Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
  • Reklama
  • DEMO 15
czechmates
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. čer 2017 6:01:08

Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od czechmates » pát 14. črc 2017 6:45:21

Zdravím všechny.

Rád bych se zeptal na rady a názory zdejších mistrů, kteří by mi jistě dokázali poradit s výběrem vhodného materiálu pro ozvučení kostela. Nikdy před tím jsem nic podobného neozvučoval, ale teď bych rád pomohl místnímu knězi s ozvučením kostela, protože technika, kterou tam nyní mají (řečnický set se dvěma velkými bednami, co převážně jen duní) je pro kostel totálně nevhodný. Kostel je velký, prázdný, moc lidí tam nezavítá, proto bude jistě dobré "rozbít akustiku" větším počtem repro. Na to bych asi zvolil 100V rozvod s "jednoduchým" zesilovačem a pár reproboxů roztahaných po celé délce kostela. Při rekonstrukci kostela v 90.letech ve zdi natahali pro budoucí ozvučení trochu silnější "zvonkový" drát, který by k tomu jistě šel použít. Je to v severních Čechách, takže věřících tu mají po málu a tak musí být sestava co nejlacinější. Přidám nějaké odkazy a rád bych se poptal, jak to vidíte? Mohlo by to bez problémů fungovat?

Zesilovač Swissonic SA125 - https://www.shop4djs.com/swissonic/swis ... a-125.html
Reproboxy RH Sound CS24 (cca 6ks) - https://www.shop4djs.com/rh-sound-14/rh ... cs-24.html
Stolní mikrofon RH Sound GN260 (+příslušný stojan) - https://www.shop4djs.com/rh-sound-2/rh- ... n-260.html
Mikrofon ke čtení textů Staqq SDMP15 - https://www.shop4djs.com/stagg-7/stagg-sdmp15.html

K tomu nějaká dodatečná kabeláž, držáky atp. Jde mi hlavně o zesilovač v kombinaci s reproboxy. Líbí se mi, že má fantoma pro napájení kvalitnějších mikrofonů (do budoucna) a dostatek výkonu pro případné rozšíření počtu reproboxů.

Pokud se podobné věci někde řešili, tak se omlouvám, ale hledal jsem a nenašel :-) Díky za Vaše názory.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od Bassman » pát 14. črc 2017 10:42:09

Kedysi sme robili ozvucenia s podobnou technikou (Behringer, Stagg, ...) a vysledok:
Pri montazi problemy s nekvalitnym mechanickym spracovanim, pri ozivovani problemy so zvukovou nekvalitou a nemoznostou s tym nieco urobit a na zaver po par mesiacoch nekonecne servisy.

No, da sa to urobit aj s tym co si vybral, ale nejaky oslnivy vysledok necakaj a problemy mozu prist skor ako sa nazdas. Druha vec je, ze aby to bolo urobene dobre tak by to bolo asi 3x drahsie a to uz nemusi zvladat rozpocet. Snad este ten zosik nie je uplne najhorsi, ale tym bedniam a mikrofonom by som sa radsej vyhol. Bohuzial v danej cenovej kategorii ziadna alternativa neexistuje.

Holt, za malo penazi, malo muziky. Viac sa k tomu napisat neda.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 14. črc 2017 11:47:09

Zkus pana Šoltýse - www.ozvuk.cz
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

czechmates
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. čer 2017 6:01:08

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od czechmates » pát 14. črc 2017 16:03:26

Děkuji za rady. Pana Šoltyse jsem teď zkusil kontaktovat, tak uvidíme, kde bychom se pohybovali při využití nějakých jeho služeb.

Je mi jasné, že ten materiál, který jsem uvedl, není žádný top, ale pokud se má člověk vejít do 12k, tak co se dá dělat :D
Pokud to porovnám s tím, co tam mají teď, tak to bude o 100% lepší. Asi není potřeba z malého severočeského kostela dělat svatovítskou katedrálu. Teď tam duní basy z toho "řečnického" setu a vše se jen ozývá. Přemýšlel jsem i o výrobě reproboxů svépomocí, ale trochu mě děsí cena nových 100v transformátorků.
Zkoušeli jsme jen tak cvičně po kostele rozmístit v sérioparalelním zapojení pár (4ks) malých reproduktorů (z domácího kina) na ohmickém rozvodu běžného stereo zesilovače a k tomu jsme připojili mikrofony z laciného karaoke setu a zvuk byl citelně lepší.

Myslím, že při použití 100v rozvodu by mělo dojít k citelnému odstranění šumu nebo se pletu? Nikdy jsem s ním nedělal.

