Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » pon 07. pro 2015 16:23:49

Mám dotaz,
jaký zesilovač by jste doporučili, aby šel slušně využívat i pro domácí poslech na náročných bednách... bednách, které potřebují slušný výkon (plus minus 400 watů při 4 ohmech), ale jdo i na 2 ohmy? Jde mi spíš o kvalitu zvuku než výkon.
Cenou tak do 20000,-

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od MADMAX » úte 08. pro 2015 13:39:57

starší (bazarový) DUDEK - DPA 222, 380, 386... Hafler nebo Bryston, ale ty se nikdy nedostanou na tuto cenovou relaci. NAD 216, 218, c270, S200. Co jsou to ty slušné bedny? Nedovedu si představit, že by někdo skutečně potřeboval 2x 400W poslech.
MAD

Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » úte 08. pro 2015 14:55:52

Bedny jsou Martin Logan CLS II jak už jsem tu ve fóru někde psal....jsou to dost problémové bedny s nizkou citlivostí a jdou i pod 2 ohmy...teď je krmím dvěma zesilovači Musical Fidelity Superchanger 550... tyto zezilovače mi je z 90% utáhnou.... ale občas na extra hlasitý poslech bych potřeboval i těch zbývajicích pár% kdy už ani tyto monobloky nestíhají.
Vzhledem k tomu, že dle mě mají na výsledný zvuk nejvíc vliv bedny, bych chtěl vyzkoušet i nějaký výkonný zesilovač na ozvučování koncertů.... je mi jasné, že kvalitou zvuku se tyto zesilovače hifi mašinám nevyrovnají, ale chtěl bych to zkusit...hluku z větráčků se nebojím, protože i ty Superchangery chladím větrákama a slyšet to nejde.
Beden se zbavit nechci... to mi neraďte...
Co říkáte na Dexon DAC 1300 u kterého udávají, že zvládá i 2 ohmy... nebo pak vyší zařízení např. QSC RMX 4050...nebo něco jiného....co by jste doporučili???
V těch ozvučovacích zesilovačích se nevyznám...., které značky jsou spíš na kvalitu než jen na výkon???
Dík za každou radu...

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Návštěvník » úte 08. pro 2015 16:17:24

viewtopic.php?f=16&t=5873

Zesilovač jen za 20000, k Loganům? Není to málo?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 08. pro 2015 16:58:39

Mně to připomíná oblíbené hledání kulatého čtverce. Drahé bedny s problémovými nároky na zesilovač, vysoké nároky i na kvalitu zvuku a hledání v šuplíku do dvaceti tisíc a u Dexonu. To prostě nejde dohromady. Navíc tvrzení jako "potřebuju těch pár % navíc" je celkem jasnou indikací, že vlastně nevíš, o čem mluvíš. Nikoli náhodou se zesilovače v jedné řadě vyrábějí s odstupy výkonu kolem 3dB, ono míň prostě není skoro slyšet. Mám dojem, že v tom původním vláknu to docela dobře napsal pan Bunta, pro něj je to zřejmě víceméně denní chleba, ale asi taky nemá zájem zkoušet cenově konkurovat Dexonu a ještě k tomu vážně předstírat, že to přesto je mnohem, ale mnohem a zcela úplně něco naprosto odlišně jiného...

H.M.

Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » úte 08. pro 2015 17:23:36

Tak to je přesně diskuze o kterou nemám zájem....
Čtyřsetvatový NAD jsem zkoušel... slabota (bazarový... nevík kolik stál nový).... Ty Superchangery dobrý (nové tuším za 1500000... bazarové za 40000) Na Levisony, Krely a pod. opravdu nemám....
Ty bedny brají super i se samotným Onkyem přes které to řídím.... výkon samozřejmě chybí..
Na většinu žánru mi ty Superchangery stačí... ale občas mám chuť i na pořádný nářez rocku... a tam už nestíhají...
Je mi jasné že ty Logany jsou úplně jiná liga a kdybych je výhodně (30000) nekoupil, tak by se mi o nich mohlo jen zdát....
Zajímají mě názory na ty výkonové zesilovače k ozvučování.... Zkoušel je někdo na klasické domácí repro? Jsou opravdu stavěné jen na výkon a kvalita zvuku je úplně mimo?
Při návštěvách koncertů .... a teď myslím spíš koncerty menšího objemu (kluby, kostely...) si vždy říkám, že jim to s tou ozvučovací (ne HiFi) aparaturou hraje moc pěkně, tak proč by to nemohlo pěkně hrát i doma???

