Starší gramofon tesla + repro

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od Otas » sob 09. led 2016 11:30:59

Jo, Tesla.
Proč mi pořád vychází v simulaci každé 15" bedny naměřené parametry ARA9918 jako jedna z nejlepších možných voleb :)?

Mám doma několik plně funkčních Tesla MC 902 a 911, teď je jen postupně dotahuji - měním kondenzátory u mechaniky a u 911 budu měnit výstupní OZ za lepší - to je ale jen z nostalgie :); sám nevím...

Trochu z nudy jsem si pořídil i zmíněnou NZC 431. Je to z doby, kdy elektronika byla ještě normální - žádné SMD. Nabyté zkušenosti i nové součástky dávají šanci z toho vymáčknout lepší zvuk. Je zajímavé, jak si u toho říkám: To byla sabotáž režimu, nebo proč to takto zk...li?
Stačí pár drobných zásahů a zbaví se to lupanců, použitím přesnějších součástek ve zpětné vazbě (měnil jsem jen 3 s odchylkou 5 - 8%, ostatních 7 se vešlo do 1,5%) se spraví RIAA charka, nahradí se část elektrolytů, dalšími zásahy se zmenší se zkreslení a rozšíří rozsah. Za ponechání původního poťachtaného kvazikomplementárního zesilovače s KD602 (v éře KD607/617) bych je pověsil za něco do průvanu :).
Oproti AZS 217 (což je stejná ale silně starší koncepce) pouze konečně použili trandy s pořádným zesílením do předzesilovače (srazili zkreslení a dosáhli potřebnou přebuditelnost), jinak žádný pokrok, spíše několik kroků zpět.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od Ondráš » sob 09. led 2016 20:45:19

Pročetl jsem pár dobových článků a fór o Tesle a podle mě za nedotaženost a časté užití méně pokrokovějších součástek v jejich výrobcích mohl do značné míry deformovaný trh s centrálním plánováním, nízký odbyt daný nedostupností pro značnou část populace, nedostupnost kvalitních součástek ze zahraničí a snižování výroby v 80. letech. Tuto situaci se Tesla snažila řešit uváděním levnějších a méně kvalitních modelů na trh.
Asi je pravda, když řeknu, že převažující část Tesláckých věcí byl kvalitou v nejlepším případě průměr. Pro mě je o to víc s podivem, že se v těch pár povedených modelech podařilo vývojovým inženýrům navrhnout skvělé výrobky mnohdy s inovativním konstrukčním řešením.
Paradox je, že do značné míry to připomíná dnešní dobu volného trhu, kdy se výrobci snaží své produkty zpřístupnit cenou co největší části populace tím, že produkují neustále horší a horší věci za stejnou cenu a každým rokem mezi dva sousední modely přibyde další.
Mimochodem tehdejší pořizovací ceny jsou vzhledem ke kupní síle až šokující.

Uživatelský avatar
Pepša

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od Pepša » ned 04. úno 2018 12:55:09

Zdeněk Prodance píše:Vstupní citlivost udávají 1V, což je na spotřebku nečekaně vysoko a možná proto to neodešlo a možná proto to nebude ve spojení s gramcem hrát dost nahlas, ale to se teprve uvidí. Pak by přicházel v úvahu asi už jen ten sluchátkový výstup, ale i tam je dělič s poměrem asi 1:33, takže bez úpravy to taky nemusí stačit. Magnetofonový výstup je definitivně mimo hřiště. Podmínkou samozřejmě je, aby stále fungovaly oba kanály výkonového zesilovače - to jsi (původními bednami) zkoušel ?

