Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
  • Reklama
  • DEMO 15
domacisestava
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25. úno 2019 14:36:57

Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od domacisestava » pon 25. úno 2019 15:31:54

Zdravím,

uvažuji o koupi domácí sestavy – pro přehrávání vinyl. desek, přehrávání filmů DVD/Blu-Ray, event. přehrávání CD.

Upřednostňovala bych provedení v bílé/stříbrné/zlaté barvě. Černá pro elektroniku není má oblíbená, i když je mi jasné, že za jinou barvu si připlatím.

Cenové rozpětí 30 000 – 40 000 Kč

1) Je reálné pořídit nějakou sestavu, nelpím úplně na profi sestavě, ale zároveň nechci úplný základ. Dá se vše komplet pořídit do této ceny alespoň v „nějaké“ kvalitě?

Jelikož jsem v tomto úplný nevzdělanec, budu mít pár pro vás ostatní jistě „základních dotazů“, snad se tu ale najde někdo, kdo se slituje a objasní mi to.

Zhruba jsem se tak dívala, co budu potřebovat, jedná se mi o to, abych mohla přehrávat LP desky, mohla si pustit CD oblíbené kapely nebo přehrát oblíbený film ať už na BL/DVD a vychází mi, že budu potřebovat zhruba toto:
- Gramofon
- Blu-Ray přehrávač/DVD přehrávač
- Zesilovač
- Reprobedny

1) Je to co do počtu komponentů vše co budu potřebovat, nebo jsem na něco zapomněla?
2) Přehrávač Blu-Ray by měl vyřešit přehrávání Blu-Ray, DVD a měl mi zároveň sloužit i jako CD přehrávač, je to tak? Co je lepší – BL nebo DVD?
3) Půjde vše mnou výše zmíněné propojit skrze jeden zesilovač a bude to fungovat společně?
4) Dále bych se ráda zeptala, jelikož to opravdu není má parketa, mohl by mi někdo vysvětlit, k čemu vůbec je zesilovač, ne ke všem přístrojům je potřeba, ne?
5) Blu-Ray přehrávač nelze zapojit rovnou do reprobeden? Případně proč? Jaký by to mělo/nemělo vliv? Proč je k němu zapotřebí zvlášť zesilovač?
6) Proč vůbec k celé té sestavě budu potřebovat další věc zvlášť, jakožto zesilovač?
7) Co se týče gramofonů, některé se nabízejí s předzesilovačem nebo zesilovačem, jaký je rozdíl mezi předzesilovačem a zesilovačem?

Gramofon

Na internetu diskuzí moc není. Jediné co jsem zjistila, nebrat gramofon do 5 000 Kč – šunt. Jaký byste doporučovali? Jedná se o „domácí poslech, ne profi využití. Přesto bych nerada úplné „škrabátko na desky“. Je i pro domácí sféru, mimo profi gramofony nějaký, který desky neničí? Samozřejmě prý rýpaly – vím, že každá jehla víceméně desku trochu ničí, ale jde mi o to, že u některého gramofonu je jedno, jestli desku přehrajete 10x nebo 100x. Co všechno by měl takový gramofon pro domácí použití mít (aby to nebyl úplný šunt) a na co si dát pozor? Cenové rozpětí do 10.000 Kč. Budu ráda přímo za odkazy.
Doma mám starý gramofon Tesla HC-16, ale musel by se nechat servisovat. Nefunkční konektor pro bedny, aj. (kdyby měl někdo zájem, za symbolickou částku přenechám). Neuváženě jsem si koupila „levnou náhradu“ kterou budu samozřejmě vracet – GoGEN MSG262BTU, nebo co si o tom myslíte? https://www.alza.cz/gogen-msg-262-btu-d ... .htm#popis


1) Gramofony, co jsem zjistila, se nabízejí buď a) samostatně, b) s předzesilovačem, c) zesilovačem a nebo i rovnou s reprobednami, jaký je v tom rozdíl?
2) Gramofon bez zesilovače – je vždy potřeba ještě externí zesilovač? Nehrál by pouze s reprobednami?
3) Gramofon se zesilovačem – je potřeba i externí zesilovač, nebo není třeba, případně se to nerozlišuje?
4) Je lepší koupit si gramofon přímo se zesilovači v sobě a připojit pouze reprobedny, nebo si koupit „holý“ gramofon a zesilovač a reprobedny dokoupit samostatně zvlášť?
5) Gramofon řemínkový vx. přímý náhon, rozdíly
6) Gramofon a jehly – rozdíly, případně výměna, zvládně člověk sám doma?
7) Kvalitní gramofony poznáme tak, že se prodávají zároveň s deskou, kterou nastavujete technickou stránku – mýtus nebo ne?
8) Je dobré brát automatiku nebo manual (sjíždění jehly, ukončení po přehrání desky, aj.)

