EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

  • Reklama
  • DEMO 15
Martin_Kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 13. srp 2023 9:53:27

EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Martin_Kucera » ned 13. srp 2023 10:38:38

Dobrý den všem, jdu si k Vám pro radu. Jsem v této profesi absolutní amatér, sháním informace. Chtěl bych pořídit pro synovo kapelu aparát - hrají hard rock/metal. Cíl: aparatura pro cca. 150 - 200 lidí v sále + rezerva na hraní venku, na menší soukromé akce (do budoucna) - předpokládám že případné hraní venku pro cca. 300 lidí venku bude zajišťovat pořadatel externě. Po několika týdnech bazarového hledání jsem se rozhodl pro koupi nových beden - k tomu mě vede postupné nakupování - každý měsíc (nebo dva) koupit pořádnou bednu (pro "naše" účely). Zatím hrají na starý aparát, takže nepospíchám a za cca. půl roku bude výbava postupně pořízena. Teď k věci. Suby: našel jsem buď EV ETX-18SP (koupil bych postupně dva) a pak o něco dražší RCF SUB 8004-AS (také bych koupil postupně dva). Jak jsem psal výše, jsem amatér, nehraju si na něco na co nemám - proto si jdu pro radu k Vám, je mě jasné že dražší cena asi bude lepší kvalita. Jde mě o to, abych na druhé straně zbytečně nevyhazoval peníze. Další úhel pohledu: kupoji ale novou bednu, která bude sloužit mnoho let a já chci kvalitu, abych za pár let nechtěl bedny prodávat a kupoval lepší. Vím, že na toto asi nebude lehká odpověď (možná) - ale než kupovat za dva měsíce měsíce dva suby EV, tak proč nepočkat další měsíc a koupit RCF ??? Nikam nepospícháme. Na druhou stranu, je vyšší cena RCF oproti EV opodstatněná??? A těd k vrškům, od EV by se mě líbily 2x bedny EV ETX-15P, ale absoulutně nevím jaké bedny (vršky) vybrat k subu RCF SUB 8004-AS - třeba toto: RCF NX 915 (u Thomanna v setu) ??? Vrchy bych kupoval až po subech a zase postupně. Děkuju za Vaše názory a doporučení. P.S.: nebráním i jiným výrobcům, nic u mě není na 100%. Ještě jednou DÍKY. Martin

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od exxxi » ned 13. srp 2023 15:02:01

Kup si nejprve kvalitní vršky. Suby vždy někdo půjčí za minimální peníz.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od gnat » ned 13. srp 2023 16:51:47

Hm dobrá kombinace. U RCF nejsou nikde skladem v celé Evropě ty suby a u EV zase ty vršky.

Když už jsi ochotný dát takovéhle peníze za suby, tak IMHO nejlepší sub co se dá v těhle penězích koupit je 1 ks Megaton NPB118, bude to hrát stejně jako 2 ks těch cos vybral a kluci budou tahat o 50 kg méně a ještě na tom ušetříš. Ty ušetřené peníze bych investoval do třípásem nahoru.

Za mě: prober to v první řadě s tím kdo to bude zvučit.

Martin_Kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 13. srp 2023 9:53:27

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Martin_Kucera » pon 14. srp 2023 6:08:26

Díky za Vaše reakce. Nepotřebuji kupovat všechno hned, vršky "celkem" obstojné kluci mají, řeší hlavně suby, ty mají hooodně poddimenzované), ale napadlo mě koupit zatím postupně 2x třípásmo - EV ETX-35P a pak k němu suby - co jsem zde pročítal, asi to chce stejného výrobce, stejnou řadu, takže k nim potom EV ETX-18SP. Ale nevím, zda když budou 2x suby EV ETX-18SP, jestli k nim nebude lepší ve finále lepší 2x EV ETX-15P ??? Co se týká RFC, nějaké suby RCF SUB 8004-AS jsem ke koupi ještě našel, do budoucna zde cítím lepší prostor k rozšiřování (pokud si to situace "vyžádá"- 4x suby, na každé straně dva). Ten Megaton NPB118 mě celkem zaujal, ale opravdu dokáže jedna bedna Megaton NPB118 (předpokládám veprostřed pódia) hrát stejně jako dvě bedny suby (EV ETX-18SP): jedna vpravo a druhá vlevo ??? - Není lepší když pojede jedna bedna z prava, druhá z leva, než jedna z prostředka ? Nevím, jen se ptám. Je pravda že s taháním a dopravou by to bylo lepší, na druhou stranu, jsou mladí, stejně taháme bicí a druhé auto tahá za vozíkem staré bedny. Zvuk si dělají kluci sami a za mě je to správná volba - vesnické zábavy jim většinou zvučil nějaký "Lojza" a zvuk byl příšernej, když si kluci dělají zvuk sami, zvuk byl vždy lepší. Až se pořádně rozjedou (pokud to nastane), můžou si zvuk pořád dělat sami a na velkých akcích zvuk bude pořádnej (od externí firmy), na to asi nemáme - ani dovednosti, ani techniku, živím se něčím jiným a měsíčně generuju celkem dost peněz (proto volba postupného nakupování), abych klukům dopřál pořádnou aparaturu - za mě jsou to celkem dobře zainvestovaný peníze do zábavy. Takže zatím pořád nevím co by bylo lepší a mám v tom ještě větší hokej (Megaton NPB118 - a k nim ještě vršky, ...). Díky za reakce, nechám "to" uzrát, opravdu nepospícháme.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od gnat » pon 14. srp 2023 11:32:46

