Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
josh

Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od josh » úte 17. led 2017 9:55:32

zdravím mistři, mám na vás takovou nepříliš jednoduchou otázku, budu rád, když mě alespoň trochu nasměrujete.

Mám doma staré basové reprobedny, které sů osazené každá po dvou kusech tesla arm 9408 ( přemotáno ještě panem Husákem st. na 350w kus) Jelikož jsou basáky dosti těžké a ozvučnice nejsou stejně spočítány přesně na ty tesly (už jsem je tak koupil) chtěl bych je předělat na 4 samostatné ozvučnice po jednom reproduktoru ( ne šneky) . Jako materiál mám namyšlenu laťovku. Volal jsem i mistru Sinclerovy , ten mi jen napsal ,že je více možností, ale že mám u tesly dodržet minimální litráž 100l na jednu ozvučnice, což už jsem tedy věděl předtím.
Jestli se vás tedy můžu zeptat, jakou ozvučnici by jste mi doporučili? Napadla mě jejich klasická konstrukce používána ARS 2108, ale tam je hloubka jen 30 cm a když si představím postavené dva basáky na sobě, tak mi to nepříjde moc stabilní. Předem moc děkuju alespoň za přečtení

Uživatelský avatar
Marian

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od Marian » úte 17. led 2017 13:41:07

Podľa mňa by hlavne bolo potrebné zmerať TS keďže sú upravené a podľa toho zhodnotiť do čoho sa to hodí. Aj z výroby to malo dosť rozptyl parametrov a niktoré kusy nešlo ťahať príliš dolu, obvykle som na to staval 90-95l basreflex ladený na 47-50Hz ísť hore s objemom a dole z ladením neprinášalo žiadaný efekt lebo sa rýchlo dosiahla max výchylka, aj keď pri malých výkonoch to dokázalo nejaký ten herc zahrať nižšie ale kus s nižšou rezonančnou bol podmienka (140l@40Hz@50W). Naviac sa s tých reprakoch dalo vytrieskať práve šneku, okrem ARS 2100 som skúšal aj Visaton MB 115B horn a hralo to v tom dobre dokonca sa mi zdalo subjektívne lepšie ako v ARS aj napriek "kompaktnejším" rozmerom a o cca 20-25 kilo nižšej váhe, každopadne ak to malo zahrať rozumne trebalo aspoň 4ks pri sebe, no nejde to kvalitou zvuku - skreslením porovnať so súčasnými BR boxmi, no v danej dobe to aj na 2*150-200W zosile 4 ks robili riadny randal...

Uživatelský avatar
josh

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od josh » úte 17. led 2017 15:42:15

Jojo mám v plánu to asi vyndat a proměřit, aby to bylo přesné. Vím ,že tyto repra nebyly přímo určené pro subbas, ale po překopání prý bývalemu majiteli pan Husák řekl, že jsou použitelné na všechno. S čím nemůžu souhlasit, tak že se současnými basovímy reproduktory nemohou konkurovat.Ba naopak, v této cenové relaci, kdy se dá sehnat okolo 1200kč nemají konkurenci a to jak v citlivosti, tak ve výkonu. Porovnávali jsme je z Kappama a byly srovnatelné a to mají mít kappy o 200w víc. Vůbec nemluvě o nějakých reloopech a podobných čínských potvorách které prostě nehrajů. Jasně že B&cčka a spol zahrají lépe, ale to jsme někde jinde , to jsou repra za 5000 a víš. Co se týče osazení do ARS by mě zajímalo, co stím uděla to přemotání, je to cca 200w RMS oproti origo, ted jsou basáky v cca 135 litrové ozvučnici dva s jedním trubkovým 15cm basreflexem a je citelné, že by snesli větší litry. Každopádně akustický tlak je značný.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od Robert » úte 17. led 2017 17:38:21

Dle slov p Husáka st. nám kdysi nebyly ARM doporučeny do nepřímo vyzařujících beden. Problém byl prý velký průměr cívky a nedostatečně tuhá membrána. Při nerovnoměrném zatížení membrány se cívka zkřivila a časem začal repro drhnout. Do reverzů nám byly doporučeny ARA s dlouhou cívkou o malém průměru.

