Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od johny_r » čtv 28. led 2021 13:35:22

Ahoj,
mám už roky Tascam DR-100 MKII, ale pořád se potýkám s jedním problémem, a to je značný šum. Nahrávám acappella sborová vystoupení nebo sólo zpěv a pro oba tyto typy zánamu musím mít vytavený gain skoro na max. (Přepínač lo-mi-hi na hi a kolečko 0-10 tak na 7). Záznam je sice kvalitní, ale šumí víc než kdybych to nahrával na telefon. Chci se tedy zeptat, jestli byste mi doporučili nějaké zařízení podobného typu, které při použití integrovaných mikrofonů nebude tolik šumět. Mám pocit, že ten Tascam je určen spíš do nějakého kraválu ve zkušebně a zpěv ze 30cm moc nedává.
Díky

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od mkarr » čtv 28. led 2021 23:53:46

Zpěv ze 30cm? a můžu se zeptat jak hlasitě se z těch 30 cm zpívá? Jestli to je zpěv typu "je mi třináct a bojím se aby mě nebylo slyšet" případně vyšší věk a strach přetrvává, tak to celkem chápu, ale jinak mi to moc nesedí. Nahrávám doma na Maranz PMD660 malé holky, z metru až dvou, jak povídají nebo zpívají v kuchyni a nemám pocit že by to šumělo nějak přes míru, a ani že bych musel mít gain nějak příliš vytočený. To spíš když nahrávám na externí kondenzátorové mikrofony a zapnu phantom, tak tam je lehce slyšet měnič z baterek na vyšší volty, ale jinak taky bez problémů.

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od johny_r » pát 29. led 2021 10:42:39

Ne, je to úplně normální zpěv zkušených zpěváků, žádné šeptání. Když do toho píchnu kond. mikrofon a zapnu fantom napájení přímo z Tascamu, tak je to úplně stejný. Gain musí být skoro na max., abych se pohyboval s RMS kolem -18dB.
Když nahrávám ten sbor, tak je rekordér umístěn třeba 3-4m od sboru čítajícího 30 lidí. Tam můžu jít s gainem trochu níž, ale základní přepínač lo-mid-hi musí být pořád na hi.
Myslíš, že by mohlo jít o závadu? Mám pocit, že to tak bylo vždycky.
Díky

drevorubec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: úte 08. pro 2020 13:32:26

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od drevorubec » pát 29. led 2021 12:26:22

Používám Zoom H1 a nemohu si stěžovat. Vstupní citlivost mám většinou na 40 - 60 (ze 100). Nahrávám obvykle akustické jazzové kapely, ale myslím, že na sborový zpěv by to bylo úplně v klidu. Při nastavení na 100 už to teda taky dost šumí, ale nikdy jsem to s vestavěnými mikrofony nepotřeboval.

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od Ferda » pát 29. led 2021 16:59:21

Doporučuji také ZOOM, ale minimálně H2, nebo vyšší. Mají větší výbavu a lepší preampy než H1. Mám H2 a H4 a s šumem nebyl nikdy problém (sbory, smyčce, děti...).
Samozřejmě gain naplno není optimální, ale na sbory atd. stačí citlivost do cca 50%.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od mkarr » sob 30. led 2021 0:11:16

Nevím jak u nové verze Zoom H2, ale u té staré šedé, je šíleně slyšet manipulační hluk. Člověk si vezme sluchátka a slyší revma ve vlastní ruce, ve které ho drží. A co jsem slyšel, není to lepší ani u jiných, na které jsem se ptal. Takže to chce dát alespoň na nějaký držák, aby se to trochu utlumilo, nebo rovnou na stojan s odpruženou objímkou.
Každopádně ten Tascam by to asi chtěloporovnat a vyzkoušet. Já nikdy tuhle značku nepoužíval, ale že by normální hlasitý zpěv byl takto zašuměný a gain téměř na plno, to se mi zdá fakt hodně divoké. Není tam někde ještě zapnutý nějaký útlum, Pad -20dB ? To by tak potom odpovídalo.

Ferda
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 169
Registrován: pon 27. pro 2010 11:06:36

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od Ferda » sob 30. led 2021 10:44:19

Tyto nahrávadla je nutné mít při nekontaktním nahrávání zvuku (sbory apod.) na stojanu nebo alespoň na pevném stole. Pokud to dodržíš, lze takto dostat slušnou nahrávku. Nikdo (snad kromě novinářů) tyto rekordéry v ruce při nahrávání nedrží. Kondenzátorové mikrofony se při nekontaktním nahrávání zrovna tak dávají na stojany.
Pokud máš nastavený gain např. na nahrávání sboru ze 3 metrů, tak je jasné, že nejen manipulační ruch ale i jakýkoliv zvuk z menší vzdálenosti než sbor bude silnější než sbor.
U všech těchto rekordérů, které se mě dostaly do ruky to bylo podobné.
Pokud chceš kvalitní nahrávku sboru kterou bude možné případně upravit, tak je potřeba nahrávat na více mikrofonů (alespoň na každý hlas jeden - sólo, bass, tenor, alt...). To už pak ale není o rekordéru.

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od johny_r » pon 01. úno 2021 8:17:34

Já nemám s manipulačním hlukem problém. Rekordér mám na stativu. Jde o interní šum zařízení, ne o parazitní zvuky z okolí. Poku jde o nějaké nastavení útlumu, tak jsem si dokonce znovu po letech přečetl manuál a nenašel jsem nic, co bych měl nastavené blbě (teda doufám). Mám vypnutý všechny filtry, limitery, autogainy atd.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Mobilní rekordér pro nahrávání tichých zdrojů

Příspěvek od mkarr » pon 01. úno 2021 16:53:47

Ten manipulační hluk jsem do vlákna zavlekl já. Tohle ale asi nevyřešíme, pokud se nevezme jiný rekordér a neudělá se srovnávací zkouška. Jaký gain a s jakým výsledkem šum versus signál se potom jednotlivé rekordéry vytasí.
Každopádně jestli externí mikrofon šumí, interní směrové mikrofony šumí (hádám že interní všesměrové šumí taky) a jediné co nešumí je mobil, možná bude problém i v tom, že mobil má prostě nějaký automatický gate a tak je v pauzách ticho. Ten gain na 7 z 10 na kolečku a Hi zespodu, mi ale přijde fakt hodně na zpěv ze 30 cm.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“