Pokud by někoho něco napadlo nebo by měl typ na osvědčenou techniku v extrémním poměru cena/výkon - např. vyzkoušený typ mikrofonu na mluvené slovo, 100v reprobox ... budu moc rád. Díky

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od TomasVv » pát 14. črc 2017 16:40:14

Zdar,
co kdybys přidal fotodokumentaci a orientační nákres prostoru? Klidně vyfoť i stávající ozvučení.
Třeba bude stačit jen úprava nebo oprava toho, co tam máte teď.
Bedny bučí - shořel výškáč? Někdo pootočil čudlíkama na zesilovači a přidal basy a uřezal výšky? Chcípl mikrofon?

100V rozvod nemá se šumem nic společného.
Dělám, co mě baví.

czechmates
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. čer 2017 6:01:08

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od czechmates » pát 14. črc 2017 16:52:46

V současné době tam je toto http://www.electronic-star.sk/Skytec-SP ... _i4800.htm umístěno v předu v kostele v kombinaci s nějakými bezdrátovými mikrofony.
Požadavek je:
- používat klasické mikrofony (spolehlivé v zimě, není nutné hlídat baterie)
- eliminovat ozvěnu v liduprázdném kostele - rozměry cca 30x10 a docílit přijatelného zvuku po celé délce kostela
- dostat se finančně co nejníže - v současné době 12000,-Kč

Jde o klasický kostel s hlavní chrámovou lodí o rozměrech cca 30x10 m v zadní části s kůrem a varhany. V přední části se nachází boční kaple cca 10x10m, kde lavice nejsou. Půdorys je tak de facto do tvaru písmene L otočeného o 180°

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od Otas » sob 15. črc 2017 20:25:25

Sám jsem zvědav na rady zkušenějších v této věci.
Kostel a plavecká hala - dva zvukařské špeky. Tu halu jsme jakš-takš zvládli s reproduktorovými sloupy (dnes asi lépe s LA). Kostel nevím. V kostelech ve světě jsem skutečně viděl ty rozmístěné početné jednotlivé reproduktory, některé (asi hojněji navštěvované) měly i jednu až dvě reprosoustavy, jejich umístění bylo ale vždy poněkud stranou (blíž lavicím) a nebylo to zřejmě jen respektem k místu oltáře. Asi to místo vyhledali.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od miro » sob 15. črc 2017 20:59:02

100V, proč ne. Haly jako kostel, nádraží ap. jedině úzce směrové sloupy pro eliminaci FB a odrazů. Zkusil bych z boků do lavic. Mikrofon nejlépe hyperkardio, zase kvůli FB. A možná by pomohl nějaký EQ na elimnaci rezonančních kmitočtů. Ale to už je vyšší level. Dost důležité je taky nastavení korekcí na zesu, poslouchat jak se chová celý akusticky řetěz a ne tam nakouřit basy a vejšky na plno.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od exxxi » ned 16. črc 2017 20:15:52

Rozhodne bych doporucil nejaky mixpult, ktery ma lepsi ekvalizer. Nastavit u jednotlivych mikrofonu HPF, nekdy to muze byt az nad 200Hz, coz nejlevnejsi mixy neumi. Vyrezat sykavky na hlase mistniho kneze.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

czechmates
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: úte 20. čer 2017 6:01:08

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od czechmates » ned 16. črc 2017 21:06:23

Zkusil jsem p. Šoltýse a tam bychom byli na úplně jiné cenové hladině.
Nakonec jsem tedy zvolil ještě jiné mikrofony a po důkladném průzkumu trhu a s přihlédnutím k mizivému rozpočtu jsem se rozhodl nechat ty reproboxy a zesilovač. Uvidíme, co z toho bude.
O tom, že bych sestavu doplnil o mixpult, tak to o tom dost silně uvažuji, ale počkám na to, až to dorazí a na následné ladění v místě. Tak uvidíme.
Instalace bude cca za dva týdny, tak se potom podělím o zkušenosti.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 16. črc 2017 21:47:16

Myslím si, že repro by vyhovět mohlo, rozhodně to nepotřebuje basy, takže 2,5" repro by mělo být OK.
Asi by se hodil nějaký slušný procesor pro potlačení vazby - typicky SABINE - to by mohlo jít sehnat z druhé ruky za rozumný peníz.
Nebo malý digitál, jako je například Soundcraft UI - přeci jen jsou možnosti mnohem dál, než u analogu a cena není až tak vysoká.
Decentralizovaná topologie bude nejspíš nutná.
Hodně štěstí...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od exxxi » ned 16. črc 2017 22:16:50

I malicky digital by udelal spoustu prace. Nazpozdovat jednotlive bedny, presne ekvalizovat podle akustiky prostoru. Lehky kompresor, pouziti i na jine akce, nez msi.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od Petr Z. » pon 17. črc 2017 17:26:19

