Jak ochránit multipárový kabel?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Peca » pon 28. kvě 2012 12:17:33

No, vidím, že se lepším. Právě jsem se chtěl zeptat kam s párákem a našel jsem vlákna.....No, teď jsem byl na pár akcích, abych zkouknul profíky, jak a co dělají.

V Brně na nám. Svobody měli kluci párák vytaženej nahoru po nosníku pódia a vzduchem dotaženej do dřevěný budky.....docela elegantní řešení, ale netrpí ten párák při zavěšení na nějakech 15-20m???? Dá se vůbec takhle věšet?

Další případ jsem viděl kousek od Slavkova u Brna venku. Zvukař měl párák na rozhraní betonového "parketu" a trávníku volně ložený. Na dotaz mi odvětil, že je to malá akce, navíc si prý vykoumal, že lidi ten předěl tráva - beton prý překračují.....no po šesti pivech nevím, navíc až bude tma....

Na další akci venku jsem hledal párák a nenašel. Jelikož jsem zvídavý, šel jsem se zeptat. Párák je prý velmi citlivý a poměrně drahý kabel, proto s ním prý je potřeba zacházet jako s manželkou....zakopat do země! :-D . Tak jsem objevil třetí variantu.

Já jsem zatím měl s párákem jen osobní premiéru, naštěstí kolem stěny stály stoly, tak jsme párák natlačili dozadu pod stoly. No a přívod k mixu jsem vyřešil složeným tvrdým kartonem položeným přes párák a přilepeným lepící páskou k podlaze - fungovalo to!

hezký den, podvečer či večer

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Petr V. » pon 28. kvě 2012 13:36:00

Já sebou vozím asi 25m přejezdových mostů - Adam Hall, používám je i na podiu. Je až neuvěřitelné jak o mosty lidi zakopávají. Zrovna nedávno holka nesla 4 piva , samozřejmě šla těsně okolo stánku s pultem, zakopla a naštěstí trefila kluka co šel proti ní, jinak jsem měl pivo v pultu. Zvukařina je akční řemeslo.
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Pavel Sokolovna
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 57
Registrován: sob 13. lis 2010 21:24:54
Bydliště: českobudějovicko

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Pavel Sokolovna » pon 28. kvě 2012 19:13:42

U nás v sále tahám párák kolem stěny, mezi dveřma přes něj mám takový silný tvrdý koberec, který přilepím gafou k podlaze.
Na venek jsou nejlepší přejezdový mosty, v mém případě improvizované z prken. Na tovární prostě není. Chvílema jsem rád, že mi vedení (rozumněj město) dá peníze aspoň na gafu... :-(
Naštěstí venek moc neděláme, tak 2 akce do roka...

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Peca » pon 28. kvě 2012 19:57:42

Hele kucí, co je to gafa???? Předpokládám, že nějaká lepící páska. Já taky ovšem přemýšlím o těch dřevěných deskách, tak nějak po metru a půl.
Mám dodávku Fiat Ducato v maxiku na 1450kg nosnosti. Jenže ji mám vlastně pořád navalenou zbožím (sklo-porcelán). V pátek tam už toho nemám tolik, tak zvukařinu valím nahoru (pokud něco občas dostaneme) . Do osobáku se to už nevejde, ani do VW Touran, jako dřív. Samozřejmě by bylo lepší mít tam prostor, ale zase na druhou stranu, když to naskládám mezi krabice, nejezdí mi nic po podlaze a nic nemusím vázat gumama.

Přemýšlím taky o tom, co udělám, až kolem stěn nebudou v sále stoly. Asi fakt vlepit do ruhu místnosti. Ještě je zajímavá ta varianta, že někdo přemýšlel a udělal háky na zdi.

Ale třeba při stavbě sálu nikoho nenapadlo udělat něco jako montážní kanál s třeba kovovým roštěm kolem stěny? Copak projektanti (jako kdysi já) se na něco takového neptají a nezahrnou to do projektu stavby či rekonstrukce? Já sál nikdy neprojektoval ani nerekonstruoval :( :( :( .

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Petr V. » pon 28. kvě 2012 21:43:09

Zvukař nebo muzikant který neví co je gafa, to je jako když farář neví co je Otčenáš :-)))
I tanečnice ví, že má na akci shánět gafu, když jí padá podprsenka:-)).
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Peca » pon 28. kvě 2012 22:00:52

no tak dík.......

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Ota » pon 28. kvě 2012 22:05:02

Peco, kanál by měl zpravidla naprojektovat projektant "stavař". Ten to ale nikdy neudělá, jelikož o ničem takovým nikdy neslyšel. Když ne on, tak by to mohl znát projektant elektro. Jenže ten je na tom stejně. No a zvukař se k tomu dostane s největší pravděpodobností až po předání rekonstruovaného sálu investorovi.
Několikrát jsem to ve fázi projektování zahrnul do požadavků, projektant stavby to zakreslil, ale skončilo to často buď tím, že investor neschválil v parketách sálu nějaký pitomý koleje, čáru, kanál apod. a nebo se to neudělalo z finančních důvodů - je to přeci boj nějakýho maníka od zvuku, tak co. Občas to taky nešlo z důvodu, že pod parketama je moc tenká vrstva, aby se tam dal udělat použitelnej kanál. Vymyslet zakrytí, aby to nebylo příliš vidět, dalo se to vyklápět a ženský tam nenechávaly během plesů podpatky, je taky výrobně docela vyprcávačka a tak se s tím taky nikdo moc nechce "za furt stejný peníze" dělat.
Když už je to na dobré cestě, v projektu kanál je a peníze zpočátku také, tak je třeba být snad na každém kontrolním dnu a furt hlídat, aby to zrovna nějakej chytrák z investičního v rámci škrtů, zjednodušování, dispozičních změn atd. nezrušil. Jednou vynecháš a pak se nestačíš divit.