Martin_Kucera píše:
pon 14. srp 2023 6:08:26
Ten Megaton NPB118 mě celkem zaujal, ale opravdu dokáže jedna bedna Megaton NPB118 (předpokládám veprostřed pódia) hrát stejně jako dvě bedny suby (EV ETX-18SP): jedna vpravo a druhá vlevo ???
Dávat SUBy po jednom na každou stranu akusticky nevyhovujícího prostoru aby to lépe hrálo je IMHO nejčastější zvukařský mýtus. Osobně vozím i na malé akce 3 suby a kvůli výkonu to není.

Já ti rozumím, že chceš klukům pomoci a máš na to prachy. Ta technika, o které se tu diskutuje, je už velmi profesionální a další kvalitativní úrovní jsou pak line-array systémy. K tomu, aby se z takovéto techniky dostalo to, co to umí, je třeba instalaci a ladění v konkrétním prostoru dělat s alespoň elementární znalostí akustiky a trochou zkušeností s měřením. A ke zvládání takového výkonu v akusticky obvykle silně nevyhovujícím prostředí bys k tomu měl mít speaker managemet procesor nebo v nouzi alespoň třetinooktávový equalizer a hlavně někoho buď s hooodně dobrým sluchem nebo někoho, kdo umí zacházet s měřícím mikrofonem. Ideálně samozřejmě obojí.

Podle mě jim víc v tuhle chvíli pomůže, když jim zaplatíš slušný zvukařšký kurs a kluci se dozvědí něco o tom co a proč s těmi bednami mají dělat.

Martin_Kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 13. srp 2023 9:53:27

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Martin_Kucera » pon 14. srp 2023 12:07:35

gnat píše:
pon 14. srp 2023 11:32:46

Podle mě jim víc v tuhle chvíli pomůže, když jim zaplatíš slušný zvukařšký kurs a kluci se dozvědí něco o tom co a proč s těmi bednami mají dělat.
Velice ti děkuju za logickou odpověď - dává mě to smysl (proč kupovat mercedes, když s ním budu jezdit na jeden válec). Můžeš mě prosím poradit kde sehnat (koupit) kvalitní zvukařský kurz?

Kajman2nd
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 14. led 2016 11:40:22

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Kajman2nd » pon 14. srp 2023 12:17:28

Ad Megaton suby - dřív jsme měli 2x RCF 8003, pak jsme přešli na 2x Megaton NPB118 a je to opravdu sakra znát. Stavíme je, všude tam kde prostor dovolí, doprostřed vedle sebe. Velká spokojenost. Hrajeme cca to samé jako vyši, hard rock/hevík

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od gnat » pon 14. srp 2023 12:37:46

Martin_Kucera píše:
pon 14. srp 2023 12:07:35
Můžeš mě prosím poradit kde sehnat (koupit) kvalitní zvukařský kurz?
To nevím, nemám s tím zkušenost. Já jsem žádný kurs neabsolvoval (nepočítám vyhlášku 50). Já jdu už 40 let metodou Cimrmanových slepých uliček. Začínal jsem od bedňáka a pomocného zvukaře na spartakiádě a v začátcích jsem se naučil spoustu věcí od lidí, kteří už jsou povětšinou v důchodu. Sám bych uvítal dobrý kurs na end-fire/cardio array setupy a rigging.

Ale věřím, že ty kursy kde učí Šáfa, jsou dost kvalitní. Zkus mu napsat.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od mkarr » pon 14. srp 2023 15:26:31

Já byl kdysi tady https://art-gate.cz/cs/page/nase-kurzy na pokročilém zvuku a taky to bylo docela užitečné.
I když se to odehrává na technice, ke které se hobík jen tak nedostane.