Uživatelský avatar
josh

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od josh » úte 17. led 2017 21:19:42

nějak moc ne.... najednou. takže vám prostě nebyly doporučeny do šneků?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. led 2017 0:01:31

Nikdo neví, co vlastně máte. Husák snad sice nehrabal do košů a magnetů, ale jinak můžete mít všechno jinak a to označení na magnetu tedy neznamená nic. Takže ty rady jsou všechny hodně na vodě a založené v nejlepším případě na vlastních zkušenostech s čímsi snad podobným, ale jisté není nic. Také proto, že T-S parametry nějak změříte, ale zjistit X-max už je těžší a zatížitelnost je mimo běžné možnosti (je to destrukční zkouška). Co se týká ceny, tak ano, po 1200Kč/kus je to jistě použitelnější, než podobně drahý čínský 15", ale s tím snad nikdo normální bedny nevyvíjí, to si kupují děti už v bednách s piezy a ledkami hotové. Obecně skutečně tato řada není pro suby vhodná už kvůli samotnému tvaru a materiálu membrány, průměru cívky atd. sice to někdo zvládl (JBL, DAS, RCF...), ale u Tesly se dá doporučit radši zůstat u těch hlubokých membrán, co mají "kiňáky" a odvozené modely, v tom se Husák rozhodně nepletl. Toto skutečně spíš může být slušný "univerzální" basák až středobas (podle toho jak dopadl). A B&C za bůra, to je už úplně jiná kategorie a může být klidně i celkově ekonomičtější, protože reprák je jen menší část všech nákladů. Až to budete mít vše přeměřeno, tak jsem docela zvědavý, jak blízko se dostanete ke kombinaci parametrů např. 15FW76.

H.M.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od Robert » stř 18. led 2017 7:05:25

josh píše:nějak moc ne.... najednou. takže vám prostě nebyly doporučeny do šneků?
Ano, přesně tak. V exponenciálních středobasech s ARM nebyl problém,do šneků jednoznačně nedávat.

betaron
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: sob 18. črc 2009 15:43:15

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od betaron » stř 18. led 2017 11:02:00

hm, to je fakt;
v kapele jsme ARMka měli od samého počátku jejich výroby. Tehdy v 1983 jsme pořídili 4ks beden s ARM9308 – typ boxu s hliníkovými lemy. Zhruba po roce provozu jsme ARM9308 přemístili do exponenciálních boxů, vyrobené z laťovky, a to byl znatelný zvukový rozdíl!
Cirka po patnácti letech provozu byly exponenciály odstaveny ad acta, i když stále funkční.
Reproduktorů ARM 9308, ARM 9408 jsem měl k dispozici větší množství… a co s nimi ??
Počátkem tisíciletí jsem několik ARM9308 (s papírovými vlnkami, popraskané) zavezl do Rolay ke Štěrbovi. Ten je konstrukčně upravil (pólové nástavce, prodloužení kmitačky) na subbasové typy.
Dodnes mám překopané ARM osazené v tlakových bednách Jambo a FH-1.
Samozřejmě „stojím nohama na zemi“, je to otázka kompromisů, jak je ještě využít, čeho jsou vůbec schopné, jejich reálné možnosti pro daný účel – malé akce apod. Do dvou upravených ARM pouštím kilowattu, dolní propust 100Hz. Do říše ticha se zatím neodporoučel ani jeden.
V každém případě si nedovolím srovnávat tyto reproduktory s dnešními moderními subbasovými speciály.

Elaborát, zkušenosti z provozu jsem už dříve popsal, i s fotkami, zde:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19778

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Jaký skelet pro sub Tesla s ARM 9408?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 18. led 2017 12:15:58

Tak zkušenosti s desítkami i mnohem většími počty tesláků má u nás kdekdo, když jsme začínali s byznysem, tak jejich překopávky měly ještě v aparátech i ty největší místní "rentálky", zrovna jako kdekdo měl na dopravu aparátu nějakou starou Avii nebo překopaný vyřazený autobus a dvanáctsettrojky a Barkasy v té "střední třídě". Někomu to třeba vyhovuje dodnes a připadá mu to i dobré, naštěstí pro celou společnost jde o výjimky. Nic ve zlém, nakonec mně těch tesláků prošlo rukama stovky kusů a do beden jsem je cpal taky, ale já už bych se tím rozhodně nechlubil ani jako historií (i když si myslím, že až na nějaké výjimky to úplný průser nebyl) a hlavně to v podstatě v přechodném období nemělo alternativu. Doufám dnes nejsme v dalším přechodném období, kdy bude potřeba se vracet k teslákům, záhumenkům a topením dřevem a uhlím, toho mám fakt dost na celý zbytek života :-)

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Tesla“