Hlasitost různě zapojených repro

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
ondrejkkadlec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: ned 15. lis 2020 7:25:01

Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od ondrejkkadlec » ned 15. lis 2020 8:16:12

Dobrý den,
Mám pár otázek které bych poprosil objasnit. Berte mě jako úplného začátečníka.

Mám recriver yamaha HTR 2067 + domácky udělané bedny 2 pásmové (výšky 90 RMS + střdobasové 2x70W RMS)

1. Chtěl bych krátokodobě odzkoušet jejich maximální zatížení a otzka je pokud bych u daného zesliovače dal mono režim a výstupy L+R zapojil na jednu bednu. Jestli se výkon sčítá a nemůžu nic odrovnat (odrovnat myšleno tímto zapojením, ne že dám zesilovač naplno a odpálím výkonem bedny, jde mi o to zapojení). Dle mého by to mělo jít, ale rači se zeptám.

2. druhá otázka ohledně hlasitosti: pokud nastavím na zesliovači nějaký výkon a připojím jednu bednu 8ohm na jeden výstup bude mít bedna nějakou hlasitost. Co se stane pokud přidám totožnou bednu zapojenou paralerně na tentýž výstup aniž bych manipuloval se zesilovačem. Dle všeho se sníží odpor na zesilovač na 4ohmy a bude tato sestava hrát hlasitěji? Moc tomu nerozumím, protože všutde na zesilovačích je napsán výkon při 4ohmech a při 8ohmech. Kde při 4 je vyšší tudiž by měli bedny hrát při tomto zapojení hlasitěji například o 50%

3. otázka která mě zajímá jedna z nevíc. Pokud zapojím do recriveru aktivní subwofer. Budu muset při zesilování všech repro také přidávat na subwooferu. Předpokládám že signál do subwooferu je neměný se zeslilováním/zeslabováním. Jde mi o to pokud bych se díval na televizi tak abych nemusel lítat po zesílení ještě k subwooferu a ladit. Asi by to byla dost otrava.
Podotýkám že recriver má 2 výstupy pro subwoofer, jeden podle mého jako stále stejný signál, druhý k připojení pasivního repra a zesiluje se.

Pokud by to takto bylo, laboruji s tím že bych subwoofer zapojil jak na integrovaný zeslilovač tak jako pasivní a umístil na repro přepínač který by udělal z subwooferu buť aktivní nebo pasivní. Aktivní část bych použil když není nikdo doma a chtěl si vychutnat sílu repro a pasivní bych měl z 80% když by byla sestava využívána jako domáci kino. Takto bych to ale nerad řešil.

4. otázka jestli by někdo nenašel příkon repro AIWA 88-NS5-602-01, jediný co vím že jsou 8ohm a 20cm. Z nich bych chtěl udělat subwoofer o 2 repro. Zeslilovač Monacor SAM-200D, nebo Monacor SAM-300D. Pokud budete mít někdo nějaké pochybnosti o mém činu dejte vědět. Koupil bych jinné repro na doporučení. Jde mi hlavně o to aby byl dobrý zvuk. Upozorňuji že jsem omezen 8" repro možná se vejde 10" ale to by bylo už o prsa.

Děkuji všem za pro někoho hloupé dotazy.

Uživatelský avatar
slava

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od slava » ned 15. lis 2020 9:16:45

Už první otázka svědčí,že - chudák Yamaha.NEJDE - pokud nemá můstkové zapojení, pustit do sebe dva konce.Je to aparát stavěný primárně na zvuk 5.1.Věcí další je impedance,je 6-ti ohmová,hrozí nebezpečí,že udělat randál znamená odpálit konce.Dvě 8ohmovky můžou při určitém zapojení dát 4 ohmy a při ohulení dojde i k zahoření.Kup si pasivní sestavu 5.1 patřičných parametrů a nelaboruj.

ondrejkkadlec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: ned 15. lis 2020 7:25:01

