Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
lukasekkonar
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: sob 19. bře 2016 13:26:43

Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od lukasekkonar » sob 19. bře 2016 13:35:15

Dobrý den.
Mám zesilovač transiwatt 44 junior, vypínač reproduktorů probíjí a celkem to kope. Toto probíjení se projevuje i ve kvalitě zvuku. Prosím o radu.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od Robert » sob 19. bře 2016 15:58:11

Na takovýto typ otázky je velmi těžké odpovědět. Nejschůdnější a nejrychlejší bude, pokud zesilovač doneseš někomu kdo má možnost měření a nějakou znalost a zkušenost v elektrotechnice. Ale možná nech zkontrolovat i elektroinstalaci, resp zásuvky, do kterých zařízení připojuješ. Zdá se mi málo pravděpodobné, že by měl svod transformátor, ale ve svém životě jsem se potkal se zásuvkami, kde byla na ochranném kolíku fáze (bylo to ve stodole a fungovalo to tam několik let a je zázrak, že to nikoho nezabilo).

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od zahy » sob 19. bře 2016 16:41:20

Já jsem se s fázi na koliku setkal i v hospodě, místní Franta co tomu rozumí si proste řekl že je dneska vlastně jedno kde je fáze a prdnul to tam, jenže v síti TN-C to trochu vadí :) Pracovalo to tam asi dva roky, a nikomu z personálu nebylo divný že chlazení probijí. Když jsem to zjistil tak jsem ani nedopil pivo a šel jim shodit jistič a následně vynadat do ...... šáhl jsem si totiž když jsem si chtěl dobít mobil.

Promin trochu OT, zkus ( jestli lze ) otočit vidlici v zásuvce ( to není řešení, jen ulehčí diagnostiku )
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od zahy » sob 19. bře 2016 16:42:41

Jo a děje se to i kdyz k zesilovači není nic připojeného? Nebo jak to tam máš vše zapojené ( celí řetězec )
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 19. bře 2016 17:29:38

Jestli tomu nerozumíš, tak v tom v žádném případě nehrab, vytáhni to ze zásuvky a odnes někomu, kdo rozumí. Tyhle zesilovače mají dost idiotsky řešené jak přepínání všeho, tak indikaci zapnutí, ukostření ovládacích prvků aj. vycházelo se z toho, co bylo k dispozici na trhu (skoro nic). Podívejte se na fotky, jak to tam vypadá, je někde určitě i návod na výrobu. Je to nebezpečné už od pohledu, nové, natož když tam po třiceti a více letech něco zvlhne, praskne, posune se, dotkne se atd. Pár jsem jich kdysi dávno stavěl, takže o tom mám představu z první ruky.
Samozřejmě se může dít ještě něco někde jinde, ale já tipuju tento blok skla a bakelitu, pérek a lanek, sololitu a konstruktérského minimalismu nad sluchátkovým výstupem:

https://www.google.cz/search?q=transiwa ... B4lfQMM%3A

H.M.

Uživatelský avatar
mi-ro

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od mi-ro » sob 19. bře 2016 19:02:01

Tyto TW nají jen dvouvodičový přívod. Nejedná se jen o kapacitní proud mezi primárem a sekundárem? To by mělo po připojení uzemění na šasi zmizet.

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od Otas » ned 20. bře 2016 10:23:37

2 mi-ro: Tomu bych moc nevěřil, to jsem ještě nezažil.
Prodřená šňůra, mokro v jejím upevnění (je určitě popraskaná), upadlý drát nebo škrtající drát na svorkách se mi jeví jako více pravděpodobné. Oprava do hodiny. To už přispívatelé v součtu ztrávili víc času nad problémem :).
Navíc je to od majitele problému bez reakce.

Uživatelský avatar
mi-ro

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od mi-ro » ned 20. bře 2016 11:32:20

Třeba už nemá kdo reagovat. Ale fuj, to bylo ode mne hnusný. Je fakt, že když se zeptám, pak odpovím nebo to nějak ukončím. Třeba se ještě dočkáme.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 20. bře 2016 13:37:50

To by vesměs vedlo nejspíš k tomu, že by probíjel celý zesilovač a i všechno k němu připojené, pokud se dá tomu popisu věřit tak, že to opravdu dělá jen vypínač reproduktorů (tedy zřejmě jeho kovová páčka) a slovem "kope" se opravdu myslí to, že je na něm proti zemi nějaké větší napětí a ne že třeba divně přepíná a je to slyšet v bednách, tak je skutečně nejpravděpodobnější ta skrumáž okolo. Nevím jaké konkrétní provedení to je, ale bylo to tam divně vždycky, viz ta doutnavka volně prostrčená předním panelem, použití ocelové spony přepínače jako montážního bodu atd. co jsou vidět na některých fotkách. Navíc starý bakelit a ten pertinax nebo z čeho byla ta uzavírací destička páčkových přepínačů z té doby docela snadno mění stav na polovodivý až slušně vodivý (vypálí se v tom uhlíková cestička, schopná vyrážet i 16A jističe).

