Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
gargulakj
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte 09. pro 2008 22:04:57
Kontaktovat uživatele:

Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od gargulakj » stř 21. led 2009 8:22:45

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat jestli by někdo neuměl poradit jak silný kabel použít pro připojení reprobedny k zesilovači. Zesilovač má 2x300W bedna má 400W. Myslíte že můžu použít kabel například z prodlužky?:) Ten má PRŮMĚR tak 1 mm. Potřeboval bych tak 7 metrů dlouhý. Díky

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od maly_medved » stř 21. led 2009 8:45:36

Předpokládám že se prodlužovací přívody dělají buď s průřezem 0,75 nebo 1,5 mm2 . Klidně ho použij, předpokládám že je kabel třížilový 1,5mm2 , tak použij hnědou(černou) barvu jako + a modrou barvu jako - . Žlutozelený odcvakni, správně se nesmí použít pro jinou funkci než jako vodič PE ( ochranný ) . I když - nepředpokládám že by sis nechal dělat na kabely elektrorevizi.

Co se týká úbytku výkonu, je to problém spíš až u větších výkonů a malých impedancí ( 4 nebo 2 Ohm ) , pokud máš reprobednu 8Ohm tak to na 7mi metrech ani neřež . Osobně používám k monitorům metráž 2,5mm2 a k P.A. 4mm2 ale to je u výkonů cca 2 až 10x větších a na větších vzdálenostech ( 10 až 25m ) .

Konektory - nepředpokládám že by se dnes ještě na repro používaly konektory XLR ( canon) , pokud tam nemáš speakony tak tam budeš mít asi jack 6,3mm . V tom případě doporučuji jej vyměnit za speakon - jo a fakt nekupuj no-name konektory, Neutrik to jistí.

P.S. většina zvukařů na to s..e , ale správně by měli mít elektrorevizi na všechny prodlužovací přívody 230V / 400V , signálových a repro kabelů se to netýká.

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od Kuba » stř 21. led 2009 18:01:18

maly_medved píše:tak to na 7mi metrech ani neřež .
Neřež ani neřeš. :wink:

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od maly_medved » stř 21. led 2009 19:01:17

#-o yes, měl jsem na mysli neřeš .....

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od OK2MDK » ned 08. úno 2009 17:05:55

měl bych dotaz, mam doma prodlužku 3 žil prumer nevim presne podle me to bue ta 1,5, ptal sem se tatky a ten mi řekl ze muzu mit společné minus pro oba kanály, je to totalni amaterstina, ale chci se ujisit: je to blbost nebo to neni problém? napadlo me ze by to mohlo nejakej binec delat ale nevim jestli jsou me obavy na miste. Dekuji za odpoved

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od maly_medved » ned 08. úno 2009 22:07:45

Co tam máš za konektory ? Jaké bedny ? Jaký zesilovač ? Jakou vzdálenost ?

Ve slaboproudé elektrotechnice ( 230 V atd ) žlutozelený vodič NESMÍ použít k jakémukoliv jinému účelu . Nesmí se ani přeznačit .

Teoreticky ti to bude fungovat , o něco se zmenší impedance kabelu , ale je to prasárna z důvodu právě použití toho žz vodiče označovaného na prodlužovacích přívodech PE ( ochranný )

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od OK2MDK » pon 09. úno 2009 9:02:13

aha tak tedy vemu ty prodlužky dve, a je po problému.
to je 100W na kanal :-D zadne velike pa, jen pro skolni kapelu
Díky

maly_medved
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 716
Registrován: úte 03. črc 2007 9:27:11
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od maly_medved » pon 09. úno 2009 21:23:49

Když zainvestuješ do originál kabelu 2,5 mm2 nebo lépe 4 mm2 tak se ti to bude super motat a ušetříš na váze . Ty bílé PVC 230 V kabely se blbě motaj ( a v zimě po akci venku ti nezbyde než je do case nalámat jak jsou zmrzlé :lol: )

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od honza637 » úte 10. úno 2009 8:56:43

