DI box Whirlwind EDB1

  • Reklama
  • DEMO 15
vlad
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: ned 06. črc 2014 11:10:52

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od vlad » sob 30. srp 2014 10:41:28

Děkuji! Můžu ještě poprosit o poučení ohledně poměrů oddělení signálu (1:1, 133:1 apod.)? Jaký by měl být pro jaké použití? V tomto mám přiznávám zásadní mezery...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 30. srp 2014 11:18:32

To není "oddělení" i když to trochu zápisem připomíná dělení, ale jde o poměr, v jakém jsou vstupní a výstupní napětí. Aby v tom byl ještě trochu větší zmatek, tak by toho šlo docílit napěťovým děličem (tak jsou dělané ty přídavné útlumy -20 a -40dB u některých diboxů), ovšem základem je u každého zařízení se signálovým trafem poměr počtu závitů na jednotlivých vinutích (nemusí být jen dvě). Na rozdíl od napěťového děliče, který umí za všech okolností napětí jen zmenšit, transformátor transformuje a víceméně stačí ho zapojit opačně a bude napětí zvyšovat. I to se někdy používá, například gramofonové přenosky s pohyblivou cívkou nebo páskové mikrofony se jinak těžko aplikují.
O tom co použít, případně co vůbec lze použít, rozhodují obě připojená zařízení, jak zdroj signálu, tak jeho příjemce. Například napětí z výstupu komba pro paralelní reproduktor musím rozhodně před vstupem do mixu zmenšit asi tak na setinu až desetinu, trafo, které má takový poměr počtu závitů to udělá s výhodou, naopak totéž trafo nikdy nebude vhodné na připojení kláves nebo počítače do linkového vstupu mixu a už vůbec ne použitelné na připojení vzdáleného zesilovače k výstupu mixu. Je to pochopitelně složitější, netransformuje se jen napětí, ale také impedance a to výrazně více (druhá mocnina) a to může být někdy důležitější. I ten napěťový dělič z odporů musí brát do úvahy už existující impedance a sám na ně má vliv. Moje zkušenost je taková, že se sice jedná o samotné základy elektrotechniky, ale orientuje se v tom málokdo, což je u lidí, kteří by si bez elektroniky "ani nevrzli" docela škoda.

H.M.

vlad
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: ned 06. črc 2014 11:10:52

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od vlad » sob 30. srp 2014 11:56:35

Souhlasím a proto se snažím, kdykoli to jde, dovzdělat. Děkuji proto za trpělivost.

Ani aktivní dibox s kvalitním transformátorem (AR133, DN-100) tedy není použitelný univerzálně?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 30. srp 2014 12:18:37

Ne. Někdy může být na škodu třeba cena (dejme tomu za pár pro stereo), někdy nutnost napájení, jak už jsem psal, i sebelepší kombinačky nebo švýcarák nejsou schopné nahradit kufr s nářadím. DN-100 nemám rád, to navrhoval nějaký fialový pozér, asi aby bylo tu krabici zdálky vidět a když jich má globální rentálka několik šuplíků, tak aby u těch fotek prostý lid slintal a prožíval hluboce svou ubohost. Navíc nejde napájet jinak, než fantomem a dneska to vyrábí Behringer, což je asi stále horší adresa než Harman. Trh už to ocenil a stojí dneska výrazně méně, než AR133, což bylo ještě před pár lety opačně.

H.M.

vlad
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: ned 06. črc 2014 11:10:52

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od vlad » sob 30. srp 2014 12:43:53

Mě šlo spíš o ten poměr vstupního a výstupního napětí a impedance.

Kromě objektivních technických vlastností a konstrukce do výběru jistě vstupuje i subjektivní hodnocení značky nebo výrobku. Váš názor na Klark Technik respektuji, můj kolega, který pracuje v divadle je z nich zase nadšený a vybral si je po poctivém měření a srovnávacím nahrávání. Plný case AR133 by působil stejně opulentně a pro chudé davy nedosažitelně, nemyslíte? :-)

Nepreferuji žádnou značku a opravdu zcela upřímně si nechám poradit, co zvolit.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 30. srp 2014 13:35:57

Dneska už rozhodně líp, minimálně kvůli té ceně. Mně je jedno, jestli si pořídíte jedno BSS nebo jeden KT, já bych si pořídil BSS, ale s dnešní cenou je už KT také přijatelná volba, tedy pokud tam je uvnitř stále to samé, nekontroloval jsem to. Na tom, že si celý KT před pár lety koupil Uli Behringer, není nic subjektivního, to je tvrdý fakt. Uznávám, že se velká fialová silikonová "šprcka" navléknutá přes velkou hranatou hliníkovou krabici může i líbit, to je vysoce subjektivní. Já zastávám názor, že podobná pomocná technická zařízení, obvykle umisťovaná přímo na scénu mají být spíš nenápadná (což bohužel opustili i v BSS, předchozí model takový ještě byl přímo vzorovým způsobem, ale i ta nová krabice má nějaké ergonomické opodstatnění a je tedy hojně kopírovaná).

