Konektory combo XLR/jack - zkušenosti?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět

Používáte combo XLR/jack?

Můžete vybrat až 3 možnosti

 
 
Zobrazit výsledky

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Konektory combo XLR/jack - zkušenosti?

Příspěvek od CharlesBass » úte 03. črc 2018 11:11:17

Až na pár zmínek tu není moc informací ohledně těchto konektorů. Docela bych to shrnul jen na firmu Neutrik, která nabízí několik verzí tohoto konektoru, asi si drží monopol, myslím, že nikdo jiný je ani nedělá. V dnešní době jsou většinou na kompaktních zařízeních, tj, malé mixy, powermixy, ext. zvukové karty, atp.

Chtěl bych vědět, jaký máte zkušenosti s těmito konektormi. Myslím tím jejich spolehlivost a jejich praktické zhodnocení.

Vzhledem k tomu, že můj první power mix je měl, má je i můj současný mix, můžu prohlásit, že to je přínos. Sice preferuji XLR a symetrický signál, ale kytarovým jackům se vyhnout nedá. Možnost připojit kabel od kytary rovnou do zařízení, bez redukce je někdy k nezaplacení. Samozřejmě neopomíjim to, že lze mít na vstupu jak XLR, tak jack samostatně - což je standard u větších mixů. Ale když se člověk podívá na cenu kvalitního xlr a kvalitního jacku, navíc odpadne vrtání dalších děr, potažmo další pájení ... zatím jsem se nesetkal s nefunkcí konektoru. A to se každou akci zapojovalo, rozpojovalo. Jen jeden jsem kdysi poškodil vlastní pílí, kdy jsem zapojil nějakej šit-džek, který pak nešel vytáhnout - no tak dlouho sem lomcoval, až po vytrhnutí zůstala ve zdířce špička jacku. Tu jsem vytáhl pinzetou, přilepil zpět víčko s prachovkami, které upadlo a jelo se dál.

No objednal jsem si teď tedy šest kusú do malého páráku, který si stavím k Ui24ce. Vyrábí se ale 13 verzí tohoto konektoru. Dal jsem si tedy pozor, aby to byla verze na pájení volných vodičů. nikoliv do plošáku. Ale nepovšimnul sem si že je i od tohoto je několik verzí. Málem mě porazilo, když jsem zjistil, že je to jen pětikontaktá - pouze na monojacky. S devíti vývody - rozpojovacími kontakty při vsunutí jacku, která už je ale na "stereo" jack - jsem nechtěl - je i výrazně dražší. Jal jsem se tedy zkoumat tuto stránku http://www.neutrik.com/en/xlr/combo-i-series/ a zjistil, že mnou chtěná verze tam z nemzámého důvodu vůbec není. No takže si objednám verzi na horizontální montáž do PCB. Po zkušenosti s pájením propojek na prvních exemplářích jsem se rozhod, že bude i jednodušší - respektive elegantnější - si vyrobit malé plošáčky na připojení vodičů. Aby propojky nejenom vypadaly, ale i spolehlivě fungovali, dá to strašně práce, a to si myslím, že páječku docela ovládám :-D Vzhledem k tomu, že dva vstupy hodlám používat jako hybridní, tj příležitostně i jako výstupy (auxy), musím dvě nové komba koupit hned, a ty další, až ukáže praxe, či budu potřebovat občas zapojit i symetrický jack.....

Takže pozor na rozdělení těch konektorů.

Neutrik NCJ6FI-H je sice do plošáku, ale má celkem sedum kontaktů. TRS, 123 a zem. Cena cca 2,9€
Neutrik NCJ5 FI-S je s pájecími kontakty, ale pouze na monojack - vylučje zapojení jacku symetricky. Cena cca 2,4€.
Neutrik NCJ9FI-S je též s pájecími kontakty, ale s devíti, trošku méně přehledně, ale zase nevím jak moc je funkce s rozpojovacími kontakty důležitá a využitelná, vzhledem k ceně bezmála 4€.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“