3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
ivan

3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od ivan » úte 24. kvě 2016 16:10:27

Zdravím, mohol by mi niekto poradiť? Jedna sa o pripojenie subwooferu 3 ohm, 150 W na domáce kino s výstupom 4 ohm a max 100 W. Môžu byt nejaké následky na zariadení, alebo zvuku?

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od zahy » úte 24. kvě 2016 19:23:32

a to jsi vzal kde že má 3 ohm.
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
ivan

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od ivan » úte 24. kvě 2016 22:51:48

prečo odpovedáš otázkou na otázku? je to napísane na bedni. vieš poradiť, alebo nevieš?

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Palko » úte 24. kvě 2016 23:04:33

Já bych se toho nebál. Určitý odpor vytvoří i přívodní kabel. To že je reproduktor na větší příkon nehraje vůbec roli. Jen bych se snažil nejít až na maximální výkon zesilovače. Pokud je na něm nějaká signalizace - magické oko, ledka, ručička, tak to orientaci usnadní. Pokud je to alespoň trochu slušný zesilovač, tak zkratem ho to neohrozí, a pokud by delším hraním měl být zatížen více než je navržen, měla by na to měla upozornit spálená pojistka přístroje. Ještě bych pro jistotu průběžně sledoval rukou teplotu zesilovače, a pokud bych neudržel ruku, tak bych přibrzdil.
Ať to hraje Palko.

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od zahy » stř 25. kvě 2016 2:14:10

To Ivan: Děkuji velice za odpověď, vřele doporučuji držet se informacích na štítku. Hlavně pak údaji " min. impedance".
S přátelským pozdravem Záhy.
Už som ti odpovedal odpoved'ou?
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 25. kvě 2016 2:50:37

Nevím o co se hádáte a snažíte, je to oboje domácí kino nebo něco podobného a ty "údaje" neznamenají tedy vůbec nic. Nominálně to bude přetížený zesilovač s mizerným zvukem, nějaký odpor vodičů snad ani nemyslíš vážně, slyšel jsi někdy o činiteli tlumení ? Čím bys to chtěl v běžných domácích podmínkách připojovat, aby odpor opravdu hrál nějakou zjistitelnou roli ? Nad proudem a jeho hustotou ve vodiči ses zamyslel ? Nemělo by se pak spíš sahat na ten drátek, jak moc hřeje ? Opravdu mne netěší, když se zrovna tady řeší podobným způsobem i podobné blbosti, na to snad jsou i jiná fora, tady kdo neví, tak neradí, ale čte a učí se. A sprdávat někoho za to, že se zeptá na potřebnou doplňující informaci, to jsou způsoby jak z pomocné školy.

H.M.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Palko » stř 25. kvě 2016 21:46:14

Takže asi takhle.
Když už se to dostalo na to to fórum a né na vhodnější podle pana Zdeňka, tak jsem navrhl postup v mé praxi mnohokrát ověřený. A nic mi neshořelo - kromě občas nějaké pojistky. Pak je tu ale i druhá cesta a to zajít s celým systémem na odbornou firmou - třeba do Prodance za panem Zdeňkem, tam si nechat vše proměřit, propočítat všechny možné vzorečky a mít jistotu, že to vydrží a nebo být ujištěn, že to nevydrží a koupit si u nich vše nové. Pak to samozřejmě vydrží a bude na to i 2 roky záruka.
Tak ať to hraje, Palko.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 25. kvě 2016 22:12:23

Palko, máš velmi naivní představy o tom, čím se já a firma zabýváme. Za mnou s tím opravdu nejde zajít a dost pochybuju, že by to vzali třeba kluci do servisu. Já jsem nenapsal, že to vydrží nebo nevydrží apod, já jsem napsal, že naprosto jediné, co se o tom dá na základě dostupných informací říct, je konstatovat nominální přetížení zesilovače. Jestli bude také reálné a jak velké, se zjistit nedá ani tou tvou metodou. Odpor ke vzorečkům bych ti doporučil překonávat a pro začátek si třeba spočítej, jak by se 1ohmový seriový odpor, vytvořený například měděným přívodním kabelem, podepsal na činiteli tlumení (to jde z hlavy) a z čeho by takový cca 2m kabel musel být (taky to jde z hlavy, ale neriskuj to hned napoprvé). Budeš možná překvapený a nebudeš to už příště radit. A doufám, že to nevyřešíš doporučením smotat si tam tedy 30m běžnějšího kabelu do klubíčka.

H.M.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Palko » stř 25. kvě 2016 22:52:43

Pro pana Zdeňka:
Uznávám, že mě a asi i většinu všech pisatelů ve všech diskuzích převálcujete teoretickými znalostmi a dlouholetými zkušenostmi.
Snažil jsem se odpovědět na dotaz.
Doteď to nikdo neudělal, jen se tu všichni popichujou.
Vlastně ani Vy - který k tomu máte opravdu větší předpoklad než já jste na otázku neodpověděl. Pokud odpovíte, budu kromě tazatele za to rád i já - tu radu si rád přečtu a může se i mě v budoucnu hodit.
Palko.

