Návrh indukční smyčky k TV

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
????

Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od ???? » pon 28. říj 2019 13:51:23

Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o radu jak navrhnout indukční smyčku pro nedoslýchavého člověka k televizi. Vzhledem k tomu, že by bylo problematické jí vést kolem celé místnosti, napadlo mě, že by se snad dala alespoň dočasně umístit pod gauč. Nevím ale, zda je to možné a jak takovou smyčku navrhnout. Kolik závitů? Jak tlusté vodiče? Jak je to s impedancí smyčky? Je vůbec možné do tak malého prostoru smyčku dát? Jak si nezničit zesilovač?

K dispozici je starý vyřazený zesilovač. Než byl vyřazen, jeden z jeho modulů se používal i na buzení indukční smyčky, takže v tom snad problém nebude. Výstup má 80W 4Ω. Rozměr gauče a tedy i velikost smyčky předpokládám cca 2x1m.

Informace jsem hledal i na internetu. Na českých stránkách jsem téměř nic nenašel. Na anglických jsem objevil jen "Marc's Technical Pages". Jsou tam i výpočty, ale moc tomu nerozumím a to jak technicky, tak i vzhledem k tomu co mi vyprodukoval překladáč.

Dokázal by mi někdo pomoct s návrhem indukční smyčky? Děkuju.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od CharlesBass » pon 28. říj 2019 14:42:05

Ahoj ???? !

tak zrovna tady asi také příliš nepochodíš. I když mám jen matnou představu jak to asi funguje, (odhaduji), tak předpokládám, že to je pořádná historie. Pokud vím, téměř vše se řeší naslouchátky a to buď klasickými: mikrofonek - zesilovač - reproduktorek, nebo takovými, které mají již operativní zásah do ucha, kde to nějak dráždí nervy - to už pro ty úplně hluché.

Zrovna u TV, rádia, atp lze určitě vymyslet lepší a méně komplikované řešení, v návaznosti na konvenční metodu, kterou daný člověk musí zřejmě používat, když zrovna nesedí u televize. Myslím tím jen nahrazení mikrofonu u klasického naslouchátka, ideálně bezdrátovým převodníkem. Tzn obdobu bezdrátových sluchátek pro normálně slyšící lidi. Jako zvukař bych určitě vyzkoušel tzv IEM - In Ear Monitoring. "Hotové" řešení s možností zapojit vhodná sluchátka, či další zesilovač. Atp.
Edit: Ale napadlo mě, že to stejně asi nebude vhodné z hlediska toho, že člověk pak neslyší nic jiného - žádné volání o pomoc, či varování před požárem, náletem, atp.

A v neposlední řadě - nevím jak kdo, ale něco navrhovat bez znalosti techn. parametrů "příjímače" asi moc lidí nebude - věštecké koule moc zvukařů také nemá. Můžeme hádat alespoň ten pseudonym, co máš místo "nicku". Nějaké návrhy? :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
slava

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od slava » pon 28. říj 2019 16:30:31

Vynalézáš vynalezené.Třeba Dexon a jiní realizují celé aparáty na konference.Spíše se obrať na bastlírnu.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od Otas » pon 28. říj 2019 17:32:32

Znám potíže od mého zesnulého velmi nahluchlého otce (mne hluchota také určitě čeká :( ). Už před 20 lety mne jako zkušeného radioamatéra nevedla (po úvaze) cesta k indukční smyčce, ale k hotovému běžnému komerčnímu výrobku - bezdrátovým sluchátkám, které ani nebyly příliš drahé. Mohu jen doporučit, fakt se osvědčily.
Pak jsem měl již jen dvě udělátka u televize, která jsem tam tátovi přidal: Dvě svítící šipky. První se rozsvítila a ukázala směr vchod, když někdo zvonil u dveří. Druhá byla zapojena na drátový telefon (natvrdo, vysokou impedancí) a směřovala k němu. Asi to udělalo tátovi radost a udrželo ho to ve spojení se světem. A trénovalo to jeho, do poslední chvíle (87 let) skvělou paměť i na to, co bylo třebas před hodinou (mno, měl dobrý základ, byl učitel).