Těch zesilovačů je asi stále mezi lidmi hodně, takže má smysl se tím zabývat i kdyby už původní dotaz aktuální nebyl. Mezi ty zdroje "šlusu na kostru" se dá zařadit ještě průchod a upevnění síťového přívodu, to je taky dost odfláknuté a například i snaha zesilovač v dřevěné bedně nějak odstínit například vylepením hliníkovou folií. Pamatuju i případ, kdy to bylo opačně, někde se potkaly reproduktorové dráty se silovými a zesilovač kopal i když měl vytaženou zástrčku ze zdi...

H.M.

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Probíjení zesilovače transiwatt 44 junior

Příspěvek od Petr Z. » úte 07. čer 2016 7:33:24

Jde zde o zesilovač TW44 Junior, což je něco zcela jiného, než starý TW40, který byl skutečně místy nebezpečný.
TW44 má už síťové trasy vedeny zcela samostatně, síťový spínač s LED jsou na samostatné desce, kontakty spolehlivě vzdáleny od kostry i od ostatních spínačů a vše je provedeno tak, aby nebyl možný přímý dotyk některé živé části ze strany síťového napětí.
Páčka použitých spínačů s kovovým krčkem je svým čepem vodivě spojena s kovovou závitovou částí a tím i kostrou celého zesilovače. Musel by tedy "probíjet-kopat" celý zesilovač jako celek a velmi pochybuji, že by právě tento zesilovač a ještě s fází na kostře byl vůbec schopen funkce. Pokud někdo použil spínače s bakelitovým krčkem, je něco podobného úplně vyloučeno, páčka je zcela izolována.
Napadá mne ještě jedna, celkem častá věc:
Pokud je tento zesilovač s přívodem I.třídy spojen signálovým kabelem s výstupem zvukovky v PC, které je napájeno ze zásuvky bez funkčního PE, tak díky proudu Y odrušovacích kondenzátorů zdroje /často nepovolené velikosti/, kterýžto proud kondenzátorů má být správně sveden na PE už ve zdroji, může pak po stínění spojovacího kabelu "mrazit" celá kostra zesilovače. Ten přitom bude funkční a nebude bručet-stalo se již mnohokrát a dokonce i u notebooků, kde byl použit neoriginální zdroj, s nedovolenou velikostí odrušovacích kondenzátorů i toho kondenzátoru, který má pouze vf spojovat sekundární sekci s primární. U tohoto notebooku "mrazil" i plášť USB konektoru a samozřejmě i GND linkového výstupu.
Toto bych viděl jako velmi pravděpodobné. Zkusit připojit PC do spolehlivě funkční zásuvky, změřit PC síťový kabel, zda má vůbec funkční PE žílu.
Pokud by to nebylo způsobeno ze strany signálového zdroje, pak bych se zaměřil v prvé řadě na síťovou přívodní dvojlinku, která je proti vytržení přitažena ke kostře plechovým třmenem se dvěma M3 - často tam chybí kousek bužírky, který má bránit "proseknutí" dvojlinky Flexo na kostru. Může chybět gumová vývodka v zadním panelu a o tenký ostrý plech se dvojlinka může jednou žilou proříznout na kostru. V těchto zesilovačích se používaly jak flexošňůry s jednoduchou YH, tak i dvojitou CYLY izolací - podle toho, co se podařilo sehnat.
EI síťové trafo v TW44 je profesionální výroby a zkoušené, dobře impregnované. Není sice dvoukomorové, ani s plastovou kostrou, ale že by bylo zvlhlé a mělo takový svod do plechů, tedy na kostru, to bych si troufl vyloučit.
Vylučuji i nějaký domnělý svod na kostru přímo v síťovém spínači.
Pokud jev pomocným přizemněním kostry zesilovače na kolík zásuvky zmizí, je věc jasná - chybějící PE v PC.
Pokud pomocné přizemnění kostry zesilovače vyvolá kouli ohně a výpadek jističů až na chodbu, tak je věc rovněž jasná :-)

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“