Martin_Kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 13. srp 2023 9:53:27

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Martin_Kucera » úte 15. srp 2023 9:30:32

gnat píše:
pon 14. srp 2023 12:37:46

To nevím, nemám s tím zkušenost. Já jsem žádný kurs neabsolvoval (nepočítám vyhlášku 50). Já jdu už 40 let metodou Cimrmanových slepých uliček. Začínal jsem od bedňáka a pomocného zvukaře na spartakiádě a v začátcích jsem se naučil spoustu věcí od lidí, kteří už jsou povětšinou v důchodu. Sám bych uvítal dobrý kurs na end-fire/cardio array setupy a rigging.
No já to celý život dělám stejně - zkouším různé věci, ptám se ostatních a na základě informací (a hlavně praxe) získaných se rozhoduju co dál. Takto jsem to myslel i s badnama pro kluky, až to budou mýt v ruce, tak se budou učit. I proto jsem se ptal zde co by jste doporučily Vy, na základě Vaší praxe a úvah - abych nekoupil kravinu, a pak zjistil že jsem narazil na strop, že se víc nedá vytáhnout a nedá se to rozšířit a dospěl k názoru, že to musím prodat a koupit kvalitnější bedny. Asi tak. I tak díky za Vaše reakce. Hezký den

Mirex
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: pát 16. říj 2020 9:36:49

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Mirex » stř 16. srp 2023 8:11:59

Spomínal si že chceš kúpiť dve také dve také. To chceš používať aj všetky štyri suby naraz alebo len dva naraz a vyberieš si podľa priestoru? Lebo ak aj všetky štyri naraz, nie je dobré mať rôzne typy. Radšej kúp všetky rovnaké.

Martin_Kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 13. srp 2023 9:53:27

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Martin_Kucera » čtv 17. srp 2023 9:07:18

Ahoj, já chci koupit 2x sub a 2x vrchy, vše od stejného výrobce a nejlépe stejnou řadu. Můj dotaz byl k tomu, jestli není zbytečné kupovat dražší RCF SUB 8004-AS oproti levnější variantě EV ETX-18SP. Jestli poměr cena/výkon nebude hrát spíše pro levnější EV ETX-18SP, na druhou stranu koukám i do budoucna - proto chci koupit nové bedny, abych nelitoval, neprodával zánovní bedny (zbytečně vyhodil peníze) a pak nekupoval jiný model. Rozhodně nemám v úmyslu kupovat 2 suby od RCF a 2 suby od EV. Teď to vypadá asi tak, že bych koupil 1x Megaton NPB118, až našetřím, koupím druhej sub stejné značky a pak postupně dokoupím vrchy, také od Megatonu. Vrchy mají kluci zatím slušný, teď bych rád pořešil suby a nechci koupit kravinu, abych později nekupoval lepší bedny, raději to hned ze začátku nakupování "trošku" předimenzuju.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 180
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od gnat » čtv 17. srp 2023 12:55:59

To je moje vysněná sestava. Jen dám ještě jeden pohled na věc: Megaton je IMHO malá firmička a může být závislá na jednom konkrétním člověku a v případě, že se s ním něco stane, můžeš zůstat s nefunkčním zařízením bez servisu (viz. smutný konec SPL).

Martin_Kucera
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: ned 13. srp 2023 9:53:27

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od Martin_Kucera » čtv 17. srp 2023 13:32:50

A do pr..le, tak to jsem netušil, na druhou stranu rád zase podpořím místní malé firmičky, než globální koncerny. Vše má své pro a proti, díky za info, vezmu to v úvahu i když myslím, že jsem rozhodnutý, nechám to uležet. Spíš by mě teď zajímal názor na smyslupnlost koupě MEGATON NPB218 oproti MEGATON NPB118 (cenový rozdíl není až zas tak velký) a dva repráky je více Adidas .... Asi bych koupil také 2x NPB218, větší váha nám nevadí. Předem děkuju za Vaše názory.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: EV ETX-18SP nebo RCF SUB 8004-AS

Příspěvek od CharlesBass » čtv 17. srp 2023 22:37:46

V Megatonu je katalogový reprák a modul :-) Nemyslím, že by to bylo oproti jiným značkám tristnější, než kdyby v podobném horizontu zrušili výrobu jejich produktu..

3kW subwofer vám každopádně stáhne trenky. Za tu cenu fakt nic podobného neseženete... (ani z bazaru) doporučil bych 2ks 1x18", ikdyž 71kg není o tolik více, i ve dvou to nakládat je už celkem "potěšení" :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Electro-Voice“