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od atrakce » pon 28. říj 2019 19:42:16

Souhlasím s Oťasem - také jsem před cca. 19 lety pořídil nahluchlému otci první bezdrátová (uzavřená) sluchátka k televizi, komerční výrobek, super řešení, občas jsem si je půjčoval i na zvučení :-). Od té doby otec vystřídal asi 3 modely.
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

Uživatelský avatar
????

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od ???? » pon 28. říj 2019 19:49:07

Díky všem za reakce, ale bezdrátová sluchátka nebudou to pravý. Dotyčný člověk naslochátko má. A naslouchátka doktoři nastavují přesně na míru konkrétnímu člověku a konkrétní vadě. (přizpůsobují kmitočtúm které ještě slyší jak v režimu M - mikrofon, tak v režimu T - indukční.smyčka). A zesilovač k tomu účelu mám, tak mi chybí jen ta symčka.

Takže smyčka bude to nejlepší.

Spíš jsem myslel že mi s návrhem někdo zkušený pomůže. Našel jsem si tento text: http://www.marcspages.co.uk/tech/deafspec.htm , ale asi se tím budu muset nějak prokousat sám. Ale kdyby přeci jen někdo pomohl, budu moc rád.


Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od Otas » pon 28. říj 2019 20:17:07

Co si vybavuji, tak se používala tenká trojlinka v podlahové liště kolem celého pokoje, popřípadě vícekrát. Gauč bude problém, je to krátké a impedančně se to nepřizpůsobí snadno (určitě odpor v sérii). Ale bude to o experimentech v oblasti citlivosti (kolik závitů). Dnes technologie postoupily dopředu, možná postačí jen jeden závit ???? Ale odpor v sérii bude muset být přiměřeně výkonově dimenzován a uložen tak, aby nezpůsobil požár - není přímá kontrola od vyzařovaného zvuku.
Lze uvažovat o výstupním trafu.

Uživatelský avatar
????

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od ???? » úte 29. říj 2019 9:00:07

Chápu, moc malá smyčka - problém. Ale pálit energii na odporu se mi moc nechtělo. Každopádně ať už bude smyčka pod gaučem nebo okolo celé místnosti, rád bych si to uměl spočítat sám.
Pomohl by mi s tím někdo?

Tady je jak na to: http://www.marcspages.co.uk/tech/deafspec.htm viz, tabulka na koci článku:

TEN STEPS IN LOOP DESIGN (a suggested approach)

1. Check background magnetic noise level.
2. Decide location and measure loop size.
3. Calculate average current in single turn to give 0.1A/m field strength, from i = a ÷ 9
4. Calculate average current through two turns, iAV = ½ x i
5. Calculate maximum current through two turns, iMAX = i x 4.
6. Calculate total wire length for two turns.
7. Determine gauge of wire to give resistance R compatible with amplifier characteristics.
8. Calculate amplifier power rating from P = (iMAX)2 x R
9. Adjust input level and amplifier gain control to correct operating level.
10. Verify field strength and/or current in loop.

Uživatelský avatar
????

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od ???? » úte 29. říj 2019 9:04:10

takže:
1. Zkontrolujte hladinu magnetického hluku na pozadí. ---> Tento bod prozatím přeskakuju, i když věřím že rušení od el rozvodů je všude dost
2. Rozhodněte se o umístění a změřte velikost smyčky. ---> Co se myslí velikostí smyčky? Průměr? Nebo obvod?
3. Vypočítejte průměrný proud na jedno otočení, abyste získali intenzitu pole 0,1A / m, od i = a ÷ 9 ---> ale co mám dosadit ve vzorečku do "a"?

body 4 až 10 až pozděj.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od Otas » úte 29. říj 2019 19:02:17