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 08. pro 2015 17:56:05

No tak ono je celkem jedno, o jakou diskuzi ty máš zájem, bude pouze taková, o jakou mají zájem i jiní. Sám se sebou diskutovat asi neumíš a nikomu nic tady platně nařizovat nemůžeš. Já už jsem ti někdy před asi půldruhým rokem napsal, že limitem je maximální povolené napětí TĚCH BEDEN a PROČ - dal sis práci aspoň s tím, abys to pochopil ? Nemáš bedny, které by mohly hrát opravdu nahlas. Tečka.
Ano, podle mne spousta PA zesilovačů hraje tak, že s tím doma nebude žádný problém, kromě problému s životností hifibeden. Ovšem do 1ohmové zátěže a současně s poměrně malým maximálním napětím na výstupu se pokud vím prakticky nevyrábějí, protože po tom není žádná poptávka. Nikdo neprovozuje 1ohmové zátěže, důvod je opět velmi jednoduchý - nejde do nich dodat žádný výkon rozumně dimenzovanými kabely a extremně rychle klesá činitel tlumení s jakýmkoli kabelem.

H.M.

Sonorous
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 03. bře 2014 16:38:30

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Sonorous » úte 08. pro 2015 18:18:26

Už tehdy jsem to o tom napětí nějak nepochopil.... Mohl by jsi to prosím napsat trochu více polopatisticky... laicky...
Který ten údaj u zesilovače vypovídá o tom napětí? A co vlastně by se při připojení těchto zesilovačů k této bedně stalo? A hrozí riziko že se to stane při běžném provozu, nebo až při vyšších hlasitostech? Odejde bedna, nebo zesilovač.... vždyť obojí mají různé ochrany...?
Chápu, že nižší citlivost těchto beden znamená i menší hlasitost, nebo pokud tomu správně rozumím nutnost silnějšího a stabilnějšího zesilovače.
Vždyť teď když hraju přes ty Superchangery, tak to umí řvát, že kdybych nebydlel v samostatném baráku a nebyl občas doma sám, tak to tak ani nemůžu pouštět..... Ovšem já bych někdy chtěl i víc....a to je ten problém
Vždy když jsem to pouštěl extrémně nahlas, tak u beden jsem neměl pocit, že už by nestíhaly... ale vyply ochrany zesilovače...

Tady jsou údaje např. toho Denonu... který ten údaj by mě měl odradit?

výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 8 Ω, stereo 500 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 4 Ω, stereo 660 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 2 Ω, stereo 1 000 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 8 Ω, paralel 500 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 4 Ω, paralel 660 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 2 Ω, paralel 1 000 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 8 Ω, bridge 1 300 W rms
výstupní výkon / 20 – 20 000 Hz, THD 0.05 %, 4 Ω, bridge 2 000 W rms
frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz / +0, –0,25 dB, 10 % výkon
vstupní citlivost 1 V ef.
odstup L/R / 8 Ω > 75 dB
odstup S/N / max. výkon, A > 108 dB
zkreslení THD / 10 % výkon < 0,05 %
zkreslení IMD SMPTE / 60 Hz, 7 kHz, 10% výkon < 0,1 %
tlumení > 800 / 8 Ω, 100 Hz
rychlost přeběhu 70 V / us
vstupní impedance 10 k Ω nesym., 20 k Ω symetr.
vstupní konektory XLR, Jack 6.3
výstupní konektory Speacon – 4 pin; šroubovací
pracovní teplota okolí – 10 – 40 °C
napájení AC 230 V / 50 Hz
rozměry 483×88 (2U) x 375 mm
hmotnost 15 kg

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 08. pro 2015 18:47:37

500W do 8ohm znamená 63V efektivních, to je asi 90V ve špičce (běžné vzorce ze základů elektrotechniky). Reálně to v krátké špičce (přirozený signál jich je plný) bude ještě o hodně víc (pokud neudávají nesmysly). To je to, co se zdá být podle údajů beden nebezpečné. Netuším, co se tam může stát, ale tipoval bych nějaký průraz izolace. Kromě toho se samozřejmě něco může poondit jednoduše výkonem, případně proudem, protože 1000W je asi na tu bednu moc a naopak 1ohm je moc nízko na zesilovač. Totálnímu laikovi to asi nejde vysvětlit tak, aby to opravdu pochopil.
Z těch údajů se o kvalitě zvuku nedozvíš nic. Může být dobrá a nemusí, možná ani neplatí. Odradit by tě mělo jméno a cena. Asi jako od botek z tržnice. Mně v orientaci pomáhá třeba to velmi originální tvrzení prodejce, že použitá třída H má kladný vliv na zvukovou kvalitu. Celý svět si myslí opak a je to vidět na každém měření a já to tady taky občas opakuju, ovšem Dexon jde svou cestou :-)

H.M.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 449
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Robert » úte 08. pro 2015 22:21:49

