Gramofon na domácí poslech do 5k

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
pithaCZ

Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od pithaCZ » úte 13. pro 2016 19:48:04

Ahoj všichni,

s přítelkyní si chceme na vánoce udělat radost a rozhodli jsme se ke koupi gramofonu. Nejsme žádní audiofilové, navíc operujeme s dost omezeným rozpočtem a rádi bychom se tak vešli do 4.000,- Kč se vším všudy. Můžou mi zdejší hlavy pomazané doporučit nějaký set, který by slušně hrál a v dlouhodobém horizontu neničil desky? Všem děkuji za případná doporučení a přeji Vám pěkný svátky! :wink:

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od blaha » úte 13. pro 2016 21:29:27

Tohle by jsi měl řešit spíš na nějakém HiFi fóru.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od Palko » stř 14. pro 2016 8:00:58

Určitě bych se vyhnul nákupu gramofonu v elektrech, kde jsou čínské jebky. Na Aukru se dá sehnat kvalitní československý komunistický Tesla gramofon s magnetodynamickou přenoskou od tisícovky.
Otázka je - co to znamená - se vším všudy.
Jestli to má být kvalitní zesilovač a kvalitní bedny, tak to v té částce asi sehnat nepůjde.
Palko.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od MADMAX » čtv 15. pro 2016 14:07:53

pokud chcete, cituju: "set, který by slušně hrál a v dlouhodobém horizontu neničil desky", představuji si pod pojmem "set" komplet gramofon, zesilovač a reproboxy. To se v ceně do 5.000,- pořídit NEDÁ - ani jako second-hand. Samotný gramofon ano - pokud budete vědět, po čem koukat. V této ceně se dají sehnat buď "předrevoluční" gramofony Tesla (modely NC440, NC450 jsou opravdu slušné včetně ramínka P1101, což je teslácká kopie světoznámého raménka SME 3009), nebo levné modely Pro-Ject (což je sice rakouská firma, gramofony pro ně ale vyrábí SEV Litovel - tedy pokračovatel Tesly). Tyto gramofony jsou lepší než nejlevnější modely japonských výrobců (Technics, Sony a pod.) a zhruba za stejné peníze. Stále se bavíme o zboží "z druhé ruky". Každopádně gramofon musí být osazen magnetodynamickou přenoskovou vložkou - a to nikoli původní Tesla (je to součást náročná na přesnost výroby, což byla za bolševika nepřekonatelná překážka); nejlevnější slušné modely (Sumiko Oyster, Rega Bias) se pohybují okolo 1500 - 2000,- Kč. Počitejte, že i velmi skromná sestava gramo-zesík-boxy se bude blížit 20.000,- má-li to být poslouchatelné...

Může se Vám to zdát drahé, ale já bych si taky rád koupil nové auto za 60.000,- a ono to jaksi nejde.
MAD

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od MADMAX » čtv 15. pro 2016 14:17:39

Kdybys hledal nějaké odkazy, tak už jsem to tady s někým řešil, viz:
viewtopic.php?f=151&t=7235
MAD

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 16. pro 2016 0:45:13

Tak ono je to potřeba porovnávat i s cenou desek, já nevím co chcete konkrétně na tom gramofonu přehrávat, když "nejste žádní audiofilové", ale dneska je jednoznačně vinyl luxus, ne jako kdysi, kdy to sice bylo ještě mnohem dražší, vzhledem k velikosti příjmů, ale luxus to byl až asi tak v těch horních 10%, naprostá většina lidí měla laciný mizerný gramofon a tím likvidovala podobně laciné a mizerné desky, protože jinak mohli poslouchat tak leda radio. Dneska titíž mají empétrojky a už jejich rodiče je snad měli a při přehrávání se obvykle už ani nikde nic netočí a hlavně netře. V tomhle si udělejte jasno předem, jinak vám žádné "technické rady" nejsou k ničemu.

H.M.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od Palko » pát 16. pro 2016 1:56:44

Tady musím souhlasit s panem Zdeňkem.
Sám jsem v mladých letech lačnil nových singlech za 12,-Kčs, LP za 44,- Kčs a zahraniční za 80 i 120,-Kčs. Tehdy jsem dělal na zahraniční desku LP celý den. Časem jsem se vybavil kvalitním gramofonem, zesilovačem i bednami i nějakou tou sbírkou desek. Pak přišla éra CDček. Postupně jsem nakoupil cca 100 a jak přestalo bavit pořád něco přehazovat tak jsem přešel na CD měnič od Sony na 200 CD, kam jsem vše naládoval. Ale jak šel vývoj dopředu, tak jsem čím dál línější pouštět vinil nebo CD. Už jsem to nezapl 10 let. Bedny /konkrétně Shan Emotion 530/ a zesilovač /aktuálně HK 970/ používám dál jen si hudbu pouštím ze smart-TV - youtube. Najdu tam ihned a prakticky vše. Vyhýbám se hádkám audiofilů, že to hraje špatně, že když mezi zesilovačem a bednou není kabel za 5000,-Kč tak to nemůže hrát, že ten zvuk je z vinilu lepší, je tam to jemné praskání... Mě to takhle stačí. A MP3jky také používám, protože je to standart a když je dobře vytvořená nenašel jsem nikoho, komu když pustim originál Wav a pak to samé z MP3, tak pozná co je co.

