Jaký koupit gramofon?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
domacisestava
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25. úno 2019 14:36:57

Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od domacisestava » úte 26. úno 2019 22:07:38

Ahoj,
uvažuji o koupi nějaké domácí sestavy (gramofon, blu-ray přehrávač, zesilovač, reprobedny) - řešeno zde jako samostatné téma. Celkem jsem si představovala cenu dohromady za sestavu do 40 000 Kč, ale začínám zjišťovat, že to není reálné. Nekoupím tedy dohromady, ale budu kupovat zvlášť - postupně, jak dovolí finanční situace.
Našla jsem na půdě spoustu vinyl. desek a úplně mě to uchvátilo! Taky to máte tak? Nechápu, jak jsem bez toho mohla existovat. Hudba z CD je tak strašně čistá a digitalizovaná a upravená.
Hodlám si jako první pořídit gramofon.
Spolu s deskami jsem na půdě objevila i gramofon Tesla HC-16, bohužel funguje jen jeden konektor (druhý je jakoby proražený) a tedy lze připojit jen jedna reprobedna. Nechci se pouštět do oprav (kdyby měl někdo zájem, za symbolickou částku/odvoz přenechám i s původními reproduktory).
Moc toho o gramofonech nevím, jen co jsem se dočetla na internetu.
- do 5 000 Kč nekupovat
- vyvarovat se dalším funkcionalitám jako rádio, USB port, CD přehrávač, z toho mi tedy vyplývá, že je lepší koupit "holý gramofon"
- každá jehla ničí gramofon (tím jak přejíždí po deskách, ale u levných kusů je pak po 100x puštění deska k vyhození, kdežto u dražších modelů je jehla kvalitnější a desky tolik neničí).
Je to tak?
Velmi mne trápí otázka ohledně gramofonů a příslušenství, především to, jak jsou nabízené.
- gramofon, který již má v sobě zesilovač/předzesilovač
- gramofon bez zesilovače
- gramofon, který již má v sobě zesilovač/předzesilovač + reprobedny

Může mi tedy někdo prosím vysvětit, ZDA je a jestli že ano, tak PROČ potřebuji i ke gramofonu, který již má nějaký zesilovač v sobě další externí dokupovat? Proč to některé obchody doporučují jako zařízení k dokoupení a jiné ne? Gramofon s předzesilovačem (třeba ta moje stará Tesla) hrál a stačilo pouze zapojit bedny. Nebo to je obdobné jako s gramofonem s vestavěnými reproduktory, kdy taktéž mohu připojit externí?
Jinak jsem neuváženě koupila "krám" za 1.999Kč - https://www.alza.cz/gogen-msg-262-btu-d ... .htm#popis, který budu vracet, nebo co na něj říkáte?
Jaký gramofon máte, nebo byste doporučili? Přemýšlím nad značkou Denon nebo Pro-Ject, cca 10 000 - 15 000 Kč - to by snad nemusel být takový šunt, je to tak?
Je pro mne důležitá kvalita a aby neničil desky a nebo co nejméně.
Na co si dá při koupi gramofonu pozor? Co by měl "umět/mít" a co naopak ne? Jaké hledat parametry?
Budu vděčná za konkrétní odkazy na gramofony a konkrétní poznatky.

Deskám zdar :-)

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 800
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od PeBe » stř 27. úno 2019 7:29:23

I zde načnu podobně, jako v sousedním vlákně...
Dobrý dotaz, špatné fórum... ;-)
Zde na zvukařině se scházejí zvukaři. Je jedno, jestli profi, semiprofi, nebo amatéři. Všichni mají společné jedno. Zabývají se ozvučováním veřejných (i neveřejných) produkcí kapel, nebo DJ. To je naprosto odlišný obor, než domácí audio. Násobky výkonů aparatur, se kterými pracují, překračují výkon vámi požadovaného v řádech stovek i tisíců. Jsou to zkrátka zcela jiné aparatury, než požadujete vy. Rovněž další prvky jejich vybavení jsou zcela jiné, než ty v obýváku. Váha jeich vybavení se mnohdy počítá na tuny... Z toho logicky vyplývá, že vám zkrátka neumíme adekvátně poradit. Někdo tuto informaci zabalí do bavlnky, jiný to řekne nahulváta. Nic to však nemění na faktu, že vám nechceme radit nesmysly. Věřte, že řada z těch, co vám přišli, jako arogantní idioti, jsou kurva dobří zvukaři a slušní lidé.

PS: na fóru věnujícímu se exekucím se také zcela určitě neprobírají domácí audio zařízení, nicméně někdo tam možná má gramofon a uměl by se podělit o zkušennost... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od Pavel Sedlák » stř 27. úno 2019 8:18:17

Ano, chce to "nastudovat" základy a najít si mentora.
Neboť na HiFi fórech se často řeší nesmrtelnost chrousta, ale nikdo na něj nedupne...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
slava

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od slava » stř 27. úno 2019 8:49:06

V jiném vláknu a znovu.Prosím - odpovědi na vaše otázky najdete na netu.Vysvětlovat pojmy je vám nahouby.Stejně jako byste chtěla za deset minut řídit letadlo.Proč se neřídíte radami,které už padly.Jak pravil PeBe,zabýváme se jinou technikou a i ty gramofony jedem v jiné lize.Prostě to pochopte a obraťte se na jiná fóra.

domacisestava
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: pon 25. úno 2019 14:36:57

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od domacisestava » stř 27. úno 2019 13:42:03