Blu-Ray přehrávač/DVD přehrávač

Dle některých zbytečnost a Blu-Ray nemá budoucnost, obecně je málo filmů a většina lidí na internetu doporučuje klasickou mechaniku DVD. I kdybych v BLu-Ray mechanice měla mít jen jeden film, tak mi to za to stojí, protože v současnosti nemám ani DVD mechaniku a do jednoho z toho tedy investovat stejně musím. Cenové rozpětí do 10.000 Kč. Budu ráda přímo za odkazy.
1) Upřednostňujete BL nebo DVD mechaniku a proč?
2) Eventuálně který BL/DVD byste doporučili? (dle toho co upřednostňujete)

Zesilovač

Cenové rozpětí do 10.000 Kč. Budu ráda přímo za odkazy.
1) Jaký vybrat zesilovač, aby „zvládl“ gramofon, Blu-Ray přehrávač a reprobedny?
2) Dělí se nějak podle počtu vstupů?

Reprobedny

K celé té domácí sestavě jsem vymyslela dvě větší stojaté reprobedny po stranách televize a pak nějaké dvě menší bedýnky dozadu, kvůli prostorovému zvuku (hurba,film). Cenové rozpětí do 10.000 Kč. Budu ráda přímo za odkazy.
1) Jaké dva hlavní reproduktory byste doporučili
2) Jaké vedlejší reproduktory byste doporučili?
3) Pro domácí sestavu (gramofon, CD přehrávač, Blu-ray), kolik reprobeden byste volili a v jakém sestavení? (jedná se o klasický panelákový byt-obývák)

Nehodlám si kupovat sestavu kompletně najednou, chtěla bych začít gramofonem a vším, co k němu potřebuji. O celé sestavě píšu proto, kdybyste mi něco doporučili, aby bylo vzato v úvahu i možné napojení a spolupráce v dané sestavě. Pro ty, co by chtěli jen poučovat a rýpat – nechce si své komentáře a ušetřete čas mně i sobě. Ostatním samozřejmě děkuji :-)

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od PeBe » pon 25. úno 2019 18:02:08

Excelentně formulovaný dotaz, bohužel špatné fórum... :-)
Zde se primárně věnujeme ozvučování větších a mnohem větších prostor, než je obývák, za použití jiné techniky. Nicméně není vyloučeno, že zde někdo poradí. Větší šance však bude spíše na nějakém fóru, zaměřeném na hi-fi techniku.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
slava

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od slava » pon 25. úno 2019 18:33:12

Doporučoval bych HiFiroom.cz,tam se této problematice věnují,ale od boku střelím,že to do vámi požadované sumy,za tuto konfiguraci nevleze.

Uživatelský avatar
slava

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od slava » pon 25. úno 2019 20:16:52

Jen dodatek - chcete BR,to znamená receiver 5.1 minimálně,potom klasický gramo - to znamená full range bedny vepředu a dost kvalitní,aby ty frekvence utáhly.Tyhle stroje už fakt není domácí kino,jsou od 12k výše.Možná něco od Denonu,ale nebude to barevně sladěné.Vaše představa už je - promiňte ten výraz,spíš designová a to stojí hrozný peníze.Takže - trochu slevte ze svého přání a budete vyslyšena.Ostatně v paneláku či bytovce si stejně tohleto nikdy nepustíte na skutečně zvukový požitek.

Uživatelský avatar
slava

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od slava » pon 25. úno 2019 21:20:28

Trochu jsem to projel - Denon s předzesilovačem pro gramofon - 20k,7.1 receiver.Gramo Project - 15k,bedny dle výběru,ale nejlacinější sestava je v této konfiguraci za 25k.Tak jsem se moc nesekl.Odkazy nedám,zadejte si názvy a vybírejte.Až to doma postavíte,ozvěte se.Bude to stoprocentně hrát jinak,než si představujete.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od Otas » pon 25. úno 2019 21:32:17

