Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Ondráš » stř 13. srp 2014 23:49:11

Taky bacha na ty redukce cinch -> velky mono jack!!! Presne takhle se mi projevuje kazda treti takovahle redukce strcena do symetrickeho vstupu - jedna se o takove ty levne smejdy kovove ve stribrnem provedeni, vakl je nekde uvnitr jak je pindik cinche #-o - pokud mozno je vubec nepouzivam. [-X Udelej si poradnej kabel cinch -> jack.
Kdyby Te nahodou svadelo si takovej kabel koupit hotovej, radsi se na to vybodni [-X , kdysi jsem takovy kabely koupil 2 (Planet Waves) a je to smejd, funguje jako antena a nema poradny stiteni, takze signal z jednoho kanalu prechazel do druheho :evil:

James
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 22. čer 2014 19:53:53

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od James » čtv 14. srp 2014 17:24:58

Jedním zvukařem mi byl doporučen aktivní dibox - abych dostatečně vybudil signál, když jsem chtěl použít linkové vstupy. (jinak by prý byl signál moc slabý) Před koupí jsem i četl různé diskuze, radil se s lidmi a dibox mi z toho vyplynul... ale jak říkám, problematice tak moc nerozumím...

dibox je zakoupen čerstvě, ještě ho případně mohu vrátit a pořídit zvukovku(já bych se tomu ale raději vyhnul)

s tím adaptérem... četl jsem i rady abych si sám to stínění vypojil, pokud je mi známo, není to ale zcela bezpečné. plochá vidlice u notebooku je tedy v pohodě?

televize zapojena není... pokud je notebook vypnutý(nebo vytažený ze sítě), brum zmizí.

to Ondráš: zkusil jsem zapojit notebook s mixákem přímo (bez diboxu i bez zvukovky) abych se vyhnul redukcím a problém se ještě zvětšil. Nevylučuji že můžou trošku škodit(to nevím) ale hlavní problém v nich asi nebude...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od blaha » čtv 14. srp 2014 21:17:09

V žádném případě neodpojovat nebo neupravovat elektriku, Dell dělá přímo adaptér s plochou vidlicí, zrovna tak se dají sehnat adaptéry univerzální.

Nicméně v tom DiBoxu nemáš žádná oddělovací trafa, jsou tam jen nějaký filtry a operák (alespoň podle schématu na krabici).

Jak říkám XPSko (máme stejnou řadu jen jinou uhlopříčku) v kombinaci s Alphou žádnej problém, DiBox nepoužívám bo jej nepotřebuji. Zkraje tam byl brumtaky, ale po odpojení st9nění na kabelech do mixu bylo pryč, kabely z mixu mám bez odzemění. Pak jsem ještě vyměnil trafo za s plochou vidlicej, vím že to funguje a dál to nezkoumám.

Ty tím DiBoxem totiž neřešíš příčinu, ale jen následky, osobně bych DiBox vrátil, zvukovku prodal a pořídil zvukovku pořádnou.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 14. srp 2014 21:58:43

Ten "zvukař", co ti radil aktivní dibox se opravdu vyznamenal, na jeho příští rady si dej majzla anebo se ho radši ani neptej. Nepotřebuješ to nejspíš vůbec k ničemu (nenapsal jsi ale, co vlastně je zdrojem signálu, předpokládám, že nějaký mimo NB existuje). Pokud si má dibox poradit s brumem, který vzniká propojením komponentů, tak MUSÍ MÍT TRAFA. S brumem, který vzniká jinak, si samozřejmě neporadí žádný, musíš jít po jeho zdroji (třeba v mikrofonu, nástrojovém snímači, jejich šňůrách, ve zdroji mixu...). Tobě by mohla stačit lepší a správně zapojená zvukovka, ovšem ani ta samozřejmě nestačí na brum, který už do ní přijde ze zdroje signálu.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Ondráš » čtv 14. srp 2014 22:14:26

Ty redukce me jen napadly. Nekde mas doma proste zemni smycku, pokud mas vse v jedne zasuvce na jednom okruhu (jistici) a nemas tam pripojeno dalsi zarizeni, kterym si tam vneses po zemi brum (TV,..), tak je patrne pricina v nekterem ze zapojenych pristroju.
Notebooku zapojenych primo do mixu mam vyzkousenych mnoho (vc. DELL XPS 1330, to same s 13" LCD) a nikdy vylozene s brumem nebyl problem, ano vzdy byl nizsi odstup signal sum a mozna neco jako nepatrny brum pri hodne velkem zesileni.

