Kabel k aktivním bednám

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
dj.para
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte 23. dub 2013 15:33:06

Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od dj.para » stř 15. říj 2014 11:41:42

Zdravím mám nové aktivní bedny RCF, a chci k nim udělat nová kabel. U původních byl kabel, který používám izolačkou přimotán k napájecímu CYSY kabelu a namotán na buben. Jednoduché používání vzdálenost cca 25m, nezaregistroval jsem problém, i když se mně to moc nelíbí (230 hned vedle signálu). Chtěl bych nový kabel i s 230V přívodem prodloužit tak na 40m. A nyní otázka: půjde to? Případně jak to dělají ostatní s aktivkama. Díky ;)

Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od Egestas » stř 15. říj 2014 11:48:28

heh ? na co potřebuješ k aktivkám 40m kabelu? :shock:

...jinak to je možné pokud se dodrží symetrie a správné stínění, jen pozor na to že pohybliví přívod nesmí přesáhnout 50m pak se musí zajistit ochrana před dotykem...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 15. říj 2014 12:23:59

Jestli jde o tu blízkost, tak extrémem jsou hybridní kabely a také fungují, já bych jako značnou nevýhodu u té izolačkové verze viděl vzhled, snadné poškození izolačky a nemožnost to pořádně vyčistit. Naopak hybrid má slabé místo tam, kde se napájení a linka od sebe rozdělují, to by ideálně řešil jediný společný konektor, ale takový neexistuje a nejspíš není ani ve výhledu.

http://eshop.prodance.cz/hybridni-kabel ... ce&SORT=Up

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od Cajs » stř 15. říj 2014 13:05:37

Takový průmyslový konektor dělá třeba Harting (Han-Modular), ale obávám se, že je to cenově trochu mimo. (Cca 10 - 15 tis Kč za jeden pár).

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od KamilV » stř 15. říj 2014 14:03:29

Já bych to nespojoval. Dřív jsem si taky pro odposlechy udělal spojené XLR s 230V (spojené to mám takovou tou elektrikářskou omotávačkou, kdykoliv se to dá rozdělat), ale postupem času jsem od toho upustil. Takový "dvojkabel" se špatně motá a snáz se na něm dělají smyčky. Navíc se často stává, že chcu vést el. odjinud než signál.
Takže spojené jsem nechal spojené a nové už nechávám oddělené.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 15. říj 2014 16:15:57

Myslel jsem samozřejmě konektor, který má šanci na rozšíření, což asi nehrozí při ceně nad zhruba 500Kč/pár. Navíc by to opravdu dělalo problém při různých topologiích rozvodu, větších příkonech (nejde zapojovat jeden silný zesilovač k druhému) atd. Možná to někdy přeperou spíš distribucí dat po napájení, to by teoreticky mohlo přijatelně fungovat už teď. Mimo profi se to vyskytuje dost dlouho.

H.M.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od MADMAX » stř 15. říj 2014 16:57:05

Tak třeba k aktivním monitorům je hybridní kabel naprosto super, pokud je páruji - většina takových boxů s tím počítá, takže jednou propojkou Powercon FCB + XLR F = Powercon FCA + XLR M tahám prakticky ze stejných bodů napájení i signál. Problém se špatným motáním u hybridu odpadá. Stejně tak bych to řešil u malého systému aktiv sub + aktiv satelit - kabel na déku klacku mezi nimi...

Hybridní Harting má význam, jestliže jím táhneme např. napájení, 4x koax (zálohované MADI), LAN a ještě třeba symetrické žíly na talkback, DMX, RS485 a podobně. Takhle to mají udělaný PINK PANTER - je to sice tlustý jako párák, těžký jako párák, místa to zabere jako párák a je to (ten hybridní mnohaformátový kabel) snad ještě dražší než párák, ale zase holt si člověk tu rozmotávací procházku mezi FOH a stage dá jenom jednou, ne 10x... ale když jsem to viděl poprvé, nechápal jsem, proč proboha k tomu DiGiCu táhnou tu hadici :-D :-D :-D

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od Návštěvník » stř 15. říj 2014 19:12:44

Od nás raz chcel zvukár od kapely 12 voľných liniek v páráku a nechcel veriť, že v tak hrubej "hadici" sú len dve :-) ...a chodí na nich interkom. Museli sme mu ukázať rozplet z hartingu.

dj.para
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte 23. dub 2013 15:33:06

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od dj.para » stř 15. říj 2014 23:02:23

