Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

DI, kabely, konektory, sluchátka, software, zvukové karty, počítače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
jaxe
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 05. zář 2021 13:28:21

Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od jaxe » ned 05. zář 2021 13:50:17

Dobrý den,

doufám, že tady nikoho nenaštvu založením tématu, které jste jistě řešili už opakovaně, ale budu velmi vděčná za pomoc.

Nahrávám doma podcasty a videa na YouTube a ráda bych co nejčistší zvuk, totiž, abych nemusela dodatečně odstraňovat šum, protože výsledek je neuspokojivý.

Když nahrávám na počítač (záznam videa zároveň s audiem), používám program Screencast-o-matic + mikrofon Sennheiser PC 5 Chat (https://bityl.co/8YKv) + externí zvukovou kartu C-TECH SC-7Q (https://bityl.co/8YKu). Až donedávna se mi výstup jevil jako dostatečně dobrý, ale v poslední době už s ním tak spokojená nejsem... (například zde: https://ytube.io/3LJG)

Mám doma i mikrofon SAMSON Meteor Mic (https://bityl.co/8YKw), ale když ho zapojím přímo do počítače, je tam šum/bzučení (asi chytá hluk počítače). Koukala jsem, že tvůrci podcastů mají například takové bedny s akustickou pěnou, to pomůže? Jenže když dělám nahrávání něčeho na monitoru, nemůžu mít před sebou bednu, která mi ho zakrývá... A také je méně pracné nahrávat video i s audiem, než to potom lepit dohromady...

Pomůže lepší externí zvuková karta? Nebo používat jiný program? Jak to dobře nakombinovat?

(Jinak se v tuto chvíli jedná hlavně o mluvené slovo, ale do budoucna uvažuji i o případném zpěvu a trochu muziky - mám klávesy Yamaha, tak abych byla případně připravena i na to - ale nic profi to nebude ;-) )

Předem děkuji za radu.

Jana

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od PeBe » pon 06. zář 2021 7:51:51

Problémem je především to, že jak mikrofon, tak zvukovka, nejsou tím, jak se nazývají ;-) Netroufnu si radit konkrétní typy, rozhodně však na alespoň trochu solidní výsledky, nelze používat hobby hračky za pár stokorun. Já osobně bych namísto externí zvukovky, s ohledem na budoucí využití, nasadil nějaký malý mixážní pult(ík) s USB vstupem/výstupem a na místě mikrofonu nasadil takový, který bude nejlépe vyhovovat tvému hlasu. Mikrofon zcela jistě rádi a ochotně předvedou v některé z mnoha muzikantských prodejen (např.: Kytary, Muziker, Prodance, Muzikant,... a máš-li to kousek do Němec, pak bezesporu Thomann).
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

jaxe
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 05. zář 2021 13:28:21

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od jaxe » pon 06. zář 2021 8:29:13

Ten mixážní pult, to mě napadlo, ale vůbec nevím, podle čeho vybírat.

Jaký by měl být mikrofon, co je s těmihle špatně? Ani ten Samson nestojí za nic? Ten byl dražší :-)

U zvukovky chápu, že je to levné a nekvalitní, ale byl to první pokus.

Ok, zajedu do nějaké prodejny, až slyším rozdíl naživo.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od gnat » pon 06. zář 2021 11:15:16

Nesliboval bych si od výměny mikrofonu/zvukovky nějaké radikální zlepšení. Při stejném způsobu používání to IMHO bude produkovat podobné výsledky. Začal bych tím, naučit se pracovat s tím, co už je k dispozici. Ten Senheiserový headset a USB zvukovku bych asi zavrhl. Bude to asi elektret základníkvality. Samson vypadá jako velkomembránový kondík a na mluvené slovo by mohl být dostatečný (ale osobně ho neznám, takže bez záruky). Bordel z napájení PC obvykle vyřeší galvanický oddělovač na USB a pokud ne, tak to výměna zvukovky obvykle taky nevyřeší a je třeba řešit příčinu (napájení PC), nikoliv následky.

Pro slušný podcast je potřeba:
1) akusticky zatlumená místnost
2) vypnout noise-canceling, automatické řízení úrovně a podobné rádobypomocníky
3) správně nastavená citlivost (vstupní úroveň)
4) alespoň základní ekvalizace HPF okolo 120 Hz a LPF okolo 12-15 kHz (výš ten mikrofon stejně nepůjde a jen tam zvyšuje hladinu šumu)
5) nastavit správně gate a kompresor. Dle osobního vkusu trochu hallu (na mluvené slovo rozhodně méně než na hudbu)
6) před střihem do videa znormalizovat hlasitost

P.S. pokud bych na to pořizoval pultík, zvážil bych Flow 8, který je na tyhle účely v podstatě navržený.