Nevím, zda se někdo nadchne a začne počítat vše potřebné. A to při zcela neznámých vlastnostech přijímače. A při neznámém chování podlahy i stropu, popřípadě kovového nábytku. Svou roli budou určitě hrát železobetonové panely.
Já bych to viděl na experimentování. A začal bych odzadu. A hned to bude špatně vycházet; potřebuješ 4 ohmy, nejmenší běžně prodávaný kablík či raději trojlinka má průřez mědi 0,5 mm, čili cca 115 m/4 ohmy (!). Gauč cca 20 x obtočit mi připadá ujeté. Místnost třebas 5*5 m na 4 ohmy udělají dvě trojlinky v postupné sérii.
V tom odkazu na Dexon je to pro experimenty skvěle popsáno, včetně uvedení proudových limitů (čili limitů pro výkon zesilovače).

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od Robert » úte 29. říj 2019 22:22:39

kdysi, když jsem byl žákem, byl takový nějaký projekt na základní škole. Jedna trojlinka kolem třídy, prosmyčkovaná do 3 závitů, do toho šel běžný výstup z gramorádia. Jaká byla impedance smyčky nikdo moc neřešil a fungovalo to.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od mkarr » stř 30. říj 2019 0:01:58

Mám natahanou smyčku kabelem 5x1,5 pod lavicemi v kostele a ještě ji nemám zapojenou. Hodlám na to použít normální teslácký studiosolo zesilovač, ale ještě jsem se nedostal k tomu abych to zapojil. Ty návody jsou oba celkem užitečné, ale stejně předpokládám, že intenzitu budu ladit s někým nedoslýchavým, nebo prostě s přijímačem který si budu přepínat mezi mikrofonem a smyčkou a srovnávat hlasitost. Impedanci samozřejmě musím přizpůsobit zesilovači, ale kolik tím poteče proudu, to se uvidí až při oživování. Smyčky jsou pod každou lavicí zvlášť, a tak mám možnost experimentovat se seroparalelním řazením nejen samotných čil v kabelu, ale i dvou celých smyček. Až to jednou z provozním, tak napíšu jak jsem dopadl.


Uživatelský avatar
????

Re: Návrh indukční smyčky k TV

Příspěvek od ???? » stř 08. led 2020 12:43:52

Jen pro informaci, prozatím jsem to zkusil pokusně doma z věcí co byly po ruce.

Protože jsem jiný neměl, použil jsem třížílový kabel o délce něco přes 24m, s pevným měděným drátem (né lanko) průměr cca 0,6mm (což bude průřez asi 0,28mm2). Jedena smyčka tohoto trojžílového kabelu byla tažená okolo místnosti pod kobercem. Žíla měla asi 1,5ohm, po propojení všech tří celkem 4,5ohm na celou smyčku.

Odpor do série jsem nedával, ale jako ochranu jsem podle jednoho nápadu z internetu jsem použil žárovku (mění svůj odpor v závislosti na tom jak moc žhaví - a tím omezuje proud. Za studena má malý odpor, za tepla stoupne). Použil jsem 12V 21W.

A výsledek?
Pozval jsem si dotyčného člověka domů, aby to vyzkoušel. Byl celkem spokojený, ale je pravda že jsem musel hlasitost celkem dost osolit. Taky jsem zkoušel jestli třeba smyčka z tak tenkýho drátku nebude hřát, ale rukou nebylo znát vůbec nic.

Žárovka pravděpodobně fungovala dobře. Pokud jsem hlasitost opravdu přehnal a bargraf na zesilovači lítal až do červenýho pole, žárovka všechno pochytala a poblikávala v rytmu těch špiček. Zesilovač jsem nezničil a funguje pořád dobře.

Probém nastal až ve chvíli kdy jsem zjistil, že jeho supermoderní televize nemá vůbec žádný audio výstup a zesilovač není kam připojit (ani chinch, ani slucháka, ani scart... ). Jen bluetooth (ten má příšerné zpoždění) a optiku (zatím nezkoušeno ale vypadá to na jiný problémy)

Píšu jen pro to aby se vědělo jak to dopadlo a byly tu informace pro ostatní. Jinak díky všem za odpovědi.

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“