Ten "dibox" vrat. Vem neco pasivniho s trafy, jak ti radi Zdenek. Ja pouzivam na propojeni PC s mixem toto:
http://artproaudio.com/artcessories/aud ... oduct/dti/
http://artproaudio.com/art_products/aud ... roduct/t8/
http://www.behringer.com/EN/Products/HD400.aspx

James
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 22. čer 2014 19:53:53

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od James » sob 16. srp 2014 11:04:24

Jen abych více osvětlil situaci... nejedná se o domácnost, ale o aparaturu která je na stálo instalovaná v sále pro cca 100 lidí. Mix je žel umístěn vzadu nahoře(vim že je to nejhorší místo jaky muze byt) a kabely jsou tím pádem dlouhé...

Včera jsme (z jiného důvodu) napájecí prodlužovačku(která vede od mixu na podium k bednám apod., aby bylo vše v jedné zasuvce)posunuli z prava do leva a šum se(nezavisle na diboxu) docela zmenšil(ale ne uplně), absolutně netuším proč.

Po zapojení jedné cesty přes dibox (z pc do mixu) (koncový kabel tentokrát symetrický) a po zapnutí režimu "lift" brum zmizel uplně. Jenže když jsem zapojil přes dibox i druhou cestu (z mixu do PC) brum se opět objevil... Zřejmě nelze zapojit do dual diboxu protichůdné cesty, ačkoliv je dibox dual(z mixu do PC i z PC do mixu)?

a) není plochá vidlice nebezpečná pro notebook?

b) jak odpojit stínění na kabelech a neobjeví se tím pak brum?

samotná dobrá zvukovka by to asi vylepšila, ale nevyřešila... Zdroj je jinde(pokud notebook vytáhnu ze sítě, brum je o.k.)

komponenty jsou všechny zapojeny v jedné zásuvce(kromě notebooku) ale když byl notebook taky ve stejné zásuvce, stejně to nepomohlo. Takže dibox s trafem by mohl pomoct, i když jsou zapojeny protichůdné cesty?

Ondráši: díky moc za tipy, jen se zeptám... když např. do toho behringer microHD zapojím mono cestu DO mixu a do 2. vstupu mono cestu Z mixu... nebude problém?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 16. srp 2014 12:24:36

U pasivního diboxu se dvěma trafy je v podstatě úplně jedno, co půjde jedním a co druhým kanálem, není mezi nimi žádné spojení. Aktivní mají obvykle společné napájení, ale aktivní ty nepotřebuješ a je dokonce pro tebe (jako prostředek odstranění brumu) zcela nepoužitelný. U HD400 pozor na to, že není kvůli velikosti traf schopen přenášet linkový signál, možná to u tebe vadí, možná nevadí, ale pro jistotu bych volil něco, co schopné je, např. toto

http://eshop.prodance.cz/dti/d-95988/

Na kabelech nic neodpojuj, je to naprosto nouzové řešení a vyrábíš tím atypické kabely, které nebudou schopné v jiných aplikacích anebo třeba i jen po prodloužení dalším kabelem řádně fungovat. To, že kabel nepotřebuje mít pro přenos signálu za všech okolností připojené stínění na obou koncích, není žádný důvod k tomu, to nedělat.

H.M.