STIGMA
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 22. říj 2019 15:19:41

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od STIGMA » pon 06. zář 2021 16:57:47

Jen doplním ten Samson je taky elektret. Nečekal bych od toho zázraky. https://m.alza.cz/samson-meteor-mic-levne-d6676135.htm
" Kondenzátorový/Elektretový mikrofon Samson vám .............. "

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od gnat » pon 06. zář 2021 17:19:11

Jo, bylo to špatně napsané. Elektret je to skoro určitě, ale to je dneska většina "kondíků". Mám nějak blbě zafixováno říkat elektret všemu s malou membránou a kondík všemu s velkou.

Zázraky nečekám, ale podle tohohle testu je to za mě na mluvené slovo použitelné. Jen je na můj vkus trochu ostřejší na výškách a bude náchylný na sykavky.

STIGMA
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 22. říj 2019 15:19:41

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od STIGMA » pon 06. zář 2021 18:16:23

V pohodě.
Jinak na mě taky dost ostrý, Dle mého je to vlastnost těchto levných mikrofonů. Natož když ještě na to dáš kompresor. Tak ty sykavky vylezou ještě víc. Stačilo mi když jsem měl Rode NT1-A. To samé sykavky, š, č. Tak šel zase o dům dál.

jaxe
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 05. zář 2021 13:28:21

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od jaxe » úte 07. zář 2021 10:32:28

Díky :-)

Zdá se mi, že bych spíš potřebovala nějaký zvukařský kurz, co se týče nastavení a nahrávání. Doporučili byste něco? Mám Audacity a Audition. Je toho na webu spousta, ale přemíra informací zahlcuje...

Díky za doporučení konkrétního pultíku.
gnat píše:
pon 06. zář 2021 11:15:16
Nesliboval bych si od výměny mikrofonu/zvukovky nějaké radikální zlepšení. Při stejném způsobu používání to IMHO bude produkovat podobné výsledky. Začal bych tím, naučit se pracovat s tím, co už je k dispozici. Ten Senheiserový headset a USB zvukovku bych asi zavrhl. Bude to asi elektret základníkvality. Samson vypadá jako velkomembránový kondík a na mluvené slovo by mohl být dostatečný (ale osobně ho neznám, takže bez záruky). Bordel z napájení PC obvykle vyřeší galvanický oddělovač na USB a pokud ne, tak to výměna zvukovky obvykle taky nevyřeší a je třeba řešit příčinu (napájení PC), nikoliv následky.

Pro slušný podcast je potřeba:
1) akusticky zatlumená místnost
2) vypnout noise-canceling, automatické řízení úrovně a podobné rádobypomocníky
3) správně nastavená citlivost (vstupní úroveň)
4) alespoň základní ekvalizace HPF okolo 120 Hz a LPF okolo 12-15 kHz (výš ten mikrofon stejně nepůjde a jen tam zvyšuje hladinu šumu)
5) nastavit správně gate a kompresor. Dle osobního vkusu trochu hallu (na mluvené slovo rozhodně méně než na hudbu)
6) před střihem do videa znormalizovat hlasitost

P.S. pokud bych na to pořizoval pultík, zvážil bych Flow 8, který je na tyhle účely v podstatě navržený.

jaxe
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 05. zář 2021 13:28:21

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od jaxe » úte 07. zář 2021 10:33:34

Díky za odkaz na test. Ten šum u toho mikrofonu Samson mi právě vadí a souhlasím s vámi, že ty sykavky v testu byly taky protivné.
gnat píše:
pon 06. zář 2021 17:19:11
Jo, bylo to špatně napsané. Elektret je to skoro určitě, ale to je dneska většina "kondíků". Mám nějak blbě zafixováno říkat elektret všemu s malou membránou a kondík všemu s velkou.

Zázraky nečekám, ale podle tohohle testu je to za mě na mluvené slovo použitelné. Jen je na můj vkus trochu ostřejší na výškách a bude náchylný na sykavky.

jaxe
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: ned 05. zář 2021 13:28:21

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od jaxe » úte 07. zář 2021 10:34:15

A s jakým mikrofonem jste byl spokojený?
STIGMA píše:
pon 06. zář 2021 18:16:23
V pohodě.
Jinak na mě taky dost ostrý, Dle mého je to vlastnost těchto levných mikrofonů. Natož když ještě na to dáš kompresor. Tak ty sykavky vylezou ještě víc. Stačilo mi když jsem měl Rode NT1-A. To samé sykavky, š, č. Tak šel zase o dům dál.

STIGMA
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 47
Registrován: úte 22. říj 2019 15:19:41

Re: Nahrávání podcastu - mikrofon, externí zvukovka...?

Příspěvek od STIGMA » úte 07. zář 2021 10:51:16

jaxe píše:
úte 07. zář 2021 10:34:15
A s jakým mikrofonem jste byl spokojený?
Měl jsem štěstí a sehnal jsem na bazaru Audix 2ks CX112 za 3.800,- / 1ks. Ale tenhle mikrofon se již nevyrábí. A noví nástupci stojí cca 10k. Pak jsem si ještě koupil v akci JZ BB-29, ale to je cena i zvuk úplně jinde.
Mám v úmyslu jeden ten Audix prodat, ale vidím to až tak koncem roku.

Odpovědět

Zpět na „Příslušenství“