Je fakt, že dnes je řada kombinací uvedeného zařízení, téměř žádná z (dobrých) otázek nemá jednoznačnou odpověď.
Navíc se člověk snadno dostane do sítě pravověrných hifistů, kteří jsou schopni dát za uvedená zařízení násobky rozpočtu. Já bych asi řešil zařízení od jedné firmy (Sony, Philips, Denon apod.), i z důvodu ovládače :). Bedýnky není třeba ovládat, mohou být od jiné firmy.
Nejjednodušší je ten bluray přehrávač, pokud si člověk nevymyslí zázraky, vejde se do pár tisícovek. Zesilovač musí být vždy, připojuje se k němu každý zdroj zvuku (zde gramofon a a BR; popřípadě noťas nebo TV) a přepíná se na něm, co bude hrát. Zesilovač převede signál na výkon desítek Wattů a s ním pak hýbe bednama.
Gramofon je asi největší kouzelnictví, HC16 nebrat. Nicméně již stroje za 3 - 5 tisíc (kde není tisíc dalších funkcí, jen kvalitní přehrání, popřípadě předzesilovač) "nepotřebují vedle krabičky na špony, které ukrojí z drážek desek :)", s tlakem na hrot a tvarem jehly nemají problémy. Jen DJové pak potřebují stroje, které snesou skoro vše a ty jsou drahé. A skalní hifisti pak různě také přísahají na nějaké superdrahé stroje.
Počty kanálů nehodnotím, asi má pravdu slava s tím BR a 5.1. Jinak pro poslech v obýváku, kde není zvukově upravené prostředí, bych vystačil s 2.1.
Asi bych zašel s rozpočtem do značkového obchodu a nechal si udělat návrh. I když to je na pořízení asi nejdražší řešení.

Uživatelský avatar
slava

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od slava » pon 25. úno 2019 22:04:28

Víš Otasi,nechtěl jsem bejt krutej,ale sám víš,že tyhle představy jsou daleko od reality.Jedna věc je aparát,věc druhá prostředí,kde to hraje.Já mám doma výhybku a 2.1 a stačí to.Nepotřebuju kroutit krkem abych věděl,že mě nezabijou.Tak a teď k dotazu paní(slečny) - tohle je o naprosto individuálním řešení,protože jí to doma hrát fakt nebude.Je to o prostoru,tlumení,dozvuku - to oba víme.Průser je,že něco poradíš a dotyčná si po instalaci bude myslet,že ty jsi ten debil.Proto souhlas s poslední větou - nechť navštíví značku a ti jí to nějakým způsobem navrhnou,možná i postaví a odladí.Rád bych pomohl více,ale do privátu pozván nebudu,tak co.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od Bildic » pon 25. úno 2019 22:48:58

Ak ide o zážitok, dá sa už aj za 39 eur kúpiť slúchadlá – 7.1 surround, vibračné basy, ...

Dokonca aj s mikrofónom.

Nevýhodou je krátky kábel - cca 2m. Odpoŕučam, aby nepadla záruka, nezasahovať/ nepredlžovať ho, ale prikupiť značkový predlžovaci kábel (jack samec/samica).

Z daného rozpočtu zostane aj na slúchadlá pre prípadnych hostí.

Viem si predstaviť malý mix, niekoľko slúchadiel 7.1 surround s mikrofónom, aby ste sa navzajom aj počuli. Ako najväčšiu výhodu tohto HIfi riešenia vidím v možnosti rozdielnej hlasitostí u jednotlivych hostí.

Do budúcna by ste mohli uvažovat aj o mixe digitálnom.

domacisestava
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25. úno 2019 14:36:57

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od domacisestava » úte 26. úno 2019 11:46:36

Děkuji všem za odpovědi.
Nicméně jste mě moc neobohatili, na moje otázky mi nikdo neodpověděl. Rozumím, že jsou pro vás možná až „směšné“ a není jich málo, ale já tomu opravdu nerozumím a ráda bych to změnila :-( Kdo se slituje?
Ano, jsem blondýna :-) I když si troufám tvrdit, nejsem úplně hloupá, toto pouze opravdu není má parketa. Opravdu tu není nikdo, kdo by mi moje otázky zodpověděl a pomohl mi v tom udělat trochu jasno? :-(

Jak jsem psala, nejsem profesionál. Nebudu mít doma speciálně upravenou odhlučněnou nebo studiovou místnost.
Sama se zabývám zpěvem, takže si troufám tvrdit, že nejsem úplně „hluchá“, ale neznamená to, že potřebuji nějakou speciální techniku.
Šlo mi primárně o to, abych si pořídila domácí sestavu věcí, které nebudou ale úplné „šunty“. Celkový rozpočet bych viděla 40 tisíc Kč, doufala jsem, že za takovou cenu něco seženu.

