DIY mikrofonní / linkový splitter

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • powersoft nakup
aandree
Uživatel
Uživatel

DIY mikrofonní / linkový splitter

Příspěvek od aandree » pon 21. zář 2015 15:02:29

Po přechodu na digitální mix jsme si v kapele celkem zvykli hrát na IE monitoring. Chci teď ale vyřešit situaci, kdy bysme hráli v klubu se zvukařem a místním aparátem. Chtěl bych udělat nějakej jednoduchej pasivní splitter. Momentálně potřebujem dělit 5 cest - 3 zpěvy, saxofon s kondenzatorovym mikrofonem a housle s elektromagnetickym aktivním snímačem přes DI box. Do budoucna bych ale chtěl mít rezervu, takže 7-8 kanálů by bylo ideální. Direct link bych samozřejmě směřoval do FOH mixu, oddělenou cestu do našeho monitorovýho mixu.

Chtěl bych použít trafa běžně dostupný na českym trhu, podle parametrů připadaj v úvahu následující:

Neutrik NTE1 - cena cca 250,-
Oxford electronics OEP1200 - cena cca 250,-

Dál pak je možnost Neutriku NTL1, ale ten je bohužel jeden za cenu 5ks výše uvedenejch. Co se rozpočtu týče, musim u každýho kanálu počítat dalších cca 300,- za 3 konektory (XLR do panelu od Neutriku). Takže když bych to sečetl i s nějakym case za cca 1000,-, 8mi kanálovej splitter by mě za použití nejlevnější varianty vyšel na 5500,-. To je o něco víc, než hotovej produkt Behringer DI800 http://www.music-group.com/Categories/B ... 00/p/P0208 za cca 4000,-, ale ten má celkem zásadní problém v tom, že má pouze JACK vstupy. Ale pořád je to míň, než za ART S8 za cca 8000,-. O něm jsem tady na fóru našel vlákno, kde se částečně kvalita traf řeší http://www.zvukarina.cz/viewtopic.php?f=15&t=6080 a asi to nebude žádná sláva.

A teď finální otázka: Dokázal by někdo poradit, jestli bude lepší koupit hotovej splitter (nejspíš ten ART), a nebo si za levnější peníz vyrobit sám z uvedenejch komponent? Jde mi o to, co bude ve výsledku lepší poměr cena/kvalita. Práci na DIY nepočítám jako náklad.

A ještě jedna důležitá poznámka, zvuková kvalita oddělenejch cest nemusí být nic extra, vzhledem ke sluchátkám, který používáme - Klipsch S3 a S4, Creative Zen Aurvana. Jedná se spíš o lepší sluchátka k mobilu, čili žádný speciální profi IE...a lepší mít teď prostě nebudem. Spíš mi jde o to, aby výše uvedený trafa nezpůsobovala nějakej problém pro FOH mix.
Goydovy Přízraky - http://www.goydovyprizraky.cz/

vitek_cz
Uživatel
Uživatel

Re: DIY mikrofonní / linkový splitter

Příspěvek od vitek_cz » pon 21. zář 2015 15:45:30

Moznost odboceni je vic. Trafa jsou OK. Rozdil v cene Neutrik budou komentovat povolanejsi. Obecne je nejlepsi volbou aktivni rozboceni. Ale to je mimo rozpocet. Protipolem je pouze pasivni rozboceni bez traf. (jen odpory) To muze take fungovat, ale ma to jiste omezeni. (Neni oddelena zem, muzou se ovlivnovat gainy pultu atd.)

Tedy ja bych volil cestu koupit trafa a udelat to DIY, jak popisujes.

BTW. Mne se valeji doma trafa Tesla (kvalitni), ktere bys na to mohl pouzit. Muzu je prodat.. (-:

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 21. zář 2015 16:59:14

Už jsem to psal mockrát, ta trafa jsou tak laciná pouze proto, že je nelze bez újmy na kvalitě signálu (samozřejmě i na tom do FOH) použít. Jediné použitelné řešení za málo peněz je propojit to natvrdo paralelně, stejně tak to mají i všechny monitorové mixy A&H, které jsem viděl. Žádné odpory ani mizerná trafa, jen dva (nebo tři, jde o to, kde to bude umístěné) kvalitní konektory. Samozřejmě s tím můžou v konkrétním případě spojení nějakých dvou mixů někde problémy být, ale to už je nevyhnutelný výsledek "řešení" čehokoli bez odpovídajícího rozpočtu.
Můžete samozřejmě také dál zvučit sami sebe na svůj digitál a místnímu zvukaři jen poslat jeho výstup pro PA anebo můžete svůj mix připojit na jeho direct out výstupy (ale pozor na změnu gainu).