James
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 22. čer 2014 19:53:53

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od James » sob 16. srp 2014 12:32:46

Já bych právě potřeboval, abych mohl použít linkový vstup... Z toho důvodu jsem kupoval aktivní dibox, aby vybudil dostatečně signál... (zřejmě špatný nápad)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 16. srp 2014 14:26:58

Můžeš mi nějak vysvětlit, jak si myslíš, že souvisí použití linkového vstupu s aktivním diboxem ? Ty máš nějaké problémy s jeho vybuzením při přímém spojení bez aktivního diboxu ? Pokud ano, stále ještě je lepším řešením použít trafa se vzestupným poměrem, těmi se kromě symetrizace a galvanického oddělení (to oboje hlavně kvůli brumu a jinému rušení) dají vyrovnat rozdíly úrovní v konzumní a profesionální elektronice. Jako každé trafo i toto funguje obousměrně. Naopak většina aktivních diboxů má úplně jiné určení, slouží ke zvýšení vstupní impedance (nad mez dosažitelnou trafem se sestupným poměrem cca 10:1) při spojení s nástrojovým snímačem - ty tam máš nějaký takový snímač ?
Myslím, že bys měl zkusit aspoň tady přečíst co se už o diboxech napsalo a zapomenout, co ti nakukal ten "zvukař".

H.M.

Mně se tedy podle údajů výrobce nezdá, že by bylo potřeba jakkoli zesilovat signál při spojení obou zařízení, naopak tam vidím dost značnou rezervu:

http://www.behringer.com/assets/UFO202_P0A12_M_EN.pdf

http://www.behringer.com/assets/mx2642a_p0019_m_en.pdf

James
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 22. čer 2014 19:53:53

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od James » pon 25. srp 2014 19:41:23

četl jsem že aktivní dibox má navíc od pasivního ještě zesilovač.

Bez diboxu problém s vybuzením nemám. Jen jsem myslel, že pasivní dibox signál stlumí a potom bych problém pravděpodobně měl.

Co se týče snímání nástrojů, tak zvučím obvykle jen elektroakustickou kytaru, kterou vedu rovnou do mixu(bez diboxů) S brumem u kytary problém nemám.

Pokud mám ground/lift stisknuto na lift a zapojenu jen jednu cestu(např. z PC do mixu) brum je pryč(což je supr) Jenže když zapojím obě cesty (z PC do mixu i z mixu do PC) tak i přesto že je stisknuto lift, brum tam furt je...



CHTĚL BYCH ZNOVU MOC PODĚKOVAT ZA TRPĚLIVOST A POMOC VŠECH, VÍM ŽE JE TO SE MNOU A MÝMI ZNALOSTMI TĚŽKÉ... ;)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 25. srp 2014 21:18:39

Ano, aktivní má ještě zesilovač a pasivní může signál ztlumit (to ale aktivní umí taky a naopak i pasivní umí zvýšit výstupní napětí proti vstupnímu), pokud ale nepotřebuješ jeho úroveň měnit a zdroj signálu má malou výstupní impedanci, tak je zcela jednoznačně zdaleka nejlepším řešením pasivní s trafy 1:1, jeho kvalita je daná kvalitou použitých traf (a mírně i konektorů), protože nic jiného v nich prakticky není. Proto také nevyžadují napájení, nešumí a jsou skoro nerozbitné. Já jsem někdy asi před čtyřiceti lety čítal, jak je se signálovými trafy konec, protože polovodiče a protože integrované obvody. O nějakých počítačích a digitálním zvuku ještě nebylo ani čuchu. Dneska se ta signálová trafa prodávají víc, než kdykoli předtím a jednou z příčin je právě ta digitalizace a "spínalizace" kdečeho. A to myslím nízkofrekvenční, kolik jich je ve vf nebo "datech" vůbec nemá cenu ani odhadovat.

H.M.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Ondráš » pon 25. srp 2014 21:25:09

V interpretci tech schemat jsem trochu horsi, ale podle obrazku na tom diboxu by se ty kanaly nemely nikde zemi spojovat na vystupu, pokud je lift; jak jdes z mixu - auxem? Di box napajis phantomem nebo z baterky?
Mozna by nebylo od veci si po trase zmerit singalovou kostru proti koliku - treba u mixu a zjistit skutecnou pricinu, me takhle jednou v racku delal bordel nahledovy monitor - ovsem pokud nejsi elektrikar, tak se radsi do takovych veci nepoustej!

Shodou okolnosti se mi Uli 2642 (mmch legendarni zdarila kopie Mackie) vali pod kavalcem, zkusim zarucene brumici zdroj zvuku propojit jak to mas ty pres tu HD400 nebo Dti a uvidim.