Můžete mi tedy někdo prosím vysvětlit:
- měla jsem gramofon Tesla HC-16, který bez připojení jakýchkoli beden a čehokoli hrál sám o sobě velmi „potichu“, po připojení beden hrál klasicky
- nebylo třeba připojovat žádný další externí zesilovač
Avšak vím, že jsou gramofony s předzesilovačem, což asi byl případ té mé Tesly a pak gramofony úplně bez ničeho, je to tak?
Po přečtení nějakých diskuzí, kde lidé řešili, jaký si koupit gramofon, jim ostatní radili:
- gramofon, který již měl v sobě zesilovač/předzesilovač a přesto jim doporučovali kromě nákupu reprobeden i nákup externího zesilovače
- gramofon bez zesilovače samozřejmě s nákupem reprobeden i externího zesilovače

Může mi tedy někdo prosím vysvětit, zda a proč potřebuji i ke gramofonu, který již má nějaký zesilovač v sobě další externí dokupovat? Proč je to někdy zapotřebí a někdy ne? Gramofon přece s předzesilovačem (třeba ta moje Tesla) hrál a stačilo pouze zapojit bedny.

Jinak receiver = zesilovač?
Co myslíte tím, že mi to stejně doma nebude hrát?
Označování 5.1., 2.1. „výhybka“ apod. tomu vůbec nerozumím.
Doporučovaná sluchátka nechci. Radši bych klasicky reprobedny.
Jde mi o sehnání slušného gramofonu, zesilovače (pokud je k tomu všemu třeba), Blu-Ray přehrávače a beden, které jsou schopny to pojmout (ať už gramofon, nebo i hudbu z filmu). A o zakoupení takové sestavy, která nebude úplný šunt, ani na profi úrovni. Pokud si tohle nechám sestavit někde v nějaké speciálce, dám spoustu peněz jen za ten návrh. Proto jsem se obrátila na vás.
Zároveň nevím, jestli je dobré vše koupit od stejné firmy (abych se vyhnula problémům s konektivitou), nebo je to jedno a je i jedno, jaké si to každé zařízení koupím a na vzájemnou konektivitu to nebude mít vliv a vše půjde propojit a bude spolupracovat?

Wendys
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 29. led 2009 13:24:16
Bydliště: Plzeň

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od Wendys » úte 26. úno 2019 12:26:34

Občas mrknu sem,páč se mi tam občas něco líbí a Vás by dobře nasměrovali.
http://www.hifibazar.cz
Případně dát příspěvek sem
http://forum.avmania.e15.cz/index.php?s ... bae&f=1797
nebo?
https://www.facebook.com/groups/2042412349319362/

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od Martin » úte 26. úno 2019 13:17:50

domacisestava píše:
úte 26. úno 2019 11:46:36
Nicméně jste mě moc neobohatili
Myslím, že je slečno Vaše vyjádření poněkud... nefér. Já vidím relevantní odpověď hned v druhém a třetím příspěvku: jste na špatném fóru.
A pokud se někdo z kolegů do odpovídání přeci jen pustil, pak je Váš problém, že v tom nedokážete odpověď rozeznat - nejprve se proto prosím dovzdělejte. Na hloupé otázky typu "receiver=zesilovač?" je Google.
Jinak věřím, že - přestože jste mimo zaměření serveru - Vám tady rádi pomůžeme, i my totiž používáme sluchátka a máme třeba kvalitní sestavy na domácí poslech. Ale mrhat časem se chce málokomu.
administrátor, moderátor

domacisestava
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25. úno 2019 14:36:57

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od domacisestava » úte 26. úno 2019 17:04:55

Omlouvám se tedy, nebylo mým záměrem se někoho dotknout. Ptala jsem se na více fórech a nikdo mi zatím nebyl schopný odpovědět. Budu ráda, když mi v tom někdo pomůže udělat jasno. Mohu někoho z vás poprosit o objasnění?

