Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
maetoo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 01. bře 2018 11:10:55
Bydliště: Trenčín-Slovensko

Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od maetoo » stř 15. srp 2018 11:45:22

Zdravím Vás.

Pred par dnami som bol na skuške jednej menšej hudobnej skupiny,
ktorej budem robiť zvukára aj na menšej live akcii.
Presny model neviem, ale klaviristka mala lepší viac otavovy klavír.
Do mixu som ho mal pripojený tak, že z mono výstupu klavíru mi išiel jackovy kábel na jazkovy vstup diboxu.
Použitý dibox bol IMG Stage Line DIB-100.
Potom som tiež klasicky, na vystup diboxu som pripojil xlr kábel, ktorý bol pripojeny na vstupe do mixu.
Na tomto diboxe som mal jasne že zapnuté zemnenie.
Keď kapela začala na skúške hrať, spozoroval som, že z vystupnych reproduktorov ide chrčanie.
Tak aby som prišiel, čo to spôsobuje, rad radom som všetko mutoval až som prišiel po klavír.
Keď som ho zamutoval, prestalo chrčanie, keď som ho odmutoval, znovu to začalo.
Usúdil som teda, že to robí určite klavír. Hľadal som dôvod pre ktorý to klavír robí.
Nechcel som, ale nakoniec som vypol uzemnenie na diboxe cez ktorý som mal daný klavír pripojený a to chrčanie prestalo.
Viete mi vysvetliť, alebo aspoň orientačne napísať ako je možne, že keď bolo zemnenie zapnuté,
klavír chrčal a keď bolo zemnenie vypnuté nechrčal?
Aky to ma dôvod že takto dibox reaguje na klavír?

Vďaka za vysvetlenie.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od kelly.ok » stř 15. srp 2018 14:32:09

To je tedy záhada, že? Co zemní smyčka??? Přesně od toho (kromě převodu vysokoimpedanční úrovně signálu) snad DI-Box je ne? A přesně z toho důvodu má ground-lift přepínač. Popravdě úplně nechápu, jak chceš dělat kapele zvukaře, když neznáš základní problémy.

maetoo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 01. bře 2018 11:10:55
Bydliště: Trenčín-Slovensko

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od maetoo » stř 15. srp 2018 15:23:18

Dibox prioritne používam na prevod signálu.
Funkcionalitu prepínača ground-lift som zatiaľ detailnejšie neriešil,
pretože na prepínači som to mal prepnuté na "ON" a donedavna som podobný problém nemal,
tak som tuto funkcionalitu prepínača neriešil.
Ale kedže sa chcem vzdelávať vo zvukarine a vedieť čo a ako funguje prečo sa deje to a to,
tak som sa spýtal, aby som do budúcna vedel skôr prísť na príčinu a problém odstrániť.
Ďakujem za vysvetlenie.

A ešte pre uistenie.
Ak mi teda napríklad klavír nechrčí, je jedno či je prepínač ground-lift "ON", alebo "OFF",
alebo je odporučana niektorá z týchto dvoch pozícii?
Ak by klavír chrčal na pozícii "ON" a na pozícii "OFF" nie,
môžem kludne tento ground-lift prepínač prepnúť, "neodpálim" žiadne zariadenie,
ktoré mám v rámci celého ozvučovacieho systému zapojene?

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od Bassman » stř 15. srp 2018 21:59:56

Ja mam permanentne na DiBoxoch GroundLift zapnuty, teda oddelene zeme. Nedavno sa mi stalo ze prave takto to robilo rusenie, ked som to vypol, vsetko islo normalne. Ale to bolo iba raz.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od mkarr » čtv 16. srp 2018 17:06:00

Di-box s propojeným uzeměním se může hodit pro odstínění rušení 50Hz od napájecích kabelů a transformátorů, s odpojeným třeba právě pro eliminaci zemí smyčky. Někdy mi to hrálo úplně nejlíp, když jsem di-box odpojil úplně a táhl nesymetricky klavír až do mixu. Ale to jsem řešil že pod klavírem byl slyšet počítač z tech kláves. Každopádně tam ten vypínač má smysl v obou polohách a ani tak to není všespásné. Zrovna u kláves a dalších nástrojů s vlastním zesilovačem, které mívají dostatečně silný výstup, může být vliv di-boxu na zvuk víc ke škodě, než aby vyvážil to že jde signál do mixu symetricky.

Uživatelský avatar
Mialn T.

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od Mialn T. » čtv 16. srp 2018 22:21:05

"Zrovna u kláves a dalších nástrojů s vlastním zesilovačem, které mívají dostatečně silný výstup, může být vliv di-boxu na zvuk víc ke škodě, než aby vyvážil to že jde signál do mixu symetricky."

Nesmysl!!! (Di box nemá mít na zvuk žádný vliv!) Možná v případě, že používáš "laciné DI BOXy s nepoužitelnými transformátorky...

Uživatelský avatar
Tondo

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od Tondo » pát 17. srp 2018 11:59:02

Na mensich akciach kde to nieje vyziadane, bezproblemov zapajam el. klavir do klasickeho line vstupu mixu, zatial vzdy bez problemov. ALE, dost zalezi aj na klaviri ako kvalitne je vyhotoveny :wink: nie kazdy si moze dovolit hodit to bez di-boxu.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od Bildic » ned 19. srp 2018 10:40:59

Vyziadane-nevyziadane, Di-boxom si chranim aj svoju techniku.

Nie je cas “lustrovat” v akej kondicii je umelcovo zariadenie.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Uzemny vs. neuzemneny DIBOX

Příspěvek od mkarr » pon 20. srp 2018 13:53:26

Milan T. Nesmysly píšeš ty. Každé trafo v diboxu má nějakou přenosovou charakteristiku, která nikdy není frekvenčně lineární. Může být jen víc nebo míň špatné trafo, ale nikdy né dobré a to ani u nejdraqžších di-boxů. Taky rozdíl mezi signálem protaženým po symetrické lince a nesymetrické lince bude mít nějaký rozdíl v rušení které cestou posbírá. No a u silných signálů je ten podíl rušení tak malý, že naopak přebuzené trafo v laciném diboxu může nadělat daleko víc škody než užitku. Tazatelem uvedený Di-box IMG Stage Line DIB-100 za pětikilo nebude žádná špička, takže tady ten příměr bude dost pravděpodobně na místě. Prostě cpát všude di-boxy bez přemýšlení může být jednoduché, ale určitě ne vždycky správné. Tři metry nesymetrického kabelu mezi kytarou s pasivním snímačem a nějakou krabičkou nadělají mnohokrát víc škody, než linka z kláves přes celý sál až k mixu, pokud navíc není mix na pódiu a tím pádem to vůbec nemá smysl řešit.

Odpovědět

Zpět na „DI-boxy“