Takže jak napsal pan Zdeněk - V tomhle si udělejte jasno předem, jinak vám žádné "technické rady" nejsou k ničemu.
Myslím, že dnes chtít poslouchat doma vinil je jen nostalgie asi stejně jako kdyby jste si chtěli pustit Ramba nebo Total recal z VHS s jednohlasným dabingem od Hejmy místo na FullHD z BR.
Teď jsem připraven na spršku kritiky, ale mě nevadí, každý ať poslouchá jak mu to stačí.

Palko.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 16. pro 2016 3:52:56

Tady by bylo dobře upřesnit, že za těch 80-120 v obchodě nešlo o žádné zahraniční desky (nebo leda tak z Jugošky anebo u nás hodně řídce dělané licence) a kdo tenkrát šířeji poslouchal nahrávky "ze Západu", tak asi musel navštěvovat tzv burzy a tam byly ceny úplně jiné a sice existoval přísun desek nových, ale opravdu málokdo si dovolil si ji koupit a ponechat, trvale se měnilo (nebo prodalo a koupilo). Průměrné ceny byly v několika stokorunách, podle žádanosti a stavu, ekvivalent dnešních několika tisícikorun. Když se objevila CD, bylo to s nimi to samé, jen o něco dražší a už se tolik nemusel sledovat stav. Občasné policejní razie a buzerace byly bezplatné, ovšem nikoli bez nákladů.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od MADMAX » pon 19. pro 2016 11:31:03

Sorry za OT: úplně jsi mne, Huberte, vrátil do mládí... přesně tak jsem to dělal i já, měl jsem vždycky jen několik desek a měnil jsem je na burze za jiné... čeho nejvíc lituju, že jsem tenkrát vyměnil desky, o kterých dneska vím, že to byly unikáty s aktuální cenou minimálně ve výši několika tisíc - třeba maxisingl VENOM - "Warhead" nebo výběr "Metal massacre" s vůbec první nahrávkou Metallicy - Hit the Lights (údajně nahranou na čtyřstopém magneťáku)...
MAD

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 19. pro 2016 14:52:37

Nepropadej sběratelskému materialismu, jediné důležité je, že ses k nim dostal tenkrát a tak jsi je znal a znáš dosud, ne komu dneska patří nebo jak skončil dotyčný výlisek. Sbírky se stejně nakonec rozprodají v aukcích (Bowie) anebo demonstrativně spálí (tuším Sex Pistols ?), ale tak izolovaní a zblblí, jak by si bolševik přál, jsme nebyli. Spíš mi připadá, že jsou mnozí dnes, ale to už je na delší debatu o příčinách.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od MADMAX » úte 20. pro 2016 15:39:10

Mimochodem, když jsme u těch gramofonů ( a materialismu :-D ), Technics zřejmě obnovil výrobu SL-1200 MkII a SL-1210 MkII - ale ta cena, to je teda opravdu darda! https://www.thomann.de/cz/technics_sl_1 ... arch_prv_4 -Pokud se pamatuju, kupoval jsem ho před lety v PD novej za 17.000,-...
MAD

saty_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: stř 03. srp 2011 10:26:43

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od saty_cz » ned 29. led 2017 21:55:20

Ahoj, poslouchat dobře se dá relativně levně, ale pod 10tKč se nedostaneš. Do 5tKč se budeš muset hodně snažit. Za tyhle peníze můžu (z vlastní zkušenosti) doporučit nějaký starší Technics gramofon a MC přenosku Denon DL-110. Tahle kombinace hraje moc dobře. Ale do 5tKc to bude hodně hledání na internetu.
Lovu zdar! :-)

KV2 Audio ES | ALLEN&HEATH GL2400 | Sennheiser | Audix | Beyerdynamic | Rode

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od Petr Z. » ned 29. led 2017 22:30:32

Pane saty_cz, nějaký laciný MC předzesilovač, nebo laciný zesilovač s dobrým MC vstupem, tak do té tisícovky, byste neporadil?

saty_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: stř 03. srp 2011 10:26:43

Re: Gramofon na domácí poslech do 5k

Příspěvek od saty_cz » pon 30. led 2017 7:37:27

Nejlevnější zesilovač s MC vstupem je starší Akai Am39, je potřeba si na něj počkat někde v inzerci. Tato kombinace je odzkoušena a hraje dobře. Možná by se našlo i něco jiného, ale doporučuju jen to co je vyzkoušeno.

KV2 Audio ES | ALLEN&HEATH GL2400 | Sennheiser | Audix | Beyerdynamic | Rode

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“