Děkuji všem za dosavadní reakce.
Omlouvám se, možná jsem až "příliš nadšená a horlivá". Každopádně od té doby, co jsem si prvně poslechla vinyl, jsem tím jak posedlá. Uvažuju o nějaké menší sbírce oblíbené muziky, proto nyní zjišťuji jak co funguje, jak se o desky starat, atd.
Zatím mi byly doporučeny tyto gramofony (jenže ono když nevím, co by tak nějak který gramec měl mít, těžko se pro nějaký mohu rozhodnout), proto jsem se na vás, zkušenější, obrátila s prosbou o radu. Protože i do mé akceptované cenové kateg. 15 000 Kč je spousta druhů.
Zatím mi bylo doporuč. toto:
1) http://www.aq.cz/obchod/project-rpm-lin ... -red-2241/ Pro-ject RPM 1 Carbon + 2M Red
2) https://www.hifi-audio.cz/gramofon-pro- ... /?vid=7175 Gramofon Pro-Ject Debut Carbon DC + přenoska 2MRed - bílá
3) https://www.salonydenon.cz/cs/MM/Vyrobk ... ony/DP-400 Denon DP-400
4) https://www.salonydenon.cz/cs/MM/Vyrobk ... /DP-450USB Denon DP-450USB
5) https://www.salonydenon.cz/cs/MM/Vyrobk ... ny/DP-300F Denon DP-300F

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od Martin » stř 27. úno 2019 14:59:31

"Posedlá" bude myslím bohužel to nejvíce výstižné pojmenování, byť si za to opět vysloužím nálepku hulváta a politování všech, kdo se mnou přijdou do styku. Opakovaně Vám kolegové vysvětlují, že jste na fóru, které řeší techniku s řádově mnohem vyšším výkonem, ale Vy si pořád jedete to svý...
administrátor, moderátor

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od Otas » stř 27. úno 2019 17:27:23

Po této nabídce výběru podezřívám, že tazatelka není žena, protože ta by ihned odhalila, že jediné přípustné zařízení je DP300F :). Doufám, že nebudu obviněn ze sexismu, ale ženy bývají praktičtější, než my chlapi.

Proč ta volba?
Má na sobě v základu dokonalý ochranný kryt, aby se na zařízení neprášilo. Popřípadě aby dítě nedosáhlo hned na střeva přístroje a nezkoušelo je ukroutit. A navíc je ve slevě :).
První nemá nic, to by pro ženy v mém okolí bylo naprosto nepřípustné.

Lehce odskočím k parametrům, pokud je uvádějí, v zásadě je vše obdobné, rozdíly podle mne nejsou zásadní. Vybírejte ty automaty (viz má rada, kterou bych dal i u střelné zbraně), tím padají první dvě možnosti.
Podle vizainu (a jistě podle dostupné pasující barvy) si vybezete mezi polokrytem a plným krytem.
Má neteř (16) by neomylně vybrala nejdražší (450), dá se předpokládat, že bude o nějaký fous lepší. Ale ne ekvivalentně k ceně. Já bych si vybral 400 nebo i 300, jsem příznivce kompromisů :). Desku jsem naposledy přehrál před rokem a to jich nemám málo.
Jinak doporučuji Audioweb.cz, nebo hifinet.sk

Je pravda, že když se podívám do Denonstore na set s BLR přehrávačem, co má v sobě zesilovač (a možnost připojení gramofonu), hezké bedýnky (vše za 28 kKč ve velké slevě), tak v podstatě schází k vyplnění jen ten gramofon. Navíc je tam i mikrofon k ekvalizaci místnosti (to je hoodně šikovná věc). Vše bude tedy naplněno za cca 37 - 43 kKč.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od asterix1 » stř 27. úno 2019 18:58:21

Cieľom tohto vlákna je "vyprovokovať" čo najviac klikov na horeuvedené odkazy, od návštevnosti stránky je závislý príjem z reklamy. Tomu sa hovorí sadnúť na lep alebo skočiť na špek. :-) Tu nejde o žiadosť o radu.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od Otas » stř 27. úno 2019 20:57:20

A kvůli tomu psát 35ti + 8mi řádkové originální racionálně znějící příspěvky? To jsou veliké náklady. Tentokrát neuvěřím, pokud bych na totéž nenarazil na jiném fóru....

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Jaký koupit gramofon?

Příspěvek od mmmartin » sob 02. bře 2019 10:42:17

Na před několik technologických poznámek:
předzesilovač: část modulačního řetězu, jehož vlastnosti (vstupní impedance, citlivost vstupu a kmitočtový průběh) jsou optimalizované pro připojení gramofonové přenosky. Předzesilovač může být součástí gramofonu - pak je možné gramofon připojit prakticky ke každému zesilovači (viz níže) - nebo součástí zesilovače.
zesilovač: část modulačního řetězu, která zesiluje napětí, přivedené na vstup (řádově milivolty) na napětí, které je nutné pro vybuzení reproduktorů (řádově volty). Většinou má více vstupů, jejichž přepínáním lze zvolit, ze kterého zdroje signálu se bude hrát (gramo, CD, magnetofon, ....) a kromě řady jiných funkcí umožňuje upravovat barvu zvuku (+ / - hloubky, + / - výšky) a nastavovat hlasitost. Pokud je integrální součástí zesilovače i předzesilovač pro gramofon, jehož vstup bývá označovaný jako Phono, případně symbolem, podobným písmenu Q, které má ocásek na levé straně dole, není nutné, aby byl předzesilovač součástí gramofonu a je možné gramofon bez předzesilovače připojit přímo do takto označeného vstupu.
Z toho, co ti bylo doporučeno, bych si vybral

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“