Zdeněk Prodance píše:Jestli jde o tu blízkost, tak extrémem jsou hybridní kabely a také fungují, já bych jako značnou nevýhodu u té izolačkové verze viděl vzhled, snadné poškození izolačky a nemožnost to pořádně vyčistit. Naopak hybrid má slabé místo tam, kde se napájení a linka od sebe rozdělují, to by ideálně řešil jediný společný konektor, ale takový neexistuje a nejspíš není ani ve výhledu.

http://eshop.prodance.cz/hybridni-kabel ... ce&SORT=Up

H.M.
Pokud seženu CYSY v černé brvě, tak to takový problém se vzhledem asi nebude, zatím používám poděděný ke starým aktivkám verzi kabelu CYSY 3*0,75 a k tomu přimotaný el. páskou audio 2xstíněný mono (něco takového)Obrázekzapojené symetricky do jednoho 6,3 Jakcu. Nevím teda, jak je to staré ani kdo to vyráběl, ale pořád bez problémů až teda na sem tam vytržený konektor, a nikdo se k tomu nikdy moc ohleduplně nechoval. A délku těch 40 metrů proto, že moc párák na vedení signálu k bednám nepoužívám. Většinou jdu přímo z mixu.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 16. říj 2014 0:54:10

To se docela divím, že bez problémů, protože tohle rozhodně není ekvivalent krouceného stíněného páru. Nedoporučoval bych to zkoušet natahovat na větší vzdálenost, mohlo by to být docela pracné a drahé překvapení. Ne všechno, co má stejné zjednodušené ("stejnosměrné a bez rozměrů") elektrické schema se také stejně chová. Desítky metrů 0,75 na napájení taky určitě nejsou zcela v pořádku, co to je za aktivky ? Každá má svůj kabel ? Opravdu nejdou napájet místně ?

H.M.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od MADMAX » pát 17. říj 2014 11:49:08

4 dj.para: Promiň, ale to je fakt humus... :cry:

dj.para
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte 23. dub 2013 15:33:06

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od dj.para » ned 07. pro 2014 22:41:52

Zdeněk Prodance píše:To se docela divím, že bez problémů, protože tohle rozhodně není ekvivalent krouceného stíněného páru. Nedoporučoval bych to zkoušet natahovat na větší vzdálenost, mohlo by to být docela pracné a drahé překvapení. Ne všechno, co má stejné zjednodušené ("stejnosměrné a bez rozměrů") elektrické schema se také stejně chová. Desítky metrů 0,75 na napájení taky určitě nejsou zcela v pořádku, co to je za aktivky ? Každá má svůj kabel ? Opravdu nejdou napájet místně ?

H.M.
Aktivy mám RCF ART 312-A mkIII signální kabel k nim jsem zatím pořídl Proel HPC201BK
http://www.audiotek.cz/product-51596-proel-hpc201bk
Každá bedna by měly mít svůj vlastní kabel nejlépe na cívce jako doposud pro snadné přenášení. Z toho plyne, že umístění se často mění, tak místní napájení je bezpředmětné a nechce si mi moc tahat čtyři cívky namísto dvou (dvě signál, dvě napájení).

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od KamilV » pon 08. pro 2014 7:45:24

Buď si špatně vykládáš "místní napájení", nebo se tě mění umístění během produkce (což by bylo docela zajímavý). Každopádně 20 m přívod 230 V nutně buben nepotřebuje. A rozhodně bych nešetřil z důvodu, že se mi něco nechce balit a nosit. To už se pak oplatí popřemýšlet, zda se nevěnovat jiné práci...

dj.para
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte 23. dub 2013 15:33:06

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od dj.para » pon 08. pro 2014 14:43:56

Pojem "místní napájení" chápu. Jeno jsem byl nepochopen já, že lokalita zvučení se často mění a nikdy není stabilní. Pokaždé rozbalit, odzvučit, sbalit. A bohužel jsem na to většinou sám. Ono táhání 50Kg starých dřevěných beden je celkem dost sranda pouze se dvěma rukama. Tak si chci alespoň trochu ulevit na množství přenášených věcí. I tak je toho hromada. A proto se o5 ptám: kabel 230V + signálový dohromady či ne? (držme se pls. tématu).

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Kabel k aktivním bednám

Příspěvek od KamilV » pon 08. pro 2014 14:51:01

Ano, držíme se tématu.
Situace "vybalit - odzvučit - sbalit" tady asi známe všichni a není to nic mimořádného. Bedny vyměnit za lehké a ideálně na kolečkách.
Napájecí kabely řádné (ideálně od elektrikáře, nebo někoho, kdo určí správně průřez mědi podle zatížení) a s revizema. Se signálovýma nespojovat, hůř se to motá.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“