Zdenek: K HD400 - proc se nehodi pro linkovou uroven? Presne takto ho pouzivam asi 5 let :lol: .
Moc kresli? To je mozne... Mam ho k ntb/PC, tam ta uroven je stezi -10dBu ..Dnes bych spis doporucil to "Dti"cko.

Nevim co poradit, proste tam musi prijit do cesty k ntb pasivni trafo.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 25. srp 2014 23:21:36

Ano, je dobrý tak na tu konzumní úroveň, pak zkresluje. Zkreslení produkované trafem je dost zákeřné v tom, že je silně kmitočtově závislé a do každému známého a jednoznačného "napěťového" klipu ho nejde dostat, takže i docela zkušený posluchač ho nemusí správně identifikovat nebo dokonce vůbec detekovat. Já jsem jednou jako blbec neustále v jistém časovém presu hledal, proč mi to ty hloubky nehraje ať kroutím korekcemi jakkoli a proč je v tom jakoby kompresor nebo možná spíš složitější dynamický efekt s nějakým klíčováním apod. (ačkoli se vůbec v aparátu nevyskytoval), zkreslení ve smyslu vzniku vyšších harmonických a intermodulačních produktů jsem NESLYŠEL. Nebylo tam krom powermixu skoro nic - až na dvoukanálový dibox, který vypadal jako všechny naše ostatní, ale byl kdysi experimentálně osazen menšími trafy, na což se postupně zapomenulo. Musím říct, že po výměně za standardní krabičku to byl tak neuvěřitelný rozdíl (protože si člověk postupně na ten zmršený zvuk zvykal), že to je prostě potřeba slyšet. Obávám se, že spousta lidí zůstává u té první fáze (protože bez trafa to bručí a správné u sebe nemají a "přece to hraje").

H.M.

James
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 22. čer 2014 19:53:53

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od James » čtv 28. srp 2014 22:36:14

Ondráš píše:V interpretci tech schemat jsem trochu horsi, ale podle obrazku na tom diboxu by se ty kanaly nemely nikde zemi spojovat na vystupu, pokud je lift; jak jdes z mixu - auxem? Di box napajis phantomem nebo z baterky?
Mozna by nebylo od veci si po trase zmerit singalovou kostru proti koliku - treba u mixu a zjistit skutecnou pricinu, me takhle jednou v racku delal bordel nahledovy monitor - ovsem pokud nejsi elektrikar, tak se radsi do takovych veci nepoustej!

Shodou okolnosti se mi Uli 2642 (mmch legendarni zdarila kopie Mackie) vali pod kavalcem, zkusim zarucene brumici zdroj zvuku propojit jak to mas ty pres tu HD400 nebo Dti a uvidim.

Nevim co poradit, proste tam musi prijit do cesty k ntb pasivni trafo.
ano, z mixu jdu auxem
Dibox napájím z baterky zatím(ale zkoušel jsem obojí)
Právě že elektrikář nejsem no... Ale možná bych mohl poprosit jednoho kamaráda :)
To by bylo supr, kdybys to zkusil, moc bys mi pomohl :) Akorát mě už pomalu končí doba kdy to budu moct ještě vrátit no. V podstatě to nejspíš v pondělí už musim odeslat zpět na e-shop

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Lze se zbavit brumu pomocí di-boxu?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 29. srp 2014 1:18:19

Budou z tebe mít velkou radost. Příště měj aspoň tolik slušnosti a zdravého rozumu, abys svůj výběr konzultoval především a hlavně PŘEDEM s odborníkem ve firmě, která ti bude zařízení prodávat a ne jen s nějakým "zvukařem", který nemá žádnou zodpovědnost za nic. Jeho hloupé "rady" ho nic nestojí, on nebude muset zlevňovat rozbalené a používané zboží ani sem nemusel jít s kůží na trh, aby se ukázalo, že nic neví. Splést se sice může každý, ale má si taky nést následky. Problematika kolem diboxů, signálových traf atd. je sice teoreticky dost jednoduchá, ale už množství různých výrobků dává tušit, že to bude asi jako s mikrofony, tam taky existují jen asi dva až tři používané principy a všechno vypadá velmi podobně, ovšem v praktickém použití už je to opravdu jako nebe a dudy.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „DI-boxy“