Uživatelský avatar
Ondráš

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Ondráš » stř 25. kvě 2016 23:06:47

Palko: :lol: Ja si myslim, ze ta rada je v celem Zdenkovem prispevku, veta po vete, ale to bez tech teoretickych alespon zakladu nemuzes vycist. Snaha poradit se ceni, ale (prosim bez urazky) ve tvem prispevku zadnou validni informaci nenachazim.
O vlivu kabelu na faktor tlumeni jiz bylo receno, tvuj zpusob overovani tepelneho pretizeni zesilovace polozenim ruky na sasi je take kravina...

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Palko » čtv 26. kvě 2016 22:55:08

Ondráši: Nevím, jestli tazatel Ivan - jehož otázka byla - Môžu byt nejaké následky na zariadení, alebo zvuku?, našel od Vás odpověď. Teď jsem si vše znovu 2x přečetl. Ale já jsem tam žádnou radu typu: nedělej to shoří zesilovač, nedělej to shoří reproduktor, nebo můžeš nic se nestane... nenašel.
Ano asi tedy kdybych měl ty teoretické znalosti tak bych tam odpověď vyčetl. Nenže žadatel o radu Ivan je pravděpodobně na tom jako já - jinak by asi zde o radu nežádal, tak to prosím pro mě a pro Ivana napište laicky - shoří to / neshoří to, ale bude to hrát hrozně....
Vážně se i já rád poučím.
Děkuji Palko.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 27. kvě 2016 1:35:56

Já si myslím, že příležitost celkem dost (vzhledem k tomu, co už znáš) se poučit, jsi dostal, je jen tvůj problém, pokud ji nechceš nebo nemůžeš využít. Sorry, ale odpověď opravdu nemůže být tak blbá, jak žádáš. Vůbec od nikoho, protože sem snad nikdo tak jednoduchý ani nechodí, aby si na základě takového nedostatku jakýchkoli informací dovolil toto předpovídat. Nakonec ani ty jsi to nezkusil, ale šel jsi na to trochu sofistikovaněji, takže nečekej, že my budeme za větší blbce :-)
Já si netroufnu odhadovat ani co si z toho vzal ivan, podle jeho reakce hned na první otázku nejspíš nic. To ale vůbec není důležité, podstatné je jenom nenechat tady bujet nesmyslné názory a rady bez jakékoli korekce. Protože to by už nebyla ani ta příležitost se něco dozvědět a naučit, jen hromada nepřehledného blábolu, kde je "všechno pravda, psali to na internetu".
Vyčerpávající odpověď dostal okamžitě, "nominálně přetížený zesilovač s mizerným zvukem" je to nejpřesnější, co se dá říct. Zbytek by byl pokusem o hádání z lógru a opravdu ani to přikládání ruky nic neřekne ani o přetížení ani o kvalitě zvuku. Dotaz NEZNĚL na to, jestli to musí shořet, na to by samozřejmě odpověď byla, že nemusí, ale pravděpodobnost je poměrně vysoká hlavně pokud se nebude hrát ještě méně, než by zesilovač teoreticky (100W) měl dát. Příčinou je právě ta nižší impedance, zhorší jeho celkovou účinnost. Takže za relativně bezpečné bych to já pokládal tak do 50% výkonu, ovšem není způsob, jak to spolehlivě zajistit a asi to už bude hrát opravdu málo.

H.M.

Uživatelský avatar
Marian

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Marian » pát 27. kvě 2016 9:35:13

Zapoj do série z bedňou odpor 1R- 1R5 min. 25W ( napr.: https://www.sos.sk/products/hsa50-1r-5 , http://www.gme.sk/rd-1r5-50w-5-p114-609 ) a máš po probléme, ja som to riešil raz z dvovodu , že som mal paralelne dva 8 ohm bedne, zosil nemal sice problém hrať do 4 ohm, no tie konkretne použité basové repra mali tak malú minimálnu impedanciu (5,4ohm), že od isteho výkonu mi v zosile zaberala prúdova ochrana a hodne to kazilo zvuk. Je to sice také neprofesionálne riešenie, no aj tak še da kec bida prinuci...
Samozrejme serióznym riešením je vymeniť zosilňovač za taký,ktorý má nominálnu impedanciu pod 3 ohm, robia sa bežne zosilňovače, čo sú konštruované na záťaz 2Ohmy, dokonca som videl aj zosil, čo zvládne 1Ohm, v podstate v prípade digitálnych zosilňovačov sa to technicky resp. teoreticky vie dostať až k impedanciam hodne blízkym nule.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 27. kvě 2016 11:32:52

Dost podstatně to sníží už tak malý výkon do reproduktoru a skoro zmizí jeho tlumení výstupním odporem zesilovače. Já bych to nedoporučoval, neřeší to pomalu nic, pokud se hned na začátku ptá i na vliv na zvuk, tak předpokládám, že o něj taky jde, ne jen aby to neshořelo. To už bychom mohli taky doporučovat 4ohmový odpor jako záruku zkratuvzdornosti zesilovače (nebo 2ohmový nebo i 1ohmový, podle modelu :-)

H.M.

Uživatelský avatar
ivan

Re: 3 ohm repro na 4 ohm vystup?

Příspěvek od ivan » úte 31. kvě 2016 8:41:23

Ďakujem všetkým za rady a nápady. Zaležitosť vyriešená napojením s obyčajnou el. dvoj linkou cca. 3m čo pri meraní kábla urobilo 1 ohm. Zostava funguje tak ako som predpokladal. Nepostrehol som prehrievanie ani nič iné nežiaduce.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“