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od ondrejkkadlec » ned 15. lis 2020 13:02:15

slava píše:
ned 15. lis 2020 9:16:45
Už první otázka svědčí,že - chudák Yamaha.NEJDE - pokud nemá můstkové zapojení, pustit do sebe dva konce.Je to aparát stavěný primárně na zvuk 5.1.Věcí další je impedance,je 6-ti ohmová,hrozí nebezpečí,že udělat randál znamená odpálit konce.Dvě 8ohmovky můžou při určitém zapojení dát 4 ohmy a při ohulení dojde i k zahoření.Kup si pasivní sestavu 5.1 patřičných parametrů a nelaboruj.
Děkuji za odpověď,
Ale nemám vše zodpovězené.
Beru odpověď, ne nelze zapojit protože nepodporuje můstkové zapojení. Jinak v technických podkladech je uveden výkon Yamahy při 8/6/4/2 ohm. Takže předpokládám že zvládne 4ohm reprosoustavy.
Ale i tak děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
slava

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od slava » ned 15. lis 2020 14:56:23

Koukal jsem na specifikaci prodejců a všude je uvedeno 6 ohmů.A k tvým otázkám - pokud koupíš hotovou sestavu (pasivní) 5.1 máš všechny problémy vyřešené.Můžeš si hrát se zvukem dle libosti,protože dálkový ovladač.A ten receiver je poměrně inteligentní a umožňuje různá nastavení.Určitě bych vyloučil bedny samodomo,hrajou to jo,ale určitě ne dobře.

ondrejkkadlec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: ned 15. lis 2020 7:25:01

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od ondrejkkadlec » ned 15. lis 2020 16:15:56

Díky za odpověď, ale potřebuji opravdu zodpovědět moje otázky už jen kvůli mé zvědavosti.
Jinak doma již mám reprobedeny sloupové 2x středobas 2x70w manacor + 1x výšky 90W. Takže potřebuji k nim jen subwoofer protože basy dle mého nejsou dostatečné. Ani při nastavování ekvalizéru atd. Prostě potřebunji sestavu 2.1 a chybí mi subwoofer. Nyní mám zapojený starý s aiwi a je nedostačující. Prosím o dopověď na prvotní příspěvek, nic víc opravdu rozebírat nepotřebuji.

Uživatelský avatar
slava

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od slava » ned 15. lis 2020 17:33:24

Na to se odpovědět nedá,každý to posuzuje jinak. Tak zbývají kamarádi a půjčování.Ona totiž formulace nedostačujících basů je sakramentsky ošidná.Pro tebe málo,pro jiného moc.Nic jiného tady dělat nemůžu.

ondrejkkadlec
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: ned 15. lis 2020 7:25:01

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od ondrejkkadlec » ned 15. lis 2020 18:55:45

Dobrý den,
Poprosím někoho dalšího jestli se do diskuze nezapojí.
Zodopvězenou mám první otázku: Yamaha nepodporuje zapojenído můstku.

Wendys
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 29. led 2009 13:24:16
Bydliště: Plzeň

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od Wendys » ned 15. lis 2020 19:47:11

3. otázka která mě zajímá jedna z nevíc. Pokud zapojím do recriveru aktivní subwofer. Budu muset při zesilování všech repro také přidávat na subwooferu. Předpokládám že signál do subwooferu je neměný se zeslilováním/zeslabováním.

Ne, síla výstupu se běžně mění dle zesílení na dálk. ovl.

djmr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: pát 11. kvě 2018 21:47:01

Re: Hlasitost různě zapojených repro

Příspěvek od djmr » ned 15. lis 2020 21:03:20

1. Nie, paralelné zapojenie výstupov dvoch zosilňovačov = poškodenie koncov a následne pravdepodobne aj repro
2. Áno, pri 4ohm zosik dáva viac ako pri 8ohm , cca.30% , ale samozrejme musí byť na to konštruovaný.
Ak výrobca uvádza min impedanciu 6ohm, tak pri použití 4ohm alebo menej hrozí poškodenie koncov
3. Výstupy SUB OUT sú štandartne zapojené za hlavným regulátorom hlasitosti - bolo by to proti logike aby si ovládal všetko
zvlášť. Výstupy REC a TAPE OUT sú naopak pred hlavným regulátorom hlasitosti, takže tam je ten trvalý plný signál
4. Google nič podrobné o tomto repro nenašiel...

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“