H.M.
Ahoj, bylo by možné kvuli tomu, že to hraje potichu jak jsi říkal a taky se tak stalo mezi vystup (který je normálně pod "pokličkou") a vstup do DVD vložit nějakou krabičku co by to zesílila? Něco jak předzesilovač? Mohl bych poprosit o radu který?
Mám to teď zapojené do vstupu na sluchátka, ale myslím, že kvalita zvuku není tak dobrá.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od TomasVv » ned 04. úno 2018 23:53:53

Kamaráde, tak Hubert ti už neodpoví...
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od CharlesBass » pon 05. úno 2018 14:56:01

Pepša, Hubert už není bohužel mezi námi viz http://www.zvukarina.cz/viewtopic.php?f=24&t=7827 . K tomu lze jen podotknout, že ačkoli jsou vhodnější weby na téma gramofonu Tesla - napť www.audioweb.cz anebo www.repromania.net tak i tu na webu profi-audio se toho "nebojí". Tímto Tľ nechci nijak odrazovat, ale zkus pohledat pod hesli "gramofonní předzesilovač" "NZC 431 výstup" atp. I já doma držím skladem tyto stroje, ale asi si to šetřím na důchod :-) Mám i tento gramofon, ale za trestuhodné bych považoval ho připojovat na bedny nebo zesilovač jakékoliv jiné značky :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Pepša

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od Pepša » pon 05. úno 2018 16:26:25

To mě moc mrzí a omlouvám se za svoji nevědomost, jak se věci mají. Nechť odpočívá v pokoji.
Díky za informace.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od Otas » pon 05. úno 2018 16:46:34

Ještě něco zkušeností s NZC431:
Výstup pod pokličkou má jen cca 200 mV. Pokud pájíš a jsi schopen vyměnit součástky v předzesilovači, pak je řešením nuance úprav jedné části NZC143. Viz http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22399 - tam píši o úpravách, které jsem provedl, tady by se týkaly jen toho předzesilovače. Protože je původní předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku grama zvukovou slabinou, k slušnému zvuku by se musely provést prakticky všechny v odkazu navržené úpravy na něm.
Navíc záměna jednoho z odpůrků na obou kanálech (R7 za cca 330J). A bude to dosti výzva, na basech bude zesílení téměř 1900.
Nelze snadno použít sluchátkový výstup - je potřebný pětikolík typu dominová kostka a jeho správné připojení, navíc dá jen cca 300 mV. Tady lze změnou odporů R72 z 12 J na cca 68 J zvednout výstupní napětí na potřebnou hodnotu. Ale zvuk z výkoňáku zase není dobrý...
Použití reprovýstupů by si vyžádalo úpravu (vložení kondenzátoru do konektoru, nebo bude v ohrožení ten vstup DVD), protože je na nich stejnosměrné napětí. Velký plochý nůž na konektoru je skutečně zem. Ale odstup bude příšerný, bude to bez odkazových úprav bručet - šumět. Ale dosáhneš snadno potřebného vstupního napětí.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od CharlesBass » pon 05. úno 2018 17:15:20

Pepša píše:To mě moc mrzí a omlouvám se za svoji nevědomost, jak se věci mají. Nechť odpočívá v pokoji.
Díky za informace.
Nic se neděje, tato nevědomost se přece nedá odsuzovat. To, jak jsem psal s tím hledáním žádaných hesel, to jsem myslel hledat na těch fórech přímo, interním vyhledávačem. Přeci jen, jak už i potvrdil kolega Otas se tam tyto věci mnohem více řešili, stále řeší a většinou i vyřeší :-) Ještě mě napadla http://www.ebastlirna.cz/index.php tam působí dost elektrotechniků a jsou tam i velice, velice dobré články, týkající se gramofonů obecně, přenosek, nastavování antiscatingu atp atp. Např: http://www.ebastlirna.cz/images/image_a ... mofonu.pdf nebo http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... le&sid=203

To je podle mě vyčerpávajcí ale velmi poutavé čtení :-) Tohle se Ti určitě bude hodit, si myslím :-)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Pepša

Re: Starší gramofon tesla + repro

Příspěvek od Pepša » úte 06. úno 2018 0:59:58

Díky za všechny rady, všechno pročtu a snad i něco vytvořím. Chci se však vyvarovat bastlení přímo gramofonu.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“