H.M.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 31. srp 2014 3:27:00

Aha, já jsem zapomenul okomentovat těch 133:1, což jsem myslím opravdu někde nedávno viděl. Takový poměr napětí by byl dost neobvyklý a nejspíš by se udával v dB a proto zřejmě jde o případ té druhé mocniny, se kterou transformuje impedance, tedy trafo s běžným sestupným převodem cca 1:11. Z praktického hlediska to znamená, že například nástrojový snímač už nebude zatěžovaný vstupním odporem mikrofonního zesilovače kolem 1kohmu (to hraje hrozně), ale AŽ 133x větším. To "až" je důležité, protože nikdo nemá v diboxu trafo ideální, nýbrž reálné a také jsou ve hře kapacity například kabelů. Ovšem pomoci zvuku to může hodně, pokud dává snímač dost velké napětí, tak je to asi lepší, než tzv. nástrojový vstup na mixu, ovšem dibox by měl být blízko k nástroji, ne na opačném konci kabelu. Nebude to stačit na snímače piezoelektrické, ale samozřejmě ke zlepšení dojde také a ještě je určitá rezerva v použití linkového vstupu (nebo toho nástrojového), které mívají vstupní odpor o jeden až dva řády vyšší. To se ale převážně projeví samotné trafo a stonásobek takové hodnoty docela určitě nesvede, některá se budou aspoň snažit, jiná vůbec, jsou v tom opravdu hodně velké rozdíly, dané už indukčností primáru, za vyzkoušení to ale stojí.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od MADMAX » úte 02. zář 2014 11:44:39

Ještě k tomuto tématu:
http://whirlwindusa.com/catalog/black-b ... boxes/imp2

milý vlad-o, nesmíš být naivní a věřit všemu, co američan napíše - podívej se zde:

http://www.thomann.de/cz/behringer_ultradi_400p.htm
http://www.behringer.com/EN/Products/DI400P.aspx

kolega tvrdí, že podobnost je čistě nenáhodná, obě krabičky jsou prý na milimetr stejné a obsahují identické, nezapouzdřené trafo uchycené plechovým domečkem, který ho snad má zároveň stínit... Liší se pouze potiskem. Takže jde jen o to, zda export z Číny do Evropy proběhl přímo anebo odbočkou přes USA, čímž lze vysvětlit rozdíl v prodejní ceně...

vlad
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: ned 06. črc 2014 11:10:52

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od vlad » stř 03. zář 2014 12:12:58

Madmax: Děkuju! Já si toho všiml taky, ale myslel jsem, že se jedná o stejný případ jako BSS AR133 a Behringeru DI100 / Thomann Millenium DI33 - tedy že se v Číně kopíruje americký originál. Přecejen u levnějšího modelu EDB1 výrobce otevřeně přiznává, že jde o oem import z Číny, u tohoto ale uvádí "Uses Whirlwind's TRHL transformer" a nemyslím si proto, že by lhal. Ale možná jsem naivní...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 03. zář 2014 15:29:42

Výrobce tvrdí, že je to dovoz z KOREJE, teprve na fotce krabičky je nápis ČÍNA. Ano, jsi evidentně naivní, když věříš ve "značku" kdesi na opačném konci světa a nevěříš nám. Kup si to a proměř si to. Anebo mi to pošli a já ti to proměřím. Nečekej, že to budu kvůli tomu kupovat sám, mám tady všelijakých diboxů v absolutně celém rozpětí kvality už moc a můžu tě ujistit, že příjemná překvapení se konají velmi málo kdy. Mimochodem ta "značka" by musela být třeba Jensen nebo Lundahl a ještě by dost záleželo na konkrétním modelu trafa, aby to vůbec něco opravdu znamenalo. Je to to samé, jako když Radial (a ten ani neprodává nic laciného) napíše, že je v tom trafo Radial - to automaticky znamená podstatně horší kvalitu a nižší cenu, než když napíšou, že je v tom Jensen.

H.M.

vlad
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: ned 06. črc 2014 11:10:52

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od vlad » stř 03. zář 2014 17:38:25

Ok, beru zpět. Ještě se mám hodně co učit. Šetřím na ověřené riderové diboxy. Díky všem za rady a doporučení!

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: DI box Whirlwind EDB1

Příspěvek od MADMAX » stř 03. zář 2014 22:19:51

to je fajn, že jsi k tomu došel. Víš, připadá mi trochu komické, když někdo napíše "BSS AR 133 je mimo naše možnosti" - dyk ten cajk sakra nestojí milión, ale jen tři a půl tácu!!! To je jako by někdo napsal, že Shure SM58 si nemůže dovolit. Ušetřit se dá leckde, nejvíce asi na bednách vlastní stavbou, ale tady to fakt nemá cenu... I když věřím, že šikovný kutil s přístupem do lakovny, na padačky a ohýbačku by dokázal DIboxů blížících se kvalitou Radialu JDI nasekat hromadu - vždyť ty kvalitní trafa od Jensenu, Lundahlu, Sowtheru, Neutriku, Oxford Electrical Product apod. celkem není problém koupit...

Odpovědět

Zpět na „DI-boxy“