Zaráží mne na téhle debatě absurdnost výsledku snažení.
"Vždyť teď když hraju přes ty Superchangery, tak to umí řvát, že kdybych nebydlel v samostatném baráku a nebyl občas doma sám, tak to tak ani nemůžu pouštět..... Ovšem já bych někdy chtěl i víc....a to je ten problém
Vždy když jsem to pouštěl extrémně nahlas, tak u beden jsem neměl pocit, že už by nestíhaly... ale vyply ochrany zesilovače..."
Ucho zkreslení reproduktorů které jdou nad rámec svého maxima většinou moc neslyší. Je to jako zapojený kompresor v signálovém řetězci. Neznám ty bedny a hledat o nich údaje mi nestojí za to, nicméně pokud mají účinnost 88 dB/m/W a zatížitelnost 1000W, stěží dohoníš jejich handicap oproti profi bednám s účinností 100 dB/m/W se stejnou výkonovou zatížitelností. Musel bys do nich nacpat 4x větší výkon, aby hrály stejnou hlasitostí a to by pravděpodobně stěží vydržely.
A v čem je ta absurdita? Lidské ucho není nezničitelné a tak na co se honíš po akustickém tlaku startujícího proudového letadla? Chceš se dobrovolně připravit o sluch? Mnoho lidí kteří museli být ve velkém hluku ti určitě potvrdí, jak se to na jejich sluchu podepsalo. A kvalita není kvantita a není o velké hlasitosti.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 08. pro 2015 23:29:06

Je to ještě mnohem horší, 12dB je u výkonu 16:1 a ty bedny ani zdaleka nemají 88dB/W. Z tohoto hlediska věřím, že hrají málo a je celkem oprávněná snaha z nich dostat víc. Jenže ono to nejde. A přeřvané bedny obvykle slyšet jsou, je to mimochodem běžně jejich výrobci doporučovaný způsob, jak by měla kvalifikovaná obsluha bránit jejich přetěžování - poslouchat, co z nich leze. Neplatí ani ta maxima o kvantitě vs kvalitě, co neumí věrně reprodukovat ani množství, to nemůže nikdy umět reprodukovat všechno. S tím se technika potýká trvale a obvykle se to uhraje na snížení o pár řádů, aby měla aspoň v upravených podmínkách (ticho, tma) vůbec šanci. Souhlasím s tím, že jinak takové "zcela vyhovující" bedny umí poškozovat sluch stejně rychle, jako práce v kovárně, brusírně odlitků, kompresorovně, ještě ale ne jako účast ve válce od dob vynálezu střelného prachu.
O těch bednách je dost v původním vláknu, odkaz tady je.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od MADMAX » stř 09. pro 2015 10:44:47

Rozhodně bych Ti dokázal poradit několik "profi" zesilovačů, které by splnily požadavek kvalitní reprodukce, dokázaly pracovat do 2 ohmů a přitom výkonově dokázaly poslat Tvoje Logany do věčných lovišť, když po tom tolik toužíš - problém je akorát v tom, se žádný z nich se nevejde pod 100.000,- korun. Kromě toho promiň, ale s člověkem, který nechápe vztah mezi výkonem, proudem a napětím a ještě k tomu si (ó hrůzo) plete Denon a Dexon asi nemá smysl debatovat. Mimochodem, ty Tvoje zesilovače se jmenují SUPERCHARGER a ne superchanger, ono to taky má v angličtině úplně jiné konotace... a mezi 150.000,- (trochu přehnané,ale řekněme že 120.000,- byla realita) a 1.500.000,- je též malý, nepodstatný rozdíl. Prostě Ti nějak moc ulítávají písmenka a nuly...
MAD

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Návštěvník » stř 09. pro 2015 11:40:06

Co tak postavit na míru? Do 20 000 € by to určitě šlo, nebo levněji vylepšit nějaký běžný zesilovač :D .

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 449
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od Robert » stř 09. pro 2015 14:35:03

Omlouvám se nad technickou chybou , kterou opravil Hubert. Kvalitou jsem chtěl nazvat kvalitu zvuku, frekvenční rozsah, dynamiku a barevnost zvuku, kde se u HiFi zařízení klade především věrnost reprodukce a její shoda s reálným zvukovým vjemem např v koncertní síni. HiFi zařízení by tenhle vjem mělo co nejvěrněji přenést do obývacího pokoje. A kvantitou jsem nazval v tomto případě pouze hlasitost zvuku. Netuším, v čem je Martin Logan CLS II tak výjimečný, že se staví nad ostatní. Vidím to víc v image, nežli v technické dokonalosti. A skutečně tu bylo již v minulém vlákně jasně napsané, že se od toho veliké akustické tlaky očekávat nemohou (a možná ani konstruktér o tom neuvažoval). Je to tak, jako za drahým Porsche snad nikoho nenapadne tahat karavan, i když jeho výkon motoru je větší nežli v kamionu.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač, kde kvalita zvuku hraje prim

Příspěvek od blaha » stř 09. pro 2015 15:24:22

Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“