Přívody k reproduktorům

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • Powersoft skoleni 2019
jaranek007
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: pon 22. črc 2019 7:58:14

Přívody k reproduktorům

Příspěvek od jaranek007 » pon 22. črc 2019 8:16:37

Dobrý den,
Provádím rekonstrukci elektroinstalace v takovém menším kulturáčku. Po bocích jeviště mají být aktivní reproduktory. Jaký použít ideálně kabel (průřez,stíněný?....')když k jednomu repru bude cca 25m a k druhému 5m. Nevyhnu se křížení se silovými vodiči. Má představa je dvojkrabice,jedna půlka 230V a druhá zvuk.
Děkuji za rady

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 440
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Přívody k reproduktorům

Příspěvek od Otas » pon 22. črc 2019 18:36:08

Mno, nejsem přes trvalé instalace žádným odborníkem, otázka zní dost jako od laika (ale zaplať panbůh za chytrou prozíravost se včas zeptat), tak bych pár základních zásad bych doporučil:
- signál vést symetricky (to jest jeden stíněný vodič + signálu a druhý stíněný vodič - signálu) stíněným kabelem, konkrétní typ asi někdo doporučí
- signál vést nepřerušovaně od zvukového pultu až k bednám.
- signál vést pokud možno odděleně od všech silových vedení (vím, to je taková knížecí rada, prostě omezit souběh se silovinou)
- rozdílné vzdálenosti příliš nevadí
- napájení beden silovinou zemnit ze stejného bodu zemnícího vedení (nejlépe i s napájením zvukového pultu), na trase žádné odbočky země k jiným spotřebičům
- uvažovat o případném osazení více bednami (subwoofery)
Zkušenější určitě něco přidají, nebo opraví.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 249
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Přívody k reproduktorům

Příspěvek od kelly.ok » pon 22. črc 2019 21:23:10

Počítat s rozšířením počtu beden bych rozšířil na počítat s různými možnými i nemožnými rozšířeními, resp. mít přípravu pro případné rozšíření, konkrétně mít dostatečně velké kabelové kanály ve zdech atd. U nás při rekonstrukci kulturního domu se s tímto bohužel nepočítalo, tedy nikoho asi ani nenapadlo přemýšlet o tom co by mohlo být potřeba a rychle se stavělo. Je natažen z místnosti režie v 1.patře na podium pouze 4+4 párák (pro multimediální účely) + 230, nic víc se do husího krku nevejde, takže když je potřeba velký párák pro kapelu atd., Nemluvě o absenci přípojného místa v sále pro pozici FOH, vše se tedy musí tahat klasicky venkem přes sál. Do kanálu se nevejde se ani DMX ani případný digi párák pokud by bylo budoucna potřeba, a že bude (bez toho aby se demontoval současný analogový. Nejsou sjednoceny okruhy pro světla, takže zásuvky pro osvětlení se zapínají jističi ve třech různých rozvodných skříních atd. Spousta věcí co do rozvodu 230V je špatně tím, že to dělal někdo, kdo netušil jaký účel mohou mít jednotlivé zásuvky v konkrétních místech a co by takový sál měl mít. Atd. atd... bohužel toto vše se zjistilo v relativně krátké době po zahájení provozu po rekonstrukci... sál je krásný, nový, ale tyto nedostatky jsou pro někoho možná nevýraznou, z mého pohledu ale značnou a hlavně zbytečnou vadou na kráse. Stačilo přemýšlet víc dopředu, nebo pozvat někoho kdo ví, a za naprosto zanedbatelné náklady navíc mohlo být vše výrazně funkčnější.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Přívody k reproduktorům

Příspěvek od mmmartin » úte 23. črc 2019 10:45:00

Otas píše:
pon 22. črc 2019 18:36:08
- signál vést symetricky (to jest jeden stíněný vodič + signálu a druhý stíněný vodič - signálu) stíněným kabelem, konkrétní typ asi někdo doporučí
Signál vést určitě symetricky, ale stíněným symetrickým vedením - tj. + signálu a - signálu pod společným stíněním - ne dvěma samostatnými stíněnými vodiči. Lze použít symetrický stíněný kabel, používaný např. k mikrofonům, ale šikovnější bude kabel BYFY - viz https://www.prakab.cz/upload/products/BYFYM.pdf. Jeden pár se využije na připojení beden a zbudou další páry jako rezerva pro případ, že v budoucnosti nastane potřeba dalších linek. Z vlastní zkušenosti vím, že počet v budoucnosti potřebných párů je vždy alespoň o jedničku větší, než počet párů v minulosti při rekonstrukci natažených.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“