Gramofon postupně hraje falešně

Domácí, Hi-Fi, auta, ...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Denon

Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Denon » ned 14. úno 2021 18:31:13

Zdravím,
rozhodl jsem se pro koupi gramofonu. Jako laik jsem pročetl celou řadu článků a recenzí a na základě nově získaných informací jsem koupil gramofon Denon DP-400. Po přehrání několika LP jsme zjistil, že většina desek ke konci každé strany začne hrát falešně. Nejdřív začnou být až nepříjemně výrazné sykavky a pak už je zvuk tak nějak drnčivý. Zkoušel jsem přenastavit přítlak oběma směry i porychtovat anti-skating, pak to celé znova nastavit, ale nic se nezměnilo. Dělám něco špatně já nebo je chyba v přístroji?
Děkuji za rady

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od mmmartin » ned 14. úno 2021 21:28:10

Jakou svislou sílu máš nastavenou, resp. v rozsahu jakých hodnot jsi to zkoušel??

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Návštěvník » pon 15. úno 2021 15:13:11

Nastavil jsem dle návodu přítlak 2 mN.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Návštěvník » pon 15. úno 2021 15:16:32

Nejdřív jsem ubíral, dokud raménko nezačalo vyskakovat z drážky, pak jsem i přidával, ale ne moc, abych nepoškodil jehlu nebo desku. Obojí bez výraznější změny zvuku...

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od mmmartin » pon 15. úno 2021 21:15:51

Bylo by možné dát někam ke stažení (pokud možno ne na Leteckou poštu, z té mi nejde stahovat) ukázku ? A třeba i porovnání zvuku z obvodu a ze středu desky.

Uživatelský avatar
Denon

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Denon » úte 16. úno 2021 14:33:04

Ok, večer se o to pokusím. Kam to chcete poslat?

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od mmmartin » úte 16. úno 2021 15:53:46


Uživatelský avatar
Denon

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Denon » úte 16. úno 2021 21:06:15

Odkaz na uložto odeslán na mail :)

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Martin » stř 17. úno 2021 9:14:26

pozn.: kdybys to dal třeba na Soundcloud či jinou sdílenou službu (a umístil sem), tak by z dotazu/odpovědí něco mohli mít i ostatní, a dokonce i po letech. Tohle posílání mailů má smysl jen pro vás dva...
administrátor, moderátor

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od mmmartin » stř 17. úno 2021 10:47:43


Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od mmmartin » stř 17. úno 2021 12:41:54

Problém, vedoucí k rostoucímu zkreslení u středu desky spočívá v tom, že při konstantní úhlové rychlosti, kterou se deska otáčí, klesá se zmenšováním poloměru drážky její obvodová rychlost. To má za následek, že např. záznam sinusovky bude mít na obvodu desky při stejném kmitočtu větší vlnovou délku, než u středu. Tím se zmenšuje poměr mezi zakřivením vrcholu vlny sinusovky (a obecně i jakékoliv jiné křivky) vůči poloměru tzv. dotykové kružnice na snímacím hrotu a v důsledku toho hrot i při dokonalém styku se stěnami drážky neopisuje přesně tvar drážky. V extrémním případě, kdy poloměr zakřivení je menší, než poloměr hrotu, dochází k tzv. tříbodovému styku hrotu s drážkou, což se ve zvuku projeví prudkým nárůstem zkreslení, které má podobný charakter, jako zkreslení přebuzeným vstupem zesilovače.
gd.jpg
gd.jpg (7.57 KiB) Zobrazeno 2454 x
Míra vznikajícího zkreslení závisí na kmitočtovém spektru signálu - vysoké kmitočty mají kratší vlnovou délku a proto jsou k tomuto zkreslení náchylnější - a na úrovni záznamu, tj. na rozkmitu drážky - čím vyšší úroveň, tím strmější oblouk drážky.

To, co je slyšet na tvých vzorcích, je nepříjemné, ale podle mého názoru v mezích možností mechanického záznamu. Když uvážíš, že princip byl patentovaný v roce 1887 ... [-o<

Uživatelský avatar
Denon

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Denon » čtv 18. úno 2021 10:59:02

Jinými slovy, nic s tím dělat nejde. Nepomůže ani např. výměna přenosky nebo dokonce přístroje...

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od mmmartin » čtv 18. úno 2021 16:58:34

Nepodařilo se mi dohledat parametry přenosky, ale pokud má kulový hrot, je dost pravděpodobné, že přenoska s eliptickým (biradiálním) hrotem by měla šanci snímat u středu desky s menším zkreslením. Měnit nastavení svislé síly nemá smysl, protože kdyby ta byla viníkem, zkreslení by mělo podobný charakter a intenzitu po celé ploše desky.
A ani výměna gramofonu pravděpodobně nebude mít vliv. Sice nepatří do HI-END skupiny ( horní desetitisíce až statisíce za kus), ale ve své skupině určitě nedělá ostudu a značka Denon je zárukou určité solidnosti.
Navíc není pravidlem, že by se středové zkreslení bylo slyšet u všech titulů. U ženského hlasu s doprovodem klavíru zkreslení ruší víc, než třeba s doprovodem bigbandu, protože často je zvuk bigbandu schopen zkreslení ve zpěvu částečně zamaskovat.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Robert » pát 19. úno 2021 8:31:54

Původně jsem si myslel, že k tomuto tématu nemám co říct, ale když jsem poslechl ukázku, tak něco tak hrozného fakt ze svého mládí, kdy byla gramodeska téměř vrcholem domácí audio, později Hi-Fi techniky fakt nepamatuji. Nedokážu říct, čím to je, ale podobně zněly zničené desky z domu pionýrů, kde se dělaly pokusy a mechanické přehrávače se špendlíkem místo gramojehly a papírovým trychtýřem. Já v tom slyším vibrace způsobené buď poškozenou drážkou nebo příliš hubenou jehlou, která nejede tak jak má po stranách drážky, ale poskakuje si po jejím dně a drnčí o boky drážky. Jen pro upřesnění. Jenom vlnitá drážka byla v době vzniku gramofonu s mono záznamem. S příchodem sterea si zjednodušeně představte V drážku, kde je každý kanál výškově modulován do jednotlivých stěn drážky a mezi tím si to tahá jehlu jednak do stran a také do výšky. S tou hrůzou co jsem slyšel bych se nespokojil. Buď je vydřená deska, nebo špatná přenoska. Kdysi jsem si gramodesky digitalizoval na CDčka a nikdy jsem nepoznal rozdíl mezi zvukem ze začátku LP a z konce. O malinko byly lepší singly, kde byla větší rychlost otáčení, ale pro mne to nestálo za řeč. Nemám netopýří uši, ale tohle co jsem slyšel z ukázky normální není.

Ještě doplním, že nastavení kompenzací bočních sil rozhodí stereo, svislá síla velká kurví desku, při malé jsou více slyšet lupance způsobené prachem.

Uživatelský avatar
Denon

Re: Gramofon postupně hraje falešně

Příspěvek od Denon » pát 05. bře 2021 23:29:38

Dobrý den, děkuji za Váš příspěvek. Deska by poškozená být neměla, je nová. Od kolegy jsem si půjčil jeho přenosku, a zvuk byl o poznání lepší, ale pořád ne dobrý, natož perfektní. Otázkou je, jestli se jedná o špatný výlisek, v tom případě bych měl smůlu hned v několika případech, nebo v přístroji... Přístroj budu nejspíš reklamovat, ale po této zkušenosti nevím, jaký jiný přístroj pořídit...

Odpovědět

Zpět na „Ostatní audio“