Výber notebooku

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Vercaverca1257841
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 14. pro 2018 8:32:12

Výber notebooku

Příspěvek od Vercaverca1257841 » pát 14. pro 2018 19:01:03

Dobry deň, chcela by som ísť študovať zvukarinu a odbor ktorý sa týmto zaoberá, preto som sa rozhodla si zaobstarať nejakú prenosnú hračku, ktorá by mi utiahla programy na úpravu a prácu so zvukom ale tiež by mi pomohla pri vzedalavaní na výške. Takze niečo nie veľké, ľahko prenosné ale hlavne výkonné. Hneď mi padlo do oka jabĺčko, len som sa chcela uistiť, či ten MAC ktorý chcem kúpiť, naozaj bude všetko zvládať, či to tam má dostatok pamäte atd. CD mechaniku som pozerala že sa dá aj dokúpiť externá, tak s tým by problém byť nemal. Prikladám teda link a názov notebooku, za akýkoľvek názor, recenziu alebo radu ďakujem :)

MacBook Pro 13" Retina Touch Bar i5 2.3GHz 4-core 8GB 256GB : https://www.istores.sk/macbook-pro-13-r ... 78086.html

Uživatelský avatar
Marián

Re: Výber notebooku

Příspěvek od Marián » pát 14. pro 2018 21:24:30

Ten NB nepoznam ale určite by som priplatil za 512MB SSD disk, ja mam 256ku a neviem s tým vyžiť iba Win10+ofis po všetkých updatoch má takmer 30GB a za každým update sa to nabaľuje (za nova to malo okolo 10GB) plus pár základných programoch a pol disku v čudu... Dá sa požiť samozrejme externy, alebo cludy, no je to obvykle pomalšie a nie všetko sa dá tam nainštalovať, aby to fungovalo korektne.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Výber notebooku

Příspěvek od kelly.ok » pát 14. pro 2018 22:42:02

Setkávám se celkem často s tím, že si lidé koupí Mac "protože je cool", nevědí co od něj čekat a pak jsou překvapení (nebo až zklamaní) z toho že je to v některých věcech tak odlišné od Win a dělá jim problém se s tím zžít. Pokud člověk ví, proč chce právě Mac, pak z mého pohledu není lepší cesta. Přešel jsem z Windows k Macu přes Linux, ale s ním jsem nebyl schopen plnohodnotně fungovat bez paralelních windows. K Windows bych se z mnoha důvodů nikdy nevrátil. Pracovně mě stála nespolehlivost a nestabilita windows poměrně hodně času (a peněz) a výjimečné nutné okamžiky s pracovním notebookem s W10 mě pravidelně utvrzují, že cesta zpět k Windows je pro mě zavřená (pokud se něco dramaticky nezmění na obou stranách).

Tak či tak, 256GB bych bral jako minimum, pro nějaké vážnější pracovní použití spíš nedostatečné. Pro Retina 2016 měla možnost rozšířit paměť pomocí adaptéru na MicroSD kartu, sám to takhle provozuju přes dva roky a úplně v pohodě (je potřeba nekupovat samozřejmě kartu za pár stovek, ale dostatečně rychlou a kvalitní kartu). Když jsem (z úplně jného důvodu) nahradil Retinu s i5 a 8GB RAM za Retinu s i5 a 16GB RAM byl jsem překvapen, jaký rozdíl to je. Do 8GB už bych dnes nešel.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Výber notebooku

Příspěvek od Bildic » sob 15. pro 2018 20:03:52

navrhujem začať od začiatku a aj priučiš sa.

všetci výrobcia pri software pišu odporúčanie pre použitia software.

ak píšu pre stabilné použivanie 16GB ram, nehľadaj menej.
ak je odporúčanie i5, atom je zlá cesta.
ak aplikácia pre prehľadnosť a ergonómiu má multimonitorový režim, pozri aké video porty má.

najnovšie zariadenia (pc/mac) sú odkázané na dokúpenie externých periférií.

atď.

ak hľadáš hračku (čo píšeš) a je dôležitá váha, farba, cool design, ... a cena, využij filter u predajcov notebookov.


čo si zistila sama že potrebuješ a prečo?

