Electro Voice ELX115P

  • Reklama
  • DEMO 15
sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Electro Voice ELX115P

Příspěvek od sledge » čtv 13. lis 2014 12:56:23

Zdeněk Prodance píše: Nevím, jak jsem při měření docílil nějakého výsledku, který vám se zdá nekompatibilní s vaší interpretací teorie, ale prostě to tak při běžném postupu dopadlo. Takže bych já nejdřív hledal chybu ve své interpretaci teorie (měření jsou víceméně stále stejně spolehlivá a přesná) a až pak jinde. Tedy já nic netvrdím, tvrdíte vy - že mám v měřeních dost zásadní chybu.
H.M.
Stačí jednoduchá otázka - dle vašeho výkladu je v měření obsaženo měření samostatného měniče (účinnost dle TS 86-87 dB) a pak celé bedny. To jsou dvě křivky s různou hodnotou SPL. V měření ale máte tři. O té s vyšší citlivostí od strany 6 (kolem 106 dB) tvrdíte, že jde o citlivost celé bedny (což by mělo být pro 1W/1m). Proto se ptám, kde je měření samotného reproduktoru? Která z těch dovu naprosto neporovnatelných charakteristik?

Úhybné manévry v podobě, že vlastně nevíte přesně, ale že chyba bude spíše u mě, nechte laskavě stranou. Pokud nedokážete odpovědět na takto jednoduchou otázku, tak chyba opravdu nebude na mé straně.

Rovněž bych připomněl vaše hodnocení mého názoru na poddimenzované výstupní tlumivky QSC K/KW série, kde jste poznamenal "Při vší úctě nemyslím, že vy máte na to radit QSC, jak dělat zesilovače" (či tak nějak). Konkrétní argument samozřejmě chyběl, takže to bylo vyjádření názoru, podložené leda tím, že "já sice nevím, ale věřím, že oni to udělali správně, takže chyba bude asi u vás". Pokud ale nemáte argument, jen víru, tak byste neměl vynášet podobné soudy. Z tohoto hlediska bych si dovolil tvrdit asi následující:

Pokud nejste schopen jasně odpovědět na zcela konkrétní a jasný dotaz, kde se vzaly tři různé hodnoty SPL (a dva různé tvary křivek), když dle vlastního tvrzení má jít o měření citlivosti samotného měniče a pak celé bedny (tedy dvě charakteristiky), pak validita takového měření je nevalná a tedy při vší úctě nemáte na to bavit se o elektroakustice na hlubší úrovni, natož zpochybňovat má tvrzení.

Ostatním se omlouvám za OT, ale některé věci je dobré mylsím vyjasnit, když už se to tady ohání obviněními z "klamání zákazníků"...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Electro Voice ELX115P

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 13. lis 2014 13:49:40

Aha, měření jsou samozřejmě vždy v zásadě tří druhů, samotné měniče, bedny pasivně a sestava včetně elektroniky. Myslel jsem, že jsem to napsal jasně anebo že to vyplyne z vyhodnocování měření samého (není to poprvé, co jsem to takhle udělal, u subů je to skoro standard - jak chcete získat impedanci aktivní bedny jinak ?), jako vodítko může sloužit třeba impedance, vzdálenost (bedny obvykle měřím ve větší, než samotné měniče) v popisu grafu atd. a pak už ta fyzika a logika.
Ano, je to nepřehledné, já ani nečekám, že by to většinu lidí zajímalo nebo tomu měli šanci rozumět (i s komentářem), ale je opravdu hloupost si myslet, že jde o nějaké moje podvody atd. a psát o tom romány. Ten čas jste měl radši věnovat snaze o pochopení, ono by to šlo, vám by stačilo chtít a víc číst (grafy) než psát (na diskuze .-)
Ad tlumivky - pokud nemáte s nějakou konkrétní součástkou nikdy žádný problém, tak ji obvykle pokládáte výrobcem za vhodně použitou. Tedy pokud nepatříte mezi šťouraly, co vědí všechno na světě nejlíp. Já vím, že to je populární sport, ale je jen pro amatéry. Ti si klidně můžou postavit i výhybku větší než bednu a zesilovač s vysílací triodou půl metru vysokou.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Electro Voice ELX115P