Ragzid
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: stř 12. kvě 2010 15:42:00
Bydliště: Brno

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Ragzid » pon 28. kvě 2012 22:06:14

Nejsem zvukař, ale je to alternativa k "duck-tape" ;)
Jinak v baru: viewtopic.php?f=24&t=1167
Najdeš tam i další věci a jména :)
Každodenně kolemjdoucí amatér

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Petr V. » pon 28. kvě 2012 22:11:16

Když tam nejsou stoly,tak je to lepší varianta, stačí párák přilepit gafou do rohu . Naopak ,když tam lidi sedí ,tak je to nebezpečné, určitě jim bude jednou ,že kluk má holku na klíně a jedna noha židle drtí párák. Já se kabel dřív snažil táhnout okolo oken,abych ho mohl přilepit na parapety, nebo ho nacpat pod topení.
Venku pokud možno zakopat a na ten kus co vede přes sál si koupit 4 gumové přejezdy
http://eshop.prodance.cz/defender-compact/d-82349/" onclick="window.open(this.href);return false;
Petr Vinš
tel: 721 281 678
petr@splacoustics.cz

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Peca » pon 28. kvě 2012 22:21:03

díky za zvukařskou hantýrku! :-D , to je odpověď. Zato Petr V. snídal vtipnou kaši :)

Drahná léta jsem pracoval právě jako projektant. U každého projektu jsem se snažil prosadit jednání se všemi dotčenými, hlavně uživateli. Jak to vypadá v praxi znám velmi dobře, na stavbě nám počínaje stavbyvedoucím doprznili snad všechno.

Ovšem já měl spíše zkušenost se stavbami pro testování a vývoj zbraní. Takže tam projekt všichni striktně dodrželi, páč to smrdělo kriminálem. Dnes už bych to nedělal a navíc od tý doby zbraně nesnáším....vlastně mi nikdy nic neříkali....to je mimo téma.

Takže pokud se k tomuto problému někdy nachmýtnu, vím co by to chtělo.....

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Peca » čtv 07. bře 2013 20:23:35

Když jsme se tady kdysi bavili o kanálech pro párák, případně alternativách jeho ochránění, netušil jsem, že někde přece jen přemýšleli. Dělali jsme nedávno akci, byl jsem se tam podívat pár dní předem, co budeme potřebovat a kam dáme ten diskutovanej párák.....lidi já nechápal.... poměrně malej sál, ale pro zvukaře na konci sálu postavená "kazatelnička". U ní skříň s přípojkou na 400V, uvnitř stočený konec páráku, dole u stolu tři řady zásuvek, každá řada na jiné fázi. Párák byl zabudovaný ve zdi a natažený dozadu na pódium. Tam už to se zásuvkama nebylo tak veselý, ale bylo jich tam dost......prostě paráda....

Pavel

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od KamilV » pon 27. kvě 2013 19:11:38

Nejsem moc šťastný, že oživuju tohle téma.
Při poslední akci venku párák ležel na betonu. Šel jsem do vozíku pro přejezdy a mezitím vidím, jak se na něj řídí ženská za volantem (pominu, že mimo párák bylo 10 metrů na každé straně, kudy mohla jet). Skáču jí pod kola a hulákám, leč jedním předním kolem osobního auta ho přejela.
Skláním se ke kolu, abych párák vytáhl (byly to poslední dva metry s multipinem), mezitím baba ani nepočkala, pro jistotu zařadila zpátečku a vzala ho podruhé.

Když akci ten párák vydržel. Ještě ho vezmu na zkoušečce a zkusím každou lajnou pustit fantom. Pokud bude tohle vše OK, mám ho považovat za neporušený? Je ještě nějaký jiný způsob, jak ho po přejetí otestovat?

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Návštěvník » úte 28. kvě 2013 17:43:43

No, něco podobneho se mě stalo taky, tydle lidi vubec neví, a jeste se budou čílit, že se nic nestalo, asi to chce natvrdo dávat do zubů.....

Peca
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 13. úno 2012 9:49:57

Re: Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od Peca » úte 28. kvě 2013 22:16:34

Hele draci já nevím, ale když vezmeš každou lajnu zvlášť phantomem, jak poznáš jestli není šlehnutá na jinou lajnu? Nějak si ten test nedokážu představit, každopádně se domnívám, že pokud nezlobil při té samotné akci, bude z 80% v pořádku. Ale jak testovat všechny lajny proti sobě, to nemám šajn :( ..... Před měsícem jsem byl na akci jako pomocník - sledovatel a taky nám přejel jeden pitomec párák....nic se nestalo a to byla dodávka 3500 kg celková hmotnost a ještě naložená pivem..... Takže asi bych raději zachoval klid... :)

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak ochránit multipárový kabel?

Příspěvek od KamilV » stř 29. kvě 2013 8:18:56

Lajny proti sobě se dají zkontrolovat "prozvoněním" na multimetru.
Na rozpletu dáš jehlu na XLR 1, pin 2 a druhou jehlou projedeš stagebox, měl by pípnout jen na lajně 1, pin 2.
A tak postupně pro všechny piny 2 a 3 na rozpletu...

Piplačka na dlouho.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“