1) Je reálné pořídit nějakou sestavu, nelpím úplně na profi sestavě, ale zároveň nechci úplný základ. Dá se vše komplet pořídit do této ceny cca 40 000 Kč alespoň v „nějaké“ kvalitě?
2) Je to co do počtu komponentů vše co budu potřebovat, nebo jsem na něco zapomněla? (gramofon, zesilovač, blu-ray přehrávač, reprobedny)
3) Přehrávač Blu-Ray by měl vyřešit přehrávání Blu-Ray, DVD a měl mi zároveň sloužit i jako CD přehrávač, je to tak? Co je lepší – BL nebo DVD?
4) Půjde vše mnou výše zmíněné propojit skrze jeden zesilovač a bude to fungovat společně?
5) Dále bych se ráda zeptala, jelikož to opravdu není má parketa, mohl by mi někdo vysvětlit, k čemu vůbec je zesilovač, ne ke všem přístrojům je potřeba, ne?
6) Blu-Ray přehrávač nelze zapojit rovnou do reprobeden? Případně proč? Jaký by to mělo/nemělo vliv? Proč je k němu zapotřebí zvlášť zesilovač?
7) Proč vůbec k celé té sestavě budu potřebovat další věc zvlášť, jakožto zesilovač?
8) Co se týče gramofonů, některé se nabízejí s předzesilovačem nebo zesilovačem, jaký je rozdíl mezi předzesilovačem a zesilovačem?
9) Gramofony, co jsem zjistila, se nabízejí buď a) samostatně, b) s předzesilovačem, c) zesilovačem a nebo i rovnou s reprobednami, jaký je v tom rozdíl?
10) Gramofon bez zesilovače – je vždy potřeba ještě externí zesilovač? Nehrál by pouze s reprobednami?
11) Gramofon se zesilovačem – je potřeba i externí zesilovač, nebo není třeba, případně se to nerozlišuje?
12 )Je lepší koupit si gramofon přímo se zesilovači v sobě a připojit pouze reprobedny, nebo si koupit „holý“ gramofon a zesilovač a reprobedny dokoupit samostatně zvlášť?
13) Gramofon řemínkový vx. přímý náhon, rozdíly
14) Gramofon a jehly – rozdíly, případně výměna, zvládně člověk sám doma?
15) Kvalitní gramofony poznáme tak, že se prodávají zároveň s deskou, kterou nastavujete technickou stránku – mýtus nebo ne?
16) Je dobré brát automatiku nebo manual (sjíždění jehly, ukončení po přehrání desky, aj.)
17) Upřednostňujete BL nebo DVD mechaniku a proč?
18) Eventuálně který BL/DVD byste doporučili? (dle toho co upřednostňujete)
19) Jaký vybrat zesilovač, aby „zvládl“ gramofon, Blu-Ray přehrávač a reprobedny?
20) Dělí se zesilovače nějak podle počtu vstupů?
21) Jaké dva hlavní reproduktory byste doporučili?
22) Jaké vedlejší reproduktory byste doporučili?
23) Pro domácí sestavu (gramofon, CD přehrávač, Blu-ray), kolik reprobeden byste volili a v jakém sestavení? (jedná se o klasický panelákový byt-obývák)

Uživatelský avatar
Marián

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od Marián » úte 26. úno 2019 18:20:36

Skús sa regnúť na :

https://www.hifiroom.cz/forum/
http://www.highendforum.cz/viewforum.php?f=3
http://hifi.slovanet.sk/bb/
http://hififorum.sk/phpBB3/index.php

dakedy tam sú aj borci čo majú tak špičkové aparáty, že polemizujú aj o zvukovom prínose kábloch za viac ako 1000 CZK meter =D> :-D

Prípadne tu sú ešte nejakí "amatéri" čo si to robia aj DIY ale vo všeobecnosti do problematiky dosť vidia aj vedia:
www.audioweb.cz
www.repromania.cz


Všade tam dostaneš relevantnejšie odpovede než tu na zvukarskom fóre.

Uživatelský avatar
slava

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od slava » úte 26. úno 2019 19:04:00

Milá paní(slečno) bylo vám zde nastíněno řešení vaší situace.Protože používáte net,je nasnadě,že si spoustu věcí vyhledáte.Proto považuji za ztrátu času se vámi zabývat.Rozdíl mezi zesilovačem a receivrem vám osvětlí kdokoli.Mě spíš zarazilo,že HC 16 hraje slabě a po připojení beden normálně.To si mám vysvětlit jak?Takže si opravdu,a myslím to vážně,najděte někoho,kdo vaší touhu uspokojí ve finanční relaci vámi požadovanou.Já to tedy nejsem.

Uživatelský avatar
slava

Re: Domácí sestava (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny)

Příspěvek od slava » úte 26. úno 2019 19:20:03

Jo a pro admina - Martine,sice se neznáme,ale buďto je to provokace anebo ...Ale k věci,tyhle dotazy v 21.století mě dokážou zabít.Tolik studií,ať poslechových,nebo předváděček a pak tohle.Rád si pokecám o věcech,které zajímají i někoho jiného,ale tohle je fakt mimozemšťan.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“