Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
telli
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: pát 02. zář 2016 18:24:50

Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od telli » pát 02. zář 2016 18:42:51

Dobrý den,

Repro k PC, REDSTAR RS-215, podivně nahlas bzučí (membrána kmitá jak urvaná) i při naprostém ztlumení. Stalo se to někdy někomu? Fakt netuším co se pokazilo. Video: https://www.youtube.com/watch?v=OwwV29G0A6Q

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od Otas » pát 02. zář 2016 20:34:59

Stalo se to skutečně mnoha lidem, kterým se porouchal zesilovač v té krabičce (třebas jim odešel kondenzátor na zdroji).
A pokud krabička nemá úplné ztlumení signálu, pak i těm, co mají vadný vstupní kabel.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od mkarr » úte 06. zář 2016 19:01:32

Redstary co jsem kdy viděl nebyly vyrobené s velkou rezervou na součástkách. Spíš naopak poddimenzované. Jestli to dělá nejen bez signálu, ale i bez připojeného kabelu, proměřil bych kondy a diody ve zdroji a kdyžtak nahradit něčím trochu silnějším, pokud je něco z hoto v čoudu. Jo a možná nahradit nejen odkouřenou součástku, ale i její brášky pokud to nějaké má. Symetrické napájení asi nečekám, ale diod v usměrňovači víc bude, pokud nebude můstek v jednom pouzdře.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od Petr Z. » stř 07. zář 2016 8:38:12

A nebylo by lepší to dát někomu, kdo se ve věci trochu lépe vyzná, má multimetr a umí s ním měřit?
Co když bude v čudu koncový IO, jako že na 99% je? Žádná pojistka v tom vylítnout nemůže, protože zrovna tenhle "model" vůbec žádné nemá, veškeré "jištění" je jen měkký a slabý transformátorek.
Takhle se budou bezhlavě shánět a měnit kondenzátory, případně i diody a kdeco dalšího, aby se nakonec přišlo na to, že je v háji něco úplně jiného. Tenhle navrhovaný, naprosto laický postup vyjde možná dráž, než je zbytková cena těch reproduktorů.
I kdyby se majitel chtěl pokusit to opravit sám, bez multimetru to nepůjde. Bude potřeba podle DS změřit napětí na jednotlivých vývodech výkonového IO, změřit napájení "předku", změřit zvlnění na filtračních kondenzátorech a pak teprve může přijít nějaké rozhodnutí o zákroku - ne ale opačně, napřed pracně poshánět součástky, povyměňovat půlku zesilovače a až už vůbec nic nepomáhá, tak začít shánět někoho "od fochu" a s měřákem. Až už je od trafopáječky, mizerným pájením a vyměňováním bez pumpy plošák tak doničený, že to možná ani nepůjde. Tohle opravování po internetu je děs..

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od mkarr » stř 07. zář 2016 18:37:57

Určitě by bylo lepší dát to někomu kdo se v tom trochu vyzná. Ale proto sem tazatel asi nepřišel. To by vymyslel i bez internetu.
Kdyby to nereagovalo na volume poťák, taky bych řekl, že bude v háji výkonový zesík, Zvlášť když vím že ho v jiných redstarech nějak zapoměli chladit, ale takhle mi to nepřijde jako průraz. Taky jsem ty součástky navrhoval proměřit a ne vyměnit pro sichr a bez odsávačky. Na druhou stranu to nejsou bedny za hromadu peněz, aby se na tom nemohl snaživý člověk trochu vyučit. Když už tu snahu projevil. Přinejhorším pořád nebudou hrát a nebo při velké smůle způsobé malý stolní požár.
Já si taky začal auto opravovat sám a co jsem nevěděl a nenašel v příručce na chytání jelenů
(Jak na to - - - ), šel jsem se zeptat otce, který má hromadu zkušeností, nebo na fórum o těchto autech.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od Petr Z. » stř 07. zář 2016 19:10:18

Pane mkarr, dáte tedy prosím tazateli -když už sem přišel- přesný a spolehlivý návod typu step-by step pro naprostého laika, jak si zesilovač v soustavách účinně opravit?
Blízké profesní okolí mne pokládá za průměrně zdatného obvodáře. Ale já bych si na podobný, ani přibližný návod "po netu" netroufl, přestože se mi to /jako insiderovi/ jeví jako v zásadě triviální věc. Nikoli ale pro naprostého laika, kterým majitel dozajista je. Laik bez přesného popisu jen ztěžka rozezná odpor od diody, pokud budou zhruba stejně velké.
Vy si na takový návod troufnete?

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od mkarr » úte 13. zář 2016 18:22:33

Jelikož sem tazatel od položení původní otázky nenapsal ani čárku, netuším jak zdatný elektrotechnický laik je, jestli má multimetr a ví jak jej použít, případně to stejné s pájkou. Jenom optimisticky předpokládám, že když se ptá, asi má chuť něco dělat. Pokud napíše otázku, co že je to ten kondenzátor, nebo diodový nůstek, případně jak zjistí jestli je daná součástka po smrti, dám vám za pravdu, že nemá smysl se pokoušet dál radit jak to opravit. Jen tyhle závěry nerad dělám dřív, než se tazatel projeví jako pro samodomo opravu nepoužitelný. A na Vaši otázku, né ani já nejsem schopný napsat podrobný návod na opravu pro naprostého laika, krom jiného i proto, že jsem ty konkrétní bedny nikdy neviděl zevnitř a nemám ánung, z čeho a jak je ušili.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od Ondráš » pon 19. zář 2016 20:02:13

Redstary mám několikery (ne, fakt je kvůli tomu znova rozebírat nebudu :lol: ), klasický ok bedny s TDA2030.
Pokud je tazatel laik, kdejaký servis elektroniky by si s tím měl umět rozumě poradit.
mkarr:
Určitě by bylo lepší dát to někomu kdo se v tom trochu vyzná. Ale proto sem tazatel asi nepřišel. To by vymyslel i bez internetu.
To by ses divil, kolik lidí to radši rozebere na sra*ku než aby našli nejbližší servis a odnesli to tam a měli po starostech.

P.S. Pojistka tam je (alespoň v těch mých).

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Repro hlasitě bzučí i bez signálu

Příspěvek od mkarr » čtv 22. zář 2016 20:02:21

Ondráš: Pojistka bude ale na primáru, takže nejspíš opět platí že jištění zesilovače a repráku bude měkký zdroj.
Nedivil bych se. Naopak to předpokládám. Jelikož ale na nefunkčních redstarech nejde napáchat škoda za tisíce, tak tomu přístupu fandím. No a proto že se tu tazatel od položení dotazu neprojevil, tak buď už membrána kmitá skutečně urvaná, nebo ze odněkud začoudilo, nebo už to odnesl někomu kdo to opravit zvládne.
Skoro jsem zvědavý, která varianta nastala.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“