OK2MDK píše:aha tak tedy vemu ty prodlužky dve, a je po problému.
to je 100W na kanal :-D zadne velike pa, jen pro skolni kapelu
Díky
Ty hele jsem trochu rejpal, ale při zkouškách na radioamatéra po tobě určitě chtěli i ohmův zákon a potažmo výpočet ztráty na vedení, nebo ne? Když jsem se o zkoušky svého času zajímal tak tam tyhle věci byly. Ale k problému. Sice jsi nepsal jakou mají ty repra impedanci, což je na výpočet možných ztrát dost podstatné ale umět si spočítat ztráty na vedení bys umět měl. Pokud se nepletu učil jsem se to v prvním ročníku na střední škole a na základce nás s tím trápili v první polovině 9. ročníku.
Jináč plně souhlasim s posledním příspěvkem. Ty bílé kabely na rozvody k reprum fakt moc nejsou. Ideální řešení je koupit v součástkárně kabel od Kablo Kladno určený pro reprosoustavy a je to nejlepší. Ale pozor, rozhodně nedoporučuju kupovat v supermarketu nebo elektru typu "Elektroworld". Jsou tam děsně předražené.
Používám 2x 4mm průřez a plná spokojenost. Ono se nezdá ale když se tomu dá 15m dýlky tak i na tomhle už ztráty jsou. Holt nízká zatěžovací impedance a velký proud.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od OK2MDK » úte 10. úno 2009 15:50:25

honza637: no ke zkouskam jsou to 2 roky, repra jsou satvene jak bych to nazval no proste polatane od vseho mozneho, vysledek je 4 ohmy na strane, a na zakladce nas to ucili nekdy v 7 - 8 tride (ucitel porad jen mlel zapis zadny) ale to me samozrejme absolutne neomlouva :oops: , a k tem kabelum my tatdy ve meste mame jednou elektro takoveho typu a potom ezk rotnov tak že po tom se podivam, ted se to vyřešilo deda doneslo 4 žilu vim že je to proti predpisum ale pro ten skolni karnevel to prezijem.

a k poslednimu prispevku v zime akce venku mi nehrozi, to časem rad bvych si koupil párák tod ale hudba budoucnosti.

skeletons88
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 282
Registrován: ned 17. črc 2011 13:06:51

Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od skeletons88 » sob 31. bře 2012 12:22:01

chglapi poradte mi

robim novu konfiguraciu pre znameho 3pasmo aktivne PA

vyški mam 150w tam 1,5 stači stredo-bass 850w bass 1200w

poradte mi ake priemeri zvolit a pripadne aj znački typ npr sommer cable alebo cordial

ešte potrebny detajlik metraž bude hore vrch jeden box vyška stredobas max 15m a bass 10m
pramyšlam aj nad jednym mulriparovim k bass boxu a odneho potom do horneho boxu

ale neviem aku značku odkial objednat atd
dakujem

Kalik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 21. říj 2010 12:06:09
Kontaktovat uživatele:

Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od Kalik » sob 31. bře 2012 16:46:01

#-o :?

skeletons88
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 282
Registrován: ned 17. črc 2011 13:06:51

Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od skeletons88 » sob 31. bře 2012 17:05:22

take odpovede mam najračej :)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od blaha » sob 31. bře 2012 19:11:25

A co chceš slyšet, že si neumíš přečíst historii vlákna, nebo co?

Watty jsou u průřezu kabelu až druhořadý, navíc je to jednoduchá násobilka. A podle elektrikařiny potřebuješ pro 10A 1,5mm2, pro 16A 2,5mm2, pro 32A 4mm2.

Ale důležitá je impedance beden a délka vedení.

Jednoduše to neřeš, pro PA na 15m dej 2x4mm2, to jestli to natáhneš pro každou bednu zvlášť nebo jedním vícežilým kabelem je na tobě a tvém vybavení, třeba jestli zs. umí poslat do jednoho Speakonu oba kanály najednou. Z pohledu kompatibility je podle mě lepší tahat každou bednu zvlášť. Multikabel bych řešil spíš u uceenejch systémů, kde nic z toho nemůže fungovat samostatně.

Jinak já používám k monitorům Proel 2x2,5mm2 a na FOH Tasker 2x4mm2.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Průřez nebo tloušťka kabelu k repru

Příspěvek od sledge » ned 01. dub 2012 11:07:55

Skeleton - snad nepatříš k těm lidem, kteří si sice dovedou spočítat 2+2=4, ale přesto na fóru potřebují ujištění "yeaah, jsou to fakt 4".

Měď je měď, elektrorozvodná je fakt hodně čistá a průřezy si dovedeš spočítat sám (nehledě na to, že v každém katalogu mají tabulku). Nebo fakt potřebuješ ujištění i na to, že je to fakt ten Ohmův zákon? Vzhledem k tomu, že už držíš pájku v ruce řadu let, jak jsi někde napsal, tak by ses ho ze slušnosti naučit měl...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“