedy Di box (ART dadb) do input 1 a output 1 jsem zapojil cestu z mixáku do notebooku(nahrávání) a do input 2 a output 2 cestu z notebooku do mixáku. thru výstupy zůstaly volné. U obou jsem zapnul lift. V bednách brum zmizel, ale při nahrávání (přes audacity) brum zůstává. A pokud posílim šavli, do které je zapojen výstup z notebooku, ozývá se brum také.

Jaká je cesta zbavit se brumu definitivně?

moc díky za každou odpověď

Jakub

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od blaha » stř 13. srp 2014 20:51:07

1. nepíšeš jak a jakými kabely a na jaké piny to máš propojené a zapojené

zvukovka má pokud dobře koukám nesymetrické CINCHe, DiBox je i symetrický
nepíšeš odkud to máš vytažené z mixu, je dobré dodržet symetrii
podle schématu je u Uliho MAIN, AUX a Group symetrické, Monitor nesymetrickej

2. udělal by jsi líp koupit místo DiBoxu pořádnou zvukovku se symetrickými vstupy a výstupy
http://www.audiotek.cz/product-11237-lexicon-alpha
vyšlo by to na stejný peníze
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

James
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 22. čer 2014 19:53:53

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od James » stř 13. srp 2014 22:32:50

mezi notebookem a diboxem jsou cinche (do diboxu přes redukce na jack). Mezi diboxem a mixem je to jack-jack(nesymetrický, takže tady je zřejmě chyba...?).

Z mixu je to vytažené auxem Do mixu je to do linkového vstupu

lepší zvukovka, i když nemá funkci ground/lift by stačila?

(omlouvám se ale jsem fakt začátečník...)

MOC DÍKY

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od blaha » stř 13. srp 2014 23:26:34

Jo ještě jsem zapoměl na

3. ten DiBox co jsi pořídil je aktivní, nemá oddělovací trafo, jen nějakej filtr

Třeba ta Alpha má symetrický vstupy i výstupy, takže propojíš napřímo s pultem, a pokud by se přenášel stále brum, je tu možnost na jedné straně odpojit stínění na propojovacím kabelu. Pro přenos zvuku u symetrického vedení je potřeba + a - fous a stínění stačí zapojené jen na jedné straně.

Další možností jak odstranit brum z notebooku je vyměnit napájecí adaptér za ten s plochou vidlicí, dá se sehnat i originál Dell.

Mimochodem propojení Dell XPS M1330 a Alpha mám v kombinaci přímo já a s brumy problém není.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od TomasVv » stř 13. srp 2014 23:41:38

Nedobrali jsme se úplně ke zdroji toho brumu.
Brumí to i bez televize? Jak je připojená televize k reprákům? Já kdysi řešil podobný problém, zdrojem brumu byla zemnící smyčka přes TV a její anténu na společný rozvod, který byl uzemněn a pomohlo oddělovací trafo na linku z TV, nějaký laciný šunt, ale na zvuk z TV to stačilo bohatě.
Dělám, co mě baví.

Odpovědět

Zpět na „DI-boxy“