Příspěvek od sledge » čtv 13. lis 2014 14:31:17

Tím "včetně elektroniky" myslíte napříkald včetně vlivu DSP? Mě je jasné, že první sada měření jsou celá bedna jak říkáte "pasivně" (máte to tak prakticky u všech měření), tedy fyzická citlivost soustavy měničů na úrovni cca 95-96 dB od vyšších středů výše. Na straně 6 je zhruba stejná křivka, ale o skoro 10 dB vyšší úroveň. Tu jste vysvětloval tím, že jde o měření celé bedny, proto ta "záhadně vyšší citlivost". To však navozuje dojem, že předchozí byl jen jeden měnič, což je nesmysl. Samotné měniče jsou až na konci s citlivostí právě oněch cca 86 dB. Takže zbývá vysvětlit, kde se najednou vzalo SPL kolem 106 dB u měření celé bedny, když bedna samotná má o nějakých 95-96 dB. A vlivem procesingu to opravdu není a není to ani vlivem "line array", které se uplatňuje až od řádu kHz (EVOX 8 má zisk díky směrovosti 10 dB až na 8 kHz).

Stačí se podívat na popisky - tam, kde je jednotlivý měnič, je nadpis 2,5" EVOX, jinak jenom EVOX (příp. s prototypem). Vtip je tedy jen v tom, že první měření bedny jste nesprávně prohlásil nepřímo za měření jednoho měniče. Otázka pak je, čím se liší měření od strany 6, že úroveň vylezla o 6-10 dB výše...

Pozn.: U vícebodových zdrojů výsledek dost záleží na vzdálenosti a frekvenci - ve věší vzdálenosti to zdaleka nemusí být tak hrbaté, jako ve vašem měření, ale blbě se to vleze do běžného interiéru...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Electro Voice ELX115P

Příspěvek od Zdeněk Prodance » čtv 13. lis 2014 18:13:20

Ježíši, popisy...

Asi nemáte představu, v jakém kalupu to všechno dělám, mne opravdu zdržuje i to datlování do klávesnice a pokud tam něco připíšu rukou, tak se to zase obvykle při úpravě na web smaže, takže je všude úplně běžné, že všechno, co se týká nějaké bedny nebo sestavy má stejný popis.
Kde se vzal ten bambilion u měření celé aktivní bedny se subem je asi taky jasné, prostě jsem kroutil gainem na bedně tak dlouho, až to aspoň na subu začalo vypadat tak, jak si myslím, že hraje (na základě měření jeho reproduktoru). Tím ovšem hodně vylezly vyšší kmitočty, protože tak je nastavené (nebo na prototypu i nenastavené) DSP. Není to dobrá metoda, ale neznám lepší. Už jsem ji několikrát vysvětloval u jednodušších beden a jsou bohužel na webu i měření, kde jsem se jí nedržel nebo nemohl držet a tam jsou pak i z tohoto hlediska "nesmysly". Jenže normální člověk se zeptá a já vysvětlím, kdežto vy vždycky nejdřív čucháte nějakou moji lumpárnu. Kdybych je chtěl někdy dělat, tak jsem posledních 25 let v jiném oboru, v našem to ani nestojí zato, kdo je dělá, obvykle nijak zvlášť nezbohatnul, tedy když nebudeme počítat pana Veselého s jeho golfovým trenažerem, že. Já trenažer rád oželím a celý golf tuplem.

H.M.

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Re: Electro Voice ELX115P

Příspěvek od sledge » pát 14. lis 2014 18:58:29

No, nechme toho. Práce kvapná....

Na druhou stranu a s odstupem musím říci, že jsem Vás asi taky špatně pochopil, když to z Vás leze, "jak z chlupatý deky" :-). Ta divná citlivost prostě není v měřítku. Nicméně musím uvést, že z toho vašeho popisu jsem se domníval, že máte na mysli, že celá bedna včetně DSP má mít kolem 105 dB citlivost (na což jsem podotýkal a vy jste nerozporoval).

Nicméně pečlivým lingvistickým rozborem větné stavby se lze původně dopátrat toho, že původně to tak skutečně nebylo napsáno. Ovšem při dalších výslovných dotazech na toto jste zase nikde neřekl, že by tato měření nebyla v měřítku. Na to jsem se celou dobu ptal, a odpovědi se nedočkával. Tak co si teda o tom mysleti?

No nic, je pátek, jdeme pracovat :-).
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Electro Voice ELX115P

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 14. lis 2014 23:32:02

Ono se tohle nejlíp řeší osobně nad grafem, já v tom kvapu bývám dost lakonický až eliptický a taky mívám suboptimální syntaxi a nejhorší je, když se v hotové větě něco přepisuje, tomu pak občas sám nerozumím, když to po čase po sobě čtu :-)

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Electro-Voice“