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od MADMAX » pon 21. zář 2015 17:48:59

Pasivní paralelní rozbočení zpravidla problémy nepůsobí, pokud je dodrženo několik úplně primitivních pravidel: 1) síťové napájení obou pracovišť (MON i FOH) je rozvedeno "hvězdicovitě" z jednoho bodu, zpravidla rozvaděče na podiu. 2) je třeba se dohodnout, kdo ze zvukařů bude "posílat" phantomové napájení - pokud odbočujete pouze některé kanály, nikoli všechny, tak to bývá obvykle FOH zvukař; pokud odbočujete do mon. pultu vše 1:1, je lepší nechat to na monitorovém zvukaři - vždycky má jednodušší možnost si zkontrolovat, na kterých vstupech jsou použity kondenzátorové mikrofony nebo aktivní DI boxy 3) neexistuje používat někde nějaká nesymetrická vedení, "redukce" z TS jacku na XLR a podobně... odjezdili jsme takto desítky, spíš stovky koncertů (a ne zrovna s malými aparaturami) a určitě nejsme sami.
MAD

TomasVv
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasVv » pon 21. zář 2015 22:05:19

Pozor na pulty s centrálním fantomem, bude všude. Nám se stávalo z AH WZ2, že i když se pouštěl fantom z pultu po jednotlivých cestách, díky paralelnímu propojení s WZ se fantom objevil uplně všude. Průběh gainu by neměl mít vliv nikdy, pokud se nejedná o nějakaký atypický pult. Ale útlum na jednom pultu se může projevit na druhém, záleží na konstrukci. Se zemí jsme problémy neměli (a nemáme) i když se pulty nachází dost daleko od sebe a na jiných okruzích elektřiny. Ale to jen pro zajímavost, není to rozhodně pravidlo.
Dělám, co mě baví.

aandree
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od aandree » pon 21. zář 2015 23:23:54

Aha, takže chápu-li to správně, lepší žádný trafa než levný. A co třeba ty teslácký vajíčka (to vitek_cz: psal jsem Ti zpávu)? I na elektro-bastlířských fórech jsou ke stavbě mikrofonního splitteru doporučovaný.

to MADMAX: S fantomem samozřejmě počítám, jak jsem psal, máme jeden kondík, a u něho jako jedinýho bych v případě galvanického oddělení signálu direct linkem propojoval náš digitální mix, kde jde zapnout fantom jenom pro určitej kanál. Upřímně mám trochu strach z toho, že mi zvukař z FOH mixu pustí do toho našeho digitálu (Behringer XR18) fantom na všech kanálech a udělá to neplechu. I když na druhou stranu uznávám, je to risk levnýho řešení :|

aandree
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od aandree » pon 21. zář 2015 23:26:35

to TomasVv: Jo to je to čeho se obávám - fantom. Měl jsem příspěvek rozepsanej delší dobu a nevšiml si Tvýho :-)

Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 22. zář 2015 2:45:04

Vajíčka (pokud to jsou ta správná) by použít šlo a vzhledem k počtu požadovaných kanálů by to snad ještě rozpočet snesl, ale je to prostě už jedno z těch dražších řešení, která jsou mnohem méně běžná, než prosté paralelní spojení.
Ještě s tím gainem - já jsem samozřejmě měl na mysli pouze vliv gainu na úroveň signálu na direct out výstupech, ten je bez diskuze a musel by se na druhém mixu vždy kompenzovat. Ovšem i výsledná vstupní impedance dvou paralelně zapojených mikrofonních vstupů se obvykle poněkud (i dost hodně, podle zapojení konkrétních obvodů) mění s nastaveným gainem a to pak může mít vliv u takových zdrojů signálu, které jsou na ni citlivé, nemusí se ani tak měnit úroveň, jako barva zvuku.

H.M.

betaron
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od betaron » úte 06. říj 2015 18:47:27

Teslácká „vejce“, typ 3AN670.04 s poměrem vinutí 1:1, používám běžně pro symetrický linkový výstup, alias DI Box v konstrukcích baskytarových zesilovačů. Určitě více jak dvacet let a k naprosté spokojenosti. Buďto přímo v pasivní verzi, např. dle schémat na stránkách Jensen Transformers, nebo taky v aktivní verzi s řízením výstupního signálu do mixpultu.

Nedávno jsem zvučil projekt, kde byl požadavek na 3x DI BOX.
Kupovat DI Boxy pro tuto příležitost se mi nechtělo, tudíž jsem vytáhl z šuplíku staré dobré teslácké „vejce“ transformátorky. Pak z depozitáře vylovil 19“ krabici, ve které byl kdysi Crossover. Nezbytné konektory mám vždy na skladě, takže moc práce s tím nebylo a svůj účel zařízení splnilo bezezbytku. Navíc jsem do krabice nachystal i jiné alternativy do budoucna, neboť o překvapení stran aparátu různých muzikantů nebývá nouze. I když mám kufr různých redukcí pro různé alternativy možné i nemožné. Čtyři Isostaty tlačítka slouží ke spojení, či odpojení GND.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“