Vercaverca1257841
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: pát 14. pro 2018 8:32:12

Re: Výber notebooku

Příspěvek od Vercaverca1257841 » ned 16. pro 2018 0:13:57

Ďakujem všetkým za odpoved, tým hračka som nemyslela notebook kvôli dizajnu, v prvom rade to bude pomôcka pri študovaní, v ktorej budem môcť pracovať so zvukom, keďže je ten odbor na to zameraný. Prečítala som viacero recenzií na Macbooky alebo diskusie k takejto téme a väčšina má utvrdilo v tom, že MacBook je na toto spoľahlivý. Určite počítam z toho že to bude skok, ale ako som prešla z Androidu na iOS, verim že sa nebudem chcieť vrátiť. A Apple som si vybrala hlavne kvôli stabilite, aj čo sa týka iphonov, som maximálne spokojná s operačným systémom. Len keď už za to mám dať take peniaze, chcem investovať do niečoho čo mi bude na tu výšku stačiť, keďže som čítala že nie všetky počítače alebo notebooky to dokazu utiahnuť. Tak sa skúsim popozerať po väčšej pamäti a radšej si doplatím, ako keby mám neskôr riešiť externú pamäť (ak s tým ešte môžu byt aj problémy)

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Výber notebooku

Příspěvek od kelly.ok » ned 16. pro 2018 12:53:35

Výběr MacBooků z druhé ruky je poměrně slušný... zkus se porozhlédnout na nějakém bazaru.

Uživatelský avatar
Kuchteleski
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 14. říj 2018 23:51:28

Re: Výber notebooku

Příspěvek od Kuchteleski » ned 16. pro 2018 22:45:35

Zdravím,
bylo by dobré specifikovat, jakému oboru se ve zvuku chcete věnovat. Předpokládám více studiové práci.
MacBook Pro je dobrá volba, ale pakliže je hlavní záměr live sound, tak si intalaci parallels a windows kvůli absenci mnohých ovladacích softwarů nevyhnete.

Co je nepříjemný u nových maců, tak je absence rozhraní a hromada redukcí a hubů je nezbytností ať už kvůli periferiím nebo licencím, ale dá se s tím žít.

Na live jenom jako pracovní nástroj mi přijdou stále nejvhodnější macy kolem roku 2012, který mají dobrý rozhraní a mají už retinu, přičemž i5 a i7 z tý doby jsou výkonem srovnatelný s aktuálními generacemi, neboť optimalizace šla hlavně do zmenšení odběru a tedy delší výdrže baterky.

Při zkoumání parametrů je důležitý procesor - minimálně i5, i7 lepší
8GB RAM na zvuk bohatě stačí.
SSD 512 GB je rozumná velikost. 256GB je hned pryč.

Tedy Vámi vybraný model bude v pořádku, jen bych doporučil větší kapacitu SSD a rovnou k tomu vzít redukce na USB 3, Ethernet a HDMI.

Oto Novák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 24
Registrován: úte 08. črc 2014 11:19:31

Re: Výber notebooku

Příspěvek od Oto Novák » úte 18. pro 2018 5:07:21

MacBook Pro používam od roku 2011 bez problémov. Stabilné a spoľahlivé na live i do štúdia. I7 16G ram. Logic Pro X, Adobe Audition, Pro Tools. Predtým som mal v štúdiu Power Mac G4 a G5. Ako hlavný študiový stroj mám iMac z roku 2011. Tak isti bez problému. Parallels Windows som nikdy nepotreboval 😎

Uživatelský avatar
Kuchteleski
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 77
Registrován: ned 14. říj 2018 23:51:28

Re: Výber notebooku

Příspěvek od Kuchteleski » úte 18. pro 2018 17:44:09

Oto Novák:
Gratuluju, V tom případě jste na live nikdy nepotřeboval:
  • editovat jakýkoli dsp od Lake, EAW, Apex...
  • konfigurovat jakýkoli zesilovač od Powersoft, Dynacord, Electrovoice..
  • dělat predikci pro Nexo, EAW, Martin audio, JBL, dB...
  • pracovat s Ethersoundem..
  • měřit v Systune nebo v TuningCapture...
  • nebo upravovat sessiony pro DiGiCo, Avid, Soundcraft...
... abych jmenoval pár věcí.

I když většina slušných výrobců má soft na obě platformy, tak pokud se člověk chce živit živým zvučením, tak se s Macem parallels nebo druhýmu PC s Windows dříve nebo později nevyhne.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“