Jak potlačit "vzdálené" hlasy u mého mikrofonu?

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
midder
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 07. bře 2019 21:23:18

Jak potlačit "vzdálené" hlasy u mého mikrofonu?

Příspěvek od midder » čtv 07. bře 2019 21:34:17

Ahoj,

věřím, že nejsem první kolemjdoucí, ale potřeboval bych odkaz na návod popř. poradit jak potlačit zvuk který jde od vedlejšího počítače. Jde mi o to, aby nikdo na Discordu neslyšel co si kolega vedle mě povídá (sedí asi 80cm daleko od mikrofonu) ale zároveň mě bylo dobře slyšet. Viděl jsem u dost streamerů atp, že když se jen otočí hlavou pryč od mikrofonu, tak je téměř není slyšet.

Hledal jsem návody a nic jiného než ovlivnění hlasitosti mikrofonu jsem nenašel a bohužel to stejně nepomohlo. Kolega je slyšet naprosto stejně hlasitě jako já i přestože mám pusu přímo u mikrofonu a on je vzdálen (jak již bylo psáno..) hodně přes půl metru daleko.

Btw. zkoušel jsem jak mikrofon Yenkee YMC 1030, tak i můj co mám na sluchátkách Razer Electra V2. Je mi jasné, že jsou mikrofony laciné, každopádně jsem ochotný investovat maximálně 2000 Kč do nového. Pokud by tedy vyřešil můj problém. Pro informaci dodávám, že používám zvukovou kartu na základní desce (MSI B450-A PRO), jestli Vám to tedy k něčemu pomůže. :)

Díky za rady a pěkný večer.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Jak potlačit "vzdálené" hlasy u mého mikrofonu?

Příspěvek od Otas » sob 09. bře 2019 12:36:10

Zkusím něco odpovědět k rozproudění diskuse.
Potřeba je velmi směrový mikrofon, což ten Yenkee určitě není. Lze zkusit poexperimentovat ochranou clonou, či trubkou u mikrofonu, která oddělí přímý směr od kolegy a zvýší směrovost. Jenže nevím, co to udělá s kvalitou snímání, zřejmě se tam projeví rezonance. Napadla mne i další zoufalost, tzn. parabola s ohniskem v mikrofonu (ornitologové vědí, o čem hovořím :)).
Nejjednodušší je použití vysoce směrového mikrofonu již od výrobce. Ve zvukařině se používají maximálně hyperkerdiody.

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Jak potlačit "vzdálené" hlasy u mého mikrofonu?

Příspěvek od Bildic » sob 09. bře 2019 22:01:08

Pri tlmočení sa používajú “kabinky”

Postačila by Ti “light” verzia - postaví sa na stôl, prekryje hlavu - skladacia prenosná verzia

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Jak potlačit "vzdálené" hlasy u mého mikrofonu?

Příspěvek od mkarr » pon 11. bře 2019 19:29:09

Možná by stačila jedna věc. Pokud je kolega slyšet stejně dobře jako vy, bude tam asi někde nějaký kompresor, nebo auto-gain. Tedy zařízení, které když nemluvíte, zvýší citlivost mikrofonu aby zaznamenával i slabší zvuky a když naopak promluvíte nahlas, citlivost sníží aby se signál nepřebudil. Jinak si nedovedu vysvětlit, že by někdo kdo sedí jednotky centimetrů od mikrofonu byl slyšet stejně nahlas, jako někdo kdo sedí skoro metr daleko. tak ten kompresor vypnout. Pomohlo by možná taky používat dynamický mikrofon (co nejsměrovější), protože elektretové a kondenzátorové mikrofny vytáhnou zvuk skoro odevšad. No a samozřejmě, sednout si i s mikrofonem tak, aby byl kolega od vašeho mikrofonu co nejdál a dát mezi vás akusticky pohltivý paraván. I kdyby to měl být jen polštář na stojánku. Osmdesát cemtimetrů a nejspíš bez jakékoli zábrany, je prostě příliš blízko. Funkční kupované akustické odstínění dvou mluvčích bude vycházet cenově řádově víc než zmíněné 2000 co jste ochotný investovat. Za to nebude ani slušný dynamický mikrofon s předzesilovačem. Předzesilovač možná nebudete potřebovat, ale vzhledem k použité zvukove spíš jo. Ideálně ani nepoužít tu zvukovku a koupit nějaký kabel převádějící XLR na USB s vestavěným A/D převodníkem a mikrofonním předzesilovačem. Na dx.com jsem ho viděl za dvě kila. V tuzemsku za osm. Doporučuju tohle řešení prvně vyzkoušet a pak kupovat.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“