Ten zesilovač je opravdu velice podezřele levný na to, že by měl mít opravdu 120W výkonu, uvnitř dvě solidní trafa - síťové a výstupní a spoustu dalších obvodů navíc.
Jestli Vám kvůli rozpočtu nic jiného nezbývá, tak si alespoň dávejte veliký pozor na zkrat ve 100V rozvodu, připojenému na výstup takovýchto zesilovačů. Ony totiž často /kvůli nízké ceně/ nemají žádnou ochranu proti přetížení či zkratu.
Pokud se to stane a Vy se pokusíte zkratem přetížený zesilovač víc vybudit /a zkrat často není rovnou nula ohmů, ale vlivem délky vedení třeba i 10 ohmů/, tak obvykle se v takových případech prorazí koncový stupeň.
Jednak zpětnými indukčními špičkami z primárního vinutí při zkratovaném či silně přetíženém sekundáru, anebo se poškodí nadproudem, je-li výstupní trafo tvrdý toroid s odbočkami pro nízkoimpedanční výstupy.
Pravidelně tohle při zkratu prováděly 100V "ústředny" od RH Soundu, Dreksonu i relativně slabé zesilovače se 100V výstupem od Omnitronic a Hifonics. Všechno obskurní značky, bohužel i ta, kterou jste si vybrali.
Opatrnost v první řadě a při zapojování 100V rozvodu vysoká míra pozornosti zakončení vodičů, raději dvakrát měřit a pokud možno sfázovat. I v kostele a při relativně velké vzdálenosti od sebe mohou rozfázované soustavy nadělat nepěkné věci.

Uživatelský avatar
antiPDmonopol

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od antiPDmonopol » úte 18. črc 2017 15:19:36

Keď kostol nie je príliš dlhý a príliš členitý tak do 30m by ste mohli skúsiť to zobrať z predu jedným párom aktívnych repro stlpov vyššie umiestnenými s digitálne kontrolovaným vyžarovaním, má to v sebe GEQ PEQ a delaye a často krát to odvedie lepšiu robotu než 10 skriniek po kostole v podstete za rovnakú cenu (ak sa berú kvalitnejšie komponenty), dokonca menší kosotol tak do 10-15m ide zobrať aj jedným stlpom. 100V rozvod sa použije iba na prizvučenie "hluchých" miest ako sakrestia, predsieň či chór. Výrobcou je veľa ... Rduch (ACML), Fonestar (FCS), FBT (vertus), RCF (VSA), JBL (CBT). Podobný eket ide dosiahnut aj čosi lacnejšie, postaviť na seba 3ks menších stlpov (nízkoimpedančných 8 alebo 16ohm), stiahnúť od každého kábel okrem k audioracku, kde bude nejaký zmiešavač pre mikrofóny, DSPčko a štvorkanal zosil szačí aj 4*50-100W, zapoja sa na samostatný kanál dolne, stredné, horné, 4. kanál sa využije na napojenie repro v oddelených priestoroch . V DSP sa spravia delaye a korekcie, potom je výsledok podobný ako s control array stĺpmi a cenovo asi o tretinu menej. Ešte lacnejšie to vide kúpiť jeden vysoký stĺp s 12-16ks repro rosflákať ho a každú štvoricu repro zapojiť serioparale a vytihnuť zosilu.

Keď pôjdete do klasického rozvodu, tak pokiaľ to myslíte vážne, tak komponenty zoberte značky Apart, Fonestar, za relatívne dobrú cenu (jacnejšie než RCF, Rduch a pod.) poskytujú pomerne slušný zvuk aj vlastnosti, prípadne Monacor tie aspoň za čo-to stoja a má to kompromisný no rozumný zvuk, dokonca aj Dexon stlpy hrajú lepšie ako RH a Show - tie sú asi najhoršie čo som mal v rukách, v malých kostoloch to s tým dajako ide ale..ale...sa človek otrápy a ajtak to nie je ono. AK netrváte na stlpoch tak velmi pekne hrajú skrinky Apart OVO 5, prípadne aj OVO3 sa dajú ak je kostol užší ako 10m, len je to skrinka a vyzera to menej pekne ako stlpy.

Mikrofón odporučiť môžem Samson CM 20 P akurát neviem či bude vyhovovať, je pomerne krátky (50cm) ale zvukovo je na cenu 50€/ks hodne dobrý, alebo Rduch MEG, tie sa dajú s Polska po 80€/ks (u nás chcú dodávatelia cca 140-150€). Lacnejšie sa ani neoplatia, potom je už jedno čo sa zoberie hoc aj azusa za 20€/ks aj s podstavcom.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Ozvučení kostela - pomoc s technikou

Příspěvek od miro » úte 18. črc 2017 19:28:54

Hezký, a to všechno se dá pořídit do 12k?

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“